Ma Tivadar névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
A tévékamera bűvös ereje
„Hogy a kamerák előtt eldicsekedhessen a csöppség életének megmentésével.” J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
Miközben a hadsereg és a védelmi minisztérium is vizsgálja a péntek éjjel történt helikoptertragédia körülményeit, máris olyan hírek terjednek a belgrádi médiában, hogy a zord időjáráson és a pilóta esetleges rossz helyzetfelmérésén túl egy nagy adag felelőtlenség is közrejátszhatott a hét emberéletet követelő légi balesetben.
Azt találgatják ugyanis, hogy a légierő rendkívüli helyzetekre állandó előkészületben tartott gépe politikai nyomásra indult akcióba Novi Pazarba négy repülőssel a fedélzetén, hogy onnan Belgrádba szállítson egy válságos állapotba került csecsemőt és az őt kezelő két orvost, mivel mentőautójuk hegyomlás miatt elakadt. Eközben nem mérték fel kellőképpen az éjszakai repülés és a szakadó eső miatti rossz látási viszonyokat, az ebből adódó kockázatokat. A tragikus epilógust tudjuk: a gép eddig tisztázatlan okok miatt nem messze a surčini repülőtértől a földnek csapódott, és mind a hét utasa életét vesztette.
A súlyos baleset természetesen a média érdeklődésének középpontjába került és számos kérdést vetett fel, többek között ezt is: mi a magyarázata annak, hogy egy veterán, nagy tapasztalattal rendelkező pilóta háromszor is sikertelenül próbálkozott a leszállással, míg végül – meg nem erősített feltevések szerint – elfogyott a gép üzemanyaga, és lezuhantak. Az üzemanyaghiányra abból következtetnek, hogy a roncs nem gyulladt ki. Omer Mehicet a szerb légierő egyik legjobb pilótájának tartják, a tavaly februári példátlan hóviharban Aleksandar Vučićot is ő szállította a feketicsi autópálya szakaszra, ahol a kormányfő emlékezetes gyermekmentési akcióját hajtotta végre - a tévékamerák kereszttüzében.
Továbbá az is sok találgatásra ad okot, hogy miért kellett Surčinban landolni, ha például Kragujevac sokkal közelebb van? A leglényegesebb kérdés azonban az, hogy egyáltalán miért szálltak fel, amikor azon az éjjelen olyan rosszak voltak a látási körülmények, hogy három utasgépet is át kellett irányítani Surčinból Temesvárra, mert túl kockázatos lett volna a leszállásuk.
Ám még ennél is fontosabb a felelősség kérdése. Ki adott utasítást a veszélyes mentőakcióra? Egy nyugalmazott repülős tiszt szerint csakis politikai nyomásra indulhattak el, mert józan helyzetfelmérés után ez kizárt lett volna. Szerinte a légierő parancsnokai engedtek valamelyik politikus követelésének, és engedélyt adtak a végzetes éjszakai repülőútra. Belgrádban terjedő hírek szerint Bratislav Gašić védelmi miniszter adta ki az utasítást promóciós meggondolásból. Állítólag a surčini repülőtéren személyesen várta az érkező mentőhelikoptert, hogy a kamerák előtt eldicsekedhessen a csöppség életének megmentésével.
Ha így volt, ha nem, a felelősség kérdése mindenképpen megkerülhetetlen. A hírportálok blogírói most azt találgatják, vajon benyújtja-e lemondását az a tisztségviselő – a miniszter vagy valaki más –, aki felelős a súlyos kockázatokkal járó akció elrendeléséért? Egyelőre úgy tűnik, hogy senkinek esze ágában sincs megtenni ezt a lépést, és vállalni az erkölcsi felelősséget. Nálunk ez nem divat, mint más civilizáltabb országokban. Nem csak Japánban, hanem hozzánk közelebb eső országokban is. Például éppen a hétvégén mondott le a román pénzügyminiszter, Darius Valcov, mert az ügyészség eljárást rendelt el ellene hivatali visszaélés gyanúja miatt, amit állítólag korábban, vidéki polgármesterként követett el. Ilyesmire Szerbiában aligha találunk példát.
Igen, a tévékamerák előtti szereplés akkora vonzerővel bír, hogy politikus legyen a talpán, aki ellen tud állni! Az itteni vezetők általában nem tudnak. A legfrissebb hír például arról szól, hogy Aleksandar Vučić felkereste azokat a nyomozókat, akik a hétvégén látványos akcióban elfogták a két éves belgrádi kislány romániai, de francia állampolgársággal rendelkező elrablóit. Látni fogjuk őket a híradóban, természetesen nemcsak a bátor rendőröket, hanem a nekik gratuláló miniszterelnököt is. Hadd lássák a választók, hogy mennyire gondoskodik róluk a kormányelnökük. A mentési akciók egyébként is a gyengéi közé tartoznak, hol a hóviharból ment kisgyermekeket, hol meg az árvízkárosultakat segíti a csónakba, és viszi a homokzsákot a gátak védőinek.
Nem is tudom, mit csinálnának a szegény tévéhíradó szerkesztők, ha Vučićunk neadjisten megbetegedne, és két hétig nem tudna kamerák elé állni? Ugyan mivel kezdenék az esti híradót? Van úgy, hogy egy este négyszer-ötször is nyilatkozik valamilyen kérdésben. A meteorológiai jelentés elmaradhat, de Vučić soha!
Vasárnap például azt láthattuk, amint a kormánytagok élén felkereste azt a helyet, ahol tizenkét éve meggyilkolták Zoran Đinđićet, Szerbia első demokratikusan megválasztott miniszterelnökét, és koszorút helyezett el. Úgy vezette a menetet, mint egy szigorú osztályfőnök, a miniszterek pedig alázatos nebulóként követték. Nem tudom, hogy mit gondolhattak magukban főnökükről vagy Zoran Đinđićről, az mindenesetre eléggé furcsa volt, hogy éppen Vučić emlékezett volt politikai ellenfelére. Valahogy nehezen fogja fel az ember, hogy egy politikus ekkora változáson eshet át, és hogy immár ő is, az egykori szélsőséges radikális, Vojislav Šešelj fegyverhordozója is lerója kegyeletét egy demokrata előtt. Akiről valamikor hasonlóan vélekedett, mint hű társa, Tomislav Nikolić, aki azt mondta anno egy tévéműsorban, hogy egyáltalán nem sajnálja, hogy Đinđićet lelőtték. (…)
Következő cikk: A bűn rossz miniszterelnök, a hadügyek szerelmes minisztere és a bénázó M1
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >
Méltó hír?
Kilóg a lóláb, déli szerkesztők, mert a „méltó” hírek léhán odavetett „csokrai” alapján kétségtelennek tűnik, hogy >
A vértanúk beárnyékolt emléknapja
Eleméren október 6-án, Magyarország belgrádi nagykövete és a Magyar Nemzeti Tanács elnökének jelenlétében „hatalmas gyalázat történt”. >
Vicsek szembesülése a valósággal
Vicsek Annamáriát rendre kell utasítani, mert a vajdasági magyar lakosságnak csak egy töredéke adta el a >
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >