2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Ponoš: „Szerbia szégyenpadra került a választási csalások miatt”

A Fideszes képviselők szégyenítik a vajdasági magyarokat!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Ponoš: „Szerbia szégyenpadra került a választási csalások miatt”
Több mint 20 európai politikus kérte fel Ursula von der Leyent a szerbiai választási csalások kivizsgálására Szerbiai ellenzéki vezetők a Politico brüsszeli portál fotóján


A Fidesz Európa Parlamenti képviselői ez alkalommal is bizonyították, hogy mennyire nem ismerik a szerbiai belpolitikai helyzetet! Nem vettek tudomást a december 17-ei választások során elkövetett, leleplezett, számos bizonyítékkal alátámasztott szabálytalanságról és lopásról. Ez alkalommal is gátlástalanul (ki)szolgálták a pártjukat – amikor már mindenkinek világos, hogy mi történik Szerbiában! Nem a vajdasági magyar közösség érdekeit képviselik, hanem éppen szégyenítik! Szerbiában tovább mélyült a politikai válság, amelyből jelenleg nem látszik a kiút.

A tavaszra esedékes vajdasági és azokban a szerbiai községekben várható önkormányzati választások, ahol december 17-én erre nem került sor, a kialakult helyzetet csak fokozhatják – amennyiben addig nem sikerül megteremteni a tisztességes és egyrangú választási feltételeket. Ennek pedig csekély az esélye. Bozóki Antal:

Az új populisták nem akarják a demokráciát, de igyekeznek demokratáknak

látszani – a választásokat nem szüntetik meg, hanem megrendezik.

Stojiljković, Zoran

 

A december 17-ei előrehozott választások képezik továbbra is Szerbiában az első számú belpolitikai témát, aminek nem kis nemzetközi visszhangja is lett.

Аleksadar Vučić szerb elnök minden igyekezete, különböző lakosságnak szánt, különböző szociális ígéretei és bejelentett fejlesztési tervei arra irányulnak, hogy elterelje erről a figyelmet. Január 20-án este (több mint kétórás műsorban) mutatta be a Szerbia 2027 – Ugrás a jövőbe címet viselő tervet, amit „48 televíziós csatorna közvetített”.

A szerbiai választásokról, az észlelt szabálytalanságokról, valamint a választások után kialakult helyzetről vitáztak az Európai Parlament (EP) január 17-ei plenáris ülésén is. Annak ellenére, hogy a Szerbia az erőszak ellen koalíció [Srbija protiv nasilja – SPN) nem sok reményt fűzött hozzá, hogy napirendre kerül a szerbiai választások kérdése.

– A képviselők legtöbbje egy sor éles kritikát fogalmazott meg Aleksandar Vučić rezsimjének a számlájára, azt állítva, hogy a decemberi választásokat súlyos szabálytalanság és választási csalás jelöli” – foglalta össze a vitát Snežana Čongradin, a Danasban.

Ez a vita szolgál majd alapul az EP Szerbiáról szóló határozat-szövegének megírásához is. Erről pedig – az Európai Néppárt (EPP) kérésére – február elején szavaznak, miután megjelenik az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) jelentése a választásokról.

A Fideszes EP képviselők – a többséggel szemben – úgy vélik, az EP, illetve az Európai Unió Szerbiával szembeni magatartása méltánytalan.

– Deli Andor vajdasági származású Fideszes/Vémeszes képviselő felszólalásában rámutatott: az ilyen viták nagyon kártékonyak, az Európai Parlamentnek több tiszteletet és megértést kell mutatnia Szerbia iránt. Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke szerint a szerb kormánnyal szembeni támadások ismét azt bizonyítják, hogy szuverenista erők győzelmekor a baloldal nem tudja elfogadni a demokratikus választások végeredményét és kettős mércét alkalmaz – áll a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának El a kezekkel Szerbiától! c. sajtóközleményében.

A Fidesz Európa Parlamenti képviselői ez alkalommal is bizonyították, hogy mennyire nem ismerik a szerbiai belpolitikai helyzetet! Nem vettek tudomást a december 17-ei választások során elkövetett, leleplezett, számos bizonyítékkal alátámasztott szabálytalanságról és lopásról. Ez alkalommal is gátlástalanul (ki)szolgálták a pártjukat – amikor már mindenkinek világos, hogy mi történik Szerbiában! Nem a vajdasági magyar közösség érdekeit képviselik, hanem éppen szégyenítik!

A német Bundestag Európai Bizottsága ugyancsak január 17-én vitát tartott a szerbiai választásokról, amelyre meghívták a választások megfigyelőit is. A záradék az lett, hogy „az események Szerbiában téves irányba haladnak”, és hogy „a belgrádi választásokat meg kell ismételni”.

– Elvárjuk, hogy az ország, amelyik 2014 óta az Európai Unióhoz való csatlakozásról tárgyal szabad és tisztességes választásokat tartson. Ehelyett, úgy tűnik, hogy a mostani szerbiai választásokat az állam szisztematikusan manipulálta – áll az Olaf Scholz német kancellár Szociáldemokrata Párt (SPD), a Szövetség ’90/Zöldek és a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) sajtóképviselői által aláírt közleményben. – Végső ideje, hogy az Európai Unió Bizottsága is megnevezze a szerbiai demokrácia hiányait és felülvizsgálja, hogyan viszonyul az ottani politikai vezetőkhöz – tették hozzá.

Január 18-án több mint 20 magas rangú európai politikus, köztük több nemzeti parlament külpolitikai bizottságának vezetője is felszólította Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és más uniós vezetőket, hogy indítsanak vizsgálatot azok miatt a vádak miatt, amelyek a decemberben megtartott szerbiai választásokon elkövetett csalásokkal kapcsolatban merültek fel.

– Felszólítjuk az EU-t, hogy folytasson független vizsgálatot minden választási szabálytalansággal és csalással kapcsolatos bejelentésről – közölték az európai tisztviselők levelükben, írj a Politico.

Dimitrije Dimić, az egyetemi hallgatók és fiatalok Borba [Harc] nevű informális csoportjának a képviselője a január 19-ei belgrádi sajtókonferencián közölte, hogy az EU belgrádi küldöttségének az előző napon levelet adtak át, amelyben felsorolták a december 17-ei választások szabálytalanságait.

A csoport követeli, hogy az EU miniszteri tanácsának EU miniszteri tanácsának ülésén a szerbiai választási szabálytalanságok témája is kerüljön napirendre, a Közel-Kelettel és az Ukrajnával kapcsolatos néhány tervezett témával együtt.

Emilija Milenković, a csoport másik képviselője elmondta, „néhány tagjukat több napos brüsszeli látogatásra hívták, hogy az európai pártok fiataljaival találkozzanak, mivel úgy vélik, hogy fontos a fiatalok közötti szolidaritás”.

Január 20-án nyilvánosságra került az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) megfigyelőcsoportjának jelentéstervezete is a szerbiai választásokról, amit január 23-án vitatnak meg Strasbourgban.

Stefan Schennach, a megfigyelőcsoport elnöke a tervezettel kapcsolatban egyebek mellett kiemelte: „Az előrehozott választásokat a nem egyenrangú részvételi feltételek, az eljárásrendi szabálytalanságok, a szavazók utaztatása jellemezték, noha a választások elvileg felkínálták a tényleges választási lehetőséget a politikai alternatívák között, s a szólás- és gyülekezési szabadságot a hatóságok tiszteletben tartották”[11]. – Az eljárást az államfő határozott részvétele jellemezte, ami a kormányzó párt rendszerbeli előnyeivel egyetemben egyenlőtlen részvételi feltételeket eredményezett – tette hozzá.

– A jelentéstervezet felszólítja a szerbiai hatóságokat, hogy a választási törvények észszerű és hiteles módosításával akadályozzák meg a választók „migrációját” és biztosítsák, hogy a független és felügyelő szervezetek aktív szerepet játsszanak a tisztességes választási feltételek megteremtésében – közli a Szabad Magyar Szó.

– Az utcán, az intézményekben és a nemzetközi szinten is folytatódni fog az ellenzék harca a választási csalások miatt – jelentette ki január 20-án Zdravko Ponoš, a Szerbia Központ [Srbija centar – SRCE] elnöke.

Ponoš szerint jó jelnek számít a vita, amely az Európai Parlamentben zajlik, „noha szégyenkezhetünk is, mert a saját országunkról van szó”. – Sok a szőnyeg alá söpört szemét és az ellenzéknek fel kellett hajtania ezt a szőnyeget. Függetlenül attól, mennyire kellemetlen a számunkra, hogy Szerbia szégyenpadra került a választási csalások miatt, ez a gyógyulás útja” – mondta Ponoš a Nova S csatornán sugárzott műsorban.

Marinika Tepić, az ellenzéki Szabadság és Igazságosság [Stranka slobode i pravde – SSP] alelnökének aznapi nyilatkozata szerint „Aleksandar Vučić szerb államfő fél attól, hogy nemzetközi vizsgálat derítse ki, mi történt a decemberi választásokkal, mert tudja, hogy a voksolást elcsalták”.

– A rezsim minden határt átlépett a hazugságokat, törvénytelenségeket, gyűlölködést és megosztottságot, a bűnözést és a korrupciót illetően, rabul ejtette az intézményeket, veszélyezteti a választások és a sajtó szabadságát – jelentette ki Marinika Tepić.

Szerbiában tovább mélyült a politikai válság, amelyből jelenleg nem látszik a kiút.

A tavaszra esedékes vajdasági és azokban a szerbiai községekben várható önkormányzati választások, ahol december 17-én erre nem került sor, a kialakult helyzetet csak fokozhatják – amennyiben addig nem sikerül megteremteni a tisztességes és egyrangú választási feltételeket. Ennek pedig csekély az esélye.

 

2024. január 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább

Csantavéren galoppol a bűnözés!

Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >

Tovább

A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!

A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >

Tovább

Egyoldalú politikai oktatás

Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >

Tovább

Miféle nyitás?!

Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >

Tovább

A politikai felelősség elkerülésének kísérlete

II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >

Tovább

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >

Tovább