Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Tiltakozó kisebbségiek
Szerbiának nincsen kinyilvánított nemzeti kisebbségi politikája!
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a vajdasági magyar sajtó minderről hallgatnak. Kinek jó ez? Bozóki Antal (Bozóki Antal blogja):
Sulejman Ugljanin, a Bosnják Nemzeti Tanács (BNV) elnökének június 21-i értékelése szerint „katasztrofális az a mód, ahogyan a szerbiai hatalom foglalkozik a kisebbségi kérdésekkel és rosszat jelent a kisebbségeknek, de Szerbia jövőjére nézve is” – közli a Beta hírügynökségre hivatkozva az N1.
A ramadáni böjtnapot befejező estebéden (iftar), amelyet a BNV a médiák és a civil szervezetek részére rendezett Novi Pazarban, Ugljanin elmondta, hogy megállapítására a legjobb példa a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítésére vonatkozó cselekvési program, amely Szerbia EU-s csatlakozási tárgyalásai 23. fejezetének keretében készült. Ezt a dokumentumot nem alkalmazzák és az erről szóló jelentésekben a bosnyákokat meg sem említik – tette hozzá. – A BNV célja a cselekvési tervből eredő feladatok teljesítése új módszerének az elfogadása, hogy azokat mérni lehessen, mert ez jelenleg nem lehetséges – mondta Ugljanin.
Hozzátette azt is, hogy a BNV és a többi nemzeti kisebbségi tanács követelik a nemzeti kisebbségekről és a nemzeti kisebbségi tanácsokról szóló törvény megváltoztatását, amelyek helyett egy kerettörvényt kell elfogadni a nemzeti kisebbségi kérdésekről.
– Erre sem hajlandó a jelenlegi hatalom, a volt radikálisok, akiknek az a programjuk, hogy Szerbiában nincsenek kisebbségek. Amíg ez így van, nem lesz jó, de remélem, hogy Szerbiában vannak jó szándékú emberek, értelmiségiek, aki számára a közjó fontosabb a személyes érdeknél, és akik Európába vezetnek bennünket – hangoztatta Ugljanin.
Az Autonomija portál június 29-én terjedelmes írásban számolt be: A szlovákok sérelmezik, hogy a Szerb Haladó Párt/SNS Antalfalván/Kovačicán – ahol ez a kisebbség a lakosság több mint 90 százalékát adja – leváltotta a helyi szlovák tisztségviselőket, ami „etnikai leszámolás” jelleget öltött.”
Tari István író, a Magyar Nemzeti Tanács tagja és jómagam július 3-én nyílt levelet intéztünk Johannes Hahnhoz, az Európai Unió Jószomszédsági és Bővítési Biztosához, valamint az összes magyar európai parlamenti képviselőhöz is. Felhívtuk a figyelmet az Európai Parlament Szerbiáról szóló 2016. évi jelentése és az Európai Bizottság 2017. június 14-i állásfoglalása (2016/2311(INI)), pontosabban annak 26. és 27. pontja (A kisebbségek tiszteletben tartása és védelme) hiányosságaira, valamint Szerbiának a nemzeti kisebbségi közösségek helyzetéhez való viszonyulásában észlelt kedvezőtlen jelekre. Hahn úr jelezte, hogy a levelet megkapta, és hogy mielőbb válaszolni fog.
Ana Tomanova Makanova, a Szlovák Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, július 4-i közleményében „megvádolta a Szerb Haladó Pártot (SNS/SZHP) és Pavel Surovit, a Szlovákok Előre nevű párt elnökét, hogy brutális módon megfélemlítik és nyomást gyakorolnak a tanács tagjaira, azzal a céllal, hogy megszerezzék a testületben a többséget, miáltal megrontják az évszázados jó nemzetiségi viszonyokat.”
Tomanova értékelése szerint ilyen módon a nemzeti tanácsok működésébe bevonják a pártok közötti harcot, a politikai rivalizálást, mindenekelőtt pedig a SZHP törekvését, hogy minden, még a nemzeti tanácsok is az ellenőrzése alatt legyenek. Elmondása szerint, ezáltal a fenyegetettség, a bizonytalanság és a félelem érzését keltik a szerbiai szlovák nemzeti közösség jövője és távlatai miatt.
– A Szlovák Nemzeti Tanács úgy tartja, hogy az illetékes hatalmi szerveknek biztosítaniuk kell a feltételeket a nemzeti tanács normális működéséhez, és le kell állítaniuk a tanács minden tagja valamint a családtagjaik elleni nyomásgyakorlást, fenyegetést és erőszakot, mivel mindenkinek jogában áll a nemzeti és a vallási hovatartozásának kinyilvánítása, hogy szabadon mozogjon a szabad országban, valamint hogy ne féljen és aggódjon a munkahelye, a biztonsága, a saját és gyermekei egészsége, jövője miatt – üzente Tomanova.
Az elmondottakból is látszik, hogy Szerbiában a nemzeti kisebbségi jogok és az EP Állásfoglalásainak érvényesülése nem kedvező irányba halad. Erre utalt Meho Omerović, az emberi- és nemzeti kisebbségi jogok, valamint nemek egyenlőségével foglalkozó szerb képviselőházi bizottság elnökének nyilatkozata is.
Anna Brnabić (Belgrád, 1975) új szerb kormányfő június 29-i megválasztáskor mondott expozéjában „elkerülte az alapvető jogok, a jog uralma és a törvény előtti egyenlőség említését”. A nemzeti kisebbségek pedig – sajtójelentések szerint – említésre sem kerültek az expozéban. Mindez arra utal, hogy az országnak nincsen kinyilvánított nemzeti kisebbségi politikája.
Brnabić egyébként 2016. augusztusában került a kormányba, mint államigazgatási- és helyi önkormányzati tárcavezető. Ilyen minőségben vett részt a nemzeti tanácsok koordinációs bizottságának munkájában is, de ott sem mutatott fel semmi említésre méltót. A nevéhez egyedül a nemzeti kisebbségek számára rossz cselekvési program fűződik. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) mégis a kormányfővé való választására szavazott.
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a vajdasági magyar sajtó minderről hallgatnak. Kinek jó ez?
Következő cikk: A Nemzet Szépe a munkájába szerelmes
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >