Ma Dorottya, Dóra, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Megalkuvó és álcivil szervezetek
A VMSZ befészkelte magát a civil szervezetekbe, csakúgy, mint a tudományba, az egyetemre, a sajtóba és számos művelődési egyesület vezetőségébe is. Nem csoda, hogy a közéletből egyre jobban hiányoznak a nemzeti kisebbségi jogok érvényesüléséért kiálló/küzdő magyar civil szervezetek. Annál is inkább, mivel sem Szerbiában, de a soknemzetiségű tartományban sincsen nemzeti kisebbségi kutatóintézet, amely nyomon követné a nemzeti közösségek helyzetének alakulását, jogainak érvényesülést. Vajdaságban nemcsak, hogy eluralkodott az egypártrendszer, de Pásztor Pista, a Véemesz elnöke ellehetetleníti a magyar intézmények (Magyar Nemzeti Tanács, Magyar Szó Kft.) és a nemkormányzati szervezetek működését is a pártkatonák által. A VMTT és a VMJE lehetne a vajdasági magyar közösség két fontos érdekvédelmi civil szervezete, de sajnos egyik sem az. Ezeken az állapotokon mihamarabb változtatni kell! Mindannyiunk érdekében. Bozóki Antal:
Már süllyed a hajónk, de még festik a korlátot.
Sándor György
November 12.
Válságban a VMTT (is)
November 12-én, a Magyar Tudomány Ünnepének alkalmából – amit 1997 óta november 3-án ünneplünk – tartotta meg hagyományos konferenciáját a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság (VMTT) a Tartományi Képviselőházban. A tanácskozás témája a „Kódex, társadalom és természet” volt.
A találkozó „kiemelt tanulmányai” az „új magyar Polgári Törvénykönyvvel” foglalkoztak. Az előadók – egy kivételével – magyarországi (budapesti, debreceni és a miskolci) egyetemi tanárok voltak.
A VMTT rendezvényén – mindössze 5 (öt) vajdasági kutató szólalt fel, az előadások közül azonban csak kettőnek a címét lehet a tudósításból azonosítani. Az egyik „a turizmusban alkalmazott válságmenedzsmentről külföldön és idehaza” címmel készült, a másik pedig „az önvezető autókról” szóló beszámoló volt.
A nem túlságosan izgalmasra sikeredett tanácskozás „a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottsága, a Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza és Vajdaság Autonóm Tartomány Kormánya támogatásával került megszervezésre”.
Sajtóinformációkból arra is következtetni lehet, hogy a konferencián több volt a magyarországi előadó, mint a vajdasági. Ebből az is látszik, hogy lassan elfogynak a vajdasági részvevők és csökken a Társaság tevékenysége iránti érdeklődés is.
– A Vajdasági Magyar Tudományos Társaság célja, hogy hozzájáruljon a vajdasági magyar nyelvű tudományosság fejlesztéséhez – írja egyebek mellett a Társaság „célkitűzéseiben”.
Az 1997-ben alakult VMTT vezetősége időközben – úgy tűnik – elfelejtkezett a Társaság alapvető céljáról.
Nem lehet ugyan azt mondani, hogy az új magyar Polgári Törvénykönyv megvitatásának semmi köze a vajdasági magyar nyelvű tudományosság fejlesztéséhez, azt viszont igen, hogy ennél a témánál vannak sokkal fontosabbak, időszerűbbek, amelyekkel a társaságnak foglalkoznia kellett volna, csak éppen valamilyen oknál fogva – a korábbi évekkel ellentétben – nem teszi.
Az időközben (2006. február 5-én) elhunyt Ribár Béla akadémikus elnökletével a Társaság olyan témákkal is foglalkozott, mint a magyar tannyelvű oktatás helyzete, kulcskérdései és távlatai a Vajdaságban, a vajdasági magyarság autonómiája, az 1944/45-ben Délvidéken lezajlott magyarellenes vérengzések, a vagyon-visszaszármaztatás a rendszerváltó országokban stb.
A VMTT valamilyen oknál fogva már huzamosabb ideje kerüli a vajdasági magyar közösség időszerűrű kérdéseinek tudományos (tematikus) megvitatását és az ezekkel kapcsolatos állásfoglalást.
A honlapján csak a 2020. évi tanácskozásról lehet találni információt, amikor a „koronavírus-járvány és a társadalmi hatásai” volt a téma. Ez nem csak arra utal, hogy a nem működik/újul, de arra is, hogy a szervezet működésével valami nincsen rendben. Azt sem tudni, hogy utoljára mikor volt tisztújítás a VMTT-ben. Mennyi tagja van egyáltalán?
Mennyibe került és milyen konkrét hozadéka van/lett a tanácskozásnak a vajdasági magyar nyelvű tudományosság fejlesztése és a közösség helyzetének javítása vonatkozásában?
A Társaságnak dinamikus, tevékeny vezetőségre lenne szüksége és vissza kellene térni az eredeti, alapítói célkitűzésekhez. Felül kell vizsgálni azt is, hogy az évi egy (tudománynapi) alkalommal tartott tanácskozás témáinak a meghatározása összhangban van-e a magyar közösség elvárásaival.
November 26.
A VMJE – VMSZ fiókszervezet
A palicsi Magyar Művelődési Központban tartotta meg jogászkonferenciáját a Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE), amelyen előadások hangzottak el szerbiai és magyarországi előadótól, az Okiratok és okmányok érvényessége Magyarországon, illetve Szerbiában témára.
– Évente két tanácskozást szervez a VMJE olyan témákban, amelyek épp aktuálisak. Szeretnénk gyakorlati módon megtárgyalni azokat a problémákat, amelyekkel a jogászok nap mint nap találkoznak – mondta Nyilas Mihály, az Egylet elnöke, a Szerbiai Igazságügyi Minisztérium államtitkára, a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) Elnökségének tagja, az „az őszi konferencia” megnyitóján.
A 2016. március 29-én létrejött VMJE – az Alapító okirat szerint – „a jogtudomány és a jogászság hagyományának Vajdaság AT területén történő megtartása és előmozdítása céljából alakul, különös tekintettel a magyar nemzeti kisebbség jogállására”.
Nyilas Mihály a VMJE elnökének választásakor a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási közigazgatási és nemzeti kisebbségi – közösségi titkár volt, jelenleg a szerb kormány igazságügyi minisztériumának államtitkára, a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) Elnökségének tagja. A szervezet titkára Szakállas Zsolt, aki a 2020. évi választásokon a VMSZ jelöltje volt, majd e párt által Nyilas tartományi tisztségeibe lépett.
Mindkettejük esetében felvetődik az összeférhetetlenség kérdése: Egyrészt a vezető párttisztség, másrészt pedig az államapparátusi beosztás miatt.
Definícója szerint, „a civil szervezet olyan társadalmi szervezet, amely nonprofit módon, a kormányzattól függetlenül, önkéntes alapon a közjó javára működik, önszabályozó, intézményesült önszerveződés”. Nevezik ezeket egyszerűen nem kormányzati szervezeteknek, önkéntes vagy nonprofit szervezeteknek is.
Milyen „nemkormányzati egyesület” az, amelyiknek egy államtitkár és egy tartományi titkár a vezetője? Amelyiknek Nágel János, a VMSZ Képviselőcsoportjának frakcióvezetője a szabadkai Városi Képviselő testületben a VMJE Felügyelőbizottság elnöke? Milyen jogászok azok, akik még a saját egyesületüknek az alapszabályát sem tartják tiszteletben?
A Véemeszes tagságú vezetősége miatt az Egylet képtelen a kisebbségi jogérvényesítés feladatának az ellátására és ilyen célt nem is tűzött ki. A VMSZ fiókszervezetének is lehet nevezni. A vezetőségének le kell mondani!
***
A magyar álcivil-határozó szerint, „az álcivil olyan személy vagy szervezet, amely látszólag társadalmi ügyekre szakosodott igazi civilként viselkedik, csak éppen a kormány (vagy a párt – B.A.) működteti azért, hogy független palástban propagálja a kormány (illetve a párt – B.A.) nézeteit”.
A VMSZ befészkelte magát a civil szervezetekbe, csakúgy, mint a tudományba, az egyetemre, a sajtóba és számos művelődési egyesület vezetőségébe is. Nem csoda, hogy a közéletből egyre jobban hiányoznak a nemzeti kisebbségi jogok érvényesüléséért kiálló/küzdő magyar civil szervezetek. Annál is inkább, mivel sem Szerbiában, de a soknemzetiségű tartományban sincsen nemzeti kisebbségi kutatóintézet, amely nyomon követné a nemzeti közösségek helyzetének alakulását, jogainak érvényesülést.
Vajdaságban nemcsak, hogy eluralkodott az egypártrendszer, de Pásztor Pista, a Véemesz elnöke ellehetetleníti a magyar intézmények (Magyar Nemzeti Tanács, Magyar Szó Kft.) és a nemkormányzati szervezetek működését is a pártkatonák által.
A VMTT és a VMJE lehetne a vajdasági magyar közösség két fontos érdekvédelmi civil szervezete, de sajnos egyik sem az.
Ezeken az állapotokon mihamarabb változtatni kell! Mindannyiunk érdekében.
Következő cikk: Az EU-n belül Kelet-Európa javára módosulnak az erőviszonyok
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A jövő cserbenhagyott bennünket
A nyugalmazott tanárnővel abban is szót értettünk, hogy a kilencvenes évek baljósabbak voltak, mint a maiak, >
„Razzia-emlékközpont épül Újvidéken”
Az Újvidéken készülő Razzia-emlékközpont ellen senkinek semmi kifogása nem lehet. A természetes azonban az lenne, ha >
Balkáni road-movie
„Az élet egy road-movie”, amelyben a „nappalok és éjszakák átmenet nélkül torlódnak egymásba”, miközben „sebességváltó nélkül >
Menekülés a politikamentes irodalomba
A kisebbségi író nyelve állandó kettős tükörben létezik, világa ettől lesz hiteles. Ez egyszerre a szegénység >
Deli Andor nem támogatta, hogy bíróság vizsgálja ki az orosz háborús bűnöket
A Péterrévéről elszakadt fiatal képviselő, Deli Andor azóta több alkalommal is bizonyította, hogy nem a vajdasági >
A Csillag
Manapság túl sok a tévedhetetlen, aki büszkén hirdeti, hogy a nyílegyenes nemzeti úton birtokolja az igazságot. >
Nincsenek új megbotránkoztatók
Ritkul körülöttünk a levegő, emlékeztet Anikó. Arra gondolok, hogy az elmúlt egy-két évben sok közeli barátom >
„Úgy lesz jó, ahogy lesz”?
Pásztor rádiónyilatkozata két csődöt jelentett be egyszerre: az egyik a szerbiai nemzeti kisebbségi politika csődje, hiszen >
Mindig Nyugatra menj...
Nem vagyok Nyugat-imádó, de bevallom: jelenleg sajnos nincs más út, bármennyire is álmodozok arról, hogy legyen. >
Senkit nem szabad kényszeríteni más nemzeti és vallási ünnepének ünneplésére, se a vallási szertartásokon való részvételre!
Senki nem vonja kétségbe, nem kérdőjelezi meg, hogy a vallásukat gyakorló pravoszláv szerbek megünnepeljék Szent Száva >
„Tordán elégedettek”?
Cikkírónk általában nem veszi magának a fáradtságot, hogy körülnézzen a faluban és elbeszélgessen az emberekkel arról, >
A népszámlálási eredményekre várva
Nincs válasz a legfontosabb kérdésre: van-e ellenzéki program? Van-e baloldali vagy liberális alternatíva? Vagy pedig arról >