2025. január 10. péntek
Ma Melánia, Vilmos, Vilma névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

A magyar pénz és a horvát foci különös házassága

A magyar pénz és a horvát foci különös házassága

Mondhatnánk, hogy ahhoz pedig semmi közünk, hogy Magyarország leggazdagabb személye mire költi pénzét, mibe fektet, miben lát fantáziát. De ez így nem egészen igaz, különösen most, amikor minden területen szigorú megszorításokat rendelnek el, a gazdaság recesszióba süllyed, a forint árfolyama leértékelődött (az Eszékre utalt euró-milliók is forintban mind drágábba kerülnek). A NER egyik lényeges eleme, hogy azért kell létrehozni és minden áron támogatni a gazdag, hazai (kiválasztott) vállalkozói réteget, hogy a megtermelt nyereséget itthon költsék el, itthon forogjon a pénz és ne kerüljön külfödre. Ennek alapján sem mondhatni, hogy semmi közünk az elit magánvagyonának befektetéseihez, hiszen mindenki tudja, hogy milyen módon vált Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyarrá. Hegyi János:

Eszéken Horvátország legszebb labdarúgó stadionja épül. A segédpályákat és kísérő létesítményeket is magába foglaló építkezést még 2017-ben kezdték meg, a munkálatok akadoztak, de miután a stadion építésekben gyakorlott Strabag átvette a projektet, horvát források szerint, az idei év végéig szinte biztosan befejeződik. Nemrégiben az épülő „ékszerdobozt” bemutatták a sajtó képviselőinek is. A bemutató alkalmából a klub illetékese kiemelte az NK Osijek labdarúgó csapat megmentőjének és többségi tulajdonosának,  Mészáros Lőrincnek a nevét aki a klubnak a stabil anyagi hátteret biztosítja és  „aki nélkül ez a projekt nem valósulhatott volna meg”.

Hogyan keveredett ebbe a vállalkozásba Mészáros Lőrinc? Az alábbiakat többnyire horvát források alapján állítottuk össze.

Azt annak idején Magyarországon is hírül adták, amikor 2016-ban az ország jelenlegi leggazdagabb embere (akkor még „csak” dobogós volt a milliárdosok listáján) megvásárolta az eszéki NK Osijek labdarúgó klubot. Első pillantásra nagyon kedvező áron, hiszen a csőd szélén álló egyesületet a korábbi tulajdonos, Eszék város önkormányzata szinte jelképes összegért, 100.000 kunáért (mintegy 5,5 millió forint) adta el. A felcsúti egykori gázszerelő ezzel 46.6 % tulajdonjogot szerzett, a társtulajdonos, Ivan Meštrović (neve egybeesik a legismertebb egykori horvát szobrász nevével) Mészáros Lőrinc korábbi üzlettársa, eszéki kötődésű üzletember kapott 40 százalékot a többi maradt az önkormányzatnál.

A magyar befektető átvállalta a klub mintegy 3 millió euró összegű adósságának rendezését, kötelezte magát, hogy biztosítja az anyagi fedezetet a klub zavartalan működéséhez és felépít egy modern stadiont, segédpályákkal, a felcsúti Puskás Akadémiához hasonló létesítményt az utánpótlás nevelésére a város Pampas nevű külvárosában.

Hogy kerültek az eszékiek egyáltalán kapcsolatba a „legsikeresebb magyar vállalkozóval”?

A részletekről a társtulajdonos, Ivan Meštrović mesélt egy horvát lapnak adott interjúban. Elmondta, hogy az ügyletet a klub egykori elnöke, a polgárháború alatt Eszék védelmével megbízott parancsnok, Branimir Glavaš kezdeményezte a klub megmentése érdekében. Azt persze Meštrović nem részletezte, hiszen ez Horvátországban köztudott, hogy Glavašt háborús bűnökért tíz év fogságra ítélte a horvát Legfelső Bíróság, az ítéletet az Alkotmánybírtóság tavaly megszüntette és új eljárást rendelt el. Magát büszkén horvát nacionalistának és usztasának valló Branimir Glavaš, aki többek között egy fényképen Hitler-címkés borospalackkal látható, vezérőrnagyi rangját, valamint Tuđman egykori elnöktől kapott hét kitüntetését is visszavonták, de az Alkotmánybíróság határozata után Milanović elnök visszaadta. Ezért, nem szabad leírni, hogy háborús bűnös, mert ügyvéd fia minden újságírót, lapot, tévét perel, aki annak nevezi, noha az elkövetett bűneit az Alkotmánybíróság nem cáfolta (eljárási hibák miatt szüntette meg a Legfelső Bíróság ítéletét). Glavaš a polgárháború idején az „élet és halál urának számított” a szerb csapatok támadásáért az eszéki és Eszék környéki szerb polgári lakosságon állt bosszút szönyű módon.

Tehát Branimir Glavaš kereste meg az akkor harmincas éveiben járó, sikeresnek számító Ivan Meštrović üzletembert (most 40 éves), aki Dubaiban ténykedett és ott ismerte meg Mészáros Lőrincet. A baráti körhöz tartozik még egy Szakály Ferenc nevű, horvátországi magyar származású, de kanadai állampolgárságú illető. Meštrović Dubaiban City Mail nevű postaszolgáltatással foglalkozó céget működtetett. Mészárossal való megismerkedésük után Szakály és Meštrović Budapesten is alapítottak egy hasonló, City Mail Hungary Kft nevű céget, megkapták az engedélyt, hogy a Magyar Posta konkurensévé váljanak. A céget 2017-ben alapították, egy XIII. kerületi címre jegyezték be, 4 személyt foglalkoztattak, az adatok szerint tevékenységet nemigen folytattak, az idén májusban 300 millió forint adósságot görgetve csődöt jelentettek. Szakály Ferenc az eszéki labdarúgó klub elnökévé vált. Neve felbukkan abban az ügyletben is, amikor Mészáros eladta az Ugljan szigeten épített luxusvillát – ahol a magyar elit is gyakran megfordult, sőt, még Rakitić, a Barcelona horvát származású labdarugója is egy nyáron ott nyaralt – Szakály Ferencnek. Horvát források feltételezik, hogy a magyar vállalkozó nagyvonalúan csak átíratta Szakály nevére.

Sportszempontól az üzlet sikertörténet. A klub odacsalogatott egy sikeres edzőt, a biztos anyagi hátérrel egy sikeres csapatot raktak össze (horvát források szerint a Magyar Kormány is, 1 milliárd forint vissza nem térítő kölcsönnel, hozzájárult az anyagi háttérhez az induláskor). A horvát első ligában a kiesés szélén álló NK Osijek a 2021/22 idényben a két nagycsapat a zágrábi Dinamo és a spliti Hajduk után a harmadik helyen végzett.

Közben megkezdődött az új sport-campus építése is. Itt már jelentkeztek problémák, ugyanis a kezdetben 35 millió euró értékűre becsült munkára, Meštrović javaslatára, egy olyan horvát céggel kötöttek szerződést, amelyik semmilyen tapasztalattal nem rendelkezett ezen a téren. Az Eurokamen nevű cég a pályázat kiírása előtt alakult (vannak ilyenek másutt is). Az eszéki lakosság felháborodása következtében kivitelezőt cseréltek, a Strabag vette át a munkát, már jól halad. Egy helyszíni riportban közölték, hogy 220 munkás dolgozik a stadionon. szépen alakul, az év végéig szinte biztosan el is készül. Horvátország legszebb stadionja lesz! Igaz, módosul a költség is, most már 50 és 60 millió euró közötti összeget emlegetnek.

A Mészáros és Mészáros cég, akinek a lógóját a csapat viseli a mezén (a klub portálján a szponzorok között nagyrészt magyarországi cégek láthatók, többek között a ZAEV, a Duna Aszfalt, a Fejér-Bál Zrt, a Vhíd) a stadion mellett más építkezésbe is fogott: az Abbázia melletti Ičići faluban, az egykori tüdőszanatórium helyén 50 millió eurós befektetéssel egy ötcsillagos szálloda komplexum építését kezdte meg, mintegy 20 ezer négyzetméter területen.

Kérdéses, hogy mindezek a befektetések megtérülnek-e. Az eredeti elképzelés talán az volt, hogy az eszéki klub megvásárlásával és játékosneveléssel jövedelmező biznisz fejlődik ki, hiszen a jó labdarúgókért az európai csapatok tíz-húsz millió eurókat is fizetnek. Abból indultak ki, hogy azon a környéken, Szlavóniában tehetséges focisták teremnek, akikből kialakítható jövedelmező áru. Igaz, eddig csak egy világklasszisnak számító labdarúgót lehet említeni erről a vidékről, Davor Šuker személyében. A befektetők abban bíznak, hogy teremnek még Šukerek. Akik közül egyiket, másikukat a Puskás Akadémiába is átvezényelhetik.

Mondhatnánk, hogy ahhoz pedig semmi közünk, hogy Magyarország leggazdagabb személye mire költi pénzét, mibe fektet, miben lát fantáziát. De ez így nem egészen igaz, különösen most, amikor minden területen szigorú megszorításokat rendelnek el, a gazdaság recesszióba süllyed, a forint árfolyama leértékelődött (az Eszékre utalt euró-milliók is forintban mind drágábba kerülnek). A NER egyik lényeges eleme, hogy azért kell létrehozni és minden áron támogatni a gazdag, hazai (kiválasztott) vállalkozói réteget, hogy a megtermelt nyereséget itthon költsék el, itthon forogjon a pénz és ne kerüljön külfödre. Ennek alapján sem mondhatni, hogy semmi közünk az elit magánvagyonának befektetéseihez, hiszen mindenki tudja, hogy milyen módon vált Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyarrá.

 

 

 

 

2022. július 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Már nem az én városaim

De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >

Tovább

„A rezsimnek vége van”!

A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >

Tovább

Az inga kileng a szélsőjobb fele

Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >

Tovább

A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (3.)

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >

Tovább

A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (2.)

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >

Tovább

Remény és félelem

Ezekben a zűrzavaros napokban kéz a kézben jár a remény és a félelem. Az egyik nap >

Tovább

A 2024-es év magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (1.)

Ilyenkor, év elején szokásos számot vetni az elmúlt év eseményeivel, értékelni azokat és megfogalmazni az újévtől >

Tovább

Leleplezték az eltitkolt félelmet

Az értelmiségiek nem győzték hangoztatni, hogy őket nem érdekli a politika. Most pedig az egyetemisták kimondták >

Tovább

Mintha nem is ugyanabban az országban élnénk

Valamiképpen így volt ez 1968-ban is, az egyetemista tüntetések idején. Csakhogy akkor akadt egy Bosnyák István, >

Tovább

Hihetetlen, de élmény

Szirupos most a lelkem, kicsit meg van nyugodva; volt, ami volt és lesz, ami lesz. Jó >

Tovább

A nagyapák lázadó szelleme ébredezik a fiatal nemzedékben

Bárhogyan is végződjék komoly szellemi felfrissülés kezdetét jelzi. Természetesen a hatalom minden létező eszközt felhasznál ellenük, >

Tovább

Bekövetkezett egy nagy közérzeti fordulat

Kilenc évvel ezelőtt eléggé komor volt a kritikusan gondolkodó értelmiségiek hangulata. Most viszont sokkal bizakodóbbak voltak. >

Tovább