Ma Mária, Emőke névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
Boszorkányperek Németországban
A németországi boszorkányperek jogtörténeti jellemzői A rengeteg ártatlan emberi életet követelő boszorkányperek tipikusan az újkori Európa, méghozzá >
Budapesti fotók a harmincas évekből
Frank Csontos gyűjtötte össze a megsárgult fényképeket. Érdemes összevetni, mi változott (vagy nem változott) az eltelt >
Boszorkányper Magyarországon
A szegedi boszorkányper 1728/29 „De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat” [1] – olvassuk Kálmán >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
Fejezetek a vajdasági zsidók történetéből (8.)
MINJÁN – (héber, a. m. szám) 13 évesnél idősebb férfiakból álló tízfős csoport – ennyi jelenlevőre >
Székely Éva esete a kétféle szemű nyilassal
Székely Éva, a legendás úszóbajnok 85 éves. Életrajza szerint: „Az apukám Erdélyből jött, az anyukám >
Kormányrendelet
Dr. Szórád gyűjtéséből származik a kormányrendelet, amelyiknek szöveghű leiratát itt tesszük közzé. A dörgedelmes dokumentum több mint fél >
Budapest, 1936
A svéd közszolgálati tévé archívumában egy több mint hetvenéves, a magyar székesfővárost bemutató turisztikai filmet őriznek. >
A porcelán unikornis
A porcelán unikornis az amerikai Keegan Wilcox rendezésében nyerte el a legjobb rövidfilm díjat. >
A magyarok hullottak, mint a legyek
Amint azt egy korábbi írásunkban már megígértük, az e-novine engedélyével teljes egészében közöljük Bojan Tončić >
Így kezdődött...
Kicsit megsárgult már... de olvasható még mindig. Nemrég lett nagykorú, tavaly töltötte be a tizennyolcadikat. >
Bosznia-Hercegovina
Hányan érik meg a tavaszt?
Miután már vagy két hónapja járom a fővároson kívüli bosnyák harctereket, rájöttem, igaza lehet John Burnsnek, a New York Times tapasztalt tudósítójának, aki szerint Szarajevó ostroma csak porhintésként szolgált, vagyis arra, hogy a nemzetközi közvélemény figyelmét eközben elterelje az új állam több mint kétharmadának a leigázásáról.
Észak-Bosznia szinte teljes szélességében elesett; Vahidin Čomor körzetparancsnok bevallása szerint a közeljövőben hasonló sors vár a tarčini térségre is, amivel a szerbek komolyabb ellenállás nélkül egészen Jablanicáig, vagyis Szarajevótól csaknem 100 kilométerre terjeszkedhetnének dél felé; rendületlen támadásnak van kitéve a fővárostól 50 kilométerre északra levő OIovo; nyugaton a Lašva-völgy, pontosabban Travnik, Novi Travnik és Vitéz elfoglalása fenyeget.
Összességében ez jóval nagyobb terület annál, amit a szerbek huzamosabb időn át ellenőrzésük alatt tarthatnának, sőt annál is, ami esetleg tárgyalási alapként nélkülözhetetlen. Vagy azt jelenti, hogy letettek a tárgyalásokról?
A frontvonal gyakorlatilag csak Szarajevóban változatlan, ahonnan utoljára augusztus derekán jöttem ki. A város pusztulása mégis szemmel látható.
Három órán át rostokoltam a reptéri út szerb ellenőrző pontján a szinte utolsó zsidókat kimenekítő konvojra várva, amikor végre rászántam magam arra, hogy elautózzak a közeli nedžarići aggok otthonáig. Nem is annyira a gyávaság, mint inkább a gyötrő emlékek miatt vonakodtam újból bejutni Szarajevóba. Alig három hónappal ezelőtt egy orvlövész gyilkos golyója épp ezen a környéken végzett a bérelt kocsimban mögöttem ülő David Kaplannel, az amerikai ABC tévétársaság producerével.
Sebeimet most is a golyók időnkénti süvítése tépte fel, a kihívás azonban erősebbnek bizonyult.
A szitává lőtt aggok háza szánalmas látványt nyújt Még a nyárról emlékszem, amikor a szomszédos, bosnyákok által ellenőrzött dobrinjai lakótelepen jártam, hogy akkoriban erős szerb alakulatok gyáva búvóhelye volt. Szinte állandóan tűz alatt tartották, s a kegyetlen megtorlás persze nem maradt el: a nem messze levő Oslobođenje kiadóház üvegpalotája szó szoros értelemben eltűnt a föld felszínéről. A tizennyolc emeletes épületnek csak egyik liftaknája maradt meg, amely gigantikus falloszként – dacot jelképezve – mered az égre.
Az aggok házának egykori 300 lakójából 132-nek adatott meg a sors, hogy szembenézzenek a megpróbáltatásokkal. A háború kitörése óta hatvannal a természetes halál végzett kegyesen, húszan váltak a lövedékek áldozatává, néhányat sikerült kiköltöztetni. Vajon az ottrekedt 132-ből hányan érik meg a tavaszt, vajon a Szarajevóban a fagy- és éhhalállal küszködő több mint 300 000 emberből hányan érik meg az oly távoli békét?
Épp visszaértem Ilidžára, amikor befutott a zsúfolt buszokból, személygépkocsikból álló konvoj. Miután Arkan rettegett harcosai megbizonyosodtak arról, hogy az általuk körözött ellenséges orvlövész nincs az utasok között, továbbengedték.
– Ez talán az utolsó, 300 túlélő zsidóból álló menetoszlop – mondja Ivica Čerešnješ, a hitközség magyar származású elnöke, majd hozzáteszi: – Én még visszatérek!
Másnap Tarčinba utazok. A déli szarajevói frontvonaltól alig 15 kilométerre levő helység annyiban fontos, hogy mellette halad el a Közép-Boszniát a tengerparttal összekötő egyik legforgalmasabb útszakasz.
A muzulmán menekültek zömét az iskola tornatermében szállásolták el, a környék szerb férfiait a silóban tartják fogva. Nagy különbség nincs helyzetük között: mindannyian nemzeti hovatartozásuk miatt bűnhődnek, s egyikük sem távozhat. Ugyanazt a fakóbarna, levesnek csúfolt sós vizet kanalazzák ebédként mindannyian, fürdőszoba helyett egy-egy latrina jut mindkét csoportnak.
Az egyik sokgyermekes anya réveteg tekintettel meséli: nyolcéves lányát az ölében tartva kellett végignéznie, hogyan becstelenítik meg, mire egy fiatalasszony fölrántja jellegzetes, hosszú szoknyáját, a dimiját, és sebeit mutogatja:
– Megerőszakoltak aztán átlőtték a combomat!
A bebörtönzöttek sorsa sem különb. A gabonaraktár dohos falai közül még sétára sem engedik ki őket.
– Augusztus 25-én tartóztattak le. Addig minden bántódás nélkül a bosnyák tévében dolgoztam. Azt sem tudom, mi a vád ellenem – panaszolja Zsarko Jeftics.
A bosnyák vészbíróság tagja elismeri: a 320 szerb fogoly cserealapul szolgál a szomszédos községben házi őrizetben tartott muzulmán lakosság ellenében.
Az etnikumok söprögetésével új államhatárok rajzolódnak ki. Eddig másfél millióra tehető a bosnyák földönfutók száma, az áldozatoké megközelíti a 130 000-et.
* A képaláírás kiegészítése:
A senki által el nem ismert bosnyák szerb köztársaság etnikailag nem tisztogat – egyenesen kilapátolja a nem szerb lakosságot. Akinek szerencséje van, mint például Ključ község lakosainak, a tartós kiköltözés lehetőségének mércéiről szóló hadiparancs alapján, önkéntesen nyilatkozatot írhat alá, amelyben földi javai fejében kiutazási engedélyhez juthat. Sadika Medić ezt szeptember 8-án potom áron: egy 126 m2 alapterületű ház, egy 35 m2 alapterületű istálló, egy 42 m2 alapterületű garázs és kb. 500 m2 területű háztáji ellenében simán megkapta.
A Menekültügyi Főbiztosság a nyilatkozatokat semmisnek minősítette, mégis kíváncsi vagyok arra, hányan térnek majd vissza ősi lakóhelyükre.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A márciusi ifjak
Az etnikai és vallási különbségek szemükben semmit sem számítottak. Valamennyien polgárnak, éspedig egyszerre magyar és világpolgárnak >
Találkozás Mengelével Auschwitzban – egy hiteles szemtanú
A The Times páratlan kortörténeti dokumentumnak minősíti azt a naplót, amelynek legfontosabb részét Auschwitzban, titokban írt >
A második világháborút a zsidógyűlölet okozta
Yehuda Bauer, aki egyben a Yad Vashem tudományos tanácsadója, élesen bírálja, hogy Közép- és Kelet-Európában kiforgatják >
Puskás fizette a szurkolókat
– Nem értelek, Öcsi- jegyezte meg Papp. Te azért panaszkodsz, hogy alig hallasz magyar szót Spanyolországban. >
Ezen a napon
63 évvel ezelőtt, ezen a napon, így kezdődött az a történet, amelyet 60 évvel később "Valahogy >
A nyilvánosságban megélt élet – Rajk László (1949-2019)
Amikor Rajk Lászlóval 2002-ben az utolsó interjút készítettem édesanyjáról, Rajk Júliáról szóló életrajzi kötetemhez, búcsúzásnál megígértem >
Június 28. Versailles
Magyarországra nézve hátrányos (trianoni) békeszerződés előreprogramozott volt. De nemcsak erről hallgat a magyar történelemírás. Hiszen a >
Az „anyások” közutálat tárgyai lettek
1938. november 11-én 11 órakor az egész országban megszólaltak a harangok, megállt a forgalom, két percre >
„Ez nem az én forradalmam”? – Ady Endre és az őszirózsás forradalom
Alighogy Ady Endre 41 évesen elhunyt a városligeti Liget Szanatóriumban, megkezdődött – és majd az 1920-as >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
A magyar lány, aki az albánok Sisije akart lenni
„Aztán találkoztam a királlyal, és mint a mesékben, meglátni és megszeretni valójában csak egy pillanat műve >
Odbijen predlod ya rehabilitaciju Tibora Kiša: Nije nevina žrtva partizana
Vrbašanin Tibor Kiš, nekadašnji visoki činovnik šećerane u Vrbasu i "turanjski lovac", čiju je rehabilitaciju osporavala >