Ma Ágota, Ingrid, Etelka, Léda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
A Vatikán 166. sz. közleménye
Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >
A hűséges Hachiko története
Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >
Hogyan szaporodnak a rendőrök?
Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >
Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt
Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >
Okosabb vagy, mint egy ötödikes?
– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >
A fasiszták zászlaja alatt
A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >
Motivált zsírégetés
Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >
Úrvezetők Kínában
A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >
Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról
Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >
Mosdók a világ minden tájáról
A leleményesség határtalan. >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >
Távol Nigériától
Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >
Napi ajánló
Mostantól senki nem tolja tovább ész nélkül a menekülteket
„Orbán Viktornak le akart keverni egy baráti taslit, de a miniszterelnök ezúttal gyorsan hárított.” Eurológus/Index:
Hónapokkal a menekültválság kezdete után az érintett államok megegyeztek, hogy ezentúl nem fogják egymásra tolni a bevándorlók tömegeit anélkül, hogy előtte megbeszélnék.
"Az egyszerű továbbtolás politikáját meg kell szüntetni, és ez így is lesz" - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, miután a nyugat-balkáni útvonalon érkező menekültek fogadásában érintett összes ország vezetője végre rendesen leült egymással beszélgetni vasárnap délután Brüsszelben.
"Nem lesz több hirtelen határátlépés, hanem konzultálni fognak az országok, ez már önmagában figyelemre méltó" - dicsérte a nyolc uniós és három balkáni ország vezetője által tető alá hozott megállapodást.
Névtelenül nyilatkozó bizottsági források szerint önmagában az jelzésértékű, hogy egy tárgyalóasztalhoz ültek olyan országok vezetői, akik korábban úgy hoztak szomszédjaikat is érintő döntéseket, hogy egyáltalán nem egyeztettek azokkal.
Kapacitás-növelés és szigorú regisztráció
A kormányfők közvetlen hivatalainak 24 órán belül olyan kapcsolattartót kell kijelölniük, aki folyamatosan egyeztet a többi érintett állammal - áll a találkozó végén elfogadott tizenhét pontos akcióterv legelején. A kapcsolattartók személyéről az EU Bizottságot is értesítik a kormányok. Vagyis a szövegből kevés logikával az is kikövetkeztethető, hogy eddig semmiféle strukturált párbeszéd nem zajlott a kormányok közt a menekültválság ügyében. Most viszont a kijelölt kapcsolattartók legalább hetente egyeztetni fognak.
Görögország vállalta, hogy az év végéig megnöveli a bevándorló-fogadó kapacitását 30 000 főre, melyet később még legalább húszezer hely követ.
A teljes nyugat-balkáni útvonalon pedig 50 ezres befogadó-kapacitást hoznak létre, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) segítségével.
Mindent el kell követniük azoknak az országoknak, ahol menekültek haladnak át, hogy biometrikus módszerekkel regisztrálják az érkezőket. Azokat, akik nem jogosultak nemzetközi védelemre, közös erővel, az EU-s határvédelmi ügynökséggel, a Frontexszel is együttműködve ki kell utasítani.
Szlovénia megkapja a segítséget, amelyet korábban kért az EU-tól, 400 határőr formájában, a schengeni határok védelmére.
Mindenki elmondhatta a bánatát
A mostani volt a megfelelő alkalom arra, hogy a nyugat-balkáni és az EU-s országok vezetői egyéb kéréseikkel előhozakodjanak, legyen szó a bevándorlók ellátásához szükséges források biztosításáról, rendőrök és határőrök bevetéséről, vagy egyéb igényekről a nemzetközi és uniós ügynökségek felé. Hogy mekkora szükség volt egy ilyen megbeszélésre, az mutatja, hogy Juncker a találkozó végén megjegyezte: "gazdag volt ez az ülés felismerésekben". "Ez nem Svédország, Németország, Ausztria, és kis részben Hollandia problémája" - tette világossá Juncker. "Minden országnak szembe kell néznie vele."
Angela Merkel német kancellár is rengeteg dicséretet osztott ki a megbeszélés után. A készséges Görögországhoz, a konstruktív Szlovéniához és Szerbiához is volt egy-egy jó szava.
Ez az egyik legnagyobb teszt, ami elé Európa valaha került
- mondta a drámai kijelentésekkel egyébként csínján bánó német kormányfő. "Globális eseményekkel állunk szemben, olyan konfliktusokkal, amelyek az EU határán zajlanak. Eddig a televízióban kaptunk csak híreket róluk, most viszont a televízió belépett a mindennapi életünkbe. Az EU most azt kell, hogy megmutassa, hogy az értékek, a szolidaritás területe. Ki kell, hogy álljuk ezt a tűzpróbát, és a tagjelölt államoknak is ki kell állniuk" - vélekedett Merkel. (…)
Arra a kérdésre, miért nem hívták meg a leginkább érintett Törökországot a találkozóra, diplomáciai források azzal takaróztak: az EB kapott egy részletes feladatlistát Törökország ügyében az Európai Tanácstól, melynek végrehajtásán dolgozik és ami miatt felesleges lenne újból a kis-ázsiai országgal tárgyalni azután, hogy tíz napja EU-Törökország csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben.
Orbán Viktor csak megfigyelt
Orbán Viktor magyar miniszterelnök még a csúcsra érkezve úgy fogalmazott: “a nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot, ezért már csak megfigyelőként vesz részt az erről szervezett csúcstalálkozón”. A kormányfő közölte, hogy a válság elsőszámú oka az, hogy az Európai Unió és a schengeni övezet egyes országai nem képesek, vagy nem készek állni a szavukat. Orbán Viktor tudatta azt is, hogy többször javasolta, ha Görögország nem képes megvédeni a határait, akkor az Európai Unió ezt közösen tegye meg.
Juncker puszival vált el Angela Merkeltől a hosszúra nyúlt nap végén. Ma egyébként is minden megérkező vezetőt megpuszilt a bizottsági elnök. Orbán Viktornak le akart keverni egy baráti taslit, de a miniszterelnök ezúttal gyorsan hárított.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen
Ezt a kérdést teszi fel a Politico amerikai portál európai kiadásában. „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >
A Monroe-elv és ami ebből következett
A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >
Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre
A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >
Még Trump sem állhat a törvény felett
Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >
Európa új frontvonalai
Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >
A szaudi-iráni megállapodásról
Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >
Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia
Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >
Léggömb, vagy csak egy lufi?
Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >
Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre
A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >
Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével
Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >
Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?
Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >
Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be
Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >