2024. szeptember 13. péntek
Ma Kornél, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

DUPLA POFON A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK!

Mit mond Deli Andor és Kovács Elvira az Európai Parlament szerbiai választásokkal kapcsolatos állásfoglalásáról?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
DUPLA POFON A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK!
Gál Kinga és Deli Andor EP-képviselők (Fotó: Vajdaság Ma archívum)

Gál Kinga, Deli Andor és Kovács Elvira képviselőkhöz nem méltó módon próbálják csökkenteni az EP határozatainak jelentőségét, miszerint azok „nem kötelező érvényűek”. Szem elől tévesztik viszont, hogy az EP az Európai Unió legfőbb testülete, az unió összes szervét az EP választja és azok ennek testületnek tartoznak felelősséggel és vissza is hívhatja őket, amennyiben nem tarják magukat az állásfoglalásaihoz.

Nyilatkozataikat – amelyekből kilóg a Vučić rendszer iránti elfogultságuk és a saját érdemtelenül szerzett pozíciójuk körömszakadtáig való védelmezése – érdemes teljes egészében idézni, hadd maradjon meg az utókornak! Mi köze van az erdélyi Gál Kingának egyáltalán Szerbiához? Mikor járt utoljára Szerbiában? Tudja-e egyáltalán, hogy mi történik itt?

Kinek a nevében beszél Deli Andor és Kovács Elvira? Nem a vajdasági magyar közösség nevében, csak Vučić barátja, az ugyancsak önkényúr Orbán Viktor nevében! Meddig lehet ezt még tűrni? Bozóki Antal:

Az Európai Parlament képviselői február 8-án megszavazták a december 17-i szerbiai választásokat követő állásfoglalást. A 2024/2521(RSP) dokumentum már magyar nyelven is elérhető: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0075_HU.html.

Az állásfoglalás mellett 461 képviselő szavazott (a 751 közül), vagyis a képviselők 61,3 százaléka, 53-an (7%) nemlegesen szavaztak, 43-an (5,7%) tartózkodtak. „Pofon az EU-ból” – írja a belgrádi Danas napilap kommentárjában.

Magyarországról az EP-be 21 képviselő jutott be, akik közül 13 Fideszes. Ezek között van Deli Andor, aki a Vajdaság „Magyar” Szövetség (VMSZ) delegálása által lett képviselő még 2014-ben. Az 53 ellenszavazat között van a Fideszes képviselők 13 szavazata is.

Az EP – úgy tűnik – végre megelégelte Szerbia viszonyulását, az uniós csatlakozás feltételeivel való dacolást és (végre) bekeményített (akárcsak Magyarországgal szemben a szuverenitási törvény kapcsán).

Az állásfoglalás legfontosabb pontja talán a 27., amelyben ezt írja:

„Az Európai Parlament megismétli azon álláspontját, hogy a Szerbiával folytatott csatlakozási tárgyalások csak akkor haladhatnak előre, ha az ország jelentős előrelépést tesz az EU-val kapcsolatos reformjai terén, ideértve az EBESZ/ODIHR és a Velencei Bizottság ajánlásainak maradéktalan végrehajtását is; felszólítja a Bizottságot és a Tanácsot, hogy szigorú feltételrendszert alkalmazzon; felhívja a Bizottságot, hogy alaposan kövesse nyomon az Európai Számvevőszék jelentéseit, és haladéktalanul kezdje meg a szerb kormánynak a III. Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA III) és más pénzügyi eszközök keretében nyújtott finanszírozás ellenőrzését; hangsúlyozza, hogy amennyiben a szerb hatóságok nem hajlandók végrehajtani a kulcsfontosságú választási ajánlásokat, vagy ha e vizsgálat megállapításai azt mutatják, hogy a szerb hatóságok közvetlenül érintettek voltak a választási csalásokban, szorgalmazza az uniós finanszírozás felfüggesztését a szerbiai választásokkal kapcsolatos súlyos jogállamisági jogsértések miatt.”

Az EP határozat kapcsán Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke és Deli Andor nyilatkoztak, miszerint „a Szerbiát támadó és kioktató, alaptalan bírálatokat tartalmazó határozat ismét azt bizonyítja, hogy szuverenista erők győzelme esetén az Európai Parlament baloldali többsége nem tartja tiszteletben a demokratikus választások végeredményét”.

Az EP által is megállapított „szabálytalanságok, szavazatvásárlás, a média elfogultsága, a közszférában dolgozókra és a szociálisan kiszolgáltatott csoportokra gyakorolt nyomás, a közpénzekkel való visszaélés, a megfélemlítés és a többszörös szavazás ellenére” is nyíltan és nem először Vučić demokráciaellenes rezsimjének a védelmére keltek. Szégyenítve ezzel is a délvidéki/vajdasági magyar közösséget – külföldön és a szerbiai ellenzék előtt is.

Nincsen ebben semmi meglepetés. Tudjuk, hogy nem szuverén egyéniségek, hanem szófogadóan és részrehajlóan csak a Budapestről érkező utasításokat követték.

Hozzájuk csatlakozott (Milosavljevićné) Kovács Elvira megélhetési politikusunk is, Pásztor István, az elhunyt abszolutista pártvezér kádere, aki az Újvidéki Rádiónak adott nyilatkozatában mondta el cinikusnak is nevezhető véleményét az EP álláspontjairól.

Kovács 2007-től (!!) a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője, szerbiai parlamenti frakcióvezető-helyettese, a párt alelnöke, egyébként még a szerbiai EU-integrációs bizottság alelnöke és a Szerb Haladó Párt (SNS) magyar hangja is a szerb parlamentben. A vajdasági magyarok bevállalós VMSZ-es káderei azért alkalmasak még a legmagasabb funkciókra is, mert szolgalelkűségük hatványozott, képesek minden janicsár-feladat végrehajtására. Jó tanulók, ezt is az elhunyt elnöktől tanulták.

Gál Kinga, Deli Andor és Kovács Elvira képviselőkhöz nem méltó módon próbálják csökkenteni az EP határozatainak jelentőségét, miszerint azok „nem kötelező érvényűek”. Szem elől tévesztik viszont, hogy az EP az Európai Unió legfőbb testülete, az unió összes szervét az EP választja és azok ennek testületnek tartoznak felelősséggel és vissza is hívhatja őket, amennyiben nem tarják magukat az állásfoglalásaihoz.

Nyilatkozataikat – amelyekből kilóg a Vučić rendszer iránti elfogultságuk és a saját érdemtelenül szerzett pozíciójuk körömszakadtáig való védelmezése – érdemes teljes egészében idézni, hadd maradjon meg az utókornak!

 

TÖBB SEBBŐL VÉRZŐ KAPCSOLATOK

 

A Fidesz képviselői a határozat ellen szavaztak, ezt Deli Andor erősítette meg Facebook-bejegyzésében. Szavai szerint az újabb, Szerbiát elmarasztaló határozatot attól függetlenül fogadta el az EP, hogy az EBESZ hivatalos választási megfigyelői még ki sem dolgozták jelentésüket.

A Fidesz valamivel később közzétett közleményének értelmében Deli a szavazás kapcsán azt mondta, hogy az EP balliberális többsége – rosszindulatát és frusztráltságát nem leplezve – szavazta meg a Szerbiát elítélő dokumentumot.

– Azt gondolom, az Európai Parlament nagyon rossz üzenetet küld Szerbia felé azzal, hogy nem bízik az ország hatósági szerveinek szakértelmében és határozatával nemzetközi vizsgálatot követel a decemberi választások kapcsán felmerülő esetleges szabálytalanságok kivizsgálására. A választások egy szuverén állam belügyét képezik, Szerbia polgárai pedig nagy többséggel a nemzeti-konzervatív oldalnak szavaztak bizalmat, és ezt az Európai Parlament balliberális többségének is tiszteletben kellene tartania. Rendkívül aggasztó, hogy a határozat elfogultsága és leplezetlen rosszindulata immár olyan méreteket öltött, amely veszélyesen mély sebeket ejthet Szerbia és az Európai Parlament közötti kapcsolatokban, amelyeket a közelmúlt balliberális túlkapásai már egyébként is megtépáztak. A kölcsönös bizalom helyreállítására valószínűleg csak az uniós választásokat követően megalakuló, új összetételű Európai Parlamenttel kerülhet sor – fogalmazott Deli a közlemény szerint.

– Mindegyik frakció készít egy javaslatot, csak a néppárti volt puhább, illetve a konzervatívoké. A többiek, elsősorban a Zöldek, a Renew Europe [Újítsuk meg Európát – B.A.], illetve a szocialisták azért túlzásba vitték és egyértelmű, hogy mindez a szerbiai baloldali liberális ellenzék műve, akik fizikailag most is ott tartózkodnak Strasbourgban, és akik számomra érthetetlen módon azon dogoznak, hogy Szerbiától megvonják az EU-s forrásokat. Sajnos az utóbbi időben azt tapasztalhattuk, hogy az európai intézmények közül az Európai Parlament az, amelyik az legkritikusabb Szerbiát illetően, amivel nincs is probléma, amit megszoktunk, de ilyen témák kapcsán, mint amilyen a választások megfigyelése vagy lekövetése, nem szoktak ilyen jelentések készülni. Ennyire beleavatkozni egy ország belügyeibe azért túlzás. Szerintem az a probléma, hogy az ellenzék valóban nem látja a kiutat, érdekes módon, ha a belgrádi választásokat megnyerték volna, akkor szerintem mindenki hallgatott volna és minden rendben lenne. Így, hogy szinte biztosak voltak abban, hogy megnyerik a belgrádi választásokat, és ez mégsem sikerült, ennek a kínlódásnak a következménye az, hogy gyerünk gyerekek, internacionalizáljuk a problémát, és néhány európai parlamenti képviselő által próbáljunk hangot adni az elégedetlenségünknek. Egyszerűen hallatlan. A végső szöveg az gyakorlatilag a három-négy legkritikusabb frakció javaslatának az összegyúrt változata… túl hosszú, túl részletes és olyan dolgokat is tartalmaz, amelyek egyáltalán nem bizonyíthatóak, amely véleményeknek nincs is valós alapjuk.

Az Ön véleménye szerint ez Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatát mennyiben fogja majd hátráltatni?

– Hát igen, ez a másik probléma, hogy nyilván a szerbiai balliberális ellenzék azt próbálja bemutatni, vagy elmondani, vagy ráerősíteni, hogy akkor most megáll Szerbia európai uniós csatlakozása, vagy szerintük be is kell fagyasztani az EU-s forrásokat, viszont ezt nem teheti meg az Európai Parlament. Az Európai Parlament határozatai nem kötelező érvényűek, az a fontos, vagy az lesz a fontos, hogy a Bizottságnak mi a véleménye erről. A legutóbbi, Bizottság által elkészített országjelentés októberben látott napvilágot és egyáltalán nem volt ennyire kritikus, mint ez a szöveg – válaszolta Kovács az újságíró kérdésre.

 Szerbiába Brüsszelből „milliárdok érkeztek”, a reformok és a haladás meg sehol!

– Szerbiának az IPA alapból 2004-től 2020-ig 1,54 milliárd eurót határoztak meg. Csak 2018 és 2020 között a legfontosabb előcsatlakozási programból Szerbia számára 722,1 millió eurót különítettek el. A demokrácia és a joguralom erősítésre 2018-tól 2020-ig mintegy 250 millió euró, a konkurencia és a gazdasági fejlődés elősegítésére közel 470 millió euró érkezett. Az EU szerbiai delegációjának adatai szerint az EU mintegy 2,8 milliárd euró térítés-nélküli segélyt nyújtott az országnak és még 6,5 milliárd eurót kedvező kölcsönök formájában mintegy 300 projektum részére – írja a Danas.

Mi köze van az erdélyi Gál Kingának egyáltalán Szerbiához? Mikor járt utoljára Szerbiában? Tudja-e egyáltalán, hogy mi történik itt?

Kinek a nevében beszél Deli Andor és Kovács Elvira? Nem a vajdasági magyar közösség nevében, csak Vučić barátja, az ugyancsak önkényúr Orbán Viktor nevében! Meddig lehet ezt még tűrni?

 

2024. február 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyre lejjebb a lejtőn

A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >

Tovább

A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA

A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >

Tovább

Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?

Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >

Tovább

A halálnál is rosszabb: a szolgaság

Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >

Tovább

Állítsuk meg Pásztor Bálintot!

Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >

Tovább

„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”

A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >

Tovább

Alaptalan önreklámozás

Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >

Tovább

„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás

Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >

Tovább

Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?

Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >

Tovább

Gazdátlan telefonfülkék

Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >

Tovább

„BELGRÁD NEM AKAR ELFOGADNI BENNÜNKET”

Az „elégedetlenségtől forrongó Szerbiában” az albánok tiltakozásával most a nemzeti kisebbségi közösségek kérdése is kiéleződött, napirendre >

Tovább

FIDESZ JANICSÁRKÉPZŐ VAJDASÁGBAN IS?

Hogyhogy az MCC mint „tehetséggondozó intézmény” „partnere” nem a Magyar Nemzeti Tanács, vagy valamelyik szakmailag érintett >

Tovább