Ma Miksa, Rezső, Edvin névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
Folytatódik a magyar szerkesztőségek politikai „betörése”
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor című mezőgazdasági riportműsorát szerkesztette. A közösségi hálón még csak fotót sem látni róla. Mivel érdemelte ki vajon a főszerkesztői posztot? Nem a legtapasztaltabb és legrátermettebb szakembert kellett volna vezetővé tenni?! Goran Karadžić és Pásztor Bálint pártelnök „őszinte partneri viszonya” alapján arra lehet következtetni, hogy „12 év után a magyar szerkesztőség politikai betörése”, a VMSZ befolyása alá rendelése is megvalósulni látszik. Hogy a tartományi rádió- és tévéműsorok a pártelnök és az MNT elnökének (Fremond Árpád) „politikai beállítottságának szájíze” szerint tájékoztasson, „hogy a jó még jobb legyen”. Lehet még lejjebb süllyedni a vajdasági magyar közélet irányításában?! Hisz a demagóg beszéd, a kisajátítás, az arrogancia és a folyamatos háttérmanipuláció által megrontott közállapotok miatt már így is 70 ezer vajdasági magyar hagyta itt nem könnyű szívvel, kényszeredetten a szülőföldjét. Nem volt elég?! Bozóki Antal:
A Vajdasági Rádió-Televízió Közszolgálati Médiaház (RTV/VRTV) 102 újságírója, szerkesztője, munkatársa döntött úgy, hogy „az úgynevezett szociális program” keretében végkielégítéssel, augusztus 31-vel távozik vagy idő előtt nyugdíjba megy.
Az utolsó munkanapon a televízió székházában ünnepséget tartottak számukra.
– A Vajdasági Televízió magyar szerkesztőségében dolgozók közül ezúttal senki sem élt a szociális program kínálta lehetőséggel, az Újvidéki Rádió magyar szerkesztőségéből azonban négyen is távoztak, név szerint: Grajlah Emma, Krnács Erika, Gusztony András és Tajkman Sándor – írja a VRTV közösségi oldalán.
– A szociális programot a VRTV a Pénzügyminisztériummal együttműködve valósította meg, amely (erre a célra – B.A.) 350 millió dinárt biztosított – nyilatkozta Goran Karadžić vezérigazgató a Szerbiai Újságírók Egyesületének (UNS).
A VRTV vezérigazgatója bejelentette azt is, hogy „a mostani első kör után maradt fel pénz, ezért lesz még egy pályázati kör, amelynek keretében november közepéig még mintegy 15 kolléga élhet a távozás lehetőségével”. Ez azt jelenti, hogy a VRTV-ben 117-el kevesebben lesznek (majd, talán).
A VRTV „úgynevezett szociális programja” középárfolyamon kis híján 3 millió euróba került (eddig) az adófizetőknek, akik viszont nincsenek abban a szerencsés helyzetben, hogy idő előtt nyugdíjba vonuljanak, illetve végkielégítést kapjanak.
Annak ellenére, hogy hivatásos újságírókról van szó, a VRTV magyar nyelvű híréből nem lehet megtudni, hogy a médiaháznak mennyi dolgozója van összesen, hogy a 102 búcsúztatott dolgozója közül valójában mennyien mentek nyugdíjba, mennyien kaptak végkielégítést és milyen összegben, de azt sem, hogy mennyien vállalták a munkanélküliséget, az új munkahely keresésével járó kockázatot.
A Fonet híréből is csak azt lehet megérteni, hogy „egyes szerkesztők, újságírók, felvételezők, műsorszervezők és hangmesterek mentek el nyugdíjba, közülük egyesek a nyugdíjfeltételek teljesülését várják, de az újságírók és médiamunkások egy része új munkát keres”.
Ezt általában nem teljes körű tájékoztatásnak, fontos információk elhallgatásának szokták nevezni. Talán mégis jogunk lenne tudni, hogy mire is költik a pénzünket!
Karadžić az UNS-nak elmondta, hogy a műszaki fejlődés, a VRTV új épülete és felszerelése új standardokat követelnek, amikor a foglalkoztatottak számáról van szó. – A legésszerűbben kellett eljárnunk a kádercserével és a munkavégzéssel kapcsolatban, de új embereket mégis kell alkalmaznunk – mondta a vezérigazgató.
Oda kell figyelni, hogy a végeredmény ne az legyen, hogy „100 kolléga elment, 100 újat vettek fel” (a hatalmi pártok tagjai közül). Az Újvidéki Rádió négy munkatársa, Grajlah Emma, Verebes Krnács Erika, Gusztony András és Tajkman Sándor döntött úgy, hogy él „az úgynevezett szociális program” lehetőséggel.
A hatályos nyugdíj- és rokkantbiztosítási törvény szerint ún. idő előtti öregségi nyugdíjba „2023-tól azok a férfiak mehetnek, akinek 40 munkaévük van és betöltötték a 60. életévüket, a nők pedig 40 munkaév és az 59. életév betöltése után” (19v cikk 9. pont).
Az Ünnepséggel búcsúztatták a VRTV 102 dolgozóját c. írás szerint Verebes Krnács Erika „1988. december 15-én” kezdett el dolgozni az Újvidéki Rádióban. Ez azt jelenti, hogy 2024. december 15-én lenne 36 munkaéve – amennyiben állandóan munkaviszonyban volt, vagyis csak 4 év és 3 hónap múlva mehetett volna nyugdíjba. A nyugdíjbiztosítónak (PIOR) kifizették a hiányzó munkaévek utáni nyugdíjbiztosítási járulékot, szeptember 1-től nyugdíjjogosult lett és még végkielégítést is kapott?
Grajlah Emma „1980-ban került a rádióba”. Ebből az derül ki, hogy 44 munkaéve van, ha időközben nem szakadt meg a munkaviszonya. Vagyis már négy éve nyugdíjba vonulhatott volna. Ilyen esetben is alkalmazzák, és hogyan „az úgynevezett szociális programot”?
Gusztony (másutt Guszton) András (1962, Temerin) esetében – aki mostanáig az Újvidéki Rádió magyar szerkesztőségének főszerkesztője volt – „néhány nap múlva lett volna 38 éve, hogy először belépett a rádió kapuján”, vagyis csak két év múlva vonulhatott volna nyugdíjba.
Gusztony távozásával viszont megoldódott az érdekütközés, mivel a Vajdasági Magyar Szövetség listáján került a Magyar Nemzeti Tanácsba (MNT) a 2022. évi testületi választásokon, ami miatt számos bírálat érte. A politikai szerepvállalás ugyanis ellentétben áll az újságírás szakmai követelményeivel. Gusztonyt azonban ez nem zavarta, mint ahogy előtte Ternovácz István ugyancsak rádiós kollégáját sem. Sőt, a VMÚE az Év Újságírója 2024. évi díját az elektronikus média kategóriába nevű újságírói díjában is részesült.
Tajkman Sándorról az idézet írásban semmilyen adatot nem közöltek.
A VRTV dolgozói „az úgynevezett szociális programmal” – kiváltságokban részesültek a többi dolgozóval szemben, akik ilyen programról többnyire csak álmodhatnak!
Goran Karadžić az életrajzi adatai szerint „az észak-macedóniai Strumicán született 1964-ben, de már középiskolai és egyetemi tanulmányait is Újvidéken végezte, több helyi sajtótermék munkatársaként is dolgozott. Korábban a szerbiai elektronikus médiát szabályzó testület [most REM] tagja és elnöke is volt”.
Újvidéken 2019 végén Teljesen más mese [Sasvim druga priča] név alatt polgári csoportot alakított. A 2020. júniusi választásokon a listája azonban mindössze 3323 szavazatot kapott (2,33 százalék) és a cenzus alatt maradt.
Nem kétséges, hogy Goran Karadžić Vučić szerb nacionalista elnök önkényuralmi rendszerének megfelelő kádereként és kiszolgálójaként került 2023. október 20-án az VRTV vezérigazgatói székébe.
Köztudott, hogy a VRTV-nek már huzamosabb ideje problémája van nem csak a műsorok minőségével, a foglalkoztatottak nagy számával, de a műsorok nézettségével is.
Veljko Krstonošić, a Demokrata Párt (DS) újvidéki Városi Bizottsága elnöke által a 2023. március 31-én közölt adatok szerint „a vajdasági közszolgálati televízió (VRTV – B.A.) első programjának nézettsége a tartományban, a március 19-e és 26-a közötti héten, 0,67 százalék, a második programé pedig mindössze 0,04 százalék volt”.
Néhány ellenzéki párt újvidéki bizottsága szerint „a VRTV nem tesz eleget a közszolgálati funkciójának” – közölte akkor a 021.rs . A helyzet bizonyára azóta sem változott, hacsak nem rosszabbodott.
Goran Karadžić vezérigazgatói kinevezésekor feltehetően azt a feladatot kapta, hogy tegyen rendet a VRTV-ben, ahol figyelmeztető sztrájkokat is tartottak. A VRTV munkásai és a szakszervezetei is követelték, „hogy szüntessék meg a foglalkoztatási tilalmat, rendezzék az ideiglenes szerződéssel dolgozók helyzetét, válasszák meg a médiaház vezetőségét és oldják meg a vállalat gazdasági problémáit”.
Hogy a haladó-szocialista-véemeszes hatalom számára mennyire fontos a VRTV mutatja az is, hogy a vezető tisztségviselői szinte egymásnak adják a kilincset. Dejan Ristić tájékoztatási és távközlési és miniszter május 15-én, Maja Gojković tartományi kormányfő június 25-én, majd szeptember 6-án ismét Dejan Ristić látogatott a médiaházba.
A miniszterrel való találkozó után „Karadžić kiemelte a támogatás és a segítség jelentőségét, amit a médiaház a minisztériumtól és a tartománytól kap. Hozzátette, hogy a VRTV helyes módon, a munkájával igazolja mindazt a segítséget és pénzt, amit kap”. Vagyis, hogy gátlástalanul kiszolgálja a hatalmat!
Mi ez, ha nem a hatalom és a tájékoztatás összeolvadása? Ellentétben van ez a média szakmaiságával, a VRTV közszolgálatúságával, a köztájékoztatásról és médiáról szóló törvény rendelkezéseivel, de a Szerbia iránti uniós csatlakozási elvárásokkal is.
Ha Karadžić nem élvezné a Szerb Haladó Párt (SNS) vezetőinek teljes bizalmát, bizonyára nem kapott volna 350 millió dinárt „az úgynevezett szociális programra”. Ennek keretében annyi foglalkoztatott távozott most a médiaházból, amennyi tagja a TV magyar szerkesztőségnek 1990 októberében volt. Ennek a szerkesztőségnek akkor még „csaknem 100 foglalkoztatottja és mintegy 20 külső munkatársa” volt.
A magyar szerkesztőség leépítse azóta is folyamatos, már 30 körüli létszámra fogyott (kb. ugyanennyien dolgoznak az Újvidéki Rádió magyar szerkesztőségében is), ami magával vonta a műsorok minőségének csökkenését is.
Karadžić július 12-én Szabadkán a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ – Vajdasági Magyar Szolgapárt) székházába látogatott, ahol Pásztor Bálint, a párt elnöke fogadta, amikor „a magyar közösséget érintő műsorok sugárzását, a magyar nyelvű közvetítések színvonalát és annak fejlesztési lehetőségeit” vitatták meg”(??).
Lehetséges, hogy ennek a „csúcstalálkozónak” az eredménye, hogy augusztus 1-jétől a nézők előtt, de a közéletben is teljesen ismeretlen Juhász Andrea „a Vajdasági Rádió és Televízió igazgatójának írásos javaslatára” látja el a VRTV 2-es csatornájának főszerkesztői teendőit.
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor című mezőgazdasági riportműsorát szerkesztette. A közösségi hálón még csak fotót sem látni róla. Mivel érdemelte ki vajon a főszerkesztői posztot? Nem a legtapasztaltabb és legrátermettebb szakembert kellett volna vezetővé tenni?!
Goran Karadžić és Pásztor Bálint pártelnök „őszinte partneri viszonya” alapján arra lehet következtetni, hogy „12 év után a magyar szerkesztőség politikai betörése”, a VMSZ befolyása alá rendelése is megvalósulni látszik. Hogy a tartományi rádió- és tévéműsorok a pártelnök és az MNT elnökének (Fremond Árpád) „politikai beállítottságának szájíze” szerint tájékoztasson, „hogy a jó még jobb legyen”.
Lehet még lejjebb süllyedni a vajdasági magyar közélet irányításában?! Hisz a demagóg beszéd, a kisajátítás, az arrogancia és a folyamatos háttérmanipuláció által megrontott közállapotok miatt már így is 70 ezer vajdasági magyar hagyta itt nem könnyű szívvel, kényszeredetten a szülőföldjét. Nem volt elég?!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >
A legújabb álarc a tudomány álarca
Gombamódra szaporodnak az egyetemi életen belül használatos doktori címmel dicsekvő politikusok. Habermas vagy Derrida még a >
A tanulóifjúság politikai indoktrinálása az Európa Kollégiumban
Juhász Bálint is a Pásztor István közösségre káros politikáját képviseli. A Kollégiumban mondott beszédében azt hangoztatta >
VMSZ-es diktatúra ez a javából!
II. Pásztor tevékenységéből látszik, hogy a magyar közösséggel kapcsolatos minden területet, minden témát egyedül akar intézni. >
„Erős tartományi csapat”?
Amikor a jogállam még működött, a közigazgatásban való munkavégzés szakmának, hivatásnak számított. Most már még az >
MEGRENDEZETT SZÍNJÁTÉK
A felújított szabadkai vasútállomás november 24-i megnyitóján – amelyen Aleksandar Vučić elmondása szerint Orbán Viktor magyar >
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, >
Sorkatonaság, figyelemelterelés, elvándorlás…
"Ha nem akarod, hogy éhen haljon a családod, akkor elindulsz külföldre, ha nem akarsz bevonulni egy >
Megrendelt VMSZ történelem
Idővel meg kell azonban majd a történészeknek, politológusoknak írni egy másik könyvet is, amelyik tárgyilagosan mutatja >
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a >
NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]
Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >
A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)
A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt >