Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Töppedt is, férges is, de a VMSZ-é
A párt egyedül maradt a vajdasági magyar politikai porondon, és immár a polgári opció harmatgyenge ellenzéki pártjai sem jelentenek különösebb veszélyt a szavazóbázisára. Csakhogy ez a beérett gyümölcs egy kivágott fa alatt hever töppedten és férgesen – a választói bázis jelentős része ugyanis időközben, magyar útlevéllel a zsebében, kivándorolt Nyugatra, és nem tervez hazatérni, de szavazni sem többé. Pressburger Csaba:
A Vajdasági Magyar Szövetség megalakulása óta, azaz a vajdasági magyar politikai pluralizmus negyed évszázada során nem volt még arra példa, hogy egyetlen magyar előjelű lista vegyen részt a köztársasági, a tartományi és a helyhatósági megméretésen. Három héttel a június 21-i választások előtt az látszik kikristályosodni, hogy kizárólag a VMSZ állít nemzeti előjelű listákat a három választási szinten.
Ez persze korántsem jelenti azt, hogy harminc évvel az első magyar politikai érdekvédelmi szervezet, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének a megalakulását, majd széttagolódását, osztódással való szaporodását követően ismét valamiféle összerendeződés, egységesülés és újjászületés zajlana vajdasági magyar politikai berkekben. Éppen ellenkezőleg:
talán még soha nem volt ennyire erőteljes a vajdasági magyar politikai közösség megosztottsága, szétziláltsága és a letargia, mint ma.
Öt magyar előjelű párt van Vajdaságban és egy politikai célokat is megfogalmazó magyar civil szervezet. A Magyar Egység Párt – melynek a politikai tevékenysége megalakulása óta állandó intenzitással konvergál a nullához –, valamint a Csorba Béla vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt februárban választási együttműködési megállapodást kötött a VMSZ-szel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a két kispárt a VMSZ listáját támogatja köztársasági és tartományi szinten, és legfeljebb egyes önkormányzati listákon szerepel majd a nevük a VMSZ-é mellett, illetve itt kaphatnak helyet a jelöltjeik is. Ám Temerin község kivételével – és itt is elsősorban a hazai pályán mozgó VMDP-re kell gondolni – a két kispárt tagjai még önkormányzati pozíciókra sem különösebben számíthatnak.
A Csonka Áron vezette Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, mint a Szerbiáért Szövetség nevű ellenzéki tömörülés tagpártja, bojkottálja a választást, akárcsak a Rácz Szabó László-féle Magyar Polgári Szövetség, amelynek politikai tevékenysége egyébként is csak Zenta községre korlátozódik.
A Magyar Mozgalom korábbi politikai partnere, a VMDK nélkül vág bele a választásokba, de csak Szabadkán és Zentán kapcsolódott be komolyabban a támogatói aláírások gyűjtésébe. Szabadkán Maglai Jenő – Szabadka Polgári Mozgalma az önkormányzati jelöltlista elnevezése (nemzetiségileg vegyes névsorral), Zentán pedig Sándor József – Polgári Mozgalom Zentáért. A jelek szerint a többi önkormányzatban és a tartományi, illetve a köztársasági szinteken az MM teljes mértékben stratégiai partnerét, a Sergej Trifunović vezette Szabad Polgárok Mozgalmát fogja támogatni.
A vajdasági magyar választók részéről hosszú éveken át megvolt az igény arra, hogy a magyar előjelű pártok, érdekszervezetek a választások alkalmával tegyék félre ideológiai vagy személyi jellegű ellentéteiket, és fogjanak össze, állítsanak közös nemzetiségi listát. Ez az igény különösen a kétezres évek első évtizedét jellemezte. Az összefogás hiányára pedig kétféleképpen reagáltak a csalódott magyar választópolgárok: vagy távol maradtak az urnáktól, vagy olyan pártra szavaztak, amely magát polgári tömörülésként határozta meg. A magyar pártok folyamatos, egy évtizeden át tartó térvesztése 2007-ben kulminált, amikor megalázóan kevés szavazatot kapott mind az önállóan induló VMSZ, mind a VMDK-VMDP-koalíció, miközben a magyar többségű önkormányzatok területén igen magas volt a választási részvétel, tehát a magyarok igenis szavaztak, de nem a civakodó nemzetiségi pártjaikra. Ezt követően egyedül a VMSZ-elnök Kasza József vonta le a megfelelő konzekvenciákat és adta át a helyét Pásztor Istvánnak. Pásztornak pedig sikerült is összehoznia a választási koalíciót a már említett VMDK-val és VMDP-vel, ám a remélt szinergia a következő voksoláskor elmaradt: a választók vélhetőleg elégedetlenek voltak azzal, hogy a VMDK-ban és a VMDP-ben nem következtek be személyi változások a korábbi választási fiaskó után.
2010-től viszont gyökeres változásoknak lehettünk tanúi: rendszerváltással felérő hatalomváltás zajlott le mind Magyarországon, mind Szerbiában, a VMSZ pedig – felismervén az új szelek fújását – gyorsan váltott: feladta az egyenlő távolság elvét a magyarországi pártok viszonylatában, és örök hűséget esküdött a Fidesznek, itthon pedig előbb csak óvatosan, ám később egyre határozottabb léptekkel közeledett a hatalomra jutó, ám a magyarság körében igencsak népszerűtlen Szerb Haladó Párthoz.
A VMSZ-nek sikerült teljesen kiszorítania vagy bedarálnia a többi magyar pártot, amelyek anyaországi támogatók híján nem rúghattak többé labdába. A menetelést a vajdasági magyar politikai teljhatalom felé csak ideig-óráig tudta megzavarni a VMSZ-renegátok által gründolt Magyar Mozgalom, amelyet Pásztorék össztűz alá vettek, majd lefejeztek és kivéreztettek.
2020-ra beérett a VMSZ kitartó munkájának gyümölcse: a párt egyedül maradt a vajdasági magyar politikai porondon, és immár a polgári opció harmatgyenge ellenzéki pártjai sem jelentenek különösebb veszélyt a szavazóbázisára. Csakhogy ez a beérett gyümölcs egy kivágott fa alatt hever töppedten és férgesen – a választói bázis jelentős része ugyanis időközben, magyar útlevéllel a zsebében, kivándorolt Nyugatra, és nem tervez hazatérni, de szavazni sem többé.
(A cikket nyomtatásban a Családi Kör hetilap jelentette meg; nyitókép: Vajdasági Magyar Szövetség – VMSZ/Facebook)
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A Szelevényi-csárda lerombolása: veszélyes „precedens”
Nem felelnek meg, tehát, a valóságnak Pásztor Bálint szavai, miszerint a csárda lerombolása ügyében az eljárás >
A nemzetállam a kisebbségek csapdája
Félő, hogy a belső ellentmondásoktól szenvedő Európai Unió rossz lelkiismerettel feláldozza a nemzeti kisebbségeket a mohó >
Beszélni kellene a franciával...
Az utóbbi években egy új problémám is akadt. A sokszor használt zsiliprendszerem eldugult. Én ugyanis 1989 >
A mai Sorelnek nincs bűntudata
„Gyönyörűség volt kilépni a szabad levegőre, úgy érezte magát, mint a tengerész, aki hosszú hajóút után >
Egyeztetni, egyeztetni!
A magyar szervezetek vezetőinek tisztában kell lenni azzal, hogy nincs fontosabb érdek, a közösség érdekénél! A >
A legrosszabb kapitalizmus is jobb, mint a legjobb szocializmus?
Sokak szerint nem is nevezhető igazi szocializmusnak, azonban nem tagadhatom le, hogy voltak olyan szociális dimenziói, >
Lehet, hogy már csak a 80-on felülieknek áll jogában reménykedni
Akkor is tervezgettünk, de a járvány keresztülhúzta terveinket. A járvány tombolása idején töltöttük be a 80. >
Rossz állapotban a demokrácia és a joguralom
Az említett tekintélyes nemzetközi szervezetek és intézmények éves/kétéves jelentései „a demokrácia és a joguralom rossz állapotáról >
Távol Európától
A VMSZ tehát nemzetközi szinten is teljes mellhosszal kiállt Vučić politikája mellett. A Szabad Magyar Szó >
Közeleg az idő, amikor a politikai elit szobrot emel Slobodan Miloševićnak
A bársonyos forradalmak vakvágányán tépelődöm, nincs más, ezt is túl kell élnem, mint ahogy a szocialista >
„A hatalomnak fontosabbak az EU-alapok, mint a csatlakozás”!
Csonka Áron interjújának elhallgatása csak a legújabb példája, hogy a más, a vémesz hivatalos álláspontjától eltérő >
Koča és a szerb nacionalizmus
A szerb nacionalizmusról Koča Popovićnak lesújtó volt a véleménye. Sajnálatos, hogy a szerbek azon a civilizációs >