Ma Vanda, Paula, Timóteusz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Magánlátogatás Putyinnál
És talán még azt is megérhetjük, hogy a VMSZ-szel való koalíció kedvéért javasolni fogja a zömében magyarok lakta községek szerb lakosainak, hogy nem ártana nekik is tudniuk néhány szót magyarul. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
TESTVÉRISÉG. Az illetékes tárcavezető helyében én nagyon szégyellném magam, amiért a miniszterelnöknek nincs bizalma a hazai egészségügyben, és emiatt egészen a távoli Moszkvába kell repülnie orvosi ellenőrzésre. Ám még mielőtt bárki is aggódni kezdene közkedvelt vezetőnk és a VMSZ megbecsült koalíciós partnerének egészségi állapota miatt, mondjuk el, hogy semmilyen komolyabb baja nincs, legalábbis nem tudunk róla. Ha csak a fogaival nincs valami problémája, ahogyan rosszmájú ellenzékeik híresztelik, azt állítva, hogy Kreml-beli fogorvosát kereste fel a múlt héten, amikor nagy titokban Moszkvába utazott…
Talán nem is tudnánk semmit az előre be nem jelentett és utólag egészségügyi magánlátogatásnak minősített vizitről, ha a Szputnyik orosz állami hírügynökség tapintatlanul nagydobra nem veri a dolgot, beszámolva róla, hogy a szerb miniszterelnök Moszkvába érkezett, és fogadta őt Vlagyimir Putyin. Valószínűleg nem minden külföldi pácienst fogad az orosz elnök, A. Vučićtyal bizonyára azért tett kivételt, mert ha már ott van, baráti tanácsokat kívánt neki adni az új szerb kormány összeállítását illetően. Nem tudni, hogy a vendég kérte, vagy ő maga tartotta szükségesnek a tanácsadást, mindenesetre világosan kifejtette véleményét, olyan nyíltan és olyan őszintén, ahogy testvérek között szokás.
„Szeretném remélni, hogy Szerbia kormányában méltó helyet kapnak azok az emberek, akik komoly figyelmet szentelnek országaink együttműködésének”, idézte Putyin szavait az említett hírügynökség.
Ennél világosabban már nem is fogalmazhatott volna. Belgrádban megérthették, hogy az új szerb kormánynak igenis lesznek oroszbarát miniszterei! Punktum, vita nincs. Elvégre az egész energiaszektor Oroszországtól függ, a csapok bármikor elzárhatóak.
Egy kicsit furcsa, hogy Szerbia polgárai a választásokon eldöntik, hogy mely pártok jutnak a parlamentbe, és akkor jön Putyin, és alakítgatja a kormányukat… Mint ahogy arra sincs nagyon példa, hogy egy leendő EU-tagország miniszterelnöke Moszkvába jár konzultációra kormányalakítási kérdésekben. De hát ez az a bizonyos hagyományos testvéri kapcsolat, amit Brüsszelben sehogy sem tudnak megérteni. Putyin pedig él is a testvériség adta lehetőségekkel, és mert nem titkolt aggályai vannak Vučić Nyugat-barát orientációja miatt, ezért szükségesnek tartja, hogy a kabinetben az oroszbarát erők is képviseljék magukat, nehogy még valamilyen elhamarkodott intézkedést hozzanak. Mondjuk, az országa elleni EU-embargóhoz való csatlakozásról, amellyel árthatnak a barátságnak.
Belgrádi elemzők most azt találgatják, hogy vajon Putyin az Ivica Dačić vezette szocialistákat próbálta beprotezsálni az új kormányba, akiket a haladó párt vezető emberei legszívesebben mellőznének, vagy esetleg a szélsőségesen nacionalista és EU-ellenes Dveri (Oltárajtó) nevű párt vezetőjét, Boško Obradovićot, vagy Sanda Rašković-Ivićet, a Szerbiai Demokrata Párt elnökasszonyát. A talány hamarosan megoldódik, amint közzéteszik a kormány összetételét. És akkor az is kiderül, hogy mennyire hiteles Vučić dicsekvése, hogy őrá nem lehet nyomást gyakorolni munkatársai megválasztásában. (…)
OROSZLÁN. Gondolom, minden igaz patrióta szívét megdobogtatta a Szerb Haladó Párt múlt héten megtartott választási konvenciója, amelyen egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül ismét A. Vučićot választották a párt elnökévé. Mert lehet, hogy valakinek esetleg voltak aggodalmai, hogy biztosan ő lesz-e a győztes és kap-e elég szavazatot. Gyorsan kiderült azonban, hogy bejáródott balkáni szokás szerint nem volt ellenjelölt, ami ezt a veszélyt előidézhette volna, ő indult egyedül a pártvezéri posztért, és minő meglepetés: fölényesen győzött! Az eredményt felállva és vastapssal ünnepelték a küldöttek, úgy, ahogyan a demokratikus személyi kultusz szabályai megkövetelik. A török Erdogan is megirigyelhette volna. (…)
A legszűkebb vezetők közé került viszont a nagykikindai „fiatal oroszlán”, Milenko Jovanov: a pártalelnöki posztok egyikét kapta. Maga Vučić nevezte őt így, mondván, lelkes hozzáállása ifjúkori önmagára emlékezteti. Nem részletezte, hogy ifjúkorának arra a szakaszára gondolt-e, amikor Šešelj vajda odaadó tanítványaként maga is ifjú oroszlánként küzdött a Nagy-Szerbia projektumért, vagy amikor a Milošević-rezsim tájékoztatási minisztereként ingyen koszt-kvártéllyal fenyegette a háborús politikát elutasító, „defetista” újságírókat?
Nekünk azonban az oroszlán Jovanov inkább arról maradt meg az emlékezetünkben, hogy korábbi pártja, a Szerbiai Demokrata Párt buzgó kádereként „nyelvi őrjáratok” bevezetését szorgalmazta Bácska északi részében, ahol a magyar lakosság eléggé el nem ítélhető módon nem beszéli tökéletesen a szerb nyelvet.
„Megnézzük, a szerbiai magyarok beszélik-e a szerb nyelvet, és ha igen, hányan, hogy ne történhessen meg az, hogy egyes helységekben a szerbül beszélő polgárok nem tudnak szót érteni a helyi lakosokkal”, így indokolva javaslatát 2004-ben.
Vigasztalódjunk azzal, hogy időközben talán ő is sokat fejlődött ideológiailag, akárcsak pártfőnöke, ha már arra méltatták, hogy a kormánypárt (egyik) alelnöke legyen. És most már nem akar őrjáratokat indítani, és megszámlálni azokat, akik rosszul beszélik az „államnyelvet”. És talán még azt is megérhetjük, hogy a VMSZ-szel való koalíció kedvéért javasolni fogja a zömében magyarok lakta községek szerb lakosainak, hogy nem ártana nekik is tudniuk néhány szót magyarul.
Következő cikk: ha azt mondom…
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az igazi a hatalom Elon Musk kezében van
Sokan arra számítanak, hogy Trump és Musk valamikor szétválnak. Nem hiszem, mert a céljaik kiegészítik egymást. >
Mi vár Amerikára?
Az elnöki beavatáson feltűnően nagy számban jelent meg a milliárdos elit. Timothy Snyder azt is kimutatta, >
Végstádiumban a Vučić-Dačić-Pásztor-hatalom!
A Magyar Szó nem (vagy csak az online felületen) tájékoztat a tüntetésekről és azok társadalomváltoztatási és >
“Összeesküvés Amerika ellen”
Szerencsére, (akkor) Amerika nem vállalta az izolacionista politikát. Trump sok kijelentésében felismerhető a lindberghi szótár. Képes >
Bizalmi válságban
A külső ellenség felidézésével Vučić nyilván a tüntetések beszüntetését helyezi kilátásba, csak az a kérdés, hogy >
A globális dráma
"Tegyük Amerikát újra naggyá!", harsogja Trump és a demokratikus tömeg lelkesen üdvözli. Ugyanezt vallja Putyin és >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Az egyetemisták nagy erkölcsi győzelme
Engem különösen felháborított, hogy mindeközben vagy párszáz méterre levő Köztársaság téren Belgrád városa ünnepi újévvárást rendezett, >
Már nem az én városaim
De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >
„A rezsimnek vége van”!
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >
Az inga kileng a szélsőjobb fele
Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >