2025. június 19. csütörtök
Ma Gyárfás, Romuald névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Jó nekünk, jön az orosz segítség

J. Garai Béla
J. Garai Béla

Szakértők szerint az orosz elnök kész katonai segítséget nyújtani Szerbiának egy esetleges újabb balkáni háború esetén. Merthogy Moszkvába komolyan számolnak egy ilyen konfliktussal hírszerzői forrásaik alapján, lásd az egyre jobban elmélyülő macedón válságot. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):

Ha igaz a szólás, hogy amilyen a reggel, olyan lesz a nap, akkor szép kis cirkuszokban lesz részünk az egy hónapos elnökválasztási hadjáratban. Mert amit Šešelj radikálisai rendeztek „kampánynyitóként” a szkupstinában Federika Mogherini uniós főképviselő beszéde alatt, az egy vidéki focimeccsen még elment volna részeg drukkerekkel a főszerepben, de egy ország képviselőházában több mint felháborító.

A húszperces kocsmai performanszra kár szót pazarolni, Maja Gojković házelnök asszony magyarázkodását azonban nehéz kommentár nélkül hagyni. Ugyanis azt vártuk volna, hogy kitessékeli a rendbontókat a teremből, vagy minimum rendre inti őket, de meg se szólalt. Teljesen hiteltelenül hangzott az az érvelése, hogy azért nem intézkedett, mert Mogherini a vele folytatott előzetes megbeszélésen - értesülve a radik tervéről - azt kérte tőle, hogy ne reagáljon. Mégis, milyen határokig ment volna el Gojković különös toleranciája egykori eszmetársaival szemben? Belefért volna az eminens vendégszónok lelocsolása is? Ami a vajdáék megszokott módszere volt anno. A botrányos jelenettel jól levizsgáztak a vendéglátók, újabb érveket szolgáltatva azoknak az uniós politikusoknak, akik amúgy is erősen ódzkodnak a nyugat-balkániak felkarolásától.

A házelnök rossz szolgálatot tett párttársának, Aleksandar Vučić kormányfőnek is, aki kénytelen volt szó nélkül végig feszengeni a kínos jelenetet. Eltűrni, hogy miközben a példás kitartást és bámulatos önfegyelmet tanúsító olasz politikus asszony, az „uá”-zásoktól és a padló dübörgetéstől mit sem zavartatva arról beszélt, hogy Szerbiának az unióban a helye, a vajda emberei az Oroszországhoz való csatlakozásról skandáltak jelszavakat. Csak Mogherini beszéde befejeztével szólalhatott meg, bocsánatot kérve a vendégtől, de azt azért nem bírta ki, hogy ne vágjon oda a régi cimboráknak: Nemanja Šarovićot arra figyelmeztette, vigyázzon, nehogy úgy járjon, mint a legutóbbi kampány idején, amikor egy új-belgrádi mítingen alaposan helybenhagyták. A radik szerint Vučić nyíltan megfenyegette őket.

A történtek után az uniós főképviselő asszony alighanem vegyes érzelmekkel távozott Belgrádból, mert míg tárgyalópartnerei azt igyekeztek bizonygatni, hogy az uniós csatlakozás továbbra is stratégiai cél, és mindent megtesznek a tárgyalások sikere érdekében, azt tapasztalhatta, hogy Szerbiában korántsem mindenki lelkesedik az európai értékekért, és inkább csatlakoznának a keleti testvérhez.

Hogy ezek tábora igencsak tekintélyes, erre abból is következtethetünk, hogy a legesélyesebb elnökjelölt, Aleksandar Vučić ebbe a szűkre szabott kampányidőszakba még egy moszkvai utat is betervezett. Aligha véletlenül: így akarja demonstrálni a patrióta szavazóknak, hogy igenis ragaszkodik az orosz anyácskához, mondjanak Mogheriniék, amit akarnak…Fel sem foghatjuk, hogy is jut ideje ennyi mindenre? Amikor tudjuk, hogy teljes munkaidőben végzi a roppant felelős kormányelnöki feladatokat (amiről nem hajlandó lemondani jelöltetése ellenére sem), közben új üzemeket avat és útszakaszokat ad át, alkalmanként legalább tíz perces tévés szerepléssel (kiszivárgott hírek szerint az egy hónapos kampány alatt kereken húsz ilyen rendezvényt terveznek). Délutánonként, tehát szabad idejében pedig kampányol (saját állítása szerint). És mindezt betetőzve még arra is szakít időt, hogy baráti látogatást tegyen Putyinnál!

A lelkes kormánybarát sajtóból már mindent kiolvashattunk az e héten esedékes fontos vizittel kapcsolatban. Megtudhatjuk, hogy Moszkvában nincs többé dilemma: Putyin eldöntötte, hogy Vučićot támogatja az elnökválasztásokon, nyilván ott is felismerték, hogy a korábban preferált Tomislav Nikolićtyal nem sokra mentek volna. Arról is olvashatunk, hogy Vučićot örömhír várja Moszkvában: Putyin utasítására felgyorsították az ajándékba kapott hat MÍG-29-es vadászbombázó leszállítását, úgyhogy azok már e hónap végén megérkeznek a surcini katonai reptérre. Így hát a kampányzárás napjaiban akár alkalmi légi bemutatóban is részünk lehet: az ajándék MÍG-ek mélyrepülésben húznak majd el a haladópárti elnökjelölt óriásplakátjai felett... Mintegy nyomatékosítva a széttéphetetlen szerb-orosz barátságot.

A lapok beavatott szakértői továbbá azt is tudni vélik, hogy az orosz elnök kész katonai segítséget nyújtani Szerbiának egy esetleges újabb balkáni háború esetén. Merthogy Moszkvába komolyan számolnak egy ilyen konfliktussal hírszerzői forrásaik alapján, lásd az egyre jobban elmélyülő macedón válságot. Putyin erről is tájékoztatja belgrádi vendégét. De nem kell aggódni, állítják a szakértők, mert egyrészt számíthatunk az orosz segítségre, másrészt a szerb légierő lesz a legerősebb az egész nyugat-balkáni térségben, kivéve a NATO-tag Romániát.

Így már sokkal nyugodtabban alszik az ember. (…)

2017. március 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Én bízom a falu jövőjében”

A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >

Tovább

Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően

A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >

Tovább

A vitustánc folytatódik

Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >

Tovább

PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK

A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >

Tovább

Hét hónappal később

Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >

Tovább

A vereség tudomásulvétele

Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >

Tovább

Politikusok a csendőrök sorfala mögött

Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >

Tovább

Tito immár nem közéleti, hanem magánéleti téma

Azt viszont egymással versengve bizonygatták, hogy Tito idejében az ember éjfél után nyugodtan indulhatott az ember >

Tovább

A kelet-közép-európai nacionalizmusok és a nemzeti kisebbségek

Orbán egy rugalmas eszmére gondol, így például a kisebbségi  ”többlet-jogosítványokra” utal, de ide sorolható a kisebbségi >

Tovább

A Magyar Nemzeti Tanács a VMSZ fiókszervezete

Pásztor-Fremond „elmélete” a közösség megosztását jelenti „jó” és „rossz” magyarokra. A rosszemlékű, „egy közösség, egy párt, >

Tovább

Szerbia májusban

Nem tudom, ehhez képest aggasztó-e az EU hallgatása, akár a jogsértések esetén is, hisz különösebben nem >

Tovább

A rendszerváltás egyik legfontosabb regénye

Az egyik 1990-es keltezésű jegyzetében írta, gyónni akart a világnak, csakhogy a világ gyorsabb és rámenősebb >

Tovább