2023. december 2. szombat
Ma Melinda, Vivien, Aranka névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Hát én immár kit válasszak?

Szerbhorváth György
Szerbhorváth György
Hát én immár kit válasszak?
Nehéz választás (leocbrito illusztrációja)

A magyar pártkínálat olyan, mint a disznótoros: bőséges, de fosat.

Azt még majdnem megértem, hogy a nem (szélső)jobboldali pártok rettegnek a potenciális határon túli szavazatoktól, mert ugyebár a határon túli magyar, az irracionális barom, az érzelmeire hallgat, nem az eszére, nem adózik Magyarba’, úgyhogy még mindegy is neki. Bezzeg a határon belüli magyar, az csupa észlény, racionális adózó és úgy szurkol az APEH-NAV-nak, akár egy fradista még a szétzüllött csapatának, vagyis rohadtul épeszű, és heteken át ül a konyhaasztalnál, dobol ujjaival a viaszterítőn, miközben Török Gábor és Kiszelly Zoltán politológusokat hallgat kazettáról. Eközben karikákat rajzol a kifröccsent pörkölszaftba, és minden vasárnap délután konzíliumot tart a rokonokkal és a szomszédokkal a fokozódó bel-helyzetről, majd alapos megfontolás után elmegy szavazni. Aztán mégis: tömegek csapódnak ide-oda, folyton idiótákat emelve a hatalomba. De a bel-magyar szavaztóktól nem tartanak a magyarországi pártok.

Aztán – nem egyedül, azt hiszem – itt vagyok én, aki először szavaz majd Magyarországon, adózóként. Röpke 18 évbe került megkapni a magyar állampolgárságot, igaz, nem mindig éltem itt. A de-szépen-hangzó „urna elé járuló” rutinom azért megvan: Kis-Jugoszláviában, Szerbiában Milošević alatt nem volt túl nehéz (ellen)szavazni, s bukása után sem, bár jellemzően olyanokat választottam, akik nem győztek, vagy át sem lépték a küszöböt, marginalizálódtak, rosszabb esetben egy-kettőre elkurvultak.

Itt viszont nem azért nem tudok egyelőre választani, mert ne lenne kínálat. Csak részemről nincs meg a kereslet. Az ún. magamfajta hatalmon lévőre eleve nem szívesen szavaz, és ezúttal ez semminemű dilemmát sem jelent. Ott, ahol Semjén Zsolt fővadász osztja az igét és CD-n osztja a himnuszt a határon túli iskoláknak, mert az internetet neki még nem találták fel, illetve Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője naponta sipítozik arról, hogy az MSZP a bűnözők oldalára állt, s Ron Werbert emlegetve szalonzsidózik, nem kell sokat gondolkodni, annál többet hányni. Amikor a minap magánnyugdíjunk elzabrálója, e szőke démon a Demokrata Koalíciónak esett neki, hogy ők csak megszorítani akarnak – bezzeg ők csak „csomagolnak” és dinamikusan újítanak -, egy pillanatra mg Gyurcsányt is megsajnáltuk. De aztán rájövünk, hogy mindenkinek, aki a hatalom betege és/vagy bohóc, megvan a párja. Ők ketten pontosan összeillenek.

Mert a DK hétvégi kongresszusán Gyurcsány ultimátumot adott, így mondta, mert szerinte Orbán leváltása „hazafias kötelesség”:  "Ha összefogunk, győzünk, és győz Magyarország, ha széthúzunk, akkor el fogunk bukni, és el fog bukni Magyarország is." Gyurcsány tehát megalomániájában oda jutott, hogy az ország megmentése csak úgy lehetséges, ha ő is benne van a buliban. Ha nincs, bukta/világvége/káosz. És aki nem áll az ő oldalára Orbán megbuktatása érdekében, nem hazafi. Félreértés ne essék, magam is a kormányzat elhasalását remélem, de a gyurcsányi diskurzus pont ugyanolyan kizárólagos, mint az orbáni: Aki nincs velünk, az ellenünk. Aki nem azt akarja, amit mi, nem csatlakozik a mi táborunkhoz - az nem hazafi. Vagyis maga is a hazafi-diskurzussal operál, és ő is pont ugyanúgy kirekesztő, csak másképp fogalmazza meg „a haza nem lehet ellenzékben” típusú, autoriter-diktatórikus krédót, s aki a másképpen gondolkodókban rögtön az ellenséget, a hazaárulót látja.

És attól is csak a fejünk fájdul meg, amikor az alkotmányos rend helyreállítását szorgalmazza (pedig ahhoz kétharmad kéne, ami egyhamar aligha lesz meg), majd azt hangsúlyozza, hogy a rendőrséget meg kell védeni a 2006. őszi fellépésért – az elkövetett jogsértések ellenére is, így ő. Mi van? Mert hát a rendőrség még sem kollektíve lett elítélve, és mi az, hogy az elkövetett jogsértések ellenére?  Ez lenne a gyurcsányi demokrácia, hogy egyes jogsértőket nem szabad még felelősségre sem vonni? És pont rendőrt nem?

Ettől már csak Vona „apukám” Gábor volt „viccesebb” a hétvégén, aki, akár Hitlernek volt szokása, kiállt pártelnökként a pulpitusra, le se lehetett onnan vakarni, és odanyálazott egy több, mint egyórás beszédet. A zsebnáci odáig farolt, hogy íme, vége a liberális demokráciának és a globális kapitalizmusnak (majd holnap szólok ia Kálvin téri kínaiban, hogy cuccoljanak haza). De majd új rend jő. Ahol nem a kollektív felmentés lesz a módi, mint Gyurcsánynál, hanem a kollektív bűnösség vezetődik be: "ha gyilkolsz, ha erőszakoskodsz, akkor az egész pereputtynak ugrott a segély, apukám, ha cigány vagy, ha magyar". Azaz a felmenők, a rokonok bűneiért fog bűnhődni más is – közben ugyanez a Jobbik hőzöng amiatt, hogy anno a ma kisebbségben élő magyarokat pereputtyostól büntették kollektíve a magyar kormányzatok politikája miatt.

De józanságot már az LMP-től sem várunk el, a túró tudja, mit akar még ez a párt azon felül, hogy a győztes, Schiffer-féle pártfrakció se Gyurcsánnyal, se az Együtt 2014-gyel nem akar együttműködni. Vagyis igen, de nem úgy. Vagy majd meglátjuk, vagy nem látjuk. Ígéretes politika, lesz még Schiffer bokréta Orbán kalapján, vagy nem lesz. Mármint a parlamentben sem. (Bréking nyúz: e sorok megírása után már kiderült, hogy szétszakad a párt.)

És akkor itt az Együtt 2014, vagyis a Haza és Haladás, a Szolidaritás meg a Milla. Mit mondjak: ellenzékiként szimpatikusak, főleg a Milla (volt) vicces, szellemes, neoavangárd. De hát minden ilyen mozgalomnak van egy kifutása ideje, amíg összetartja őket a közös, megbuktatandó ellenfél. Ezt meg egyszer átéltem a szerbiai Ellenállásban: csupa okos, fiatal ember, mozgalmárok, lázadók, akik – hitték – megbuktatták Miloševićet. Aztán amint párttá váltak – konkrét program és vezetőség nélkül! – akkorát hasaltak, hasaltunk, hogy meg is szűnt az egész.

Igaz, legalább szégyenünkben nem kellett elsüllyednünk a későbbiekben. De egyelőre nehéz oly pártot választani Magyarországon, hogy ne rettegjünk attól – meg fogjuk bánni.

2013. január 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Népszavazás Vučićról

Az esetleges választási lopás arra kényszerítheti a polgárokat, hogy ismét az utcára vonuljanak, mint 2000. október >

Tovább

A peremértelmiségi komplexusáról van szó

Vannak persze nagy kivételek, ilyen volt a szigorú és kritikus szellemű Tamás Gáspár Miklós, aki Budapestre >

Tovább

Közszolgálati napilap ez?

Az MNT irányítása alatt „a világ legjobb magyar nyelvű napilapjából” silány (párt)közlöny lett! Már huzamosabb ideje >

Tovább

Öncenzúra

Csak azt nem értem, hogy akik saját országuknak szuverén nemzeti jövőt vizionálnak, mit fognak szólni, ha >

Tovább

Nincs jövőkép – a lakosok csendben távoznak!

Tordán – Dobai cikke alapján – semmilyen komolyabb befektetés, munkahelyteremtés nem volt és még csak a >

Tovább

Lehet-e a nemzeti kérdésre nem nacionalista választ adni?

Rendben van, gondolom, mért ne lennének ellenvélemények, de azért a rendszerváltó eliteknek egyszer szembe kell nézniük >

Tovább

A tolerancia határai

Arra gondolok, hogy az elmúlt években tapasztalt terrorista hullámok és a Hamász izraeli terrorakciója után jó >

Tovább

A Magyar Nemzeti Tanácstól független szerkesztéspolitikát!

A magyar nyelvű tájékoztatásban is alkalmazni kell az említett törvény  idézett két kulcsfontosságú rendelkezését! Ha tetszik >

Tovább

Sosem panaszkodott másokra, legfeljebb diszkréten kételkedett

Útközben ért a hír: elhunyt Reményi József, magyar kritikus és esszéista. Nem voltam abban a szerencsés >

Tovább

Méltatlan emlékezési körülmények

Az 1942-es újvidéki vérengzés többségében szerb és zsidó áldozatait megnevezték. Emléküket Újvidéken a Duna-parton (a Razzia >

Tovább

A párizsi tudósító

A tudósítás annak kapcsán született, hogy 1904 júliusában Ady úgy értesült, hogy öt párizsi színház is >

Tovább

Milošević ma elégedett lehet a sírjában, hiszen számtalan „tanítványa” akad

Tudom, persze, hogy a populizmusnak komoly története van, de ezúttal arról a populizmusról beszélek, amelyet a >

Tovább