Ma Apollónia, Vilibald, Bene névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Mi lesz két hét múlva?
„Szerinte a szír, afgán, iráni stb. menekülteket Koszovóba kell irányítani az ottani szerbek helyére.“ J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
NYUGAT-BALKÁN--EU 4:2
A közel-keleti menekültekkel kapcsolatos hírözön mostanában még az olyan eseményeket is teljesen háttérbe szorítja, amelyek egyébként sokkal nagyobb médiaérdeklődést szoktak kiváltani. Így például méltánytalanul keveset olvashattunk arról a futballmeccsről, amelyen az Európai Uniót képviselő politikusok mérték össze focitudásukat az unióba igyekvő nyugat-balkáni államok magas képviselőivel. A mérkőzésre a Bécsben lezajlott múlt heti nyugat-balkáni konferencia kísérőrendezvényeként került sor, és az a vendégek, vagyis a balkániak 4:2-es győzelmével fejeződött be.
A rendhagyó sporttalálkozó azonban alig lépte át a szerkesztők ingerküszöbét, így sajnálatos módon mindössze néhány másodpercet szenteltek neki a híradóban. Egy olyan szenvedélyes futballnáció, mint a szerbiai csupán annyit tudhatott meg, hogy Aleksandar Antić energetikai miniszter kapusként kiváló teljesítményt nyújtott. Arról is csak egy fél mondatból értesültünk, hogy a balkáni csapatban együtt játszottak a szerb, a macedón, a montenegrói, a boszniai és a koszovói kormány képviselői, és hogy Ivica Dačić külügyminiszter vállalta a megtisztelő taccsbírói szerepet. Egy villantásra meg is mutatták, amint a nem kimondottan sportos alkatú külügyér fekete klottgatyában és partzászlóval a kezében, nyakában a fütyülővel feltűnik a pálya szélén… Ha pártja netán vereséget szenved a legközelebbi választásokon, akár ezen a pályán is folytathatja karrierjét.
De hogy kik rúgták a gólokat, arról egy szó se! Csak a világhálón való hosszas bogarászás árán sikerült felderítenem, hogy a balkániak első két gólját Nikola Gruevszki macedon kormányfő szerezte Hashim Thaci koszovói külügyminiszter beadása után, a másik kettőt pedig egy másik koszovói kormánytag. Az EU-csapatból Miro Cerar szlovén kormányfő (aki még emlékszik rá: egykori tornász világbajnok fia) volt eredményes.
Aleksandar Vučić kormányfő a lelátóról nézte végig az izgalmas meccset, az indoklás szerint ő maga azért nem lépett pályára, mert bár lelkes sportbarát (és mint tudjuk, rengeteg más dologhoz is ért), focizni egyáltalán nem tud. Pedig gondoljuk csak el, milyen izgalmas lett volna, ha ő lövi a gólokat, méghozzá Hashim Thacival passzolva! Szinte látom a belgrádi lapok címoldalát:
„Vučić elkápráztatta a bécsi közönséget: góljaival két vállra fektette az EU-t!”, „Ronaldo is tanulhatna miniszterelnökünktől!”, stb.
Talán a Balgrád-Pristina párbeszéd is gördülékenyebben haladna, ha ő is részese lehetett volna a győzelemnek. De hogy ebben az esetben ezzel a hírrel kezdődött volna a híradó és nem a menekültekkel vagy Novak Djokovićtyal, arra mérget veszek. (...)
KOSZOVÓBA A MENEKÜLTEKKEL! Napjainkban mindenki azt találgatja, hogy milyen fejleményekkel kell szembenéznünk, ha Magyarországon két hét múlva gyökeresen megváltozik a migránsprobléma kezelése, és megalakul a határ menti tranzitzóna, amelyből csak a tényleges háborús menekültek folytathatják útjukat az EU tehetősebb államai felé (amire az érkezők töredékének lesz esélye, a kormányszóvivő szavai szerint), a többieknek, a nagy többségnek vissza kell térniük Szerbiába. Hogyan tudják ezt elérni, és merre veszik útjukat a kiutasítottak?
Egyelőre senki sem tudja a választ, az események teljesen kiszámíthatatlanok.
Ebben a nagy bizonytalanságban a legkülönbözőbb feltevések hangzanak el. A legtöbben azt jósolják, hogy Horvátország felé fogják módosítani az útirányt, mert arra még közelebb is Németország, az áhított letelepedési célpont. Igaz, Horvátország nem tartozik a schengeni övezethez, mint Magyarország, onnan nem lehet akadálytalanul továbbutazni, de ha eddig eljutottak, valahogy ezt az akadályt is leküzdik. Vojislav Šešelj is azt javasolta a belgrádi kormánynak, hogy a magyar határ lezárása után Horvátország felé irányítsák őket, hadd részesüljenek a szeretett horvát testvérek is ebből a káoszból, amit a több tízezres menekültáradat okoz, és amit a szerb kormány oly készségesen tolerál.
Ötlete mintha máris meghallgatásra talált volna: Ivica Dačić külügyminiszter a napokban szó szerint megismételte a csetnik vajda javaslatát, és úgy nyilatkozott, hogy a menekülteket Horvátország felé fogják küldeni. Arra a kérdésre, hogy mi lesz, ha a horvátok is falat építenek a határon, azt válaszolta, hogy nem gond, mert akkor a migránsok valószínűleg nem fogják útba ejteni Szerbiát sem.
És ha mégis? Erre senkinek sincs határozott válasza. A szabadkai rádió betelefonálós műsorában egy hallgató egy egészen eredeti ötlettel rukkolt ki. Szerinte a szír, afgán, iráni stb. menekülteket Koszovóba kell irányítani az ottani szerbek helyére, akiket viszont át kell telepíteni Szerbiába.
Az ilyen válsághelyzetekben, mint amilyen a mostani is, a migránsok tömegének megjelenésekor, mindig is felmerülnek hasonlóan „zseniális” ötletek. Gondoljunk csak a kilencvenes évekre, a krajinai menekültek betelepítésére Vajdaságba és a magyarok „önkéntes” távozásával kapcsolatos elképzelésekre, néhány szendvics kíséretében. Egyedül azzal nem számolnak, hogy mit szólnak ehhez az érintettek?
Talán meg kellene kérdezni a szír menekültek egyikét: hajlandó lenne-e Düsseldorf helyett Kosovska Mitrovicában letelepedni?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
„Nem konfrontálódunk, együttműködünk”
Különösen groteszkül hatnak és nevetségesen hangzanak Pásztor szavai, miszerint pártja „továbbra is meg akarja őrizni önállóságát, >
A demokrácia színlelése
Bátrak vagyunk, lerántjuk a leplet az anonim hatalomról. Mert a hatalmat semmiképpen sem nevezzük meg. Volt >
Felerősödött az európai öntudat is
Putyin mozgósította nem csak az európai politikusokat, hanem az európai értékeket védelmező polgárokat is. Felemelte a >
Migráns ügyben (is) mosakodnak a Véemeszes politikusok!
A szerb hatalom vagy nem képes, vagy nem is szándékozik megoldani a migránshelyzetet. Olyan vélemények is >
Play Lovas?
A jelekből arra lehet következtetni, hogy széles e tájon (ameddig csak a Vajdasági Magyar Szövetség és >
Különbéke honol a szerbiai társadalomban
Erről számolhatok be én is. Számos régi barátom, ismerősöm mély hallgatásba merülve alkalmazkodik a rendszerhez, amelyet >
Legalább nem kell ámítani magunkat a holnappal
Felejtsük el néhány évre a jövőt, és ne gondoljunk arra, hogy a vírusunk megint a holnap >
Siker a semmittevésben!
Ezt sem voltak képesek, mint sok más egyéb problémát, az országon belül megoldani! Kinek, minek fizetik >
A „budapesti buborék”
Németországban Berlinen kívül is van élet. A németekkel ellentétben a változatos magyar világot biztosítják az államhatárokon >
Titoról álmodott…
Azzal a Titóval, akivel együtt vívta az antifasiszta harcot, aki őt börtönbe vetette, s aki – >
Szerbia: Se parlament, se kormány
Ha (és amikor) Veliki Trnovacban véget ér a választás, még 30 napig lehet halogatni a parlament >
Oroszország menti meg a katolikus híveket?
Csakhogy most nem a proletár internacionalizmus, hanem a liberális demokráciából kiábrándult, nemzeti identitását veszélyeztetettnek vélő polgárnak >