2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Felállt az új vajdasági kormány

„Többé nincsenek ellentétek Újvidék és Belgrád között”

Bozóki Antal
Bozóki Antal

A legutóbbi választások után a VMSZ képviselőházi elnöki és egy tartományi alelnöki tisztségét kapott. A vajdasági magyarok pedig egy, a SRS-ből átvedlett nacionalista kormányban részesültek. Megérte? Bozóki Antal:

A 120 tagú Tartományi Képviselőház június 20-án 81 szavazattal megválasztotta az új tartományi kormányt, 29-en ellene szavaztak, 2 képviselő pedig tartózkodott a voksolástól.

Igor Mirovićot (Kruševac, 1968), a Szerb Haladó Párt (SNS) egyik vezetőjét (a kilencvenes években a Szerb Radikális Párt – SRP tisztségviselőjét), az új tartományi kormányfőt – „a statútumnak megfelelően” – Pásztor István képviselőházi elnök, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke javasolta a tisztségre.

A tartományi kormány 12 titkársága közül 8-at a SZHP tartott meg magának, egyet-egyet pedig a Szerb Szocialista Párt (SPS), a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), a Szocialisták Mozgalma (PS) és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt kapott (SDP). Nyilas Mihály, a VMSZ képviseletében, a kormány alelnöke, oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi tikár lett, vagyis megtartotta a korábbi (demokrata párti) kormányban betöltött tisztségét. 

Mirović, az új kormány programját ismertetve, „kitért a nemzeti kisebbségeket érintő kormánypolitikára is. Hangsúlyozta, hogy a legkisebb faluban is szavatolni kell az anyanyelven történő oktatás lehetőségét, bármennyire is nehéz vagy nem kifizetődő is legyen az. A nemzeti közösségek a tartomány politikai egyensúlyának oszlopát képezik, közölte Mirović.”

Erdély Lenke, a VMSZ frakcióvezetője „jól felépített programnak nevezte a hallottakat, s különösen fontosnak ítélte meg ... a nemzeti közösségekre vonatkozó kijelentéseket és a beruházás-serkentő terveket”.

Az új kormányfő, de a VMSZ frakcióvezetője sem  beszélt viszont arról, hogy a többségében nemzeti kisebbségek által lakott helységekben, mint például Bánátban, mikor kezd el a szerb állam valamit is befektetni a hatalmas munkanélküliség és elvándorlás csökkentése érdekében, hogyan és mikor valósul meg a tartományi közigazgatásban a nemzeti kisebbségek részarányos foglalkoztatása,  hogy a most elindult elektronikus közigazgatási ügyintézés hogyan és mikor fogja lehetővé tenni a nemzeti kissebbégi nyelvek egyenrangú használatát, mikor lehet magyar nyelvű (vagy legalább latin betűs) anyakönyvi kivonatot kapni például Nagybecskereken, vagy éppen Tordán?...

A Vajdasági Klub (VK) Mirović kormányfővé választása alkalmából közleményt adott ki:

– Három nappal az „ellentüntetés” után, amit a hatalom az elégedetlen polgárok ellen szervezett, a tartományi kormány elnökévé Igor Mirovićot választotta, azt az embert, aki több mint két és fél évtizede Vajdaság, mint többnemzetiségű és kultúrájú közösség ellen beszél és cselekszik.

Megválasztása csak egy azok az események sorában, amelyek arról tanúskodnak, milyen hatósága lesz Vajdaság polgárainak az elkövetkező négy évben. A vajdasági kormány élére olyan ember került, aki a kilencvenes években, szemmel látható büszkeséggel, nyilvánosan – az Újvidéki Rádióban való vendégeskedése alkalmával, hangoztatta, hogy pártja nem lesz embertelen, „mint azok Horvátországban”, hanem minden nem szerbnek biztosít egy szendvicset és egyirányú ingyenes szállítást, hogy békésen elmenjenek a „szerb Vajdaságból”. Ugyanez az ember a politikai másként gondolkodókat kérdezte, miért nem viselnek fegyvert, ha már „beavatkoznak a politikába”, és büszkén mutogatta személyes fegyverét, amellyel a városban (1992-ben) a Városi Képviselő-testület alelnökeként járkált. A kilencvenes évektől számára Vajdaság többnyire csak „Észak-Szerbia”, illetve „északi szerb tartomány” volt, a tartomány autonómiájáért küzdők pedig „szeparatisták” és „Szerbia ellenségei”.       

Igor Mirovićnak, kormányfővé való megválasztásával, lehetősége lesz, hogy az elképzeléseit gyakorlatra váltsa – olvasható Dr. Branislava Kostić, a VK elnök-asszonya által aláírt közleményben.

– Ami miatt dilemmáink vannak, a tény, hogy az egyes vajdasági nemzeti közösségek hivatalos képviselői olyan könnyen elfelejtik a szendvicsekkel és az ingyenes egy irányba szállítással kapcsolatos fenyegetéseket, legitimitást adva ezzel nem csak az új hatalomnak, hanem személyesen Igor Mirovićnak is.

Másrészt, amikor egy hatalom megszállóként viselkedik, a polgárok is úgy viselkednek. Innen a tiltakozások! 

Az elmondottak miatt a Vajdasági Klub felhívja Vajdaság polgárait, hogy az aktuális Vajdasági hatalom iránt, Igor Mirovićtyal az élén, szó szerint és közvetlenül is úgy viselkedjen, ahogyan azt a hatalom megérdemli! Minden területen és minden lépéskor – olvasható a VK közleményének végén.

Mirović bejelentette, hogy „az Újvidék és Belgrád, Vajdaság és a köztársasági hatalom közötti ellentétek periódusa ezennel véget ért, és egy új politikai korszak indul Vajdaságban”.

Bekövetkezett az, ami az áprilisi választások előtt már nyilvánvaló volt: Vajdaság (is) teljesen az SZHP irányítása alá kerül. Hogy ez a politika mit jelent majd a gyakorlatban, rövidesen nem csak látni, hanem érezni is fogjuk. Legelőször, amikor a tartomány pénzeléséről és a hatásköreit érintő törvénnyel elfogadása kerül napirendre.  (Az új kormányfő már a megválasztása előtt azt nyilatkozta, hogy a Vajdasági Tudományos, Művészeti és Kulturális Akadémia – VANUK megalakításáról hozott döntés nem fogja túlélni az SNS hatalomra kerülését. „Nyilvánvaló, hogy a VANUK megalakításával kapcsolatos döntés nagyon rövid életű lesz” – hangoztatta Mirović.

A legutóbbi választások után a Vajdasági Magyar Szövetség – a megszerzett hat képviselői mandátum és a SZHP-vel kötött egyezsége alapján –, képviselőházi elnöki és egy tartományi alelnöki tisztségét kapott. A vajdasági magyarok pedig egy, a SRP-ből átvedlett nacionalista kormányban részesültek. Megérte?

 

 

2016. június 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább

Csantavéren galoppol a bűnözés!

Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >

Tovább

A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!

A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >

Tovább

Egyoldalú politikai oktatás

Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >

Tovább

Miféle nyitás?!

Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >

Tovább

A politikai felelősség elkerülésének kísérlete

II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >

Tovább

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >

Tovább