2024. május 7. kedd
Ma Gizella, Gusztáv névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

„Nekem jó ebbe beledögleni”

Beszélgetés G. Erdélyi Herminával

„Amikor például van egy takarítós monológom, azt kifejezetten imádom, mert előbújik Kosztolányi, mint költő, és öröm számomra, hogy azokat a szavakat kimondhatom.” Drubina Orsolya (Tiszatáj):

Édes Anna immáron 90. életévét tölti. Egészen pontosan a Nyugat, 1926. XIX. évfolyam 22. számában közölte Kosztolányi kisregényének befejező részét. A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata pedig egy éve tarthatja már műsorán az előadást, melynek címszereplőjével, G. Erdélyi Herminával Drubina Orsolya beszélgetett.

Szabadkai fagy elől ülünk be éppen egy kávézóba grapefruit teázni, még vacognak a fogaim az előadástól, de rögtön kezdjünk is bele. Czajlik József rendezte nálatok most ezt a darabot, nem is emlékszem, te dolgoztál már vele korábban?

– Nem dolgoztam még vele, de ismertem, hiszen egy drámaíró versenyen találkoztunk Újvidéken, illetve a Kisvárdai Fesztiválról is ismertem őt, meg a társulatát is. Tulajdonképpen azt kell, hogy mondjam, nagyon jó volt vele a próbafolyamat, ő egy karizmatikus, pozitív kisugárzású ember. Szeretem benne azt, hogy végtelenül nyugodt, és türelmes. Nincs benne egy csepp agresszió sem. Az egész darabot együtt csináltuk. Én álltam a színpadon, és ő az összes gesztusával csak adott, és adott. Értettem, hogy mit szeretne látni tőlem, vagy belőlem. Emlékszem, az volt a legeslegjobb tapasztalatom, mikor már állt a darab a két lábán, lerendelkeztük, akkor azt mondta, hogy ezt most csak úgy lazán csináljátok. És az első pillanatban eldőlt, hogy nem lehet. Hogy nem tudunk spórolni magunkkal.

– Mikor kiderült számodra, hogy te fogod játszani a címszerepet, akkor mit éreztél, milyen volt?

– Nagyon meglepődtem. Tudtam, hogy körülbelül mi lesz az évad, és ez volt az az előadás, amiből ki is húztam magam, hogy ebben biztos nem leszek benne. Szoktam ilyet. Előre kitalálom, hogy ki gondol rám, mint színészére, és ki talán nem. Amikor pedig évad végén meghallottam a szereposztást, megriadtam. És tudom, hogy furcsa volt, örültem is neki, de azonnal rengeteg kérdés kavargott a fejemben. Először is én korban sem vagyok Édes Anna. Nem 19, de kétszer 19 évesen eljátszani, ilyen érzés. Meg hát alkatilag sem passzol már.  Habár főiskolás koromban a szerepálmaim között volt, tudom. De akkor nem volt erre lehetőség, hiszen Újvidéken Harag György rendezésében készült egy zseniális alkotás ebből a műből, és sokáig nem mert hozzányúlni senki. Ott akkor Annát Rövid Eleonóra adta.

A mi változatunkkal az történt, hogy beválogatták a Steria játékokra, ami az egyik legrangosabb szerbiai színházi fesztivál nálunk, és ott meg is kaptam a női főszereplőnek járó díjat. Körülbelül tíz évvel ezelőtt volt a magyar társulat ezen a fesztiválon utoljára, Csáth Géza Emma című novellája alapján készült előadásunkkal. Az azért sok idő. Most nagyon jó, hogy ez megtörtént.

– A előadás szövege alapvetően narratív elemekből építkezik, és ebben csak Kosztolányi anyagát használjátok. Mennyire volt nehéz ez a folytonos ki-be lépegetés, önnarráció?

– A legelején mindannyian megijedtünk tőle. Nem tudtuk elképzelni, hogy ez hogy tud működni, vagy hogyan fog hatni. A néző figyelmét például tudjuk-e majd tartani? Egyébként egy zseniális dramaturgiának tartom azt, ahogy ez a darab létrejön . Sokan hiányolták azt a pillanatot például, hogy miért nem mutatjuk meg, amikor Anna eldönti, hogy a gazdáit megöli. Szerintem egyetlen pontján sincs egy határozott momentum, amivel ez kijelölhető. Az Édes Anna egészen egyszerűen nem tud máshogyan végződni.

– Van-e olyan része a szövegnek, amihez nagyon kötődsz?

– Nekem jó ebbe beledögleni. Amikor például van egy takarítós monológom, azt kifejezetten imádom, mert előbújik Kosztolányi, mint költő, és öröm számomra, hogy azokat a szavakat kimondhatom a szájamon. Kedvenc mondatom talán az lett belőle, hogy: „Minden nő megcsúnyul valamit a hidegben.” Inkább tudod az  van, hogy én félek azoktól a részektől, amelyek húznának engem arra, hogy sok érzelemmel kelljen valamit kimondanom. Nagyon küzdök a patetikus részek ellen. A regényben pont azt szeretem, hogy az Anna nagyon keveset beszél. Gimiben olvastam először, és akkor is mindig az volt a fejemben, hogy hogyan tud ez a lány ennyi mindent befelé elviselni. Szabadkán Kosztolányinak érezhetően itt van a szelleme. Itt születtem, Kosztolányi mintha mélyebbre fúródott volna itt, mint Csáth. A lányom például most elsős gimnazista, és ő pont oda jár, ahol Kosztolányi édesapja volt igazgató, és ő fontosnak tartja mindig elmondani, hogy a tantermük ott van, ahol a Kosztolányiék laktak. Jelen van, érezzük, emlékezünk rá.  Egyszer rendezett Hernyák György egy kosztolányis összeállítást, Futó por volt a címe, megzenésített verseket adtunk elő, arról a periódusáról szólt, amikor már megtudta, hogy beteg. Emlékszem, én játszottam benne a halált, én vittem el a Dezsőt. Hernyák egyébként osztályvezető tanárom volt, ahogy Soltis Lajos is.

– Mik voltak azok a főbb szerepeid, amik esetleg ilyen meglepetéssel hatottak még rád?

– Volt egy évadom, amikor csupa férfi szerepeket játszottam. A Közellenségben, a Rómeó és Júliában, és akkor már föltettem a kérdést magamnak, hogy vajon én lehetek a legférfiasabb színésznő a társulatban? (kacag) Tudod, nálunk minden évad végén egy szakmai zsűri díjakat oszt ki a legjobb férfi, női és mellékszerepekért. És abban az évadban én lettem a legjobb női főszereplő, de pont ezekért a szerepekért, amikről mesélek. Átvettem a díjat, viszont mondtam is, hogy itt biztosan valami tévedés történt.

– Min dolgozol most? Miben láthatunk legközelebb?

– Hernyák Gyuri rendezi éppen a Münchausen a Sajtszigeten című darabot, abban fogom Kleopátrát illetve Mirjámot játszani, ott próbálunk most nagyon, ezen kívül folyamatosan játszom a Picasso kalandjaiban (r.: Edvin Liverić) és az Amadeusban is, amint Béres Attila rendezett nekünk idén.

2016. november 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább

Harcosok klubja

Sokan kérdezték korábban, miért fontos nekem e téma. Amikor kitört az ukrajnai háború két éve, ugyanannyian >

Tovább

Süllyedő „zászlóshajó”

Az MNT – az eredeti elképzelésekkel ellentétben – a magyarországi adófizetők pénzéből költekező, káderkinevező, elbürokratizálódott, közigazgatási >

Tovább

A néhai

Elsétáltam az egyik standtól a másikig, és egy rövid időben a néhai Jugoszláviában éreztem magam. A >

Tovább

Üzenet Szerbiából

Teofil Pančić írja a mai Danasban, hogy Orwell regénye, az 1984 ma Szerbiában nem utópikus regénynek >

Tovább

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább