Ma Cecília, Filemon névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
A DÉLVIDÉKI/VAJDASÁGI MAGYARSÁG JOGAIÉRT FOLYTATOTT KÜZDELEM IDŐSZERŰ KÉRDÉSEI
Összefoglaló (4. rész)
A gond nem csak a képviselők számával van, hanem, sajnos, azzal is hogyan képviselik a délvidéki/vajdasági magyarok érdekeit az országban és külföldön is. Mivel a VMSZ szövetségben van a fekete-vörös hatalmi koalícióval, a (községi, tartományi és országos szinten való) közös hatalomgyakorlás miatt, egyszerűen képtelen kifejezésre juttatni, még kevésbé pedig érvényesíteni a magyar közösség érdekeit. Bozóki Antal:
d) Érdekképviselet
A Szlovákiában, Ukrajnában és Romániában élő magyarok helyzetét egyes politikusok a délvidéki magyarokéhoz hasonlítják, amit példaként említenek a Kárpát-medencében és Európában.
Ezek nem említik, hogy Horvátországban és Szlovéniában a magyarságot – mint az összes többi „őshonos nemzeti kisebbséget” is – államalkotó tényezőnek ismerik el, alanyi jogon jár képviselői hely számunkra a helyi önkormányzatban és a parlamentben, alkotmányosan számítanak tehát államalkotó tényezőnek. Ezekben az országokban „a magyarokat teljes jogú állampolgároknak tekintik”.
A szerb alkotmány szerint „a Szerb Köztársaság a szerb népnek és az itt élő valamennyi polgárnak” az állama. Nem nevezi meg az őshonos nemzeti kisebbségeket és alanyi jogon képviselői hely sem illeti meg ezeket.
Szerbia alkotmánya a nemzeti kisebbségek képviseletével kapcsolatban általános rendelkezést tartalmaz, miszerint „a Nemzetgyűlésben biztosított […] a nemzeti kisebbségek egyenrangúsága és egyenjogú képviselete, a törvénnyel összhangban” (100/2 szakasz).
Jelenleg a VMSZ-nek, amit a társadalmi hálókon Vučić Magyarjai Szövetségének is neveznek, mivel minden szinten koalícióban van (2014. április 27. óta) a Szerb Haladó Párttal (CHC), a szerb parlamentben 4 (négy) képviselője van.
Képviselői csoport létrehozására öt képviselőre van szükség. Eddig az Albán párt (PDD) képviselőjével képeztek csoportot, aki azonban „elhagyta a frakciót (mert már nem bírta nézni a behódolást a Szerb Haladó Párt és Aleksandar Vučić felé), ami ezzel meg is szűnt létezni”. Csak október végén tudódott ki, hogy a véemeszesek egy szerb haladó párti képviselővel alakítottak új frakciót.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) nevű párt ezt az eseményt így kommentálta: „Igazolást nyert a VMDK azon állítása miszerint a VMSZ-nek a mindenáron hatalomban lenni elképzelésen kívül, jelenleg nincsen saját politikája. Nem a vajdasági magyar közösség érdekeit képviselik Belgrádban, hanem a szerbiai politikai elit érdekeit képviselik a magyar közösségen belül. Egyszerűen a Szerb Haladó Párt magyarul beszélő tagozata lettek.” Ennek a pártnak (a Magyar Mozgalommal együtt) egyébként két képviselője van a Tartományi Képviselőházban, a Vajdasági Magyar Szövetségnek pedig hat.
Ezekből az adatokból is látszik, hogy a vajdasági magyarok politikai képviselete (a szerb parlamentben 4, a vajdasági képviselőházban 8) messze elmarad a részarányos képviseleti el alapján őket megillető helyek számától (9-10, illetve 15). És képviselői hely alanyi jogon sem jár.
A gond nem csak a képviselők számával van, hanem, sajnos, azzal is hogyan képviselik a délvidéki/vajdasági magyarok érdekeit az országban és külföldön is. Mivel a VMSZ szövetségben van a fekete-vörös hatalmi koalícióval, a (községi, tartományi és országos szinten való) közös hatalomgyakorlás miatt, egyszerűen képtelen kifejezésre juttatni, még kevésbé pedig érvényesíteni a magyar közösség érdekeit.
e) Civil szerveződés
A Délvidéken/Vajdaságban a nemzeti kisebbségi jogvédelem szervezetlen, azt is lehetne mondani, hogy szinte nem is létezik. A nemzeti kisebbségi jogok érvényesítéséért küzdő magyar civil szervezet pedig most már néhány éve nincsen.
Nemzeti kisebbségi ügyekben a Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE) sem hallatta eddig a hangját, pedig ez kellene, hogy legyen az egyik fő feladata. Csak éppen nem az, mivel a vezetősége haladó véemeszes irányítottságú.
Az utóbbi időben vannak ugyan kezdeményezések, pályázatok „állandó jogsegélyszolgálati irodák” működtetésére.
Ezek az irodák, valójában egyéni ügyvédi irodák, „térítésmentesen adnak tanácsot, információt és segítséget mindazoknak, akiket magyarságuk, vagy vélhetően magyarságuk miatt ért jogsérelem”.
Ennek ellenére, az irodák részéről nem tapasztaltam egyetlen határozott fellépést/kiállást sem a magyar közösség kollektív nemzeti kisebbségi vagy az egyéni jogokat ért sérelmek megszüntetéséért. Pedig nem lehet mondani, hogy erre nem lett volna alkalom.
Ezen a hozzáálláson sürgősen változtatni kellene, mivel azt feltételezi, hogy ezek az irodák csak akkor lépnek működésbe, ha a jogsérelem már megtörtént. Abban az esetben is, csak akkor, ha a sérelmet szenvedett a segélyt/segítséget igényli. Tehát, semmilyen, a jogsérelmeket megelőző, a jogok gyakorlati alkalmazást figyelő, figyelemfelhívó, javaslattevő, jogalkotást kezdeményező tevékenységet nem lát elő.
Van ugyan a pályázatnak egy tétele miszerint azok (a jogászok, ügyvédi irodák, civil szervezetek, jogtanácsosok) pályázhatnak, akik „hozzájárulnak a magyar kisebbség ellen irányuló jogsérelmek felkutatásához, dokumentálásához és a jogvédelem nyújtásához”.
Nincs tudomásom azonban arról, hogy ez a pályázati feltétel alkalmazást nyert-e és ha igen, milyen mértékben. Jó lenne, ha erről lennének nyilvános adatok, tájékoztatások.
A megoldás egy független és hatékony érdekvédelmi civil szervezet létrehozása lenne, de erre, sajnos, nincsen kezdeményezés, de támogatás se.
Következő cikk: A jugoszláv rendszerváltás
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >