Ma Edina, Viktor, Győző névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Pártirányítással működik
A VMJE nyári egyeteméről
Végső ideje lenne közösségi szinten elgondolkozni a jogászképzésről, mivel a jogászok – véemeszees irányítással – „szépen lassan elfogynak”. A VMJE-re szükség van, mint a „hagyományosnak” indult nyári egyetemére is, csak éppen az is probléma, hogy az egylet nem szakmai, hanem pártirányítással működik. Ennek megváltoztatása pedig – legalábbis egyelőre – reménytelen küldetés. Bozóki Antal:
Az oromi tájházban – augusztus 11-e és 14-e közözött – megtartották a Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE) első nyári egyetemét.
A véemeszes beállítottságú Magyar Szó napilap hat írásban számolt be az eseményről, azzal, hogy a programot tartalmazó írást két alkalommal közölte.
A közreadott program szerint A jogvédelmi eljárás a helyi ombudsmannál és a felek kérelmeinek feldolgozása; A mesterséges intelligencia – jogi, felelősségi kérdéskör; A börtönbüntetés forradalma – az európai börtönügy és a magyar fogházjavítók; A jog változó sorsa a Vajdaságban; Jogi tanulmányok, az igazságügyi vizsga és karrier lehetőségek fiatal jogászoknak az igazságügyben; Az ügyvédség helyzete a Vajdaságban – ügyvédbojtárságtól saját ügyvédi irodáig, Nyelvhasználati jogaink korszakai, különös tekintettel a kisebbségi jogi oktatás történelmére és jelenkorára; Szerbia alkotmánytörténete és a hatályos alkotmány módosításának aktuális kérdései és A történeti alkotmány című „előadások” hangzottak el. Bemutatták még a Mi történt Écskán? („a múlt század elején”) című könyvet.
Az említett napilapban megjelent írások alapján látható, hogy a témák változatosak voltak, de előadásokat, azok a tartalmát már nem lehet megítélni. Erről csak a részvevők mondhatnak mérvadó véleményt. Az unalmas jogi témáról is lehet izgalmas, érdekfeszítő előadást tartani, de a rossz előadásból is meg lehet valamit tanulni.
Az előadások címe alapján azonban meg lehet állapítani, hogy a (VMJE) „első nyári egyetemén” – talán a kisebbségi jogi oktatás történelmével és jelenkoráról szóló témán kívül – nem esett szó a magyar közösség jogállásáról, a kollektív és egyéni nemzeti kisebbségi jogok gyakorlati alkalmazásáról és az ebből eredő elméleti és gyakorlati problémákról. Ezekből pedig van bőven.
Az egyik résztvevő meg is jegyezte: „Sajnos az emberek nem nagyon ismerik a jogaikat, és nem tudják azt sem, milyen szervezethez fordulhatnak, ha segítségre van szükségük.”
Ha jogászokat sem készítik fel a nemzeti kisebbségi jogok ismeretére, akkor hogyan is tudják azok másokkal a jogaikat (meg)ismertetni, vagy hogyan fognak azokért küzdeni?
Jellemző, hogy Pásztor Bálint „alkotmányjogász” (a Vajdasági Magyar Szövetség – VMSZ/BMC harmadik alelnöke) „Szerbia alkotmánytörténetéről” tartott előadást. Mintha tanulmányaik alatt a hallgatók erről nem tanulnának eleget!
A Délvidéken/ a Vajdaságban a nemzeti kisebbségi jogvédelem szervezetlen, azt is mondani lehetne, hogy ilyen szinte nem is létezik. A nemzeti kisebbségi jogok érvényesítését küzdő civil szervezet pedig most már évek óta nem működik.
Nemzeti kisebbségi ügyekben a VMJE sem hallatta eddig a hangját, pedig ennek ez kellene, hogy legyen az egyik fő feladata. Csak éppen nem az, mivel a vezetősége haladó véemeszes irányítottságú: az egyesület elnöke Nyilas Mihály, a Tartományi Kormány alelnöke, a VMSZ/BMC Elnökségének a tagja, az alelnöke pedig Szilágyi Miklós ügyvéd, aki ennek a pártnak Magyar Összefogás nevű listáján lett a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) előző összetételében a Nyelvhasználati Bizottság elnöke (jelenleg tagja).
Az utóbbi időben voltak ugyan kezdeményezések „állandó jogsegélyszolgálati irodák” működtetésére, ennek ellenére nem tapasztaltam egyetlen határozott fellépést/kiállást sem a magyar közösség kollektív nemzeti kisebbségi vagy az egyéni jogokat ért sérelmek megszüntetéséért. Pedig nem lehet mondani, hogy erre nem lett volna alkalom.
Talán a meghirdetett, többnyire érdektelen témák miatt is gyér volt az érdeklődés a „jogásztábor” iránt: „A négy nap alatt több mint 15-en fordultak meg az előadásokon.”
Nemcsak az előadásokon voltak kevesen, de komoly veszély fenyegeti a jogászutánpótlás is. „Az évente 120-150, Újvidéken felvételiző magyar hallgató közül az idén végre a Jogi Karra is felvételiztek ketten”. A VMJE-nek bizonyára betekintése se nincsen, pedig ez alapvető fontosságú, hány magyar hallgató iratkozott a jogászképzéssel is foglalkozó magánegyetemekre?
Végső ideje lenne közösségi szinten elgondolkozni a jogászképzésről, mivel a jogászok – véemeszees irányítással – „szépen lassan elfogynak”.
A VMJE-re szükség van, mint a „hagyományosnak” indult nyári egyetemére is, csak éppen az is probléma, hogy az egylet nem szakmai, hanem pártirányítással működik. Ennek megváltoztatása pedig – legalábbis egyelőre – reménytelen küldetés.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
„Nesze semmi, fogd meg jól!”
Aki csak teheti, továbbra is tartson ki az elvett ingatlanok természetben való visszakövetelése mellett, ne fogadja >
A közéleti vákuum depresszív hatása
A covid19 befagyasztotta az állapotokat, ami nem jelenti azt, hogy a társadalmi feszültségek nem növekszenek. Ezt >
A harmincas évek újra meg újra felbukkanak
Az antifasiszta Európa kerekedett felül, az képviselte a többséget, és rossz érzéseim ellenére elégedett vagyok azzal, >
Haiku és kapitalizmus
Inkább azon csodálkoztam, hogy ezek az államkapitalista kommunista milliárdosok verseket írnak. Mégpedig haikukat! Környezetünkben ilyesmi nem >
Független sajtó
Aki saját eszmei értékrendjéhez ragaszkodik, legyen az akár szocialista, konzervatív vagy liberális, az Arthur Koestlerrel elmondhatja, >
Bűn
Lehet, hogy a legnagyobb bűn a bűnhődéstől való menekülés. Azokra gondolok, akik Pilátusként nem akartak hallani >
Kamberi: „Így még Milošević uralkodása idején sem volt”
A képviselők nem éltek/élnek az anyanyelv használatának jogával a szerb parlamenti felszólalásaik alkalmával. Kovács Elvira, a >
Ami az embert igazából feszíti, azzal kéne foglalkozni
„Hogy az irodalom csak irodalom. Ennek vége van. Ez nem azt jelenti, hogy vissza kellene fordulni, >
Pásztor Bálint és a szabadkaiak folyamatos átverése
Pásztor Bálintnak a hatalmi koalícióban ülve nem most kellene ellenzékit játszania utólag, hanem még a tervek >
Az Utolsó Vajdasági
Nem csak tőle, a most már halhatatlan énekes-költőtől búcsúzunk, hanem egy kicsit Vajdaságtól is. Attól a >
A demokrata jelszavakkal sáfárkodók
Továbbra is rejtély előttem, hogy azok, akik húsz-harminc évvel ezelőtt tisztességgel kiálltak a szabadság mellett, miért >
Sinkó, Herceg és Tito
Az a pár mondat mélyebben ragadta meg az összefüggéseket, mint azok a kaméleonok, akik versben továbbá >