2025. május 24. szombat
Ma Eszter, Eliza, Vanessza névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

SZERBIA EGYRE TÁVOLABB BRÜSSZELTŐL!

Kaja Kallas: „Nincs rövidebb út a tagsághoz”!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
SZERBIA EGYRE TÁVOLABB BRÜSSZELTŐL!

 Vicsek és Kovács, a VMSZ két sokéves, de eredménytelen megélhetési lakájpolitikusa – a néhai Pásztor István pártelnök káderei –  tevékenysége Aleksandar Vučić téves, az ország népére káros politikájának a magyarázásában, fényezésben és védelmében merül ki. Mindketten lapos, demagóg és megalkuvó politikai „bútordarabok”. Még most is, amikor már szinte az egész Szerbia az önkényúr mielőbbi távozását követeli és várja, ők szembemennek. Velük már az Európai Unió vezetői sem szívesen mutatkoznak!

A szolgalelkű, szemfényvesztő „képviselőasszonyok” nem Szerbia demokratikus átalakulását, a joguralom érvényesítését segítik, nem az EP állásfoglalásainak az alkalmazásán dolgoznak, hanem a – Pásztor Bálint VMSZ-es elnök által is szorgalmazott – „normalitás” visszaállításán szorgoskodnak. Ez pedig nem más, mint a jelenlegi, tűrhetetlen állapotok konzerválása. 

Olyan politika és politikusok szolgálatába álltak, amely ellenkezik Szerbia és a magyar közösség érdekeivel is. Nem csak kárt okoznak, de nagy szégyent is hoznak a vajdasági magyarokra! Persze, nekik megéri az a kis pironkodás a sokezer eurós havi jövedelemért. Bozóki Antal:

Szerbia vezető tisztségviselői – köztük Kovács Elvira, a köztársasági parlament egyik (VMSZ-es) alelnöke és Vicsek Annamária, a párt (egyik) alelnöke, a Fidesz-KDNP-VMSZ európai parlamenti (EP) képviselője, volt szerbiai államtitkár – folyamatosan az ország európai uniós csatlakozása melletti „elkötelezettségét” hangoztatják és az EU-ba való „mielőbbi, feltételek nélküli felvételét” sürgetik.

Az uniós tagsági feltételek teljesítésében és a beígért reformok megvalósításában azonban Szerbiában szinte semmilyen előrehaladás nincsen. A 12 éve (vagyis a Szerb Haladó Párt/SNS hatalomra jutása) óta tartó folyamat nemhogy stagnál, hanem visszafelé halad. „Szerbia legutóbb 2021-ben nyitott meg uniós csatlakozási tárgyalási fejezetet.” Az ország egyre távolabbra kerül Brüsszeltől!

Kaja Kallas, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője a május 22-i belgrádi látogatása végén azt mondta, hogy a reformok jelentik a legjobb utat Szerbia számára az Európai Unió felé.

– A reformok visznek előre. Nincs rövidebb út a tagsághoz – tényleges eredményekre van szükség: szabad média, korrupció elleni harc, választási reformok. Nem elég kipipálni a feladatokat, valódi változások kellenek” – fogalmazott.

Magyarán, nem elég szavakat pufogtatni az állam részéről, mert nem a szólamokat fogják megvizsgálni, hanem a tényleges állapotokat. Ha a hazugságot tízszer elmondják, attól még nem válik igazsággá.

Srđan Milivojević a Demokrata Párt (DS) elnöke – aki részt vett Kallas a szerbiai ellenzékkel való találkozóján – a Danas napilapnak nyilatkozva elmondta: „Kaja Kallas elutasította, hogy Aleksandar Vučićtyal fényképezkedjen, s ez világos üzenet. Világos, hogy az EU Vučićot nem látja európainak, mivel még csak felvenni sem tudja az európai látszatot, az európai frakkot a radikális katonazubbony fölé”.

Milivojević elmondása szerint, „Brüsszelben meggyőző biztosítékokat kapott arról, hogy a Szerb Haladó Párt mandátuma az Európai Néppártban (EPP) befejeződött”.

Az Európai Parlament május 7-én foglalt állást az Európai Bizottság Szerbiáról szóló 2023. és 2024. évi jelentéseiről (2025/2022(INI)).

A dokumentum 76 pontba foglalja össze Szerbia 2013. szeptember 1-től tartó csatlakozásának folyamatát (ekkor lépett hatályba a stabilizációs és társulási megállapodás), a demokrácia és jogállamiság, az alapvető szabadságok és emberi jogok, a megbékélés és jószomszédi kapcsolatok, a társadalmi-gazdasági reformok és az energia, környezetvédelem, fenntartható fejlődés, valamint az összekapcsolhatóság területén.

Az EP „tudomásul veszi ugyan, „Szerbia kinyilvánított elkötelezettségét az uniós tagság, mint stratégiai cél mellett”, de „hangsúlyozza, hogy Szerbiának komolyan és kategorikusan bizonyítania kell, hogy erős politikai akarattal és az uniós reformok végrehajtásának következetességével stratégiailag az EU felé orientálódik, valamint objektív és egyértelmű kommunikációt kell folytatnia polgáraival az EU-ról, Szerbia európai útjáról és a szükséges reformokról” – írja a dokumentum 1. pontjában.

A magyar közösség számára rendkívül fontos, hogy az EP állásfoglalása már a bevezetőjében (E.) rámutat, hogy „az Európa Tanács nemzeti kisebbségekről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának 2019. június 26-án elfogadott negyedik véleménye bírálta Szerbia késlekedését a kisebbségek oktatási jogainak teljes körű végrehajtása terén”. Rámutat (G.), hogy „a 23. (csatlakozási – B. A.) fejezettel összhangban Szerbiának tényleges javulást kell felmutatnia a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak hatékony gyakorlása terén”.

Marta Kos bővítési biztos az EP Külügyi Bizottságának, valamint a Költségvetési Bizottságának május 12-i együttes ülésén felszólalva a Nyugat-Balkán fejlesztési tervéről elmondta, „nincs megelégedve azzal, amit Szerbiában lát”.

– Az új miniszterelnök és a Népképviselőház elnöke is megígérték nekem, hogy a reformokat gyorsan megvalósítják, de ugyanezt ígérte meg Szerbia elnöke is az Európai Bizottság és az Európa Tanács elnökének március végén és semmi nem történt… Meglátjuk, hogyan fogunk a továbbiakban eljárni… – mondta Marta Kos.

– Amikor Belgrádban voltam Vučić úrnak mondtam, annak ellenére, hogy az egész kormány és ő személyesen magyarázzák, hogy a reformokat szorgalmazzák, december óta semmit nem teljesítettek – mondta Kos.

A szerb elnök moszkvai látogatásával kapcsolatos Képviselői kérdésre Kos azt válaszolta, Belgrádban azt mondta Vučićnak, hogy 1945. május 9. nem ugyanaz, mint 2025. május 9., valamint, hogy bővítési biztosként, nagyon nehéz lesz neki Szerbia érdekében beszélni, ha (Vučić – B. A.) elmegy Moszkvába. (Aleksandar Vučić május 9-én mégis részt vett a Vörös téren megrendezett győzelmi felvonuláson – B. A.)

Kos kiemelte, hogy Szerbia számára most a legfontosabb a három médiatörvénnyel (az elektronikus médiáról, a köztájékoztatásról és a médiáról, valamint a közmédia-szolgáltatásokról szóló törvénnyel – B. A.), továbbá az Elektronikus Médiát Szabályzó Testület (REM) megválasztásával és a választási törvény módosításával kapcsolatos ígéretek teljesítése. Ezzel összefüggésben úgy értékelte, hogy a jelenlegi választási jogszabályok nem jók, és ez nem csak az Európai Bizottság, de a Velencei Bizottság véleménye is.

– Szerbiát és a fejlesztési tervet illetően, mi most mérlegeljük, hogy folyósítunk-e pénzt vagy nem – mondta Kos, majd hozzátette, hogy „nem százszázalékosan biztos” abban, hogy Szerbia az európai úton halad. Hangoztatta, hogy amikor Szerbiáról van szó, „szeretné végül a tetteket látni, és nem csak az ígéreteket hallani”.

A folyamatban lévő szerbiai tiltakozásokkal kapcsolatban kiemelte, hogy „amit a tiltakozók követelnek, ugyanazt követeli az EU is”.

– A tiltakozók a jog uralmát, a sajtó szabadságát, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupció elleni küzdelmet, a közbeszerzések átláthatóságát követelik… Mindezek az Unió értékei – emelte ki Marta Kos.

Vicsek Annamária, a Patrióták Európáért (PfE) csoporthoz tartozó újvidéki EP-képviselő, „sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a (Tonino Picula EP-képviselő által beterjesztett – B. A.) jelentés elfogult, kiegyensúlyozatlan, és geopolitikailag érzéketlen a térség eseményeivel kapcsolatban (?? B. A.). Elmondta, hogy az Európai Bizottság feladata nem az, hogy támogassa azokat a követeléseket, amelyek megosztják a társadalmat, és akadályozzák a fiatalokat az iskolába járásban, a tanárokat pedig a munkavégzésben, hanem hogy stabilitást nyújtson.”

– Megütközéssel értesültünk, hogy Vicsek Annamária, a VMSZ alelnöke és a Fidesz EP-képviselője Brüsszelben nyilvánosan a Szerb Haladó Párt narratíváját visszhangozta, amikor az újvidéki diákmegmozdulások kapcsán a hatalom által kreált „tanulni akaró diákokra”, közismert nevükön Ćacikra hivatkozott – írja a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) május 15-i közleményében.

Kovács Elvira, a köztársasági képviselőház integrációs bizottságának elnöke az SZRTV-nek május 6-án úgy fogalmazott, senkit nem ért meglepetésként a határozat formájában elfogadott jelentés kritikus hangvétele. Jó, hogy a jelentéstevő Szerbiában járt, és mindenkivel igyekezett találkozni – jegyezte meg. A Vajdasági Magyar Szövetség politikusa sajnálatának adott hangot amiatt, hogy az EP aktuális összetétele különösen kritikus hozzáállásról tesz tanúbizonyságot.

„Túl hosszúnak” tarja Kovács az uniós csatlakozási folyamatot, de arról nem beszél, hogy miért van ez így, és hogy ő miért demagóg szólamokat hangoztat, miközben a reformok megvalósítása érdekében esze ágában sincs bármit is tenni? Hol vannak az eredmények?

Vicsek és Kovács, a VMSZ két sokéves, de eredménytelen megélhetési lakájpolitikusa – a néhai Pásztor István pártelnök káderei –  tevékenysége Aleksandar Vučić téves, az ország népére káros politikájának a magyarázásában, fényezésben és védelmében merül ki. Mindketten lapos, demagóg és megalkuvó politikai „bútordarabok”. Még most is, amikor már szinte az egész Szerbia az önkényúr mielőbbi távozását követeli és várja, ők szembemennek. Velük már az Európai Unió vezetői sem szívesen mutatkoznak!

A szolgalelkű, szemfényvesztő „képviselőasszonyok” nem Szerbia demokratikus átalakulását, a joguralom érvényesítését segítik, nem az EP állásfoglalásainak az alkalmazásán dolgoznak, hanem a – Pásztor Bálint VMSZ-es elnök által is szorgalmazott – „normalitás” visszaállításán szorgoskodnak. Ez pedig nem más, mint a jelenlegi, tűrhetetlen állapotok konzerválása. 

Olyan politika és politikusok szolgálatába álltak, amely ellenkezik Szerbia és a magyar közösség érdekeivel is. Nem csak kárt okoznak, de nagy szégyent is hoznak a vajdasági magyarokra! Persze, nekik megéri az a kis pironkodás a sokezer eurós havi jövedelemért.

 

2025. május 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

SZERBIA EGYRE TÁVOLABB BRÜSSZELTŐL!

 Vicsek és Kovács, a VMSZ két sokéves, de eredménytelen megélhetési lakájpolitikusa – a néhai Pásztor István >

Tovább

A VMSZ, a civil szervezetek és az egyházak összefonódása

A két esemény, illetve cikk alapján arra a következtetésre lehet jutni, hogy a vajdasági magyar civil >

Tovább

Viharfelhők Szerbia égboltján

Hónapokkal ezelőtt Vučić nagylelkűen ígérgette, hogy bármikor kiírhatja a rendkívüli választásokat, moszkvai üzenetében azonban nem mondott >

Tovább

Szerbia a csonka rendszerváltási múzeumba kényszerült

Amit most a szemünk előtt zajlik, az a múzeumból való kiútkeresésről szólnak. Az elmúlt harminc évben >

Tovább

Megszűnt az utolsó független nyomtatott vajdasági magyar nyelvű újság!

A Családi Kör megváltozásával nemcsak a lap, de a vajdasági magyar nyomtatott sajtó történetében is új >

Tovább

AZ ÚJSÁGÍRÁS LEZÜLLESZTÉSE, AZ OLVASÓK MEGALÁZÁSA

A VMSZ tisztségviselői és az anyaországi vendégek ezúttal is „eligazították” az MNT „alapítású” médiák „újságíróit”, hogy >

Tovább

BIZALOMVESZTETT, HITELTELEN MNT

A testület csak a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és a hivatalos nyelv- és íráshasználat területével >

Tovább

Az összebékíthetetlen táborok

Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >

Tovább

A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója

A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >

Tovább

„Ezek nácik”

A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >

Tovább

A VALÓSÁG VISSZAVÁG

Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >

Tovább

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább