Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Cenzúrázatlan hazugságok: Mit üzen ezzel az SNS?
Ez azt mutatja, hogy az akkori miniszter és a mostani miniszterelnök Vučić a sajtó- és a polgári szabadság tekintetében semmit nem változott az elmúlt húsz évben. Deutsche Welle/Vajma:
A Szerb Haladó Párt (SNS) Cenzúrázatlan hazugságok (Necenzurisane laži) címmel rendezett kiállítást, amely szándékuk szerint azt hivatott bemutatni, hogy Szerbiában nincs cenzúra. Az újságírói egyesületek ezzel szemben úgy látják, a kiállítás a cinizmus csúcsa, és további nyomásgyakorlást jelent a véleménynyilvánítás amúgy is törékeny szabadságára.
A belgrádi Progres galéria az elkövetkező egy hónapban ad otthont a kiállításnak, ami azután turnézni indul Szerbia-szerte. A hatalmon lévő SNS a galériában a szerbiai sajtótermékek címlapjait, beszkennelt szövegeket, karikatúrákat, videoklippeket állított ki, sőt még a közösségi oldalakon megjelent bizonyos írások is megtekinthetők. Mindez szerintük azt hivatott prezentálni, hogy Szerbiában virágzik a sajtószabadság, s hogy a médiumok politikai nyomásgyakorlás nélkül dolgoznak. A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) és a Vajdasági Újságírók Független Egyesülete (NDNV) azonban úgy véli, a kiállítás „bizonyítéka annak, mennyire nem érti a hatalom, hogy a média szerepe az, hogy a hatalom ellenőrzője legyen, s nem pedig a politikusok propaganda- és reklámeszköze”.
A Deutsche Welle újságírója megpróbált a Szerb Haladó Párt köreiben választ találni arra a kérdésre, hogy mi is motiválta őket a kiállítás létrehozása során, s mi a céljuk vele. Vladanka Malović, az SNS információs szolgálatának vezetője azt kérte a DW-től, hogy elektronikus úton küldje meg kérdéseit. Miután kiderült, hogy a médiumnak hangfelvételre is szüksége van, Vladanka Malović közölte, hogy éppen egy találkozóra indul, s hívják később. A megbeszélt időben azonban már nem jelentkezett.
Malović a néhány nappal ezelőtti megnyitón még azt hangsúlyozta, hogy a kiállítás nem azokat a médiumokat kívánja felsorakoztatni, amelyek „sértően írnak Aleksandar Vučićról, hanem bizonyítékot kíván nyújtani a polgároknak, hogy Szerbiában nemcsak, hogy szabad bírálni, hanem a szélsőséges kritika is megengedett”.
A haladók kiállításának egyik hőse a Danas napilap, véli a Deutsche Welle. Dragoljub Petrović, a Danas főszerkesztője emlékeztet rá, hogy a hatalom először cenzúramúzeumot akart létrehozni, de ez túlságosan Vladimir Beba Popović montenegrói projektjére emlékeztetett, amely Milo Đukanović alakját és munkásságát védte meg, ezért Szerbiában végül csak egy kiállítás lett megvalósítva.
„Érdekes, hogy a kiállítás összeállítói egy helyre gyűjtötték az olyan médiumokat, mint például a Tabloid magazin, amely a lehető legszörnyűbb sületlenségeket hordta össze minden kormányról, s a komoly, elemző médiumokat, mint például a NIN, a Vreme, a Nedeljnik vagy a Danas, amelyek profin végezték a munkájukat. Ez csak azt mutatja, hogy ez a hatalom azzal, hogy kiállítást csinál az ellenük cikkező médiumoknak, gyakorlatilag elismeri, hogy nincs sajtószabadság” – véli a Danas főszerkesztője.
Petrović elmondása szerint szinte presztízskérdéssé vált, hogy a szerkesztőség jelen legyen a kiállításon, s elégedettek, hogy a Danas részese a tárlatnak, mert ez azt mutatja, hogy a megfelelő módon végzik a munkájukat, mondja.
A média és az újságírók demonizálása
A Vreme felelős szerkesztője, Filip Švarm a DW-nek elmondta, „a médiával szembeni újabb nyílt nyomásgyakorlásként, a média és az újságírók demonizálásaként, s a szabad és kritikai gondolkodás megbélyegzéseként látja ezt a kiállítást”.
Švarm egy érdekes tényre is felhívta a figyelmet a helyszínül szolgáló Progres galériával kapcsolatban. „Itt volt a Milošević idejében miniszterelnök Mirko Marjanović cégének a székhelye, Aleksandar Vučić pedig hírközlési miniszter volt, amikor meghozták a tájékoztatási törvényt, amelynek minden szabad médiumot el kellett fojtania Szerbiában. Most minden visszatért oda, ahonnan indult. Ez azt mutatja, hogy az akkori miniszter és a mostani miniszterelnök Vučić a sajtó- és a polgári szabadság tekintetében semmit nem változott az elmúlt húsz évben.”
A kiállítást végigpásztázva az emberen olyan érzés lehet úrrá, hogy a hatalom egyszerűen nincs tisztában a hazugság és a szabad kritikai vélemény közötti különbséggel, véli a DW újságírója. Filip Švarm szerint ez várható is volt, „hiszen minden kritikát hazugságként, minden független véleményt pedig eretnekségként élnek meg”.
Dragoljub Petrović hangsúlyozza, nem kétli, hogy egyes médiumok valóban hazugságokat közölnek Vučićról, „de nem lehet egy kiállítást a Cenzúrázatlan hazugságok címmel illetni, majd pedig a kolumnákat vagy szatirikus szövegeket hazugságként kiállítani. A probléma az, hogy ez a hatalom nem tűr semmilyen kritikát. Nem tudom, hogy egy demokratikus államban valaki készített-e a fő utcán egy olyan kiállítást, amelyben kigúnyolja azt, amit a hatalmat kritizáló kis számú médium gúny tárgyává tett. Ez a hatalom tulajdonképpen éppen saját magát karikírozza. Nem tudom, tisztában vannak-e ezzel, de úgy tűnik, nincsenek”, véli.
A hatalom a média megszállottja
Amikor arról van szó, hogy ezt a kiállítást lehet-e a médiával szembeni nyomásgyakorlásnak tekinteni, Dragoljub Petrović azt mondja, ez a nyomás folyamatos. „Állandóan vitatkoznak a médiumokkal, vitatkoznak a kolumnák szerzőivel, az elemzőkkel. Az SNS információs szolgálata kiadott például egy közleményt, amelyben kommentátorunk és egykori főszerkesztőnk, Zoran Panović B92-beli fellépését kommentálja. Az még soha történt meg, hogy egy párt információs szolgálata, a miniszterek és a miniszterelnök a médiával és a médiában megjelent egyes cikkekkel száll vitába. Egyszerűen paranoiásak, hogy a média üldözi őket, s minden médiumnak szépet kell írnia róluk” – magyarázza.
Filip Švarm szerint ennek a kiállításnak két szintje van. „Az egyik az európai közvélemény felé fordul, mondván, hogy a hatalmat cenzúrával vádolják, s nézzék, mit írnak itt. A másik szint pedig a híveiknek közvetített üzenet, miszerint ne aggódjanak semmit, rajta tartják a szemüket a dolgokon” – összegez Švarm.
Következő cikk: Sokat kritizálták a szerb kormányt a független média elhallgattatása miatt, erre rendeztek egy kiállítást a „hazug kritikákból”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >