Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Asszisztencia Dodiknak
Többen is felróják neki, hogy megfutamodott a koszovói albánok előtt, ahelyett, hogy - amint egy határozott kiállású államférfiúhoz illik - a tilalom ellenére elutazott volna a déli tartománybeli nemzettársakhoz. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
(…) Semmivel sem kevésbé feszült Belgrád viszonya Szarajevóval, méghozzá a daytoni Bosznia szétzúzásán buzgólkodó banjalukai nacionalista despota jóvoltából. Milorad Dodik egyetlen alkalmat sem szalaszt el, hogy megpróbálja Szerbiát is bevonni kisded játékaiba, és ebben lelkes partnerre talált Tomislav Nikolićban, aki buzgón vállalta az asszisztálást. A szerb elnök annak ellenére is elfogadta a banjalukai meghívást a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) „államisága” napjának eheti megünneplésére, hogy Bosznia-Hercegovina alkotmánybírósága alkotmányellenesnek minősítette az erről tartott népszavazást, a szarajevói vezetők pedig figyelmeztették Nikolićot, hogy a rendezvényen való részvétele árt a két ország kapcsolatainak. Előre elkönyvelhető, hogy a banjalukai parádézás miatt Szarajevó lemondja a szerb elnök februárra tervezett, eddig többször is elhalasztott látogatását, amivel ismételten elodázódik a kapcsolatrendezés.
A Koszovóval való viszony rendezése – ami az uniós felzárkózás alapvető feltétele – ugyancsak megtorpant. Pillanatnyilag Rhamus Haradinaj volt koszovói kormányfő franciaországi őrizetbe vétele akasztotta meg a folyamatot. Haradinaj ellen az Interpol adott ki körözést még 2006-ban Szerbia meghagyása alapján azon a címen, hogy a kilencvenes években az UCK, a koszovói Felszabadítási Hadsereg parancsnokaként számos háborús bűncselekményt követett el a helyi szerb lakosság ellen. Belgrádban a jog és az igazságosság diadalaként ünnepelték Haradinaj letartóztatását, A. Vučić miniszterelnök pedig reményét fejezte ki, hogy a francia hatóságok eleget tesznek majd a szerb kiadatási kérelemnek. Ugyanakkor Pristinában óriási a felháborodás, követelik Franciaországtól, hogy haladéktalanul bocsássák szabadon Haradinajt, arra hivatkozva, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság kétszer is eljárást folytatott ellene ugyanazon vádak alapján, amelyeket Szerbia is hangoztat, de mindkétszer felmentette.
Egyelőre nem tudni, hogy Párizsban miként döntenek, de kicsi a valószínűsége, hogy kiadják Belgrádnak az albán politikust. Pristina diplomáciai offenzívába kezdett Haradinaj kiszabadítása érdekében, igyekszik a washingtoni és a brüsszeli támogatókat is mozgósítani. Máris megszólalt az amerikai kongresszus külügyi bizottságának tagja, Eliot Engel képviselő, aki szerint elfogadhatatlan, hogy Szerbia „visszaél az Interpollal, amikor a volt koszovói kormányfő ellen lép fel, mert ezzel növeli a feszültséget a térségben és újabb konfliktusok veszélyét idézi elő”. Az amerikai tisztségviselő ezért azt tanácsolja a franciáknak, hogy bocsássák mielőbb szabadon a koszovói politikust.
Az ismert belgrádi politikai elemző, Dušan Janjić attól tart, hogy a szerb kormány egy újabb „nemzetközi politikai pofont fog elszenvedni”, ha Franciaország elutasítja a kiadatási kérelmet.
A Haradinaj-ügy meghiúsította Tomislav Nikolićnak azt a tervét, hogy az ortodox szentestét a koszovó nemzettársak körében töltse el, mivel Pristina a legújabb fejlemények miatt megvonta tőle a látogatási engedélyt. A kudarc egyáltalán nem tesz jót az elnöki mandátum meghosszabbításában reménykedő haladópárti politikus imázsának, pedig a választási kampány küszöbén vagyunk. Erre következtethetünk a közösségi oldalakon megjelent csípős kommentekből is, amelyek Nikolić népszerűtlenségéről árulkodnak. Többen is felróják neki, hogy megfutamodott a koszovói albánok előtt, ahelyett, hogy - amint egy határozott kiállású államférfiúhoz illik - a tilalom ellenére elutazott volna a déli tartománybeli nemzettársakhoz.
Egy olvasó szerint „Nikolić Dodik vállán fogja kisírni magát”, a két vezető lelki rokonságára utalva. Egy másik arra emlékeztet, hogy a Haradinaj elleni körözés azért tárgytalan, mert „Nikolić jóval előbb lett csetnik vajda, mint Haradinaj UCK-vezér”. Egy albán blogozó pedig nem kis malíciával ezt írta: „Azt hittem, hogy Koszovó Szerbia része, ahová a szerb elnök bármikor ellátogathat”.
Előkerült a kommentekben a legendás sztiropor-sztori is: az egyik bejegyzésben azt javasolják Nikolićnak, hogy vegye elő ismét az elhíresült szigetelőanyagot, és üljön ki a merdarei határátkelő elé, tiltakozásul a pristinai tilalom miatt. Mint emlékezetes, hat évvel ezelőtt, 2011. áprilisában úgy próbált ellenzéki politikusként nyomást gyakorolni a kormányra a rendkívüli választások kiírása céljából, hogy ülősztrájkba kezdett a parlament bejáratánál, de a hűvös időre tekintettel és a felfázást elkerülendő, sztiroport tett maga alá, nevetség tárgyává téve az akciót.
Ám félő, hogy e sajátos tiltakozási forma ezúttal sem hozná meg az eredményt, miközben a felfázás garantált.
Következő cikk: Trump és az oroszok|
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >