Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
32 nap alatt a Föld körül
Tahiti & Moorea (08.)
Honoluluból szinte nyílegyenesen repültünk több mint 4400 kilométert délnek, át az Egyenlítőn, Francia-Polinéziába. A csaknem két és fél millió négyzetkilométeren, negyed Európányi területen szétszórt 130 szigete hat szigetvilágban csoportosul. Ezek egyikének, a Társasági-szigeteknek a legnagyobbikja Tahiti, fővárosa pedig Papeete. Ez volt úti célunk.
Előttünk természetesen mások is megtették ezt az utat. A nagyok közül a brit Cook és a kortárs Bougainville, aki folyton a nyomában loholt, franciaként elsőként hajózta körül a földet, nevét pedig megannyi róla elnevezett sziget mellett egy dísznövény, a bougainvillea (murvafürt) is őrzi. A kegyetlen történelem azonban nem rájuk emlékezik, hanem a Bounty lázadó tengerészeire és Paul Gauguinre.
Történeteik felidézése előtt azonban a szokásos módon nézzünk körül Tahitin, és a szomszédos Mooreán, a világ talán egyik legfestőibb szigetén*:
A Bountyt kenyérfáért küldték Tahitire. A francia forradalmat kissé megelőzve tört ki a lázadás a hajón 1789. áprilisában. Bligh kapitányt, és a lázadást ellenző 18 tengerészt nem ölték meg, hanem könyörületesen egy csónakba ültették egyheti élelem- és vízadaggal. Először a közeli Tofua szigetén próbáltak kikötni, ám ott egyik társukat halálra kövezték, ezért menekülni kényszerültek. Végül 47 nap elteltével jutottak el Timorra az alig 7 méteres lélekvesztőn, amit Bligh egy szextánssal és zsebórájával irányított. Becslése szerint ez alatt az idő alatt 6700 kilométert hajóztak.
A lázadók közben – Christian Fletcher vezetésével – visszatértek Tahitire, amelyik rabul ejtette őket. Első megérkezésük után ugyanis Bligh kissé szabadjára engedte őket, a bájos bennszülött, szabadelvű lányok pedig az öt hónapos ottlét alatt elcsavarták a fejüket. A szerelem a királyi parancsnál is erősebbnek bizonyult, és végül lázadásba torkollott.
A kalandnak Hollywood sem tudott ellenállni. Háromszor is megfilmesítették a lázadást: először 1935-ben Charles Laughtonnal és Clark Gable-lel, aztán 1962-ben Marlon Brandóval és Trevor Howarddal, és végül 1984-ben Mel Gibsonnal és Anthony Hopkinsszal. Magát Marlon Brandót is annyira megigézte a helyszíni forgatás Tahitin, hogy tíz évre feleségül vette filmbéli partnerét, a 18 évvel fiatalabb Tarita Teriipiát.
A Bounty lázadói után éppen 100 évvel később – „az európai civilizáció elől menekülve” – érkezett először a szigetre Paul Gauguin nem sokkal azután, hogy barátjával, Van Gogh-gal való összezördülése után a holland festő egy bordélyházba menekült, és ott rituálisan levágta bal fülét. Gauguin és Van Gogh kapcsolata mindmáig eléggé tisztázatlan, mint ahogy a francia posztimpresszionista festő szexuális élete is. Annyi bizonyos, hogy Gauguin a serdülő tahiti lányokban kedvét lelte olyannyira, hogy másodszor is visszatért Francia Polinéziába, és ott, a Marquesas-szigetekhez tartozó Hiva ’Oán halt meg 54 éves korában szifiliszben, morfium túladagolásban, szívszélhűdésben, alkoholizmusban, vagy ezek elegyében – miközben a francia gyarmatosítókkal való szembeszegülése miatt egy hónapnyi elzárásra ítélték.
Tahiti mindezen kihívásai közül szerencsére egyikkel sem találkoztunk, amikor késő este leszálltunk Faa’a** nemzetközi repterén.
ʻIa ora na (helló!)
Kissé ijesztőnek tűnő sikátorokon át taxiztunk a közeli szállodába. Útközben, egészen valószínűtlen módon majdnem egy Daciával ütköztünk. Nem hittem a szemeimnek! De utóbb még megannyival találkoztunk. Szinte úgy tűnt: a román autógyártás egyik legígéretesebb piaca Francia Polinézia.
Érkezés után: a szálloda kivilágított medencéjének megnyugtató látványa
Ébredés után: a szálloda medencéjének még megnyugtatóbb látványa
És akkor, a fák fölött megpillantottuk Mooreát.
Miután „átléptük” az Egyenlítőt, és a déli féltekére érkeztünk, nyomban beköszöntött a tél. Az évszakok változása természetesen hőmérsékletingadozással jár. Francia Polinéziában akár 3 fokkal is hidegebb lehet télen, mint nyáron. Az átlaghőmérséklet a márciusi 27 fokos csúcsról augusztusban-szeptemberben 24 fokra zuhan vissza.
Tehát ilyen egy „zimankós” reggelen Moorea
Körülbelül 5 másodpercig tipródtunk, átmenjünk-e.
Papeete kikötőjéből gyors és még gyorsabb kompok szállítják az utasokat
Moorea (jelentése: sárga gyík) felülről szinte szabályos szív alakú sziget. A legszebbek között tartják nyilván. Joggal.
A többi polinéz szigethez hasonlóan ide is – a honfoglalással nagyjából egyidejűleg – kerek 1000 éve érkeztek az első telepesek Dél-Ázsiából. Tehát nem egyiptomiak voltak, mégis építettek maraekat, piramisszerű sziklahalmokat.
Tizenhatezer lakosa elszórtan él a piciny szigeten, amit nagyon-nagyon lassan autózva, több megállással is mindössze pár óra alatt megkerültünk.
Vaiare kikötő „Rózsadombja”
Buja növényzet
Moorea lakosai nem tehetősek. A házikók azonban takarosak, gondozottak, ápoltak.
Maharepa „főutcája”
Kicsit odébb kezdődik a Cook-öböl.
A háttérben magasodik a Mouʻa Puta
A Belvedere-kilátóhoz (belvedere olaszul: szép kilátás) egy alig észrevehető tábla irányított bennünket. Nem bántuk meg, hogy a keskeny úton felkapaszkodtunk a Mouʻa Puta lankáira. Először is találkoztunk…
… egy mooreai kiskakassal és két tyúkjával…
… amint a kétmillió éves hegyek tövében kapirgáltak.
Lélegzetelállító
A Belevedere-ből mindkét északi öböl gyönyörűen látszik. Az egyik a már említett Cook-öböl, a másik pedig az…
… Opunohu-öböl
Itt vannak, a környéken a sziget szállodái.
Elviselhető helynek tűnik vakációzásra
Elviselhető helynek tűnik vakációzásra, mert minden szinte karnyújtásnyira van.
A fodrász 7 méterre
Igaz, Honolulu 4333, Auckland 4093, a moai kőszobrairól híres, Chiléhez tartozó Húsvét-sziget pedig alig 4259 kilométerre, nagyjából félúton Moorea és Dél-Amerika között.
Ja, és itt van még a Saint Michel templomocska, amelyik minden vasárnap reggel 8 órakor várja a hívőket.
Kicsi és ápolt imahely
Továbbhaladva, délen található Maatea, ahol a kézművesek többi között a híres tahiti fekete gyöngyöt ékszerré varázsolják, szabadidejükben pedig lubickolnak.
A háttérben Tahiti
A polinéziai szigeteket áldásos korallzátonyok veszik körül.
Felfogják a hullámokat
És még egy Tahiti
Később, már „otthon”, Tahitin egy-egy koktéllal öblítettük le az út porát.
És megismerkedtünk René Hofferrel, az elzászival, aki most épp taxizással foglalkozik. Karján a francia trikolor színeire festett bilinccsel.
René Hoffer
A börtönben töltött hónapok emlékére viseli. Mert úgy véli, igaztalanul vetették tömlöcbe. És azóta keresi az igazát; a bürokráciát, meg a korrupt hivatalnokokat ostorozza. Legfőképpen azonban a „magyar származású” Sarkozyt.
– Francia Polinéziát arra használja, hogy a bűnözéssel, korrupcióval szerzett pénzét mossa tisztára! – harsogja René, miközben villámokat szór a tekintete. Ennek bizonyítására rávesz, hogy vessek egy pillantást a bankjegyekre.
Hátoldalukon semmi sem utal a pénznemre
– Itt azt írja, hogy ez Franciaország bankjegye, miközben ott már eurót használnak. Francia Polinézia elnevezése sehol sem szerepel – hőzöng.
Néhány nappal később – ígéretéhez híven – a Faa’a reptéren vár bennünket percre pontosan, hogy még körbekalauzoljon bennünket, és néhány kellemes órát töltsünk el.
Naplemente
Nyugalmunkat csak fokozta, hogy Francia Polinéziában a magyar mobil nem működik.
Nincs szolgáltatás
Az előző rész: Pearl Harbor (07.)
A következő rész: Mahi mahi Bora Borán (09.)
* Az animált térkép megtekintéséhez telepíteni kell a Google ingyenes, Föld nevű alkalmazását (ld. sorozatunk első részét).
** Igen, jól írtam, három a-val kell.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >