2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Vihar a vajdasági magyar politikában

Korhecz távozásával az MM könnyen széteshet, mert ha eddig nem tudott kitörni az elszigeteltségből, Korhecz nélkül erre még kevesebb esélyük lehet. Illetve ki tudja, mindennek a vége egyben valaminek a kezdete is. Most mindenesetre szükségük lesz egy ügyes válság-kommunikátorra. Szekeres W. István (Figyelő Online):

Dr Korhecz Tamás jogászt is jelöli a szerb parlament alkotmánybírónak. December 12-én kilenc alkotmánybíró mandátuma jár le, a helyükre jelöltek között szerepel Korhecz is. Korhecz elismert jogász dinasztia leszármazottja, kiváló szakember, egyetemi tanár, jelentős szerepe van Szerbia nemzetközileg is progresszívnak elismert kisebbségi törvényének megszületésében, négy évig volt a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Jelölése és esetleges megválasztása a vajdasági magyar politika egyik sikere, olyan fejlemény, ami - ha közvetve is - pozitív hatással lehet a vajdasági magyarok életére.

Aki követi a vajdasági magyar közéletet, Korhecz jelölésének hírére mégis felhúzza a szemöldökét. Korheczt ugyanis - parlamenti pártként - a VMSZ jelölte alkotmánybírónak. Korhecz viszont még alig pár héttel ezelőtt is a VMSZ konkrétan kiátkozott ellensége volt..

Mint négy részes tavaszi sorozatunkban bemutattuk, a VMSZ politizálásával elégedetlen párttagok és politikailag aktív külsősök civil szervezetet hoztak létre Magyar Mozgalom (MM) név alatt. A szervezet szószólója, vezető egyénisége Korhecz Tamás volt, a szervezet későbbi társelnöke.

Az MM megjelenése védekező mechanizmusokat indított el a VMSZ-en belül, az eredetileg belső reform platformnak induló szervezethez köthető VMSZ-tagokat kizárták - Korheczt csak azért nem, mert ő maga sosem volt a párt tagja. A tavaszi választási kampányban a VMSZ nyilatkozói nem spóroltak a negatív jelzőkkel, amikor a frissen megjelent politikai ellenfelük került szóba, „közösségrombolók" és „nemzetellenesek" voltak, a VMSZ vezetője, Pásztor István pedig a „tyúkól" metaforát használta az MM-re, ahol „fejetlenül futkosnak" és „piszkítanak."

A választás nem hozott áttörést a pár hónappal korábban alakult MM (és koalíciós partnere, a VMDK) számára, de a tartományi közgyűlésbe két képviselőt delegálhattak (a VMSZ hatot), illetve azokban a városokban, ahol jelölteket indítottak, számos képviselői helyet szereztek. Szabadkán az MM a korábbi polgármester, Maglai Jenő vezetésével ugyanannyi képviselőt delegálhatott, mint a VMSZ - szám szerint 11-et.

A választások után a VMSZ sehol nem lépett koalícióra az MM-mel, inkább a belgrádi mainstream kormánypárttal közösködött. A választás előtt 7 településnek volt magyar párt által delegált polgármestere, a választás után már csak háromnak. Elveszett maga Szabadka is, ahol a VMSZ inkább a kormánypárt jelöltje, Bogdan Laban mögé állt be, nem pedig a korábbi sikeres polgármester, a „disszidens" Maglai Jenő mögé.

Ezek után némileg váratlan volt, hogy a VMSZ éppen az MM kulcsfiguráját, Korhecz Tamást jelölte alkotmánybírónak - és ugyanennyire váratlan, hogy Korhecz elfogadta a jelölést.

A VMSZ indoklása szerint a magyar közösségből Korhecz a legalkalmasabb a pozíció betöltésére. Szakmai múltja, képességei, eredményei miatt Korhecz valóban hiteles jelölt - ugyanakkor jelölésébe nem nehéz belelátni, hogy a VMSZ a kellemetlen ellenzék egyik kulcsfontosságú vezetőjének átállításával az ellenzékre is csapást akart mérni.

Fontos tudni, hogy a jelöléshez mellékelni kell a jelölt személy aláírását is. Ennek megtörténte azonban azt jelenti, hogy jelölése előtt Korhecz a VMSZ-szel egyeztetett, saját szervezetével, az MM-mel viszont nem.

Az MM a jelölésről szóló sajtóhírek után néhány napig feltűnően nem talált szavakat (maga Korhecz is még csak keresi a szavakat: eddig egyetlen nyilatkozatot sem adott), végül december 9-én, elnökségi ülését követően egyrészt a pozíció visszautasítására szólította fel társelnökét, másrészt arra, hogy minden MM-hez köthető pozíciójáról mondjon le. Az ülés utáni sajtótájékoztatón éppen azt hozták fel Korhecz ellen, hogy nem egyeztetett saját szervezete többi vezetőjével, mielőtt elfogadta a politikai ellenfél ajánlatát.

A VMSZ gálánsnak tűnő lépése, Korhecz ajánlása, azonban mégsem az - nem a rivális párt felé nyújtottak békejobbot, csak annak egyik vezetője felé, akit így minden jó szándék ellenére sikerült szembefordítaniuk a sajátjaival.

A helyzetből ezzel együtt a VMSZ fog a legjobban kijönni. Egy olyan pozícióra, ami saját kádereik számára nagyjából elérhetetlen volt, beajánlották a politikai ellenfél egyik legfontosabb politikusát. Jó szándékukhoz kétség sem férhet, ugye, egyben az illetőt nagyjából le is vették a pályáról. Pásztor István politikai érzékéhez soha nem férhetett kétség.

Az MM örülhetne vezetője várható magas tisztségének, még akkor is, ha annak az MM-hez pont semmi köze nincs, de bánkódhat amiatt, hogy éppen eddigi húzóemberüket veszítik el ezáltal. Sokkal nagyobb baj, hogy a támogatóik átverve érezhetik magukat - Korhecz személye nagymértékben hitelesítette az MM törekvéseit. Korhecz távozásával az MM könnyen széteshet, mert ha eddig nem tudott kitörni az elszigeteltségből, Korhecz nélkül erre még kevesebb esélyük lehet. Illetve ki tudja, mindennek a vége egyben valaminek a kezdete is. Most mindenesetre szükségük lesz egy ügyes válság-kommunikátorra.

Korhecz Tamás helyzete kettős. Egyfelől elérhető közelségbe került számára az a pozíció, amiről minden jogász-politikus álmodik, alkotmánybíró lehet, ráadásul fiatalon. Másfelől kockázatot is vállal: a VMSZ csak jelölni tudja, ugyanakkor előfordulhat (a kegyetlen szerbiai politikai módszereket ismerve meg pláne előfordulhat), hogy végül nem szavazzák meg. Ebben az esetben két szék között a pad alá eshet - az MM közleménye után aligha ha van számára visszaút az MM-be, egyenes derékkal legalábbis biztosan nincs.

2016. december 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább

Harcosok klubja

Sokan kérdezték korábban, miért fontos nekem e téma. Amikor kitört az ukrajnai háború két éve, ugyanannyian >

Tovább

Süllyedő „zászlóshajó”

Az MNT – az eredeti elképzelésekkel ellentétben – a magyarországi adófizetők pénzéből költekező, káderkinevező, elbürokratizálódott, közigazgatási >

Tovább

A néhai

Elsétáltam az egyik standtól a másikig, és egy rövid időben a néhai Jugoszláviában éreztem magam. A >

Tovább

Üzenet Szerbiából

Teofil Pančić írja a mai Danasban, hogy Orwell regénye, az 1984 ma Szerbiában nem utópikus regénynek >

Tovább

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább