Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Sok pénz, semmi eredmény
A Szerbiai Oknyomozó Újságírói Központ (CINS) kutatómunkája nyomán
A jelenlegi vezetőknek halvány elképzelésük se nincsen, hogyan lehetne fejleszteni, a saját lábára állítani a délvidéki/vajdasági magyar sajtót az anyaországi és a szerbiai támogatások nélkül. Arra viszont nem gondolnak, mi fog történni, amikor az egyik vagy a másik ország önkényurának a hatalma beomlik? Pedig ez előbb-utóbb be fog következni. Ki fogja akkor viselni a felelősséget a következményekért? Lehet-e majd azokat egyáltalán orvosolni? Bozóki Antal:
Az újságíró, aki tiszteletben tartja az erkölcsi kódexet, a definíció szerint lázadó, mert követi a hivatás elveit és köteles a nyomásokkal szembeszállni, hogy ezeket az elveket megszegje. Az újságíró kötelessége, hogy pontosan, teljesen és idejében tájékoztasson a közvéleményt érdeklő eseményekről.
Gordana Suša
A Szerbiai Oknyomozó Újságírói Központ (Centar za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS)[1] kutatómunkája szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök „befolyást” vásárol a vajdasági médiák által.
– A magyarországi adófizetők 2011-től és 2019 végéig mintegy tizenkétmillió euróval (4,3 milliárd forinttal) járultak hozzá a Szerbiában megjelenő magyar nyelvű tájékoztatási eszközök működéséhez.
A CINS írása azt mutatja, hogy a szomszédos ország azoknak a médiáknak a tájékoztatási tartalmát és ingatlanvásárlását támogatta, amelyek a tartalmukkal és tulajdoni viszonyaikkal közel állnak Orbán Viktor pártjához, a Fideszhez, amit a CINS által megszólaltatott személyek befolyásvásárlásnak értékelnek – olvasható az írásban.
A CINS tanulmányról részletesebb cikket közölt a Szabad Magyar Szó, de bemutatta a magyarországi 444.hu, valamint a Telex is.
Az újságírói kutatómunkával foglalkozó nemkormányzati szervezet konkrét adatokat is közölt arról, hogy a vajdasági magyar médiumok közül melyik milyen összegben részesült a magyar kormány által.
A legnagyobb délvidéki/vajdasági magyar médiaházat, az összesen 129 személyt foglalkoztató szabadkai székhelyű Pannon Rádió és Televíziót, amelynek a tulajdonában van Pannon Televízió, a Pannon Rádió és a Szabadkai Magyar Rádió, valamint a Pannon RTV honlap, a magyar kormány 2011 és 2019 között – a Bethlen Gábor Alapítványon keresztül – több mint kilencmillió euróval támogatta. A Pannon RTV-t ennek az összegnek majdnem a felét a 2019-es évben kapta meg. Emellett, az Alapítvány (2020-al bezárólag) még 3,5 millió eurót különített el a Pannon RTV-nek, de nem ismeretes, hogy ez az összeg kifizetésre került-e.
A CINS beszélgetőtársai szerint, a Pannon RTV a több millió euróért „a magyar kormány érdekeit képviseli, népszerűsítik Orbán Viktort és a Fideszt, s ezáltal növelik a magyar miniszterelnök és pártja befolyását Szerbiában”.
A magyarországi pénzek mellett, a Pannon Alapítvány a szerbiai pályázatokon, 2015-től napjainkig, a Szerbiai Újságíró Egyesület adatbázisa alapján, mintegy 302.000 eurót nyert.
Miből fogják ezt fenntartani, ha netán elapadnak a források?
A CINS adatai szerint, Pannon RTV mellett, a Magyar Szó 1.975.000 euró, a Hét Nap 117.500 euró, a Vajdaság Ma hírportál 160.610 euró támogatást kapott az anyaországtól. (Így érthetőbb, hogy a portál hangvétele, az induláskorival ellentétben, ellaposodott és most már szinte megegyezik a Magyar Szóval.) Még mintegy húsz tájékoztatási eszköz, köztük a topolyai Express TV, a Régió Rádió és a Jó Reggelt Vajdaság „véleményportál” is anyaországi támogatásban részesült.
– A különböző alapítványokon keresztül történő, nem átlátható médiatámogatások ajtót nyitnak a politikai befolyás lehetőségének. Nagyon világos, hogy ezeknek az alapítványoknak, illetve a Pannonhoz hasonló médiák programjában mindenekelőtt a Vajdasági Magyar Szövetség és Orbán-kormány munkásságát támogató üzenetek dominálnak – mondta Sinkovics Norbert, a Vajdasági Független Újságíró Egyesület elnöke a CINS-nek.
A tájékoztatási eszközök mellett Magyarországról eurómilliók érkeznek azoknak az egyházi intézmények számláira, amelyeknek a tagjai arra szólítják fel az embereket, hogy a Fideszre szavazzanak, emellett a labdarúgó-akadémia pénzelését is több millió euróval támogatták eddig a magyar adófizetők, és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) befolyása alatt álló Magyar Nemzeti Tanács is jelentős támogatást kap.
Az adatokból arra a következtetésre lehet jutni, hogy az említett délvidéki/vajdasági magyar médiumok hatalmas összegekben részesülnek a magyar kormány részéről, amelyek nélkül egyesek bizonyára már megszűntek volna.
Ez azonban nem minden. Az itteni – a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) által „alapított” magyar elektronikus és nyomtatott sajtó ugyanis a vajdasági kormány részéről is támogatást kap. Méghozzá nem is keveset.
A magyar nyelven megjelenő lapok közül az idén a Magyar Szó Lapkiadó Kft. 105 millió, a Hét Nap 30 millió dinár tartományi támogatásban részesült. Az erről szóló dokumentumot február 11-én írták alá a tartományi kormányban a két lapkiadó igazgatója. (A 2020-as évben a Magyar Szó napilap 105 millió dináros, vagyis 890 ezer eurós támogatásban részesült, míg a Hét Nap 30 millió dinárt, illetve 255 ezer eurót kapott a tartományi kormánytól.]
– A tartományi (művelődési és tájékoztatási – B. A.) titkárság által jóváhagyott támogatás évek óta a működésünk egyik alappillérét képezi. A szerkesztőség szempontjából a bevétel 50 százalékát jelenti, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. szintjén pedig kicsit több mint 25 százalékot. Ugyanúgy, ahogy az előző években, az idén is elsősorban a működési költségek lefedésére fordítjuk a kapott összeget, azaz a napilapunk megjelenéséhez szükséges újratermelési alapanyagokat biztosítjuk a támogatásból. Ugyanakkor jelentős tételt képez az alkalmazottak bére is, amelyet szintén ebből a forrásból fedezünk. A megbízható eszközök évről évre biztosítják számunkra a napilapunk, illetve az ifjúsági és gyermekkiadványaink fennmaradását – hangsúlyozta a támogatás fontosságát Ökrész Rozália.
– Az idén 75 évesek vagyunk, így különösen fontos számunkra ez a támogatás. Biztosítja ugyanis annak a lehetőségét is, hogy alkalomhoz illő plusztartalmakat nyújtsunk az olvasóinknak. Méltó emléket szeretnénk ugyanis állítani az évfordulónak: terveink szerint az év folyamán külön kiadványokkal is kedveskedünk a vajdasági magyarságnak – nyilatkozta László Edit a Hét Nap igazgatója.
Az évente rendszeresen érkező támogatások ellenére, amelyek összegét pontosan nem is lehet tudni, a Magyar Szó és a Hét Nap nem, hogy nem fejlődnek, hanem inkább sorvadnak! Kérdés, hogy a tartományi és a magyarországi támogatások nélkül egyáltalán léteznének-e még? Eközben nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az anyanyelvű tájékoztatás biztosítása és fejlesztése elsősorban Szerbia kötelezettsége!
Ellenzéki tanácsnokok az MNT 2019. november 19-ei ülésén már figyelmeztettek, hogy a Magyar Szó napilap és a Hét Nap hetilap is „mélyrepülésben van”.
Az MNT 17. (elektronikus, 2020. november 13-ai) ülésén ellenzéki részről elhangzott az is, hogy „a Magyar Szó elvesztette közszolgálati jellegét, pártlappá silányult immár sok éve. A pénzügyi terv leírásában első helyen szerepel, hogy a lap a piacról tartja el magát, miközben a bevételek 2/3-a támogatás, az is úgy, hogy a Forum nyomda bevételeit is oda sorolják. Ezen kívül, az sem világos, hogy a támogatásoknak mekkora aránya anyaországi”.
A támogatások össze folyamatosan növekszik, a napilap és az időszaki kiadványok példányszáma (viszont évről-évre csökken. Az viszont már nem, hogy mennyi az eladatlan példányszám? A terveikben sem a fejlesztést, hanem a leépítést „látják elő”? Érti ezt valaki?
A Magyar Szó Lapkiadó Kft-ben valami nagyon nincsen rendben. Hogyan sikerült a volt Jugoszláviában harmadik legnagyobb nyomdaipari vállalatot annyira lezülleszteni, hogy a magyarországi és a tartományi támogatások képezzék „a megmaradása zálogát”? Nem kellene ezt valakinek mégiscsak megmagyaráznia?
A jobb sorsra érdemes Fórum egykori (a Magyar Szó mostani) székháza annyira kiürült, hogy most már számos szervezetnek is helyet ad. Hajnal Jenő a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) 20. ülésén azt is bejelentette, hogy „2021-ben elkezdődhet Újvidéken, a Magyar Szó székházában, egy új szórványóvoda kialakítása”.
A szórványóvoda ellen, természetesen, senkinek kifogása nem lehet, de nem lehetett volna azt máshol kialakítani, a Magyar Szó székházában pedig valamiféle jövedelmet hozó munkát fejleszteni?
Ökrész Rozáliát a vállalat igazgatóját – talán jutalmul az elért „sikerekért” – 2020. december 1-jével megtették a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági képviselői csoportja tagjának.
Amikor felmerült a kérdés, hogy esetében fennáll-e az érdekellentét, mivel egyszerre tölti be az igazgatói posztot, valamint a VMSZ köztársasági képviselői csoportjának is tagja, Ökrész a Cenzolovkának ezt nyilatkozta: „Mindenképp az illetékesekhez fordulok majd, hogy ezt értelmezzék”. Ismereteim szerint, mind a mai napig nem tájékoztatták a nyilvánosságot, hogy Ökrész az illetékesekhez fordult-e egyáltalán, és hogy azok mit válaszoltak?
A Hét Nap esetében a helyzet még rosszabbnak látszik. Tőke János, a Családi Kör főszerkesztője szerint a hetilap a költségeknek – „a 2019-es adatok szerint – olyan 75-80 százalékát fedezte”, addig „a Hét Nap az eladott példányszámából a teljes bevételnek a 9 százalékát fedezte”! Létezik-e ez még valahol?
Történik mindez a véemeszes döntő többségű MNT támogatásával, beleegyezésével.
Ternovácz István, az MNT végrehajtó bizottságának tájékoztatással megbízott tagja a testület legutóbbi (február 26-ai) ülésén a sajtószabadságról elmondta: – Azok sivalkodnak, akik az egységes magyar érdekvédelmet, a VMDK-t anno szétverték, majd azután a VMSZ-t is megpróbálták szétverni. Ők kifogásolják, hogy nincsenek a Magyar Szó címoldalán, ott vannak viszont más helyeken, az interneten, de nem is kell, hogy címoldalon legyenek azok, akik folyamatosan bomlasztanak. Vannak, akik a közös nemzeti építkezésünkbe egy téglát nem tesznek be, viszont mennek, s cipőikkel rugdossák ki a téglákat a falból – fogalmazott elfogultan a véemeszes tanácstag.
Ternovácz – akinek az esetében ugyancsak fennforog az összeférhetetlenség kérdése, a tanácsban betöltött tisztsége és az újságírói hivatás gyakorlása között, akárcsak Ökrész Rozáliának – ez alkalommal is bebizonyította, hogy csak az egyszólamúságban képes gondolkodni.
Milyen eredménye, milyen haszna van/lett a délvidéki/vajdasági magyar közösségnek a magyar sajtó hatalmas anyaországi és szerbiai támogatásából? Tömören azt lehetne mondani: Sok pénz, semmi eredmény/haszon! Csak propaganda!
Nem az a gond, hogy a magyar nyelven tájékoztató média anyaországi és szerbiai támogatásban részesül, hanem az, hogy hogyan, milyen módon tájékoztat. Egyrészt a VMSZ irányította MNT, másrészt pedig a támogatásokat folyósító tartományi kormány befolyása alatt működik. Hogyan lehet ilyen körülmények között tárgyilagosan tájékoztatni, a sajtónak a közszolgálatiságát és hatalom-ellenőrzői szerepét megvalósítani? Éppen sehogy. Talán ebben is keresni kellene a folyamatosan rossz gazdasági eredmények és a csökkenő példányszámok okát.
A problémát csak növeli, hogy a Magyar Szó és a Hét Nap vezetőinek halvány elképzelése se nincsen, hogyan lehetne a vállalatukat „a saját lábára állítani, és a hogy a saját erőforrásaiból próbáljon meg gazdálkodni és létezni”. Azt sem látni, hogy egyáltalán törekednének erre!
A Magyar Nemzeti Tanács „alapította” délvidéki/vajdasági magyar médián (a jelenlegi vezetéssel és viszonyulással) nem lehet segíteni. Az MNT és a Vajdasági Magyar Szövetség csúcsvezetése görcsösen ragaszkodik a sajtó irányításához, az egyszólamúsághoz, ami persze előfeltétele a hatalmon maradásuknak. Ezt ők „nemzeti építkezésnek” nevezik, aminek szerintük mindenki ellensége, aki nem úgy gondolkodik, ahogy ők, illetve ahogy a feletteseik azt elképzelték. Sikeresen tönkre is tették ezzel a viszonyulással a sajtó-, a gondolat- és az alkotói szabadságot! A közösséget pedig nem építik, hanem egyenesen degradálják!
A jelenlegi vezetőknek halvány elképzelésük se nincsen, hogyan lehetne fejleszteni, a saját lábára állítani a délvidéki/vajdasági magyar sajtót az anyaországi és a szerbiai támogatások nélkül. Arra viszont nem gondolnak, mi fog történni, amikor az egyik vagy a másik ország önkényurának a hatalma beomlik? Pedig ez előbb-utóbb be fog következni. Ki fogja akkor viselni a felelősséget a következményekért? Lehet-e majd azokat egyáltalán orvosolni?
Következő cikk: Az énekes halálát gyászolja a hatalom és az ellenzék
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >
Egy új nemzedéki mítosz
Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >
MAGYAR TYACIK
Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >
A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét
A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >
A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag
Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >
A kronstadti véres jégmező és a szerbiai egyetemisták
Sokszor megfordult a fejemben a kérdés, hogy hol lett öngyilkos a szocializmus? A választ keresve egyre >
Megérkeztem. Szerbiában a helyzet változatlan
A lakásom egyik ablaka, a zajos sugárúti útkereszteződésre nyílik, a másik pedig egy játszótérre és a >
Roletták mögött…
A jelek arra utalnak, hogy hazárdjátékos Vučić pánikban van, mindenképp nyerni akar, húzza az időt, fokozza >
A REZSIM (KI)SZOLGÁLÓI
Miért hallgatnak erről (is) a magyar szerkesztőségek tagja? Milyen újságírók azok, akik még a saját jogaikért >
„Mert gyilkosok közt cinkos, aki néma"
Úgy igaz, a legkényelmesebb elfordítani a fejünket és csodálatos történeteket írni. Beszélni valami másról, szépen, okosan, >
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >