2025. március 26. Szerda
Ma Emánuel, Emánuéla, Larissza, Árpád névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Az Aszad-párti al-Đoković

Szerbhorváth György
Szerbhorváth György
Az Aszad-párti al-Đoković
(Kai-S illusztrációja)

„Mert a kis náci elfelejti – már ha egyáltalán tudja -, miért is bombázott akkor a NATO.” Szerbhorváth György blogja (Paraméter):

Most, hogy a tanévnyitókon a politikusok a legmorbidabb és legkreténebb szövegeikkel jöttek, már ami az iskolába járást, a tanulást, Európát, a nemzetet, a hazát, a családot és a kereszténységet illeti, magunk is megerősödtünk ama hitünkben, hogy tanulni igenis kell, sőt, kötelezővé kellene tenni.

Például az élsportolók számára, akik kiskoruktól kezdődően csak egy dologgal foglalkoznak, a kiválasztott sporttal (és a testépítéssel), minden más tanulása pedig a háttérbe szorul, már ha egyáltalán előkerül (kivéve talán a nyelvtanulást, de az sem feltétlenül). Mégis, az ún. élsportolók seperc alatt, magántanulóként elvégzik az általános- és középiskolát is, gyakran megszerzik az egyetemi oklevelet, vagy mint Schmitt Pali bácsi, a későbbiekben más tollával ékeskedve doktorálnak. Eközben ezek a sportolók tulajdonképpen csonthülyék maradnak, tisztelet a kivételnek. De ez önmagában nem lenne probléma, az emberiség java szintén csonthülye, csak hát az élsportolók naponta nyilatkoznak, a többiekre meg senki sem kíváncsi.

Íme, a legfrissebb példa: a világelső szerb teniszező most voltaképpen a vegyi fegyvereket alkalmazó szír rezsim mellett állt ki. Hogy kérdezték-e róla, vagy maga állt elő legújabb elméletével, másodlagos, jelezzük, a magyar sajtó is csak szőrmentén számolt be Novak Đoković véleményéről.

Ennek lényege, hogy ő nagy pacifista, ez eddig még rendben is volna. És hogy ellenez minden légicsapást, mert bizony neki az égből jövő rakétákról személyes élményei vannak – hát még ez is stimmel. Ám az érvrendszere leginkább egy tízéves gyerek szintjén mozog, azaz kábé azon a szinten, amin ő volt, amikor Szerbiát a NATO bombázta 1999-ben. Đoković elmesélte, hogy akkor Belgrádban volt gyerek, és 12 évesen tulajdonképpen örültek is a dolognak, már amennyiben bezárták az iskolát. Úgyhogy egész nap teniszezhetett. És ez is még tökéletes összhangban van azzal, ahogyan a belgrádiak egy jó része karneválként élte meg a NATO bombázását, naná, elsősorban nem is Belgrádot bombázták (Újvidék többet kapott, példának okáért, az összes hídját szétlőtték, míg a belgrádiak koncerteket tartottak a hidakon). Hogy az össznépi, Amerika-, Nyugat- és EU-ellenes eufória egy 12 éves gyerek agyát is megfertőzte, azon sincs mit csodálkozni (különösen, ha figyelembe vesszük, Novak apja és nagybátyja, akik koszovói származásúak, mekkora szerb nacionalisták). De a tenisz Carl von Clausewitze már túllő a célon, és egyszerűen tudatlannak és immorálisnak esik ki, amikor arról kezd el hadoválni, hogy egy háború sose jó (nem hát), mert senki sem győz, ők pedig tehetetlenek voltak, de a szerencsének köszönhetően túlélték. Ez már erős túlzás, 1999-ben a NATO mégiscsak igyekezett elkerülni a polgári lakosság bombázását – néha persze mellélőttek, de erről a szerbek is tehettek, mert lakott területekre mentették ki a haditechnikát és a mozgó radarok is a településeken jöttek-mentek. De Đoković akkor esik ki végképp erkölcstelennek, amikor arról szól, hogy „ez a tapasztalat segített bennünket abban, hogy az életben az igazi értékeket értékeljük“. Hö? Tehát az az értékes, ami most Szíriában megy?

Mert a kis náci elfelejti – már ha egyáltalán tudja -, miért is bombázott akkor a NATO. Lehet azon vitatkozni, hogy a koszovói albánok felszabadítási hadserege (il)legális volt-e, vagy hogy ki provokált először, de azon aligha, hogy később éppen Belgrád környékén találtak olyan tömegsírokat, amibe ártatlan koszovói albán civileket hantoltak át, miután Milošević kiadta az ukázt a szerb haderőnek, hogy a Koszovóban árokba lőtt áldozatokat tegyék át Koszovóból a szűkebb Szerbiába, nehogy a nemzetközi erők aztán megtalálják azokat. Így került egy meggyilkolt polgárokkal teletömött hűtőkocsi egyenesen a Dunába (!), miután a kapkodó szerb erők számára már ez volt a legegyszerűbb mód az áldozatok alkalmi eltüntetésére... Novak erről azonban mit sem tud, pedig hát mindez Belgrád környékén történt, nem is Koszovóban.  Arról, hogy ott mi történt, most talán nem is értekeznénk, de tény, hogy a koszovói albánok – győztek, megvan a saját államuk, részben szerbmentesen. Ez utóbbit persze mi sem tartjuk igazságosnak, de azt, amit a szerb rezsim csinált (és ami különösen tarthatatlan Srebrenica és a többi város tragédiája után), az nem bosszúért kiáltott, hanem a helyzet ilyen-olyan rendezéséért, a népirtással fűszerezett háborúskodás leállításáért.

A szerb teniszező azonban a szíriai helyzetet látván sem jut előrébb, nyilván ehhez elég agya sincsen. Attól, hogy a szír ellenzék tagjai közt akár al-Kaidások is akadnak, még nem jogosítja fel magát a jóistent sem, nem hogy a véreskezű al-Aszadot, hogy saját népe ellen vessen be vegyi fegyvereket. Vagy bármilyen mást, nekem már elég a repülők meg a nehéztüzérség, a tankok emlegetése, hogy semmi jót ne gondoljak róla, de a pacifizmus álcája mögé se bújjak, mint Novak.

Ám mentségére legyen mondva, hogy tudatlan és tájékozatlan maradt, arról úgy a szülei, mint edzői, úgy a média, mint az iskolarendszer tehet. Mert azokból Szerbiában a mai napig hiányzik az, hogy a diákoknak elmondják, mi a pitli történt a Milošević-rendszer alatt, és ugyanolyan kritikátlanul tartják magukat, országukat egy nemzetközi összeesküvés kapcsán áldozatnak, mint Trianon ürügyén a magyarok. Honnan hallott volna Novak az ártatlan albán polgári áldozatokról? Hát sehonnan. Innentől kezdve mentálisan ő már bármiféle diktatúra, hatalom megértésére és éltetésére kész, kivéve a demokráciáéra, az neki nincs megtanítva, az tőle távoli, idegen. Még ha sikereinek javát ún. demokratikus nyugati országokban is éli át.

Hovatovább ott is adózik: nagy szerb patriótaként persze a zsebe mellett döntött, és Monacóból szórja az igét, már ha ott van, eközben meg családja a szerb államot pumpolja teniszakadémiájuk okán. A 12 éves szír gyerekek meg szívhatják a gázt, amit a bölcs nemzetvezető küld rájuk. Đokovićot ez viszont nem zavarja, nem ő fog végigmenni a damaszkuszi úton, sőt, ha lesz még egyszer teniszverseny Damaszkuszban, a díszvendég is ő lesz.

2013. szeptember 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább

Hősök emlékét ünneplik a gyávák

Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >

Tovább

A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről

A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >

Tovább

Mi veszélyezteti a vajdasági magyarok megmaradását?

A vajdasági magyar közösségnek joga van tudni, hogy mit is mondod Fremond Árpád, az MNT VMSZ >

Tovább

A nagyhatalmak újra kezdik az érdekövezetek felosztását

A tömegek a válságos helyzetben olyan Vezért keresnek, akiben feltétlenül megbíznak. Az autokrata rendszerek tehát kimondottan >

Tovább

Így fogadjuk el az autokratákat: kiskanállal

Még arra is bátorkodott utalni, hogy a parlament csak a demokratikus rendszer egyik eleme és nem >

Tovább

A VMSZ SZÉGYENPÁRT

A junior pártelnök nem a magyar közösség, hanem csak a saját és pártja szűk elitjének az >

Tovább

Barbárság vagy demokrácia?

„Donald Trump – írta Fukuyama - legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati >

Tovább

A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják

Ebben a zűrzavaros helyzetben külön figyelmet érdemel David Atlagić kormánypárti képviselő felszólalása. Kitért az 2000 október >

Tovább

Egy országot elveszejteni

A megszabadulás tőle régóta elsőrendű erkölcsi és nemzeti egzisztenciális kérdés volt, a friss fejlemények fényében pedig >

Tovább