2025. június 24. kedd
Ma János, Iván névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Kétszeres NEM az alkotmánymódosításra!

Január 16-án véleménynyilvánítás a hatalomról

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Kétszeres NEM az alkotmánymódosításra!

A népszavazás a szavazók minimális részvételével is érvényes lesz. Sikeres pedig, ha a részvevők többsége igennel szavaz. Ezt „a demokratikus folyamatok megcsúfolásának, és a közvetlen demokrácia intézménye kijátszásának” is lehet nevezni. Ha alacsony lesz a részvétel, az kérdésessé teszi a népszavazás törvényességét. Január 16-án nemmel kell szavazni, vagy távol maradni. Bozóki Antal:

Mindkét magyar ellenzéki szervezet, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) és a Magyar Mozgalom (MM) is közleményben szólították fel a vajdasági magyarokat, éljenek jogaikkal, menjenek el szavazni és mondjanak nemet az Szerb Haladó Párt (SNS) alkotmánymódosítására!

– A VMDK véleménye szerint az alkotmány módosítására irányuló javaslatok nem az EU csatlakozást szolgálják. Elfogadásuk nem segíti elő az igazságügy függetlenségét, hanem csak tovább fogja növelni a Szerb Haladó Párt (SNS), illetve a hatalmi koalíció befolyását az igazságügyre. A most bevezetendő bírák állandósításán keresztül „becementeznék” magukat Szerbia igazságügyi rendszerébe – írja a párt közleményében.

Az MM Elnöksége szerint „az alkotmánymódosítás az Európai Unió által elvárt jogállamisági normák minimális formai, tartalmi elemeit emeli be a szerb alkotmányba, ami semmilyen formában sem fogja garantálni a bírói, ügyészi munka nagyobb függetlenségét és a hatalmi ágak megfelelő szétválasztását”.

Szeptember 6-án a Vajdasági „Magyarok” Szövetségének szolgalelkű képviselői a SNS 30 függelékből álló alkotmánymódosítási javaslatait csakúgy megszavazták, mint eddig mindegyiket.

Az Alkotmány módosítására nagy hirtelenjében, megfelelő szakmai és egyéb előkészítés kerül sor: az erről szóló dokumentumot a Szerbiai Képviselőház november 30-án fogadta el, majd Ivica Dačić házelnök január 16-ára kiírta a népszavazást. A módosítási dokumentum kizárólag az alkotmánynak az igazságügyi rendszerre vonatkozó szakaszait érinti.

A magyar közösség szempontjából nem volt se megfelelő közvita se tájékoztatás az alkotmánymódosítások lényegéről, hogy miről is szólnak, milyen következményei lesznek azoknak.

A Köztársasági Választási Bizottság csak szerb nyelvű és cirill betűs „információt” küldött a polgároknak, „dobtak a postaládájukba”. A nemzeti kisebbségi polgárokról és azok kötelező anyanyelvi tájékoztatásról – a jelek szerint – teljesen megfeledkeztek!

A Vajdasági Rádió és Televízió január 10-ei Napjaink c. műsorában több megszólaltatott polgár közül talán csak egy mondta, tudja, hogy miről szól az alkotmánymódosítás, egy pedig, hogy január 16-án biztosan elmegy szavazni.

A nyilatkozók túlnyomó többségét „egyáltalán nem érdekli a politika”, mások „megcsömörlöttek a politikától”, vagy a híradó idejére „kikapcsolják a TV-t”. „Veszélyesnek” tartják azt is, hogy megszüntették az 50 százalék + 1 érvényességi küszöböt.

Elvonatkoztatva attól, hogy a Velencei Bizottság (az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve) már 2007-ben figyelmeztetett: Szerbiában „annak a komoly veszélye alakul ki, hogy a politikai pártok ellenőrzik az igazságügyet”, a Szerb Haladó Párt – nagy hirtelenséggel – csak most tartja szükségesnek módosítani az alkotmányt.

– Micsoda földszintes szemtelenség: ugyanazok a politikai hatalmasok, akik évek óta kíméletlenül és flagránsan tapossák az alkotmányt – úgy, hogy ténylegesen önhatalmúan változtatják, kijátsszák, ahogy nekik tetszik, most arra esküdöznek, hogy állítólag elősegítik az igazságügy alkotmányos revízióját. Ennek ellenőrzését a hatalmi csúcsvezetőség, bármi történjen is a népszavazáson, folytatni fogja – ilyen vagy olyan módon – a párt és a pénzelés által – írta Zoran R. Tomić, a belgrádi Jogtudományi Kar tanára a Danas c. napilapban.

Radomir Lazović a Ne davimo Beograd [Nem adjuk/ne fojtsuk meg Belgrádot Kezdeményezés) tagjának véleménye szerint „a javasolt alkotmánymódosítás nem elegendő, illetve nem segíti az igazságszolgáltatás területének fejlődését, tudatosan lehetővé teszi a SNS befolyásának megtartását, de nem teszi lehetővé a bíráknak és az ügyészeknek, hogy felelősségteljesen végezzék a munkájukat, hanem a régi manipulációkat újakkal cseréli

fel”.

A január 16-ai népszavazásnak sokkal nagyobb jelentősége van, mint általában egy választásnak. Ez a népszavazás arról is szól, hogy mit gondol a nép a jelenlegi hatalomról. Támogatja-e azt vagy sem.

Aleksandar Vučić szerb elnöknek és Pásztor Istvánnak, a VMSZ, mint a jelenlegi hatalomban részes párt elnökének szinte létérdeke a népszavazás sikere.

Az ellenzéki politikusok azonban figyelmeztettek: „Az alkotmány megváltozatásának a végén rossz következményei lesznek, olyan értelemben, hogy lehetővé teszik a SNS számára, hogy még jobban ellenőrizze az életünket, és hogy könnyebben valósíthasson meg olyan projektumokat, mint a Rio Tinto, vagy a Belgrád a vízen”.

A népszavazás a szavazók minimális részvételével is érvényes lesz. Sikeres pedig, ha a részvevők többsége igennel szavaz. Ezt „a demokratikus folyamatok megcsúfolásának, és a közvetlen demokrácia intézménye kijátszásának” is lehet nevezni.

Ha alacsony lesz a részvétel, az kérdésessé teszi a népszavazás törvényességét.

Január 16-án nemmel kell szavazni, vagy távol maradni.

 

 

2022. január 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A VMP színrelépése

A Vajdasági Magyar Plénum (VMP), a vajdasági magyarság legújabb közösségi szerveződése közleményben támogatta az egyetemisták követeléseit. >

Tovább

A forradalom jogossága

Csak az a gond. hogy minden forradalom, a legnemesebb is, ártatlan emberéleteket, tehát túlságosan magas árat >

Tovább

Az intrika, mint uralkodó narratíva

A jelenlegi zűrzavaros évek, különösen kedveznek, az intrikusoknak. A posztigazság korában az intrika uralkodó narratíva lett, >

Tovább

Új magyar érdekvédelmi szervezet szükséges!

Az országban folyó néplázadás nyomán, amit már „III. szerb felkelésnek” is neveznek – a Vajdasági Magyar >

Tovább

Egy másik stratégia

A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >

Tovább

„Én bízom a falu jövőjében”

A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >

Tovább

Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően

A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >

Tovább

A vitustánc folytatódik

Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >

Tovább

PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK

A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >

Tovább

Hét hónappal később

Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >

Tovább

A vereség tudomásulvétele

Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >

Tovább

Politikusok a csendőrök sorfala mögött

Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >

Tovább