2025. június 15. vasárnap
Ma Jolán, Vid, Viola névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

Temerinben (is) folytatódik a kiszorítósdi?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Temerinben (is) folytatódik a kiszorítósdi?

A néhai, háborús bűnökkel vádolt Slobodan Milošević alapította SPS bizonyára minden jogi eszközt bevet, hogy megtartsa a hatalmas értéket képező épületegyüttest. Az ügy különlegessége, hogy a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) a Szerbiai Szocialista Párttal és a Szerb Haladó Párttal (SNS) közösen gyakorolja a hatalmat (!) Temerinben is. Az írásban azonban említés sem történik arról, hogy a VMSZ és a helyi székhelyű Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) vezetői léptek-e bármit is a kulturális központ épületének községi tulajdonba való visszaszerzése érdekében. Vagy a párt- és a koalíciós érdekek felülírták a közösségi érdeket?! Az épületben működő polgári egyesületeknek és szervezeteknek az épületből és a település közéletéből való kiszorítása a magyar közösség művelődési életének további leépülését eredményezné. Ahogy a Temerini Rádió 2016. december 1-jei felszámolása is „pótolhatatlan kárt okozott” az ott dolgozóknak, valamint a helység lakosságának.Temerinben (is) folytatódik a kiszorítósdi? Bozóki Antal:

Szeptember 17.

Nem jut, amire szükséges!

 

A Zentai Önkéntes Tűzoltótestület tagjai szirénázásással fogadták azt az 1992-es évjáratú (!!), közepes csapatszállító tűzoltóautót, amit zentai születésű Rácz Jenő adományozott a szervezetnek. – Ezzel egy régóta dédelgetett álma valósult meg az egyesület tagjainak, hiszen a zentai tűzoltóegység gépkocsiparkja igencsak elavult és az önkéntes tűzoltók már régóta próbáltak beszerezni egy újabb (!!) rohamkocsit – írja a Magyar Szó.

– A tartályában 600 liter víz tárolására és 9 személy szállítására képes, nagyon jó állapotban lévő rohamkocsi kiválóan fel van szerelve tömlőkkel, sugárcsövekkel, haboltóanyagokkal, különböző osztóvillákkal is – ecsetelte Vasas Balázs elnök, aki hozzáfűzte, hogy ez a tűzoltókocsi gyakorlatilag a legfiatalabb és a legjobb állapotban lévő a zentai tűzoltók rohamkocsijai közül és azt is elújságolta, hogy e mellett védőruhákat és sisakokat is adományoztak nekik.

Ha az ajándékba kapott oldtimernek számító 92-es tűzoltóautó a zentai tűzoltók rohamkocsijai közül „a legfiatalabb és a legjobb állapotban van”, akkor mennyi éves és milyen állapotban lehet a többi?!

Nem a zentai tűzoltók szégyene, hogy elavult felszereléssel kell kiszállniuk a tűzesetekhez, hanem a városi vezetőké, akik a költségvetésről döntenek.

Milyen hatékonysággal lehet védeni a várost ósdi tűzoltó felszereléssel? Ki tudja mióta várnak a zentai tűzoltók egy korszerű rohamkocsira és mikor lesz nekik új? Az állam ezt sem, mint ahogy sok mást sem tud megoldani. Mi lenne, ha nem lennének ajándékozók?

A zentai tűzoltótestület felszereltsége is jól illusztrálja az általános szerbiai állapotokat. Mindenre jut pénz, csak arra nem, amire szükséges!

 

 

Szeptember 22.

A VMSZ propaganda terjeszkedése?

 

Módosította költségvetését a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) a 8. rendes ülésén. „Erre azért volt szükség, mert a tartományi kormány 160 millió dinárt (középárfolyamon 1 millió 365 ezer eurót – B.A.) biztosít a Magyar Szó Lapkiadó Kft. részére konferencia- és multifunkciós terem kialakítására”.

Fremond Árpád MNT-elnök szeptember 20-ai sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy „az említett összeg beépül az MNT költségvetésébe, később ebből utalják át azt a Magyar Szónak”.

– A Magyar Szó székházában multifunkcionális termet, illetve konferenciatermet alakítanak ki az elkövetkező időszakban. A nyomdacsarnok építési munkálatai befejeződtek, így kezdődhet meg az újvidéki székház fejlesztésének soron következő szakasza. Itt lesz majd a szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény kihelyezett tagozata, valamint sajtó- és nyomdamúzeumot alakítanak ki, továbbá multifunkcionális épületszárnyat és konferenciatermet. Értékelésem szerint a Magyar Szó székházában a munkakörülmények így jobbá válnak, míg a különböző lehetőségek tárháza bővül. Az Újvidéken és a környékén élő magyarság szempontjából is méltó komplexum épül ki – fejtette ki Fremond Árpád.

Elmondása szerint Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség, az 1,6 milliárd dinár felemésztéséről elhíresült Palics Park vállalat (a közéletből egy ideje távol levő), stb. elnöke, „gyakorlatilag folyamatosan mindent megtett annak érdekében, hogy segítse ezt a projektet”.

Több kérdés is felmerül azonban ezzel a „projekttel” kapcsolatosan: Miért volt szükséges az összeget előbb az MNT-nek és nem közvetlenül a Magyar Szónak utalni? Talán így kisebb lesz az ellenőrzés? A nyilvánosságnak lesz-e lehetősége, hogy betekintsen, mire is költötték el az adófizetőknek ezt a temérdek pénzét? Félő ugyanis, hogy a VMSZ propaganda-gépezetének a terjeszkedését szolgálja.

 

Szeptember 28.

Temerinben (is) folytatódik a kiszorítósdi?

 

– Még mindig semmilyen előrehaladás nem történt a temerini kulturális központ épülete ügyében. Továbbra is várnak annak az (újratárgyalási – B.A.) indítványnak a jóváhagyására, amelyet az állami vagyonkezelő ügyész nyújtott be a Legfelsőbb Semmítőszéknél azt követően, hogy tavaly decemberben az említett, 3600 négyzetméteres telken fekvő épületegyüttes tulajdonjogát a Szerbiai Szocialista Pártra (СПС/SPS) ruházta a bíróság. Az önkormányzat mindaddig nem tehet jogi lépéseket, amíg a párt és az állam közötti per újratárgyalása le nem bonyolódik, ugyanakkor az épület fenntartása továbbra is a községi büdzsét terheli – nyilatkozta Pásztor Róbert, a helyi képviselő-testület elnöke a Magyar Szónak.

A SPS és az állam között (2017 óta – B.A.) zajló bírósági per ideje alatt a párt továbbra is élvezi a település művelődési életét többnyire meghatározó épületegyüttes tulajdonjogát, amit „a temeriniek saját eszközökből és önkéntes munkával építettek az ötvenes években”.

Az épületben működik a több mint 200 aktív tagot számláló Szirmai Károly MME, Temerin Kulturális Központja, de itt kapott helyet a Galéria, a Helytörténeti Múzeum és a helyi idegenforgalmi központ ajándéküzlete is.

– Az ott működő civil egyesületek és szervezetek támogatásának címén tulajdonképpen továbbra is az önkormányzat fedezi az épülethez kapcsolódó költségeket, annak ellenére, hogy a tulajdonjog átruházását az állítólagos karbantartás okán ítélték meg a pártnak. A döntéssel a pályázati lehetőségek is bezárultak: párttulajdonban levő épület fenntartásának költségtérítésére, esetleges felújításokra nem igényelhetőek eszközök a különböző kiírásokon – mondta Pásztor Róbert a lapnak.

A néhai, háborús bűnökkel vádolt Slobodan Milošević alapította SPS bizonyára minden jogi eszközt bevet, hogy megtartsa a hatalmas értéket képező épületegyüttest.

Az ügy különlegessége, hogy a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) a Szerbiai Szocialista Párttal és a Szerb Haladó Párttal (SNS) közösen gyakorolja a hatalmat (!) Temerinben is. Az írásban azonban említés sem történik arról, hogy a VMSZ és a helyi székhelyű Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) vezetői léptek-e bármit is a kulturális központ épületének községi tulajdonba való visszaszerzése érdekében. Vagy a párt- és a koalíciós érdekek felülírták a közösségi érdeket?!

Az épületben működő polgári egyesületeknek és szervezeteknek az épületből és a település közéletéből való kiszorítása a magyar közösség művelődési életének további leépülését eredményezné. Ahogy a Temerini Rádió 2016. december 1-jei felszámolása is „pótolhatatlan kárt okozott” az ott dolgozóknak, valamint a helység lakosságának.

Temerinben (is) folytatódik a kiszorítósdi?

 

2023. október 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A vitustánc folytatódik

Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >

Tovább

PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK

A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >

Tovább

Hét hónappal később

Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >

Tovább

A vereség tudomásulvétele

Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >

Tovább

Politikusok a csendőrök sorfala mögött

Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >

Tovább

Tito immár nem közéleti, hanem magánéleti téma

Azt viszont egymással versengve bizonygatták, hogy Tito idejében az ember éjfél után nyugodtan indulhatott az ember >

Tovább

A kelet-közép-európai nacionalizmusok és a nemzeti kisebbségek

Orbán egy rugalmas eszmére gondol, így például a kisebbségi  ”többlet-jogosítványokra” utal, de ide sorolható a kisebbségi >

Tovább

A Magyar Nemzeti Tanács a VMSZ fiókszervezete

Pásztor-Fremond „elmélete” a közösség megosztását jelenti „jó” és „rossz” magyarokra. A rosszemlékű, „egy közösség, egy párt, >

Tovább

Szerbia májusban

Nem tudom, ehhez képest aggasztó-e az EU hallgatása, akár a jogsértések esetén is, hisz különösebben nem >

Tovább

A rendszerváltás egyik legfontosabb regénye

Az egyik 1990-es keltezésű jegyzetében írta, gyónni akart a világnak, csakhogy a világ gyorsabb és rámenősebb >

Tovább

Mit mondana Krleža az expresszkapitalisták politikai orgiájáról?

A tőle szokásos iróniával, de úgy érzem, leplezett fájdalommal állapította meg, hogy a lázadó egyetemisták egy >

Tovább

„A nemzeti kisebbségi jogok tiszteletben tartása alapvető feltétele annak, hogy Szerbia előre haladjon az európai úton”!

Nem lehet, tehát, azt mondani, hogy a szerb állam vezetősége – köztük Kovács Elvira, a parlament >

Tovább