2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Öreg Anna: „A VMSZ képviselői pontosan kinek a nevében beszélnek?” (2.)

Dragana Rakić: „Pásztor Bálint meggyőzött: ő szerb, én pedig magyar vagyok”

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Öreg Anna: „A VMSZ képviselői pontosan kinek a nevében beszélnek?” (2.)

Az ülés érdekessége a kisebbségi VMSZ és a szintén kisebbségi SDA Szandzsák képviselőinek felszólalása. Ezekből jól látszik, hogy a képviselők hogyan küzdenek a közösségükért. Az SDA képviselője hangsúlyozta, „nem vitatja a szerb nép jogát az együttműködésre, amennyiben az nem irányul más népek és országok ellen”. Ugyanakkor rámutatott, hogy Sandžakban nem valósulnak meg a bosnyákoknak az Alkotmány és törvények által szavatolt kisebbségi jogai. A VMSZ – eddigi demagóg és nemzetáruló módján – feltétel és kikötés nélkül, vakon támogatta a Deklarációt, mint általában a SNS összes javaslatát, függetlenül attól, hogy azok a magyar közösség érdekeit képviselik-e vagy sem. Öreg Anna, a PSG képviselője meg is kérdezte, hogy a párt képviselői „pontosan kinek a nevében beszélnek?” A magyar közösség érdekképviseletét egy esetleges hatalomváltás és a VMSZ jelenlegi vezetésének menesztése után gyökeres átalakításnak kell alávetni! Ha meg akarunk maradni! Bozóki Antal:

A junior Pásztor (Bálint) felszólalására a szerb parlamentben Dragana Rakić, a Demokrata Párt (DS) képviselője reagált, aki a felszólalásában elmondta „nem akarta elhinni, hogy vannak olyan tagjai a nemzeti kisebbségeknek, akiket nem zavar az »össz-szerb« nyilatkozat”. – Egyszerűen lenyűgözött az, hogy Pásztor mekkora szenvedéllyel beszél erről a nyilatkozatról. Arra gondoltam, mert annyira meggyőző volt a beszédével, hogy ő a szerb, én pedig magyar vagyok – mondta a DP képviselője.

Ana Brnabić, a parlament elnöke figyelmeztetésben részesítette Dragana Rakićot, „mert, magyarázata szerint megsértette Pásztor Bálintot, valamint valótlanságokat állított a szerb nép közös jövőjéről szóló nyilatkozatról”.

Pásztor Bálintot a távollétében a magyar közéletben szinte csaknem ismeretlen, a tavaly december 17-i választásokon (érdemtelenül) a VMSZ képviselőjévé előléptetett Bájity Borisz [Bajić Boris] helyettesítette, aki 2017 októberétől Vajdaság AT Képviselőháza főtitkárhelyettese volt, az elhunyt Pásztor István közeli munkatársa lehetett, majd 2022-ben a Véemeszes Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tagja lett. Még a magyar nyelv használata is gondot okozhat neki, mivel felszólásait az MNT üléseken leginkább olvassa.

Bájity [Bajić] július 29-én megpróbálta megmagyarázni (kevés sikerrel), hogy mit is akart mondani felszólalásában Pásztor Bálint: – Mi (mármint a magyarok és a szerbek – B.A.) a viszonyainkat rendeztük és sok tekintetben fejlesztettük, és mi rendben vagyunk – mondta a pártképviselő.

Felszólalására Öreg Anna, a Szabad Polgárok Mozgalmának (PSG): képviselője reagált: – Szeretném megkérdezni a kollégákat a Vajdasági Magyar Szövetségből, hogy pontosan kinek a nevében beszélnek? Az, hogy Önök megbocsátottak a volt radikálisoknak és jelenleg koalíciót alkotnak velük, nem jelenti azt, hogy minden magyar ezt akarja. És itt nem a magyarok és a szerbek viszonyáról van szó, hanem egyénekről, akik akkor létrehozták a radikális hatalmat, és akik most is itt vannak, ezekben a padokban – mondta Öreg Anna.

Dr. Đođe Pavićević, a Zöld-Baloldali Front (ZLF) képviselője a felszólalásában elmondta, hogy a képviselői csoportja nem fog a Nyilatkozatra szavazni. Azt mondta, hogy „a szövege rossz Szerbiának és nem érinti a legfontosabb kérdéseket, amelyek az államot érintik”. Állítása szerint a Deklaráció „szövege Aleksandar Vučić Szerbia elnöke és Milorada Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke hatalmának a megerősítését célozza”.

Ahmedin Škrijelj, az Egyesült Völgy – Demokratikus Akció Párt (SDA) Szandzsák képviselői csoport tagja felszólalásában azt mondta, hogy „az Össznépi Szerb Szábor Deklarációja fenyegetést jelent a Balkán békéjére és stabilitására”. Megismételte, hogy „a srebrenicai bosnyákok ellen népirtás történt, és hogy ezt a tényt, amit a mérvadó nemzetközi bíróságok ítéletei megállapítottak, sem ez, sem bármilyen más deklaráció vagy rezolúció nem fog eltörölni”.

Škrijelj hangsúlyozta, „az SDA nem vitatja a szerb nép jogát az együttműködésre, amennyiben az együttműködés nem más népek érdekeinek, szükségleteinek és biztonságának, más országok szuverenitása és terülteti integritásának, különösen nem Bosznia és Hercegovina kárára valósul meg” .

– A Deklaráció elemzésekor felmerült a következtetés, miszerint ez a Deklaráció fenyegetés a Balkán békéjére és stabilitására. Amennyiben elfogadják ezt a Deklarációt, akadályt fog képezni a Nyugat-Balkán népei és államai közötti bizalom visszaállítására, különösen a bosnyákok és szerbek, Bosznia-Hercegovina és a Szerb Köztársaság között – üzente Škrijelj a szerb parlament ülésén.

Az SDA képviselője hangsúlyozta, hogy a Deklaráció világosan mutatja a szándékot „a nemzeti dominanciára és a nagyállami projektumok megvalósítására”, amit nem lehet pozitív lépésként értékelni a bizalom visszaszerzése és az együttműködés kialakítása felé a régióban.

Ahmedin Škrijelj azt is hangsúlyozta, hogy a Deklaráció figyelmen kívül hagy néhány kulcsfontosságú jogi és politikai tényezőt, amelyek közül néhányat fel is sorolt:

– Először, Srebrenicában a bosnyák nép felett népirtást hajtottak végre. Ez a mérvadó nemzetközi bíróságok ítéleteiben meg lett állapítva. Ezt a tényt se ez, de semmilyen más deklaráció vagy rezolúció nem törölheti el.

Másodszor, a Boszniai Szerb Köztársaság nem állam, hanem a nemzetközileg elismert Bosznia és Hercegovina része.

Harmadszor, a Szerb Köztársaság többnemzetiségű ország. A Szerb Köztársaságban élő egyik kisebb létszámú nép a bosnyák is, amelyiknek nem teszik lehetővé, hogy megvalósítsa az alkotmány által garantált jogait.

Negyedszer, a Szerb Köztársaság szekuláris állam, amelyben a vallási hivatalnokoknak nem kellene részt venni az állami politika alakításában, különösen nem az olyan esetekben, mint ez a deklaráció, és abban, ami ennek a végcélja. A Boszniai Szerb Köztársaságnak mint Bosznia és Hercegovina elidegeníthetetlen részének nem lehet semmilyen állami ünnepe. Tehát az, amit a Deklaráció 29. pontja ír, nyílt támadást jelent Bosznia és Hercegovina szuverenitása és államisága ellen. A Bože pravde himnusz össz-szerb himnusszá nyilvánításával megteremtődött az alkotmány (Szerbia alkotmányának – B.A.) és a törvények felülvizsgálásának, valamint Szerbia címere, zászlója és himnusza megváltozatásának kötelezettsége. Az új címer, zászló és himnusz ki kell, hogy fejezzék Szerbia Köztársaság multietnikus jellegét, és hogy a tartalmukkal ne sértsék senki nemzeti és vallási érzéseit – hangoztatta Škrijelj.

Az SDA képviselője kiemelte továbbá, hogy „a kormánynak és Szerbia állami szerveinek kötelessége minden itt élő nép számára lehetővé tenni mindazt, amit a szerb néphez tartozóknak követelnek másik országokban, ideértve az alkotmányjogi státus és az általános helyzet fejlesztését, valamint az eddig biztosított jogok megvalósítását is”.

– Kihasználom az alkalmat és a kormány tagjainak jelenlétét, hogy emlékeztessem Önöket, a bosnyákoknak Sandžakban nem tették lehetővé, hogy megvalósítsák az alkotmányos jogukat a rendőrségben, az igazságügyben, az ügyészségen, a katonaságban, a biztonsági szolgálatokban és más állami szolgálatokban és szervekben az arányos képviseletre a lakosságban való részvételükkel összhangban. Követelem Önöktől, tegyenek sürgős intézkedéseket és hárítsanak el minden akadályt, amelyek nem engedélyezik a bosnyákoknak, hogy éljenek a jogokkal, amelyeket az Alkotmány és a törvények biztosítanak.

Végezetül, a Deklaráció bevezetőjében egyebek mellett az áll, hogy a Szerbia Köztársaság Népképviselőházának tagjai kihirdetik ezt a dokumentumot, ami arra utal, hogy minden képviselő a Deklaráció mögött áll. Szandzsák Demokratikus Akció Pártja nem fogja támogatni ennek a Deklarációnak az elfogadását. Mint ahogy mondtam, az SDA nem támogatja ennek a Deklarációnak az elfogadását. Mi nem állunk a dokumentum mögött és nem tüntethetik fel, hogy minden képviselő támogatja ezt a Deklarációt. A nevünkben ezt nem tehetik – üzente Škrijelj.

 

***

Szerbia képviselőháza július 31-én a hatalmi pártok képviselőinek 140 szavazatával (a 250 képviselő közül) elfogadta A nemzeti és politikai jogok védelméről, valamint a szerb nép közös jövőjéről szóló nyilatkozatot.

A hatalmi pátok képviselői – köztük a VMSZ janicsár képviselői is – megszavaznak mindent, amit csak eléjük tesznek a Szerb Haladó Párt (SNS) vezetői. Mondhatjuk, a Pásztor-klán janicsárságban világbajnokká nőtte ki magát.

Az eddigi nyilatkozatokból és a képviselőházi vitából nyilvánvaló egyrészt, hogy a dokumentum tovább élezte a jelenlegi hatalmi koalíció és az ellenzéki pártok közötti barátságosnak egyébként sem mondható viszonyt, másrészt pedig, hogy növelte a térség országai, különösen pedig a bosznia-hercegovinai entitások között amúgy is fennálló bizalmatlanságot és feszültséget.

Ana Brnabić parlamenti elnök utóbb, a Prva TV vendégeként szükségesnek tartotta nyomatékosítani, hogy „történelmi dokumentumról van szó, amely körvonalazza a szerb nép érdekében szükséges intézkedéseket és tevékenységet. A dokumentum nem irányul senki ellen, és nem csak a szerb nép, hanem mindenki más számára jó” (??).

A SNS tizenkét évi hatalomirányításának azonban az országban már egyre súlyosabbak a következményei és a bizalmatlanság is növekszik. A lakosság szinte állandó feszültségben él. Egyre kevesebben hisznek a párt politikusainak, akik „egyet gondolnak, mást mondanak, harmadikat cselekszenek”.

Az ülés érdekessége a kisebbségi VMSZ és a szintén kisebbségi SDA Szandzsák képviselőinek felszólalása. Ezekből jól látszik, hogy a képviselők hogyan küzdenek a közösségükért.

Az SDA képviselője hangsúlyozta, „nem vitatja a szerb nép jogát az együttműködésre, amennyiben az nem irányul más népek és országok ellen”. Ugyanakkor rámutatott, hogy Sandžakban nem valósulnak meg a bosnyákoknak az Alkotmány és törvények által szavatolt kisebbségi jogai.

A VMSZ – eddigi demagóg és nemzetáruló módján – feltétel és kikötés nélkül, vakon támogatta a Deklarációt, mint általában a SNS összes javaslatát, függetlenül attól, hogy azok a magyar közösség érdekeit képviselik-e vagy sem. Öreg Anna, a PSG képviselője meg is kérdezte, hogy a párt képviselői „pontosan kinek a nevében beszélnek?”

A magyar közösség érdekképviseletét egy esetleges hatalomváltás és a VMSZ jelenlegi vezetésének menesztése után gyökeres átalakításnak kell alávetni! Ha meg akarunk maradni!

2024. augusztus 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

OKTATÁSI ÜRÖMÖK

A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >

Tovább

Magyar mozgalom – A vég kezdete

Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >

Tovább

Egyre lejjebb a lejtőn

A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >

Tovább

A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA

A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >

Tovább

Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?

Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >

Tovább

A halálnál is rosszabb: a szolgaság

Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >

Tovább

Állítsuk meg Pásztor Bálintot!

Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >

Tovább

„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”

A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >

Tovább

Alaptalan önreklámozás

Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >

Tovább

„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás

Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >

Tovább

Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?

Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >

Tovább

Gazdátlan telefonfülkék

Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >

Tovább