Ma Edina, Viktor, Győző névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Hága, a vajda és az elhantolt eb
„Annak idején ő is közreműködött a Šešelj védelmére alakult csapatban, így közvetve tudomása lehetett a tanúk lekenyerezéséről.” J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
Boldog az a kormány, amelynek tagjairól Nebojša visel gondot!
Kizárt dolog, hogy közülük bárki is összeesküvés áldozatául essen. Nincs az a konspiráció, legyen az a legszövevényesebb is, amit Nebojča ne leplezne le és fojtana el már csírájában.
Eddig már számtalan esetben fedte fel az ellenség próbálkozásait, és hiúsította meg galád szándékát. A legfrissebb példa: a hágai Nemzetközi Bíróság alávaló kísérlete, hogy megingassa a szerb kormányt.
Szerencsénkre ez is meghiúsult, hála az éber Nebojšának.
Igen, Nebojša Stefanovićról van szó, ki ne ismerné merész, leleplező nyilatkozatairól? Ő az, a belügyi tárca ifjúi hév fűtötte, kötelességtudó birtokosa, a haladópárt agilis kádere, aki olyan féltő gonddal óvja az ország vezetőit, ahogyan tulajdon édes szülőjük sem tenné! Most is azon nyomban felismerte, hogy a tribunál gátlástalan bírái mire spekulálnak.
Csak a legnaivabb polgárok gondolhatták azt, hogy csupán az igazságszolgáltatás végett követelik ismételten Belgrádtól Vojislav ŠeŠelj vádlott és három cimborájának haladéktalan kiszolgáltatását: az igazi szándék az, hogy meggyengítsék Szerbiát és destabilizálják kormányát!
Mint tudjuk, Hágában azért szeretnék a vajdát viszontlátni, hogy meghallgassa az etnikai tisztogatás és egyéb háborús bűncselekmények miatt ellene hozott ítéletet, munkatársainak pedig azért kellene megjelenniük a testület előtt, mert vádat emeltek ellenük a Šešelj-perben beidézett tanúk megvesztegetése és zsarolása miatt. Napvilágra került ugyanis, hogy a tanúk közül többeket megfenyegettek, másoknak több száz eurót fizettek, hogy ne terheljék vallomásukkal a csetnikvajdát.
De mindez csak a kulissza, az igazi okok sokkal mélyebben vannak, mint azt a sasszemű belügyminiszter felfedte.
„Az a céljuk, hogy gyenge kormánya legyen Szerbiának, amelyben Aleksandar Vučić miniszterelnök nem dönthet egymaga fontos kérdésekben, hanem koalíciós partnerekre legyen szüksége, és ezáltal visszataszítsák Szerbiát a múltba”, leplezte le a belügyminiszter a hágai bírák titkos szándékát. Teszik mindezt azért, folytatta, mert a nemzetközi élet bizonyos szereplői nem tudnak beletörődni abba, hogy Szerbia szuverén politikát folytat, és nem vezet be szankciókat Oroszország ellen. Majd levonta a végső konzekvenciát: „Nem Šešeljről van itt szó, hanem a kormány destabilizálásáról!”.
El tudom képzelni, hogy a hágai ENSZ-bíróság nagy titokban külön főosztályt alakított, talán valamelyik pincehelyiségben, ahonnan az effajta ármánykodást irányítják, és azt is nyomon követik, hogy hogyan viszonyul Szerbia a nagy keleti testvér iránt. Mert ők se tudnak beletörődni, hogy Szerbia szuverén politikát folytat. Különösen most, a közelgő választások időszakában fokozták aktivitásukat, és megpróbálkoznak a destabilizálással.
Ha ez nem elegendő ok a tribunál becsukására és a bírák szélnek eresztésére, akkor nem tudom, hogy mi az! (…)
De miért is vonakodik a kormány a radikálisok kiadatásától, amikor azok a legkeményebb ellenzékiek közé tartoznak? Miért kockáztatja, hogy emiatt rossz osztályzatot kap a tribunálnak a Biztonsági Tanácshoz küldött jelentésében?
Vajon azért, mert aggódik a vajda egészségéért, nehogy megártson neki a kellemetlen hágai klíma? Vagy attól tart, hogy elszállításuk népfelkelést robbant ki, és milliós tömeg vonul az utcákra?
Emiatt legfeljebb a felettébb óvatos N. Stefanović aggódhat, a szerb belpolitikai helyzet ismerői viszont azt állítják, hogy Šešelj kiadatása miatt semmiféle destabilizálástól nem kell tartani, hiszen nem volt megmozdulás sem Radovan Karadžić, sem Ratko Mladić esetében sem. Az a bizonyos eb egészen máshol van elásva.
Az egyik oka a radik visszatartásának a megfigyelők szerint: a kormánypárt olcsó politikai poénokat akar szerezni a választások előtt a patrióta szavazók körében. Hogy lám, mekkora hazafiak, nem adják ki őket a gonosz hágaiaknak! A nemzetközi bíróság úgyis közismerten népszerűtlen a szerbek körében („csak a szerbeket bünteti…”), és a Hága ellenes kampány csak hasznára lehet a haladópártnak.
A másik ok, hogy a kiadatás körüli hercehurca megnövelné a SRS népszerűségét.
Ám egyes ellenzéki lapok mélyebbre ástak, és még nyomósabb okokat találtak a hágai követelés elutasítására. Kifürkészték, hogy A. Vučić neve is szerepel a három Šešelj-munkatárs letartóztatására vonatkozó bírósági anyagban! Annak okán, hogy annak idején ő is közreműködött a Šešelj védelmére alakult csapatban, így közvetve tudomása lehetett a tanúk lekenyerezéséről. Vučić tehát okkal tart attól, hogy súlyosan árthat tekintélyének, ha a három munkatárs elleni perben az ő nevét is emlegetik Hágában. Az említett lapok szerint éppen ezért mérget vehetünk rá, hogy a kormány nem fogja elküldeni Hágába Šešeljt és cimboráit a választások előtt, s közben a nemzeti büszkeségre fog hivatkozni. Ahogyan hallhattuk is tőle a minap, amikor kijelentette: „Mi tiszteljük hazánkat, és senkinek sem fogjuk megengedni, hogy letapossa Szerbiát, a hágai tribunál bíráinak sem…”, nyilatkozta önérzetesen a miniszterelnök.
Majd megállapította: „Nem Šešeljről van itt szó, hanem a Szerb Köztársaság elveiről”.
Elvek? Mintha az érvek kissé hamisan csengenének.
Következő cikk: Engedelmesség vagy autonómia
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
„Nesze semmi, fogd meg jól!”
Aki csak teheti, továbbra is tartson ki az elvett ingatlanok természetben való visszakövetelése mellett, ne fogadja >
A közéleti vákuum depresszív hatása
A covid19 befagyasztotta az állapotokat, ami nem jelenti azt, hogy a társadalmi feszültségek nem növekszenek. Ezt >
A harmincas évek újra meg újra felbukkanak
Az antifasiszta Európa kerekedett felül, az képviselte a többséget, és rossz érzéseim ellenére elégedett vagyok azzal, >
Haiku és kapitalizmus
Inkább azon csodálkoztam, hogy ezek az államkapitalista kommunista milliárdosok verseket írnak. Mégpedig haikukat! Környezetünkben ilyesmi nem >
Független sajtó
Aki saját eszmei értékrendjéhez ragaszkodik, legyen az akár szocialista, konzervatív vagy liberális, az Arthur Koestlerrel elmondhatja, >
Bűn
Lehet, hogy a legnagyobb bűn a bűnhődéstől való menekülés. Azokra gondolok, akik Pilátusként nem akartak hallani >
Kamberi: „Így még Milošević uralkodása idején sem volt”
A képviselők nem éltek/élnek az anyanyelv használatának jogával a szerb parlamenti felszólalásaik alkalmával. Kovács Elvira, a >
Ami az embert igazából feszíti, azzal kéne foglalkozni
„Hogy az irodalom csak irodalom. Ennek vége van. Ez nem azt jelenti, hogy vissza kellene fordulni, >
Pásztor Bálint és a szabadkaiak folyamatos átverése
Pásztor Bálintnak a hatalmi koalícióban ülve nem most kellene ellenzékit játszania utólag, hanem még a tervek >
Az Utolsó Vajdasági
Nem csak tőle, a most már halhatatlan énekes-költőtől búcsúzunk, hanem egy kicsit Vajdaságtól is. Attól a >
A demokrata jelszavakkal sáfárkodók
Továbbra is rejtély előttem, hogy azok, akik húsz-harminc évvel ezelőtt tisztességgel kiálltak a szabadság mellett, miért >
Sinkó, Herceg és Tito
Az a pár mondat mélyebben ragadta meg az összefüggéseket, mint azok a kaméleonok, akik versben továbbá >