2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Bannon-héj(a) a Trump-csúszdán (Trumpizmusok)

Sűrűsödik a káosz, ritkul a levegő a dilettáns elnök körül

Az is elképzelhető azonban, hogy a kongresszusi kudarcok miatt saját pártjából kiábránduló Trump azért küldte fegyverhordozóját a „tömegek közé”, hogy végleg leszámoljon a Republikánus Párt – ha minimálisan is, de úgy-ahogy még mindig – ellenálló vezetőivel. Purger Tibor (Szabad Magyar Szó):

Kevesen voltak a választottak, sokasodnak a kirúgottak Donald Trump ritkuló levegőjű Fehér Házában. Az első kongresszusi félév teljes kudarcát még csak valahogy megúszta az újonc amerikai elnök – noha annak nyomán is durván és nyilvánosan nekiment legfontosabb törvényhozásbeli szövetségeseinek. A koreai kardcsörtetést úgy-ahogy ellensúlyozzák tábornokai és külügyminisztere. A venezuelai zavargások miatt bejelentett “fegyveres lehetőséget” senki sem vette komolyan. Ám amikor Trump oda-vissza csavargatta a fehér szuprematisták, etnonacionalisták, neonácik és fehércsuklyások „megértését”, majd kikényszerített „elítélését”, hogy a végén mégiscsak „jó embereknek is” titulálja a rabszolgatartó Dél főparancsnokának szobra körül tüntetőket, noha akciójuk fehér-amerikai autós terrorizmus inspirált – akkor már minden tisztességes embernek elege lett.

Ezt a pillanatot használta ki az elnök főstratégája és barátja, Steve Bannon, hogy csatlakozzon a Fehér Házból kifelé lejtő csúszdán zuhanók sűrűsödő soraihoz. Trumpnak újabb bűnbakra volt szüksége, a szélsőjobboldali Breitbart portál volt, és máris visszatérő, főnöke pedig szintén győzelemként állítja be a dolgot:

„Fel vagyok dobódva, most megint szabad vagyok. Újra kézbe vettem a fegyvereimet. Valaki azt mondta, »Bannon, a barbár« – nos, kiépítettem egy kib….tt masinériát a Breitbarton. És most visszamegyek, sokkal nagyobb tudás birtokában, fel fogjuk pörgetni a gépezetet.”

De ki is ez a ragyás képű Steve Bannon, aki éppen tavaly ilyenkor vette át Trump vesztésre álló kampányának irányítását a(z orosz kapcsolatai miatt) kirúgott előző kampányfőnöktől (aki egy még korábbi kampányfőnök kirúgása után került Trump bűvkörébe)?

Ennek a csavaros eszű, volt haditengerész, bankár, filmproducer milliomosnak a portréját már sokan megrajzolták, noha magyarul nincs igazán jó leírás eddigi tevékenységéről. Ezért a magyar politikai közegeket ismerők számára talán azzal a hasonlattal lehet legjobban jellemezni, hogy Steve Bannon a mai magyar hatalom belső idegszálait mozgató Habony Árpád, Tellér Gyula főideológus, valamint Bayer Zsolt és Lovas István propagandisták keveréke egy személyben.

Miközben a jóhiszeműek úgy szeretnék látni a sorozatos elnökközeli kirúgásokat, és különösen Bannon távozását, hogy azok az új kabinetfőnök, John Kelly tábornok sikerét mutatják, a történéseknek egészen más olvasatuk is van. Bannont nem olyan fából faragták, hogy csak úgy feladja a küzdelmet, és hát Trump maga demonstrálta önmagáról, hogy valójában Bannon szélsőséges nézeteit tette magáévá, azoknak a taraján csúszott be a Fehér Házba (miközben a szavazatok többségét ellenfele szerezte meg).

Steve Bannon etnonacionalista héja azonban nemcsak a Hillary Clintont leszerelő becsúszásnak volt a főépítésze, hanem kívülről sokkal szabadabban akciózva könnyen válhat vagy Trump végső banánhéjává, vagy pedig a Republikánus Párt szétverésének hadvezérévé.

Miről is van szó?

Noha a távozó főstratéga azt ígéri, hogy kitart Trump (vagyis saját!) programja mellett, az majd még kiderül, hogy a jobboldal (kutatások szerint is) legfontosabb médiájává vált Breitbart és portálcsatlósai nem fordítják-e a szélsőségeseket Trump ellen.

Az is elképzelhető azonban, hogy a kongresszusi kudarcok miatt saját pártjából kiábránduló Trump azért küldte fegyverhordozóját a „tömegek közé”, hogy végleg leszámoljon a Republikánus Párt – ha minimálisan is, de úgy-ahogy még mindig – ellenálló vezetőivel. A jövő évi törvényhozási választások remek alkalmat jelenthetnek arra, hogy Paul Ryant, Mitch McConnellt és a többi kvázi-mérsékelt jobboldalit kigolyózva végképp szófogadó szélsőségesek rombolhassák tovább az amerikai demokráciát.

Trump közvetlen környezetében mindenesetre egyre inkább ritkul a levegő. Azon az ikonikus képen (Fotó: Jonathan Ernst, Reuters; feliratok: Business Insider) Trump állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnöknek telefonál nem sokkal januári beiktatása után. Vele szemben alelnöke, Mike Pence feszülten figyeli, a másik négy férfi pedig a legközelebbi munkatársak csoportját képezi – akik közül már egyik sem dolgozik a Fehér Házban: Reince Priebus kabinetfőnök – kirúgva; Steve Bannon főstratéga – legutóbbi kirúgott (a magyar származású Gorka Sebestyént ő vitte be a Breitbarttól a Fehér Házba, kíváncsian várjuk a folytatást, és ez megér egy külön mesét); Sean Spicer sajtótitkár és elnöki szóvivő – lemondott annak az Anthony Scaramuccinak a kinevezése miatt, akit tíz napon belül szintén kirúgtak; Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó és putyini vacsoravendég – elsőként kirúgva, mindössze 28 nap után.

Ki lesz a következő a trumpi csúszdán – vagy a Bannon-héjon?

 

2017. augusztus 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább

Harcosok klubja

Sokan kérdezték korábban, miért fontos nekem e téma. Amikor kitört az ukrajnai háború két éve, ugyanannyian >

Tovább

Süllyedő „zászlóshajó”

Az MNT – az eredeti elképzelésekkel ellentétben – a magyarországi adófizetők pénzéből költekező, káderkinevező, elbürokratizálódott, közigazgatási >

Tovább

A néhai

Elsétáltam az egyik standtól a másikig, és egy rövid időben a néhai Jugoszláviában éreztem magam. A >

Tovább

Üzenet Szerbiából

Teofil Pančić írja a mai Danasban, hogy Orwell regénye, az 1984 ma Szerbiában nem utópikus regénynek >

Tovább

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább