Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Egyre lejjebb a lejtőn
Külföldi diplomaták egyoldalú és téves tájékoztatása
A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha valaki valóban meg akarná ismerni a vajdasági magyar közösség helyzetét, akkor bizony több forrásból kellene tájékozódnia és az ellenzéki szervezeteket is illene felkeresni. Ha nincs többszólamúság, ha nincsenek ellenzéki pártok, akkor azon kellene csodálkozni és kutatni az okát. Miért nem teszik? A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) és a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) vezetőinek pedig azt is a rovására lehet írni, hogy – ismereteim szerint – a diplomáciai körökkel és a nemzetközi szervezetekkel semmilyen kapcsolatot nem tartanak. Még a szerbiai emberi jogi szervezetekkel sem. Korábban ez rendszeres gyakorlat volt és külföldön is ismert magyar kisebbségvédelmi civil szervezetek is működtek a Vajdaságban. A két ellenzékinek számító párt a közleményeit is szinte csak magyar nyelven adja ki, amit aztán a sajtó (Pásztorpress) nem közöl, így el sem juthatnak a Belgádban akkreditált diplomatákhoz, az Európai Unió küldöttségéhez és az Európa Tanács irodájához. Ennek aztán az a következménye, hogy a diplomaták „elismerően szólnak” a VMSZ-nek „a szülőföldön történő boldogulásért folytatott küzdelméről”, miközben a magyar közösség egyre lejjebb kerül lejtőn. Bozóki Antal:
Nem a zsarnok teremti a szolgát, hanem
a szolgalelkűség teremti a zsarnokot.
Marcus Aurelius
Nathalie Rayest, az Amerikai Egyesült Államok zágrábi nagykövetét fogadta Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke augusztus 30-án a párt székházában Szabadkán.
A megélhetési politikus a közösségi oldalán arról számolt be, hogy „a nagykövet asszony első kézből szeretett volna tájékozódni a vajdasági magyar közösség helyzetéről”.
A bejegyzés szerint Pásztor a beszélgetésre „Fremond Árpádot, az Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnökét is meginvitálta”. Talán Bólogató Jánosnak.
Mint a bejegyzésből kiderül, a nagykövetet „tájékoztatták közösségünk érdekérvényesítő erejéről, választási eredményeinkről, a perszonális kisebbségi autonómia megvalósításáról, eredményes működésünk vajdasági modelljeként emlegetett programjáról és további céljairól”.
– A nagykövet asszony elismerően szólt a szülőföldön történő boldogulásért folytatott küzdelmünkről – jegyezte meg a pártelnök.
A külföldi diplomaták folyamatosan érdeklődnek a vajdasági magyar közösség helyzetének alakulása iránt, ami természetes is, hiszen egy őshonos nemzeti közösségről van szó. Március 28-án például Christopher Hill, az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövete „tájékozódott a vajdasági magyarok perspektíváiról” – ugyanúgy a VMSZ székházában.
– A VMSZ elnökeként beszélgettem vele (mármint az amerikai nagykövettel – B.A.), és arról tájékoztattam, hogy a VMSZ-nek mik a törekvései, hogy mindent megteszünk a vajdasági magyar közösség identitásának megőrzése érdekében, de mindezt úgy tesszük, hogy őrizzük a politikai önállóságunkat, azonban szövetségeket kötünk a céljaink megvalósítása érdekében. Beszéltem a Szerb Haladó Párttal fennálló együttműködésről, arról, hogy ez az együttműködés a szerb-magyar megbékélés tekintetében hatalmas eredményeket hozott az elmúlt tíz évben (??!! – B.A.), ami példaértékű lehet más relációkban is, és arról tájékoztattam Nagykövet urat, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség a jövőben is a kormánykoalíció részeként képzeli el magát, és ez a biztosítéka annak, hogy a magyar közösségnek az érdekeit a jövőben is érvényre tudjuk juttatni Belgrádban és Újvidéken is (?? – B.A.) – nyilatkozta akkor II. Pásztor a sajtónak.
A Szerb Haladó Párt (SNS) viszont olyannyira semmibe veszi a folyton menyasszonynak kínálkozó VMSZ-t, hogy még mindig nem került aláírásra a hatalomban való részvételről szóló szerződés, holott az ellopott és elcsalt választások még 2023. december 17-én lezajlottak.
Az USA zágrábi nagykövetével való találkozóról a nyilvánosság – a sajtó is – csak a junior Pásztor bejegyzéséből tájékozód(hat)ott. Így hát nem tudjuk, hogy a VMSZ vezetője hogyan is látja a magyar közösség jelenét és jövőjét, mert a múltról jót mondani semmiképpen nem lehet.
A Christopher Hillel tartott közös sajtótájékoztatón elhangzott viszont, hogy a kispásztor a jövőnket továbbra is a kormánykoalícióban képzeli el, mégpedig azokkal a szerb nacionalista erőkkel, akik nem is olyan régen még ki akartak költöztetni bennünket a szülőföldünkről. Ennek a káros politikának a következménye, hogy az utóbbi évtizedben 70 ezer magyarral lett kevesebb a Vajdaságban. A pártvezér és az MNT elnöke erről vajon beszámolt-e a vendégeknek?
Pásztor Bálint és Fremont Árpád csak a saját meglátásaikat mondhatták el a külföldi diplomatáknak, mivel már régóta virtuális világban, vagyis a valóságtól távol élnek. A magyar közösség helyzetéről a másfél évtizedig tartó katasztrófális pásztori éra alatt semmilyen valós értékelés nem készült. Ez nem volt a VMSZ érdeke, mert gyorsan kiderült volna, hogy „csehül állunk” – a forintmilliárdos támogatások ellenére is.
A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha valaki valóban meg akarná ismerni a vajdasági magyar közösség helyzetét, akkor bizony több forrásból kellene tájékozódnia és az ellenzéki szervezeteket is illene felkeresni. Ha nincs többszólamúság, ha nincsenek ellenzéki pártok, akkor azon kellene csodálkozni és kutatni az okát. Miért nem teszik?
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) és a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) vezetőinek pedig azt is a rovására lehet írni, hogy – ismereteim szerint – a diplomáciai körökkel és a nemzetközi szervezetekkel semmilyen kapcsolatot nem tartanak. Még a szerbiai emberi jogi szervezetekkel sem. Korábban ez rendszeres gyakorlat volt és külföldön is ismert magyar kisebbségvédelmi civil szervezetek is működtek a Vajdaságban.
A két ellenzékinek számító párt a közleményeit is szinte csak magyar nyelven adja ki, amit aztán a sajtó (Pásztorpress) nem közöl, így el sem juthatnak a Belgádban akkreditált diplomatákhoz, az Európai Unió küldöttségéhez és az Európa Tanács irodájához. Ennek aztán az a következménye, hogy a diplomaták „elismerően szólnak” a VMSZ-nek „a szülőföldön történő boldogulásért folytatott küzdelméről”, miközben a magyar közösség egyre lejjebb kerül lejtőn.
Következő cikk: Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >
Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette
A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >
A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >
Egy új nemzedéki mítosz
Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >
MAGYAR TYACIK
Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >
A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét
A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >
A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag
Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >
A kronstadti véres jégmező és a szerbiai egyetemisták
Sokszor megfordult a fejemben a kérdés, hogy hol lett öngyilkos a szocializmus? A választ keresve egyre >