2024. december 13. péntek
Ma Luca, Otília, Lúcia, Éda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Véemeszes gittegylet!

Mennyibe került a VMJE konferenciája, és honnan erre a pénz?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Véemeszes gittegylet!
A Ceptor-Andrevlje Konferencia-központ (Fotó: VMJE)

Lehetséges, hogy „a VMJE eddig is külön figyelmet szentelt a jogi egyetem népszerűsítésének”, az eredmény viszont egyelő a nullával. A szervezet be is ismerte a konferencián, hogy „nagyon kevés magyar fiatal választja Vajdaságban a jogi egyetemet”. A VMJE miért nem foglalkozik azzal is, például, miért van ez így? Mit kellene tenni annak érdekében, hogy több magyar fiatal válassza a jogi tanulmányokat, hogyan lehetne növelni a magyar jogászhallgatók számát a Délvidéken/Vajdaságban? Arról sem esett szó, hogy miért nem lehet – többéves pereskedés után sem – magyar nyelven felvételezni az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karán? Vagy ez (most már) nem éppen Szakállas úr illetékességi körébe tartozik? Amíg véemeszes vezetői lesznek a VMJE-nek, a jobb sorsot érdemlő szervezet nem is lehet más, mint gittegylet! Bozóki Antal:

– Nagyon kevés magyar fiatal választja Vajdaságban a jogi egyetemet, és ennek következményeként egyre kevesebb olyan bíró van Vajdaságban, aki magyarul is tud és akar is bíráskodni – hangzott el azon a konferencián, amelyet a Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE) szervezett a Ceptor-Andrevlje Konferencia-központban a Fruška gorán.

Az április 23. és 25. között megtartott konferencián a „Rendkívüli jogrend/állapot és veszélyhelyzet (különös tekintettel a világjárványra)”, illetve „Szerbia Alkotmányának módosítása és az igazságügy reformja” voltak a témák.

– A háromnapos (sic!) találkozó fő célja az volt, hogy minél több szempontból áttárgyalják a járvány által okozott helyzet jogi vetületét – mondta Szakállas Zsolt, a VMJE titkára, egyébként tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi-nemzeti közösségi titkár, aki az ugyancsak véemeszes Nyilas Mihálytól vette át/örökölte (párthovatartozási alapon) a tárcát – akit bizonyára ismeretlen „érdemei elismerésként” a szerbiai Igazságügyi Minisztérium államtitkárává léptettek elő.

A VMJE-nek legalább két befolyásos mecénása is van, Szakállas Zsolt és Nyilas személyében, aki az egyesület elnöke is. Így most már érhetőbb, hogy egy pártirányítású civil szervezet – akár 15 részvevővel is – „háromnapos találkozót” szervezhet, nem is akármilyen konferencia-központban. A többi magyar civil szervezet ilyenről esetleg csak álmod(oz)hat!

Az idézett írás azt azonban már nem említi, hogy mennyibe került a „járványügyi és alkotmánymódosítási konferencia”, honnan erre a pénz és mi a hozadéka a magyar közösség részére.

A VMJE honlapján is hiába keresni a konferencia eredményét, a jogászok valamiféle megállapítását, záradékát, összegzését, értékelését, az előadások gyakorlati hasznát. Elhangzottak ugyanis – belföldi és külföldi előadók tartotta – valamiféle előadások, jól éreztük magunkat a Fruška gorán és annyi?!

 – A vajdasági magyarság számára kiemelten fontos, hogy minél több jogász képviselje az érdekeiket – emelték ki idén is (sic!) a konferencia részvevői. Hangsúlyozták, hogy a jogi érdekképviselet elsősorban a részarányos foglalkoztatás terén csúcsosodik ki, amely által munkahelyek nyílnak meg a vajdasági magyarok előtt. A 2016-ban alapított VMJE eddig is külön figyelmet szentelt a jogi egyetem népszerűsítésének, de ezentúl még nagyobb hangsúlyt helyeznek a fiatal magyar jogászok képzésére – emelték ki a konferencia szervezői – írja a Magyar Szó véemeszes napilap a konferenciáról.

Ez a megfogalmazás azonban több szempontból is pontatlan/sántít. Az első mondat még nyelvtanilag sem helyes (a magyarság – érdekeiket). Ebből a mondatból az sem világos, hogy a jogászok hol és milyen alapon képviseljék a vajdasági magyarságot? Ez nem a VMJE-nek, mint szervezetnek a feladata kellene, hogy legyen?

Jellemző, hogy az eddig megtartott kilenc VMJE konferencián többnyire semleges, a vajdasági magyarság időszerű helyzetét, jogainak érvényesülését messze elkerülő témák voltak napirenden – köszönve elsősorban a véemeszes vezetőségnek, amely egyetlen közösségi probléma megoldásáért nem állt ki! Beleértve az anyanyelvű felvételizés problémáját is az újvidéki Jogtudományi Karon. Nehogy véletlenül ártson a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és Szerb Haladó Párt (SNS) idillikus viszonyának! Menekültek az ilyen témáktól, mint „mint ördög a tömjénfüsttől”.

A részarányos foglalkoztatás is már kevésbé jogi, inkább politikai kérdés, mivel a szerbiai jogszabályok többnyire – többé-kevésbé elfogadható módon – rendezték ezt a problémát. Szakállas úrnak, nem mondani, hanem odahatni kellene, hogy a részarányos foglalkoztatás a közigazgatásban és az igazságügyben meg is valósuljon. Ezzel szemben annak vagyunk a tanúi, hogy a magyarok részvétele folyamatosan csökken.

Lehetséges, hogy „a VMJE eddig is külön figyelmet szentelt a jogi egyetem népszerűsítésének”, az eredmény viszont egyelő a nullával. A szervezet be is ismerte a konferencián, hogy „nagyon kevés magyar fiatal választja Vajdaságban a jogi egyetemet”.

A VMJE miért nem  foglalkozik azzal is, például, miért van ez így? Mit kellene tenni annak érdekében, hogy több magyar fiatal válassza a jogi tanulmányokat, hogyan lehetne növelni a magyar jogászhallgatók számát a Délvidéken/Vajdaságban? Arról sem esett szó, hogy miért nem lehet – többéves pereskedés után sem – magyar nyelven felvételezni az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karán? Vagy ez (most már) nem éppen Szakállas úr illetékességi körébe tartozik?

Amíg véemeszes vezetői lesznek a VMJE-nek, a jobb sorsot érdemlő szervezet nem is lehet más, mint gittegylet!

 

2021. május 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?

A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >

Tovább

Erkölcs(telenség)

Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >

Tovább

Događa li se čudo u Mađarskoj?

Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >

Tovább

Hatalomváltás előtti forrongások

Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >

Tovább

Vučić szava felülírja a törvényt?!

Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >

Tovább

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább