Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
A Vatikán 166. sz. közleménye
Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >
A hűséges Hachiko története
Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >
Hogyan szaporodnak a rendőrök?
Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >
Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt
Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >
Okosabb vagy, mint egy ötödikes?
– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >
A fasiszták zászlaja alatt
A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >
Motivált zsírégetés
Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >
Úrvezetők Kínában
A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >
Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról
Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >
Mosdók a világ minden tájáról
A leleményesség határtalan. >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >
Távol Nigériától
Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >
A bagdadi fiúk
A béke utolsó napja inkább a szilveszteresthez hasonlított, mintsem az „Az Új Világrend” kezdetéhez. Ahogy közeledett az ultimátum lejárta, a hírközlő szervek a napok számolásáról előbb az órák, majd a percek számolására tértek át, és amint befejeződött az első visszaszámlálás, megkezdődött egy másik – a háború kezdetéig.
Erre nem kellett sokat várni, mert Bush elnök tisztában volt azzal, hogy a katonaság öt hónapos sivatagi tartózkodás és semmittevés után a „Let's go – gyerünk már” állapotban volt. Előbb kezdjük, előbb leszünk otthon.
A háború előtti napokban a San Francisco-i középiskolások panaszkodtak, hogy a katonai toborzóirodák alkalmazottjai – akikről később kiderült, hogy 150 dollárért megvették a diákok névsorát – telefonon zaklatják őket, hogy lépjenek be a hadseregbe. Egyikük azt mondta, hogy mind a négy fegyvernem hetente telefonál, sőt még ebédre is meghívták. Az afrikai-amerikaiak pedig (a négerek hivatalos neve), támadást intéztek a Fehér Ház ellen, mert az ultimátum időpontját január 15-ére tette, Martin Luther King születésnapjára. A színes bőrű állampolgárok teszik ki ugyanis az amerikai hadsereg létszámának 30%-át.
Már jó pár nappal a háború kezdete előtt eddig sosem tapasztalt biztonsági intézkedéseket foganatosítottak. Őrzik a középületeket, kikötőket, olajfinomítókat, katonai támaszpontokat, amire eddig nem volt példa, hiszen az amerikaiak inkább a lezserségükről ismeritek A repülőterek esetében különösen szigorúak az új szabályok. Többé nincs parkolás, a tulajdonosnak mindig az autója mellett kell maradnia, mert különben fizetheti a vontatás költségeit. A csomagokat robbanóanyag után kutató kutyákkal ellenőrzik, és csak a menetjeggyel rendelkezők mehetnek be az épületbe. A háborús hisztériához tartozik az a hír is, hogy Philadelphiában felvásárolták az összes gázmaszkot.
Az FBI is készültségi állapotban van. Kutatnak minden olyan iraki után, aki az országban tartózkodik. Különösen azok az érdesek, akiknek már lejárt a vízumuk, mert azokat ki lehet utasítani. Január elején az FBI „beszélgetésre” hívta meg az itteni arab közösség jelesebb tagjait, akik később tiltakoztak, és a második világháborúban internált japánokéhoz hasonlították az esetet.
A második visszaszámolás idején a CNN helyszíni (telefon-) közvetítést adott az iraki fővárosból, amikor eldördültek az első lövések. Bernard Shaw, Peter Arnett és John Holliman – akiket azóta csak a bagdadi fiúknak hívnak – elsőnek jelentették a világnak az amerikai bombázók megjelenését, egy perccel később, mint az ABC. Ez itt számít. Tizenhét órán keresztül közvetítettek megszakítás nélkül a helyszínről, mindaddig, amíg az iraki fél le nem állította őket. A Pentagon 25 percig hallgatott, és amikor már az egész világ tudta, hogy megkezdődött a hadüzenet nélküli háború, kénytelen volt azt bejelenteni. A CNN munkáját a kábeltelevízió történelmi pillanatának nevezik, mert itt közben egy másik párharc is folyik: a network (klasszikus) és a kábeltévé között Az utóbbi már meg is nyerte a háborút, annak ellenére, hogy a klasszikus tévéállomások, mint például a CBS, olyan nagyságot is bevetett, mint például a rég nyugdíjba vonult Walter Cronkite. Ezen második háború kimenetele nagy hatással lesz az amerikai televízió jövőjére.
A bagdadi fiúk olyan dolgokat csináltak, hogy Husszeinnek minden bizonnyal égnek áll a haja: saját fővárosában – élő adásban – interjút készítettek Benjámin Netanjahu izraeli külügyminiszter-helyettessel. A Pentagonnak helyszíni közvetítésben számoltak be a bombázások okozta károkról, és Husszeinnek is lehetősége nyílt megnézni rakétái teljesítményét. A Pentagon, a State Department és a Fehér Ház az első két nap szinte kizárólag a CNN-re támaszkodott, mivel az órákkal megelőzte a titkosszolgálat jelentéseit.
A kapitalizmus központja eufóriával reagált a háború hírére. A Dow Jones-mutató már az első nap 100 ponttal emelkedett, a kőolaj 10, az arany ára pedig 30 dollárral zuhant. A második napon újabb 40 pont volt az emelkedés, úgyhogy a hét végére a Dow Jones-mutató megdöntött minden eddig rekordot, igazolva azt az állítást, hogy a háború a legnagyobb business. A kőolaj árából ítélve úgy tűnik, Husszein akaratlanul is bebizonyította, hogy a világ jól megvan az iraki és kuvaiti olaj nélkül, sőt a háború ellenére még túltermelés is van.
– Szaddamot annyira kell csak megverni – állítja egy nyugalmazott tábornok –, hogy soha többé ne gondoljon hasonló lépésre, de még mindig elég erős legyen ahhoz, hogy ellen tudjon állni Asszad szíriai elnök egyre nagyobb étvágyának. A Pentagon a jelek szerint a jól bevált Khadafi-modellt alkalmazza: előbb mi megmutatjuk, mit tudunk, utána te döntsél mit fogsz csinálni, amit mi sem bizonyít jobban, mint Bemard Shaw szavai az első napon: „Bagdad olyan, mint egy kivilágított karácsonyfa”; „úgy érezem magam, mintha a pokol kellős közepén lennék”. Az iraki félről szinte semmit sem lehet mondani, mert eddig – légvédelmét kivéve – nem nagyon jelentkezett. Szaddam elrejtette komplett légierejét, és a jelek szerint szárazföldi csatában keresi esélyét.
A radarok számára láthatatlan repülőgépeket a nintendo-generáció első tagjai irányítják, a 300-400 kilométerről kilőtt rakéták pedig 30 centiméteres pontossággal találnak a célba. Ennek ellenére nem úgy néz ki, hogy ez a háború egy „blitzkrieg” lesz. Legalábbis nem annyira, amennyire ezt itt szeretnék.
A tüntetések továbbra is folytatódnak, de még távol vannak a vietnami időktől. Ebben a pillanatban – hála a háború eddigi sikeres lefolyásának – Bush elnök népszerűsége a tetőfokon van. Ennek ellenére már az első napokban lezárták a Pennsylvania Avenue mindkét végét, hogy Bush elnöknek nyugalma legyen. Eddig 1600 tüntetőt tartóztattak le, de ezzel csínjával bánnak mert a börtönök különben is 2-300%-os kapacitással dolgoznak A napokban látott napvilágot egy újsághirdetés, amely arra szólítja fel a háború ellenzőit, hogy tiltakozásuk jeléül árasszák el a Fehér Házat és az ismertebb szenátorokat telefonhívásaikkal (George Bush 202 458-1111, Robert Dole 202 224-6521).
– Ez nem lesz egy másik Vietnam – mondta az elnök –, nem fogunk úgy harcolni, hogy közben az egyik kezünk hátra legyen kötve. Hogy ezt alátámassza, a hétvégén az országban maradt 1,5 millió tartalékosból 360 000 kapta meg az előzetes behívót, és 20 légitársaság 181 repülőgépét bocsátotta a Pentagon rendelkezésére.
Bush – ha minden így megy, mint eddig –, már most megnyerte az 1992-es elnökválasztásokat.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen
Ezt a kérdést teszi fel a Politico amerikai portál európai kiadásában. „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >
A Monroe-elv és ami ebből következett
A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >
Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre
A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >
Még Trump sem állhat a törvény felett
Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >
Európa új frontvonalai
Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >
A szaudi-iráni megállapodásról
Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >
Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia
Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >
Léggömb, vagy csak egy lufi?
Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >
Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre
A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >
Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével
Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >
Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?
Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >
Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be
Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >