2024. szeptember 28. szombat
Ma Vencel, Salamon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

MASZLAG: SZHP–VMSZ KOALÍCIÓS SZERZŐDÉS 2023

A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)

Bozóki Antal
Bozóki Antal
A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)

A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt – Pásztor István elnökségének másfél évtizede alatt – 30 százalékkal csökkent a vajdasági magyarok lélekszáma, ami a közösség eddigi legnagyobb exodusát jelenti. Mit kapott ezzel a magyar közösség? Újabb üres ígéreteket, amelyek majd átírnak a következő szerződésbe – hacsak időközben hatalomváltásra nem kerül sor. Az apja pártelnöki székébe ült Bálintnak adott volt az alkalom, hogy a magyar közösség azonosságának megőrzése és fejlődése szempontjából megoldatlan kérdéseket és azok rendezését a „haladókkal” kötött koalíció feltételéül szabja. Ez lehetséges lett volna, mivel az SZHP-nek nagyobb szüksége van a VMSZ-re – a látszatdemokratikusság és a kisebbségbaráti jelleg mutatása és szempontjából is –, mint fordítva. A pártelnöki székbe ült Bálint azonban elmulasztotta az utolsó lehetőséget is az apja téves, közösségre káros politikájának megváltoztatásra, revíziójára. Nem volt képes erre, görcsösen folytatja ezt a „politikai életművet”, az apja kultuszának ápolását. Bizonyítva ezzel is alkalmatlanságát a magyar közösség képviseletére. Bozóki Antal:

Ami a polgárokat illeti – aki megbékél

a rossz sorssal, jobbat nem is érdemel.

A što se građana tiče – ko se pomiri

sa lošom sudbinom, bolje nije ni zaslužio.

Ivan Živkov

 

Újabb „koalíciós szerződést” kötött (pénteken) szeptember 13-án Belgrádban a Szerb Haladó Párt (SNS/SZHP) és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), pontosabban a két párt elnöke, Miloš Vučević és Pásztor Bálint. (Arról nincs információ, hogy a VMSZ szervei és párszervezetei megvitatták-e, és ha igen, mikor a dokumentum szövegét.)

Mit ír tételesen a szerződés IV. Kisebbségi kérdések fejezetében és mi a valóság?

 

l) Biztosítják az állami szakvizsga, a licenc megszerzésére irányuló vizsga és a speciális szakmai vizsga megszervezésének és teljesítésének feltételeit az alapfokú tanulmányok során megszerzett főiskolai/egyetemi végzettség, valamint középfokú végzettség alapján azon a nyelven, amelyen a jelölt középfokú végzettséget szerzett, beleértve az egészségügyi dolgozók szakmai vizsgáját is.

Ez a pont is szerepelt már a 2022. november 1-jei koalíciós szerződésben [VII. fejezet, j) pont]. Mi valósult meg ebből? Semmi! Szinte szóról szóra átírták a két évvel ezelőtti megállapodásból. Pedig igazán nem került volna nagy összegbe ennek az egyébként a nemzeti közösségek nyelvének egyenrangú hivatalos használatával teljesen összhangban lévő jognak az érvényesítése.

 

ly) Az egynyelvű közlekedési jelzések cseréjének megkezdett folyamata a hivatalos nyelv- és íráshasználatról szóló törvény 79. szakaszában foglalt alkotmányos garanciával és 19. szakaszának rendelkezéseivel, valamint a közlekedési jelzésekről szóló szabályzat 11. szakaszának 5. bekezdésével összhangban fejeződik be, amely előírja, hogy ott, ahol a nemzeti kisebbség nyelve és írásmódja hivatalos használatban van, a cirill és latin betűs felirat alatt a nemzeti kisebbség nyelvén is szerepel a felirat.

Ebben a pontban azt írja, hogy „az egynyelvű közlekedési jelzések cseréjének megkezdett folyamata” a hatályos jogszabályokkal „összhangban fejeződik be”. Mit is jelent ez?

Vajdaságban az utóbbi időben számos helyen cserélték csak cirill betűvel írottra az útirányjelző táblákat és a helységnévtáblákat. Ez nem csak, hogy ellentétben volt/van a hivatalos nyelvhasználatra vonatkozó szabályok és törvények rendelkezéseivel, de a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának rendelkezéseit is sérti.

A jogszabályok kimondják, hogy a helységnevek tábláin, valamint a helységek határába kihelyezett névtáblákon az egyenrangú használatban lévő nemzeti kisebbségi nyelven is kötelező jelleggel szerepelni kell az adott település nevének. Az új nyelvi tájkép elleni magyar tiltakozásokra reagálva a szerb kormány azt válaszolta, hogy „balesetveszélyes a többnyelvűség”, vagyis a többnyelvű táblák kihelyezése.

A VMSZ „prioritásainak” ez a pontja arról nem szól, hogy mi történik a jogszabályokkal ellentétben már egynyelvűre lecserélt közlekedési jelzésekkel! Azok változatlanok maradnak? A közlekedési táblák csak akkor lesznek újra többnyelvűek, „ha megvalósul a koalíciós szerződés”? Nem azt kellett volna a „prioritásokba” írni, hogy ezeket, de az utca névtáblákat is mind összhangba kell hozni a jogszabályokkal?

 

m) A Szabadkai Műszaki Szakfőiskola státusza megoldásra kerül oly módon, hogy főiskolai státuszt kap a szakfőiskolai helyett, a felsőoktatási intézmények alapításának, pénzelésének és integrációjának európai normáival összhangban, ami a függetlenséget, a különböző pénzelési források elérhetőségét és az akadémiai programok akkreditációjának lehetőségét jelenti, a globális oktatási-kutatási munkába és a tudományos-innovációs rendszerbe való bekerülés feltételeként.

A VMSZ-nek ez a „prioritása” is szerepelt a 2022. évi koalíciós szerződésben, csak most kissé átfogalmazták, ami azt jelenti, hogy ebben sem történt semmilyen előrelépés!

 

A VMSZ-SZHP legújabb koalíciós szerződése a közös programszintű tevékenységről és a Szerb Köztársaság kormányában való részvételről szóló IV. Kisebbségi kérdések című fejezetének 15 pontja közül 12 csaknem szóról-szóra átírásra került a 2022. évi szerződés 13 pontja közül, azok sorrendjének megváltoztatásával.

Kimaradt viszont a 2022. évi megállapodás fontos d) pontja, mely szerint az igazságszolgáltatási tisztségviselők jelölésekor és megválasztásakor „a nemzeti kisebbséghez tartozó, azonos minősítésű jelölt elsőbbsége kerül megállapításra, aki megfelel a szaktudás, az alkalmasság és a hozzáértés kritériumainak”. Ez pozitív diszkrimináció lett volna, amitől a kispásztor – nem tudni mi okból – elállt.

Új pontok lettek a c) a jogok pontosabb szabályzására, a k) a jogszabályok végrehajtására és a ly) (a közlekedési jelek cseréje vonatkozók, amelyek valójában semmilyen új egyéni vagy közösségi jogot, de kötelezettséget se támasztanak a szerb kormány felé.

 

Miloš Vučević és Pásztor Bálint megállapodása, tehát, semmi újat nem tartalmaz, sőt, azt is lehetne mondani, hogy egyes jogok megvalósítása tekintetében visszalépést jelent. Egyrészt, mert a vajdasági magyarság számára fontos elvárásokat meg sem említ, mint például a nemzeti kisebbségi autonómia megvalósítása, vagy a magyar egyetem létrehozása, másrészt pedig, mert a dokumentumba többnyire olyan megfogalmazások kerültek, amelyek egyébként is a hatalomnak a nemzeti kisebbségek iránti alkotmányos és törvényes, illetve a nemzetközi kisebbségvédelmi egyezményekből eredő kötelezettségét jelentik. Mintha a büszke jogászdoktor Bálint gyengén értene a törvényekhez…

Ami a szerződéshez csatolt mellékleteket illeti, kérdés, hogy pártközi koalíció tárgya-e valamilyen „állami út fokozott karbantartása és felújítása”, „a befektetések, projektek és programok költségvetési forrásainak elosztása”. Miért kell a pártoknak meghatározni, hogy hol és mit építenek, vagy újítanak fel, hogy kell elosztani a költségvetési eszközöket? Nem tévesztették össze a „partnerek” a párt- és az állami illetékességeket?

 

***

 

Egy vagy több politikai párt kormányalakítás előtt lép koalícióra, bizonyos célok megvalósítása érdekében. Nem pedig kilenc hónappal a választások után, mint a VMSZ és a SZHP. Nevetséges, hogy a szerződés keltét visszadatálták 2023-ra. Ez azt is jelenti, hogy a VMSZ a Kormányt a megalakulásától kezdve támogatja, ami egyúttal az időközben hozott döntésekkel járó felelősségviselést is jelent. Ideértve, például, a kötelező sorkatonaság bevezetésért, vagy (az írás első részében említett) A nemzeti és politikai jogok védelméről, valamint a szerb nép közös jövőjéről, pontosabban a „szerb világ” építéséről szóló nacionalista nyilatkozat támogatásáért is!

A fekete-vörös-véemeszes kormánykoalíció harmadik tagja „a balkáni mészáros”, a néhai Slobodan Milošević Szerbiai Szocialista Pártja (SPS/SZSZP), amelyik a haladókkal együtt annyi szenvedést okozott mindannyiunknak a kilencvenes évektől kezdve.

Ezekkel volt fontos koalícióra lépni 2014-ben a néhai Pásztor Istvánnak, amit a fia, Bálint az apja „kitaposott útján” folytat.

 

A SZHP-nek azért volt szüksége a 2023. december 17-i választások után a SZSZP 13 és a VMSZ 6 képviselőjére a 250 fős szerbiai képviselőházban, mivel a 112 képviselőjével nem tudott kormányt alakítani. A VMSZ ténylegesen most Aleksandar Vučić nacionalista önkényuralkodó hatalmának az egyik oszlopát képezi! A Vučić melletti agitálás viszont „az erősen megosztott szerbiai társadalomban – főleg urbánus környezetben, ahol az ellenzéki polgárok vannak többségben – ugyan nem kimondott ellenségeskedést, de mindenképpen gyanakvást szül a kisebbségi magyar polgárokkal szemben”. Az előbb-utóbb bekövetkező hatalomváltás után ennek bizony újabb (kedvezőtlen) következményei lehetnek ránk nézve.

A Vučićot minden tekintetben kiszolgáló politikája jutalmául a VMSZ nyolc államtitkári tisztséget kapott. Ezek a pártkatonák ott ülnek ugyan, ahol a döntéseket hozzák, csak éppen semmi beleszólásuk azokba nincsen. Ez azonban nem mentesíti őket a felelősség alól. 

 

***

 

A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt – Pásztor István elnökségének másfél évtizede alatt – 30 százalékkal csökkent a vajdasági magyarok lélekszáma, ami a közösség eddigi legnagyobb exodusát jelenti. Mit kapott ezzel a magyar közösség? Újabb üres ígéreteket, amelyek majd átírnak a következő szerződésbe – hacsak időközben hatalomváltásra nem kerül sor.

Az apja pártelnöki székébe ült Bálintnak adott volt az alkalom, hogy a magyar közösség azonosságának megőrzése és fejlődése szempontjából megoldatlan kérdéseket és azok rendezését a „haladókkal” kötött koalíció feltételéül szabja. Ez lehetséges lett volna, mivel az SZHP-nek nagyobb szüksége van a VMSZ-re – a látszatdemokratikusság és a kisebbségbaráti jelleg mutatása és szempontjából is –, mint fordítva.

A pártelnöki székbe ült Bálint azonban elmulasztotta az utolsó lehetőséget is az apja téves, közösségre káros politikájának megváltoztatásra, revíziójára. Nem volt képes erre, görcsösen folytatja ezt a „politikai életművet”, az apja kultuszának ápolását. Bizonyítva ezzel is alkalmatlanságát a magyar közösség képviseletére.

2024. szeptember 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]

Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >

Tovább

A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)

A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt >

Tovább

Egy közösségromboló politika folytatása (3.)

A koalíciós szerződésnek ez egy olyan, minden realitást mellőző (utópisztikus) pontja, amelynek megvalósulását senki nem veszi >

Tovább

Vajdasági magyar csend

Vigasztalásul az anyaországi és a helyi kisebbségi politikusok a szabadkai Magyar Háznak nevezett díszes üvegpalotában ünnepi >

Tovább

MASZLAG: SZHP–VMSZ KOALÍCIÓS SZERZŐDÉS 2023

A VMSZ tisztségviselői ezt a lehetőséget sajnos nem a vajdasági magyar közösség valós helyzetének a bemutatására, >

Tovább

„A lőtéri kutyát sem érdekli…”

A mellüket döngető nagymagyar, a díszmagyar politikusok tanulhatnának tőle, példát vehetnének róla. Emberség, nagylelkűség, áldozatkészség tekintetében >

Tovább

MASZLAG: SZHP–VMSZ KOALÍCIÓS SZERZŐDÉS 2023

Ez azt jelenti, hogy az egyes fejezetek csak a VMSZ álláspontjait fejezik ki és a szerb >

Tovább

A szabadkai városvezetést nem érdekli a falusiak nyomora

Szégyen és gyalázat. Ez testvérek között is azt jelenti, hogy a VMSZ és a várost vele >

Tovább

OKTATÁSI ÜRÖMÖK

A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >

Tovább

Magyar mozgalom – A vég kezdete

Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >

Tovább

Egyre lejjebb a lejtőn

A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >

Tovább

A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA

A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >

Tovább