2025. február 6. csütörtök
Ma Dorottya, Dóra, Pál névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Európa, Amerika és Oroszország

„Európa pedig nem tehet mást, minthogy az Egyesült Államokkal szövetségben ismét felvállalja a konfrontációt, hogy megvédje önnön identitását: a demokráciát és a liberalizmust.” Ara-Kovács Attila (Magyar Narancs):

Amikor Németország 1939-ben kihívta maga ellen a kontinenst – e kihívás nyilvánvalóan már sokkal korábban, 1933-ban bekövetkezett, de tényszerűségével Európa valójában csak hat év múltán szembesült –, nyilvánvaló volt, hogy ellenállni Hitlernek elsősorban a liberális demokráciák kötelessége, ha lehet, az Egyesült Államok jóindulatú segítségére hagyatkozva. Ha a Nyugat akkor egységes, az agresszornak küldött hadüzenetet nem csak Berlinbe kellett volna kikézbesíteni, de a szintén agresszor Moszkvába is, elvégre a hitleri Németország és a sztálini Szovjetunió egyszerre, fegyvertársi szövetségben rohanta le Lengyelországot.

Hogy ez nem következett be, a nyugat-európai liberális demokráciák akkori gyöngeségének tudható be; nagy morális veszteség és kimondhatatlan stratégiai szerencse, aminek igazi jelentőségére 1941-ben döbbent rá mindenki, akkor, amikor Hitler rárontott a Szovjetunióra.

Ekkorra nyilvánvalóvá vált: a Nyugat vitája az oroszokkal ugyan stratégiai, de taktikai szinten szövetségre léphetnek mégis annak érdekében, hogy a kölcsönös, egyszerre bekövetkező megsemmisülést megakadályozzák. Churchill szavaival szemben azóta is olykor-olykor megfogalmazódnak a brit politikus cinizmusára utaló vádak, ám csak azon naivak szájából, akik nem vetnek azóta sem számot azzal, hogy Németország győztesen kerül ki a második világháborúból, ha sikerül ellenfeleit leszalámiznia, azaz, ha azok egyenként szállnak vele szembe, s buknak el, ugyancsak egyenként. Ezért Churchill szavait inkább bon mot-ként kell értelmezni, melynek azonban komoly, az egész kontinens sorsára vonatkozó stratégiai következményei lettek, egyértelműsítve: a hitleri Németország és a sztálini Szovjetunió ugyan egyaránt fenyegetést jelent az emberiségre, civilizációnkra, de eltérő fenyegetést. Churchill így fogalmazott:

„Ha Hitler megtámadná a poklot, másnap szerét ejteném a képviselőházban, hogy a legelőnyösebb színekben fessem le az ördögöt.”

És ez bekövetkezett. Az ördögöt épp aktuálisan akkor Sztálinnak hívták.

Már 1943 januárjában, legkésőbb a németek sztálingrádi kudarcakor egyértelművé vált mindenki számára, hogy a „maradék” demokratikus Európa, azaz Anglia, valamint a Szovjetunió és az Egyesült Államok szövetsége elengedhetetlen ahhoz, hogy Hitler céljai megbukjanak. E szövetség nem azonos célokra épült; annyi feltétlenül közös volt e szándékokban, hogy Hitler Németországának pusztulnia kell, de a párhuzamok sorának ezzel vége; Anglia és az Egyesült Államok fel akarta szabadítani a kontinenst, míg a Szovjetunió meg kívánt szállni belőle annyit, amennyit csak lehetett. Aki már akkor reálisan mérte fel a hatalmi célokat, annak látnia kellett: a hármas szövetség csak Hitler ellen működik, nem a diktatúrák ellen. Amint Európában elhallgatnak majd a fegyverek, a demokratikus erőknek szükségszerűen a Szovjetunió ellenségeivé kell válniuk, s minél hamarabb bekövetkezik ez, annál könnyebb lesz Sztálin megfékezése.

Nem volt könnyű.

Elsősorban azért nem, mert az Egyesült Államok – azaz elsősorban Roosevelt – ezt egyáltalán nem ismerte fel. Pedig Churchill utolsó nagy, jaltai hármas találkozójukon (1945. február) figyelmeztette az amerikai elnököt, hogy erkölcsi kötelességük Lengyelországnak politikai garanciákat adni, elvégre épp Lengyelország megtámadása miatt tört ki a második világháború. Semmi értelme nem volt az ötéves küzdelemnek és milliók halálának – fejtette ki –, ha 1945-ben ugyanott tartanak, mint 1939-ben: Lengyelország továbbra sem szabad, még ha megszállóját nem is Hitlernek hívják. A nagybeteg Roosevelt erről tárgyalni sem akart. Churchillnek viszont alighanem eszébe jutott ekkor mindaz, amit a mindenáron Hitlerrel való megegyezést kereső korábbi brit kormány magatartása kapcsán mondott még 1939-ben Chamberlainnek: „Ön a háború és a becstelenség közül a becstelenséget választotta, és ezért nem kerülheti el a háborút.”

Roosevelt is a becstelenség és a háború közül a becstelenséget választotta, ezért utódai nem kerülhették el a (hideg) háborút. Erre a washingtoni döntéshozóknak legkésőbb 1946-ban, Churchill fultoni beszédét követően – melyben a Nyugat- és Kelet-Európa között leereszkedő vasfüggöny vízióját megfogalmazta – szintúgy rá kellett döbbenniük.

1945-öt követően Sztálin talán abban az illúzióban ringatta magát, hogy Amerika kivonul a kontinensről, s így érett gyümölcsként – és a kommunista pártok hathatós támogatásával – idővel Nyugat-Európa is befolyása alá kerül. 1949-et, azaz a NATO létrejöttét követően azonban efféle illúziókat már nem táplálhatott. Ekkor következett be az 1941-ben létrejött szövetségesi taktikai koalíció természetes bukása, s jött létre az a stratégiai szövetség, amely immáron nem egyszerűn valami ellen (nácizmus), hanem valamiért – a demokrácia győzelméért – szállt síkra.

Ma, amikor Vlagyimir Putyin tulajdonképpen a Szovjetunió 1991-es bukását siratja, s az egykori befolyás helyreállítására tesz kísérletet, a sztálini logika szerint cselekszik. Annak a társadalmi berendezkedésnek, melynek Putyin mai Oroszországa immáron felkent örököse (vagyis a sztálini Szovjetuniónak és a cári idők imperialisztikus autokráciájának) önmagát ismét egyértelműen Európával szemben kell meghatároznia, hogy védhetőek legyenek az évszázados – kifelé megszálló, befelé elnyomó – orosz hatalmi célok. Európa pedig nem tehet mást, minthogy az Egyesült Államokkal szövetségben ismét felvállalja a konfrontációt, hogy megvédje önnön identitását: a demokráciát és a liberalizmust.

Ez a három hatalmi entitás – Európa, Amerika, Oroszország – csak akkor foghat ideiglenesen össze, ha egy külső erő, mely mindhármójukra veszélyes, ismét kihívó fenyegetést jelentene. De még akkor is tartani kell majd attól, hogy Oroszország előbb kipróbál minden más lehetőséget, bárki oldalára odaáll, mielőtt még belátja, hogy nincs esélye túlélni, csak ha a világ vezető hatalmával, a NATO egyesítette nyugati demokráciákkal összefog. Viszont efféle komoly kihívó külső erő szerencsére ma nem létezik, ha csak nem tekintjük annak saját rövid távú érdekeinket, amelyek az orosz gázhoz, kőolajhoz és atomhoz kötnek mindannyiunkat.

2014. július 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen

Ezt a kérdést teszi fel a Politico  amerikai portál európai kiadásában.  „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >

Tovább

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább