2025. május 21. Szerda
Ma Konstantin, András névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Doppingol az állam

„Így már érthető, hogy Oroszország a szocsi téli olimpián minden idők legtöbb aranyérmét szerezte meg, és húsz év után ismét az éremtábla élén végzett.“ Sz. Bíró Zoltán (Népszabadság):

(...) Még emlékszünk a Szovjetunió sportsikereire. Moszkva mindig is nagy jelentőséget tulajdonított ennek a területnek.

A hidegháború ugyanis nemcsak politikai, katonai, gazdasági, technológiai és kulturális téren folyt, de a sportban is.

Talán épp a múltbéli sikerek voltak a legfőbb motiválói annak, hogy Oroszország nemcsak nagyszerűen lebonyolított olimpiát szeretett volna Szocsiban tartani, de megpróbált újra kiugró eredményekkel is előrukkolni. Nem véletlen, hogy Putyin is elment arra a NOB-ülésre, ahol döntöttek a 2014-es téli olimpia megrendezési jogáról.

Az elnök nemcsak ott volt, de maga vezette országa kampányát. Beszédében arra tett ígéretet, hogy az előző, Vancouverben lebonyolítandó téli játékok hatmilliárd dolláros költségének dupláját fordítják majd a dél-oroszországi verseny megrendezésére. Ezzel Szocsi ígérkezett minden idők legdrágább téli olimpiájának. A valóság azonban még ezen is jócskán túltett. Az oroszországi játékok megszervezésének és lebonyolításának költségei ugyanis a végelszámoláskor meghaladták a 40 milliárd dollárt is. Ezzel Szocsi nemcsak a legdrágább téli olimpiává vált, de többe került, mint az addigi legnagyobb költséggel járó nyári játék, a pekingi.

Összességében a szocsi olimpiára többet áldoztak, mint az addig megtartott huszonegy téli játékra együttesen.

Moszkva igyekezete érthető volt, hiszen – annak ellenére, hogy csapata a téli játékok történetében messze a legeredményesebbnek bizonyult – sem a Szovjetunió, sem Oroszország Szocsi előtt soha nem rendezett téli olimpiát. Az 1924 óta megtartott téli játékokon a szovjet, majd orosz színekben induló sportolók nyolcszor végeztek az összesített éremtábla élén. Egyedül a norvégok tudták csak megközelíteni az oroszokat a maguk hétszeres győzelmével. Erre azonban csak úgy voltak képesek, hogy ők – ellentétben a szovjetekkel, akik az első hat játékról hiányoztak – valamennyi téli olimpián részt vettek.

Az orosz fölény azonban a Szovjetunió felbomlása után rövid idő alatt elillant. Egyedül 1994-ben sikerült Moszkvának az éremtábla élén végeznie. Az orosz válogatott az 1992 és 2010 között megrendezett hat téli olimpián mindössze háromszor tudott az összesített eredménylistán dobogós helyhez jutni, beleértve az 1994-es győzelmet is. Úgyhogy épp itt volt az ideje – gondolhatták a Kremlben – egy újabb fényes győzelemnek. Vagyis nemcsak stadionokat és olimpiai falut kezdtek el építeni, de azon is elkezdtek gondolkodni, hogy miként lehetne az orosz sportolókat minél nagyobb számban győzelemhez segíteni. Annál is inkább, mert a szocsi téli olimpiát megelőző kanadai játékokon az orosz válogatott minden idők legrosszabb teljesítményét nyújtotta. A csapat mindössze három arany-, öt ezüst- és hét bronzérmet szerzett, és ezzel a teljesítményével az éremtábla tizenegyedik helyén végzett. Ki kellett hát köszörülni a csorbát.

Ma már több forrásból tudható, hogy e cél elérésében – többek között – azok a szervezetek is közreműködtek, amelyeknek épp az lett volna a feladatuk, hogy őrködjenek a verseny tisztasága felett.

A ­World Anti-Doping Agency (WADA) már 2015 novemberében terjedelmes jelentést tett közzé, amelyben az orosz doppingellenes ügynökség, a RUSADA működésével kapcsolatban számos hiányosságot tárt fel, és vezetésével szemben komoly vádakat fogalmazott meg. Ennek nyomán az orosz ügynökség ­igazgatója, Grigorij Rodcsenkov és igazgatóhelyettese, Tyimofej Szobolevszkij – a kormányzat nyomására – rövid időn belül távozott posztjáról. Majd néhány hónappal később, idén februárban – alig tíznapnyi különbséggel – váratlanul meghalt a moszkvai doppingellenes iroda végrehajtó tanácsának egykori elnöke, Vjacseszlav Szinyev és az ügynökség korábbi ügyvezető igazgatója, Nyikita Kamajev.

Ezek a rejtélyes fejlemények csak tovább erősítették az orosz irodával szembeni bizalmatlanságot és azt a gyanút, hogy a háttérben valamilyen formában maga az államapparátus is érintett lehet. Az azonban továbbra sem teljesen világos, hogy mitől válhatott gyanússá az ügynökség tevékenysége. Ám abból, amit az időközben az Egyesült Államokba távozó, avagy inkább menekülő igazgató, Grigorij Rodcsenkov május közepén a The New York Timesnak elmondott, arra lehet következtetni, hogy ennek előzményei visszanyúlnak a 2012-es londoni nyári olimpia idejére.

Rodcsenkov tudta, hogy az irodája által művelt átfogó, a kontrollmintákat manipuláló eljárás könnyen lelepleződhet a programba bevont sportolók fegyelmezetlensége miatt. Lényegében ez volt a rendszer egyetlen sebezhető pontja. A sportolóknak ugyanis – állította interjújában Rodcsenkov – erős késztetésük van arra, hogy olyasmiket is beszedjenek, amiről nem tud az „állami doppingprogram”. Ez lett a végzete a londoni olimpia egyik orosz győztesének is. Jelena Lasmanova olyan ajzószert használt, amiről Rodcsenkov ügynöksége nem tudott, és vizeletmintája az első próbán fennakadt. A RUSADA-nál őrzött B mintát viszont nem merték manipulálni, mert épp akkor folyt a moszkvai iroda nemzetközi helyszíni ellenőrzése. Az orosz ügynökség igazgatója pedig tisztában volt azzal, hogy Lasmanova „megmentése” kockára tenné a jóval fontosabb szocsi programot, ezért hagyták lebukni.

A moszkvai doppingellenes ügynökség igen rafinált technológiát alakított ki a vizeletminták manipulálására. Ehhez azonban néhány problémát meg kellett oldani. Elvileg ugyanis azokat az edénykéket, amelyekben a kontrollmintákat tárolják, nem lehet úgy felnyitni, hogy azok visszazárhatóak legyenek. Rodcsenkov szerint azonban ezt a feladatot az orosz titkosszolgálat, az FSZB emberei valahogy mégiscsak meg tudták oldani. Ezzel pedig lehetővé vált a minták nagy tételben történő meghamisítása. A WADA tavaly novemberi jelentése még csak több száz ilyen esetet feltételezett, elsősorban atlétákkal kapcsolatban.

Rodcsenkov azonban interjújában ezres nagyságrendről beszél, vagyis elképesztő számban folyt a kompromittáló minták megsemmisítése és cseréje.

Azok után, hogy megoldódott a tárolóedénykék visszazárása, a mechanizmus nagyon egyszerűen működött. Már csak azt a problémát kellett megoldani, hogy miként lehet a kódok alatt szereplő mintákat a mintát adó sportolókkal azonosítani. Ám ez sem jelentett akadályt. Ehhez elég volt a mintaadáskor a tárolóedény kódját lefényképezni, és már működött is a rendszer. Esténként, azok után, hogy a moszkvai doppingellenes iroda dolgozói és nemzetközi megfigyelői hazamentek, elkezdődött Rodcsenkov és néhány közeli munkatársa „másik élete”.

Ez az „éjszakai műszak” abból állt, hogy a kódok alapján visszakeresett mintákat egy falba fúrt résen keresztül átadták az FSZB velük együttműködő ügynökeinek, akik azokat egy közeli épületben felbontották,

kiürítették, kimosták, majd ugyanazon sportoló tiszta vizeletmintájával feltöltötték. A visszazárt edénykéket pedig visszajuttatták oda, ahonnan kapták. Ezek után, ha valahol az A mintával kapcsolatban probléma merült volna fel, az orosz sportvezetés biztos lehetett abban, hogy a B minta semmit sem fog igazolni. Rodcsenkov szerint a szocsi olimpián elnyert 33 orosz éremből tizenöt olyan sportolóé volt, akinek vizeletmintáját manipulálták, merthogy részese volt az állami szervek felügyelte doppingprogramnak. Így már érthető, hogy Oroszország a szocsi téli olimpián minden idők legtöbb aranyérmét szerezte meg, és húsz év után ismét az éremtábla élén végzett.

A Putyinnál megtartott márciusi kormányülésen még úgy beszéltek a doppingbotrányról, mintha az csak néhány felelőtlen sportoló és edző magánügye lenne. A vádakat az orosz sportvezetés, élén a területért felelős miniszterrel hosszú időn át megpróbálta tagadni, illetve bagatellizálni. A bizonyítékok szaporodásával azonban ­maga a sportminiszter, Vitalij Mutko is kénytelen volt taktikát váltani. Néhány nappal azután, hogy május 12-én a The New York Times közölte a RUSADA korábbi igazgatójával készített interjút, a sportért felelős miniszter a The Sunday Timesben tett közzé egy rövid írást, amelyben arra kérte a nemzetközi atlétikai szövetség vezetőit, hogy ne tiltsák el az orosz versenyzőket a riói nyári olimpián való részvételtől. Nyilván ekkor már Mutko is érzékelte, hogy nagyon rezeg a léc, és

jobb tényleges együttműködést mutatni.

2016. június 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen

Ezt a kérdést teszi fel a Politico  amerikai portál európai kiadásában.  „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >

Tovább

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább