Ma Nikolett, Hunor, Miklós névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Kétszeres NEM az alkotmánymódosításra!
Január 16-án véleménynyilvánítás a hatalomról
A népszavazás a szavazók minimális részvételével is érvényes lesz. Sikeres pedig, ha a részvevők többsége igennel szavaz. Ezt „a demokratikus folyamatok megcsúfolásának, és a közvetlen demokrácia intézménye kijátszásának” is lehet nevezni. Ha alacsony lesz a részvétel, az kérdésessé teszi a népszavazás törvényességét. Január 16-án nemmel kell szavazni, vagy távol maradni. Bozóki Antal:
Mindkét magyar ellenzéki szervezet, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) és a Magyar Mozgalom (MM) is közleményben szólították fel a vajdasági magyarokat, éljenek jogaikkal, menjenek el szavazni és mondjanak nemet az Szerb Haladó Párt (SNS) alkotmánymódosítására!
– A VMDK véleménye szerint az alkotmány módosítására irányuló javaslatok nem az EU csatlakozást szolgálják. Elfogadásuk nem segíti elő az igazságügy függetlenségét, hanem csak tovább fogja növelni a Szerb Haladó Párt (SNS), illetve a hatalmi koalíció befolyását az igazságügyre. A most bevezetendő bírák állandósításán keresztül „becementeznék” magukat Szerbia igazságügyi rendszerébe – írja a párt közleményében.
Az MM Elnöksége szerint „az alkotmánymódosítás az Európai Unió által elvárt jogállamisági normák minimális formai, tartalmi elemeit emeli be a szerb alkotmányba, ami semmilyen formában sem fogja garantálni a bírói, ügyészi munka nagyobb függetlenségét és a hatalmi ágak megfelelő szétválasztását”.
Szeptember 6-án a Vajdasági „Magyarok” Szövetségének szolgalelkű képviselői a SNS 30 függelékből álló alkotmánymódosítási javaslatait csakúgy megszavazták, mint eddig mindegyiket.
Az Alkotmány módosítására nagy hirtelenjében, megfelelő szakmai és egyéb előkészítés kerül sor: az erről szóló dokumentumot a Szerbiai Képviselőház november 30-án fogadta el, majd Ivica Dačić házelnök január 16-ára kiírta a népszavazást. A módosítási dokumentum kizárólag az alkotmánynak az igazságügyi rendszerre vonatkozó szakaszait érinti.
A magyar közösség szempontjából nem volt se megfelelő közvita se tájékoztatás az alkotmánymódosítások lényegéről, hogy miről is szólnak, milyen következményei lesznek azoknak.
A Köztársasági Választási Bizottság csak szerb nyelvű és cirill betűs „információt” küldött a polgároknak, „dobtak a postaládájukba”. A nemzeti kisebbségi polgárokról és azok kötelező anyanyelvi tájékoztatásról – a jelek szerint – teljesen megfeledkeztek!
A Vajdasági Rádió és Televízió január 10-ei Napjaink c. műsorában több megszólaltatott polgár közül talán csak egy mondta, tudja, hogy miről szól az alkotmánymódosítás, egy pedig, hogy január 16-án biztosan elmegy szavazni.
A nyilatkozók túlnyomó többségét „egyáltalán nem érdekli a politika”, mások „megcsömörlöttek a politikától”, vagy a híradó idejére „kikapcsolják a TV-t”. „Veszélyesnek” tartják azt is, hogy megszüntették az 50 százalék + 1 érvényességi küszöböt.
Elvonatkoztatva attól, hogy a Velencei Bizottság (az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve) már 2007-ben figyelmeztetett: Szerbiában „annak a komoly veszélye alakul ki, hogy a politikai pártok ellenőrzik az igazságügyet”, a Szerb Haladó Párt – nagy hirtelenséggel – csak most tartja szükségesnek módosítani az alkotmányt.
– Micsoda földszintes szemtelenség: ugyanazok a politikai hatalmasok, akik évek óta kíméletlenül és flagránsan tapossák az alkotmányt – úgy, hogy ténylegesen önhatalmúan változtatják, kijátsszák, ahogy nekik tetszik, most arra esküdöznek, hogy állítólag elősegítik az igazságügy alkotmányos revízióját. Ennek ellenőrzését a hatalmi csúcsvezetőség, bármi történjen is a népszavazáson, folytatni fogja – ilyen vagy olyan módon – a párt és a pénzelés által – írta Zoran R. Tomić, a belgrádi Jogtudományi Kar tanára a Danas c. napilapban.
Radomir Lazović a Ne davimo Beograd [Nem adjuk/ne fojtsuk meg Belgrádot Kezdeményezés) tagjának véleménye szerint „a javasolt alkotmánymódosítás nem elegendő, illetve nem segíti az igazságszolgáltatás területének fejlődését, tudatosan lehetővé teszi a SNS befolyásának megtartását, de nem teszi lehetővé a bíráknak és az ügyészeknek, hogy felelősségteljesen végezzék a munkájukat, hanem a régi manipulációkat újakkal cseréli
fel”.
A január 16-ai népszavazásnak sokkal nagyobb jelentősége van, mint általában egy választásnak. Ez a népszavazás arról is szól, hogy mit gondol a nép a jelenlegi hatalomról. Támogatja-e azt vagy sem.
Aleksandar Vučić szerb elnöknek és Pásztor Istvánnak, a VMSZ, mint a jelenlegi hatalomban részes párt elnökének szinte létérdeke a népszavazás sikere.
Az ellenzéki politikusok azonban figyelmeztettek: „Az alkotmány megváltozatásának a végén rossz következményei lesznek, olyan értelemben, hogy lehetővé teszik a SNS számára, hogy még jobban ellenőrizze az életünket, és hogy könnyebben valósíthasson meg olyan projektumokat, mint a Rio Tinto, vagy a Belgrád a vízen”.
A népszavazás a szavazók minimális részvételével is érvényes lesz. Sikeres pedig, ha a részvevők többsége igennel szavaz. Ezt „a demokratikus folyamatok megcsúfolásának, és a közvetlen demokrácia intézménye kijátszásának” is lehet nevezni.
Ha alacsony lesz a részvétel, az kérdésessé teszi a népszavazás törvényességét.
Január 16-án nemmel kell szavazni, vagy távol maradni.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >
„BELGRÁD NEM AKAR ELFOGADNI BENNÜNKET”
Az „elégedetlenségtől forrongó Szerbiában” az albánok tiltakozásával most a nemzeti kisebbségi közösségek kérdése is kiéleződött, napirendre >
FIDESZ JANICSÁRKÉPZŐ VAJDASÁGBAN IS?
Hogyhogy az MCC mint „tehetséggondozó intézmény” „partnere” nem a Magyar Nemzeti Tanács, vagy valamelyik szakmailag érintett >
Tisza Pártra várunk!
A probléma a közösséggel az, hogy nincsen egyetlen olyan politikai párt vagy civil szervezet sem, amely >