Ma Zelma, Rajmund, Emerencia, Emese névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„A rezsimnek vége van”!
A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (4.) – összefoglaló
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi és egyéni jogok érvényesítésével kapcsolatos helyzetet és az ezzel kapcsolatos intézkedések javaslatát. Ezt a munkát az MNT-nek kellene elvégeznie, de erre – a vezetőinek szellemi és politikai kapacitáshiánya, valamint korlátoltsága miatt képtelen/alkalmatlan. A magyar közösség értelmisége és független szervezetei azonban nem maradhatnak tétlen szemlélői az új, demokratikus szerbiai társadalom építésének, mert ez csak a marginalizálódását fokozná. A VMSZ tagságának a pártvezetőket mielőbb meneszteni kell, ha a hatalomváltás után egyáltalán a politikai porodon kívánnak maradni, vagy eltűnnek a történelmi süllyesztőben! Bozóki Antal:
A 2024-es évben vajdasági magyar közösséggel kapcsolatosan egyetlen eseményt sem lehet kiemelni, amely a közösség helyzetébe kedvező változást hozott volna.
A Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) – a Pásztor István által kijelölt téves úton – folytatja a közösségre káros politikáját. A vezetői hamisan a magyar közösség képviselőinek hirdetik magukat (a június 2-i önkormányzati választásokon a VMSZ vereséggel is felérő „eredményt” ért el), továbbra is a Szerbiában vesztésre álló, reakciós erőkkel vannak hatalmi szövetségben, miközben már minden józan ember tudja, hogy csak idő kérdése a jelenlegi hatalom bukása.
A VMSZ-nek a tudás és a szakmaiság helyett a tehetségtelen pártkatonákra épülő politikája és a mindent letaroló média-propagandája által sikerült kiirtani a vajdasági magyar közösségben nem csupán az ellenzéket, a többpárti sokszólamúságot, hanem magát a gondolkodást, a hitelességet és a felelős erkölcsre épülő közösségi életet is. Mindez akadályozza a haladást, a fejlődést.
Az egypárti Magyar Nemzeti Tanács (MNT) a magyar közösség érdekeinek megfogalmazása és képviseletének fóruma helyett egy szavazógép szintjére süllyedt, amelynek a robot-tagjai minden, a VMSZ politikájával összehangolt napirendi pontot és azzal kapcsolatos Végrehajtó Bizottsági „előterjesztést” egyhangúlag megszavaznak, függetlenül attól, hogy az a közösségnek jót vagy rosszat jelent.
Az ilyen politika következménye az is, hogy a vajdasági közösség helyzetét a legtöbb területen a folyamatos leépülés, az érdektelenség és a letargia jellemzi, amibe a még mindig 184 ezres nemzeti közösségnek nem lenne szabad belenyugodnia, mert a biztos beolvadásba, az eltűnésbe vezet.
A közéletet a „mély passzivitásba, hallgatásba burkolózás”, a „csend” és a „félelem” (Josip Lepeš) jellemzi.
Végel László szerint ez azzal (is) magyarázható, hogy „a háború olyan mély emléket hagyott az emberekben, hogy önkéntelenül is arra gondolnak: a helyzet olyan, amilyen – a fontos, hogy ne legyen rosszabb”.
Vajon igaza van-e Végelnek, amikor a volt Jugoszlávia területén negyed évszázaddal ezelőtt befejeződött belháborúval magyarázza a „vajdasági magyar csendet”, hiszen azóta új generációk nőttek fel?
Vataščin Péter A szerbiai etnikai kisebbségi politika és a civilek november 1-e után c. írásában arra a megállapításra jutott, hogy „a Vučić-éra kezdete óta talán most mutatkozik meg legjobban, hogy az etnikai kisebbségek milyen helyzetbe is kerültek a rezsimen belül”.
– A haladók mára már elég hatékonyan pacifikálták az etnikai kisebbségi pártokat. […] Megszűnt az a lehetőség, hogy a kisebbségi társadalom és a politikuma nagyjából egységesen kiálljon az olyan eszmék mellett, amelyeket a puszta számukhoz és súlyukhoz képest sokkal erőteljesebben tudnak képviselni – írja Vataščin Péter majd felteszi a kérdést, hogy „miért?”. A válasz szerinte, hogy „azért, mert ilyenkor »igazuk« van, de az olvasót válasz nélkül hagyja, hogy ez mit jelent.
Vataščin Péter szerint a magyar pártok (pontosítsunk: a VMSZ, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Magyar Egység Párt és VMSZ-es elnökök által irányított civil szerveztek – B. A.) az autoriter-populista hullám csaknem kizárólagos kiszolgálói lettek”. Szerinte „a 90-es évek demokrata lelkületének »ápolása«, továbbfejlesztése mára leginkább »értelmiségi« témává vált” – írja Vataščin Péter.
A magyar közösség hallgatásának mélyebb gyökerei vannak, mint ahogy a ritka elemzésekből következtetni lehetne. A „Pásztor – világ” másfél évtizedes építésében, a VMSZ-es klientúra kialakításában, a kinevezett (megvett) „káderek” szolgalelkűségében, a média leuralásában és az általános szerbiai helyzet alakulásában is keresni kellene azokat.
A jelenlegi – a Szerb Haladópárt (SNS), Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és a VMSZ alkotta – hatalom az elmúlt 12 év alatt több mint elhasználódott, a menesztése elkerülhetetlen.
Aleksandar Vučić szerb nacionalista önkényúr elnök teljesen lejáratta magát, mint ahogy Ana Brnabić parlamenti elnök, Miloš Vučević kormányfő és velük együtt a dinasztiás Pásztor Bálint is.
A másik Bálint (Juhász), a Tartományi Képviselőház VMSZ-es elnöke az újévi interjújában azt mondja, „a jelenlegi társadalmi megosztottságot (amit a hatalomgerjesztett, és amelyiknek ő része és haszonélvezője – B. A.), árkot ás a hatalmi többség és az ellenzék közé (amelynek képviselőitől a képviselőházi üléseken megvonta a szót – B. A.) – én abban vagyok érdekelt, hogy ezt áthidaljam”. Ki fog vele egyáltalán szóba állni?
– A következő napokban tovább szélesedik a rezsimellenes polgári front, jelentette ki január 7-én a Solidarnost [Szolidaritás] polgári kezdeményezés elindítója, Goran Ješić és hozzátette, ennek a rezsimnek „vége van”. Kiemelte, Vučićot egyedül az mentheti meg, ha valaki politikai menedékjogot ajánl neki.
A ProGlas nevű ellenzéki kezdeményezés már el is készítette és a nyilvánosság elé terjesztette „az utána következő napra” (vagyis a hatalomváltás utáni napra – B. A.) javasolt 18 intézkedést az igazságügy, a gazdaságpolitika, a média, a választási rendszer, a környezetvédelem és a biztonság területén – amelyeket a rezsimhű magyar média teljesen elhallgatott –, amelyeket muszáj lesz megtenni a társadalmi bizalom és az intézmények integritásának visszaállítására, egy igazságosabb társadalom építése céljából. Ezeket az egyes területek szakértői dolgozták ki. A ProgGlas elkészíti a mezőgazdaság, az oktatás és az egészségügy területére vonatkozó intézkedéseket is.
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi és egyéni jogok érvényesítésével kapcsolatos helyzetet és az ezzel kapcsolatos intézkedések javaslatát.
Ezt a munkát az MNT-nek kellene elvégeznie, de erre – a vezetőinek szellemi és politikai kapacitáshiánya, valamint korlátoltsága miatt képtelen/alkalmatlan. A magyar közösség értelmisége és független szervezetei azonban nem maradhatnak tétlen szemlélői az új, demokratikus szerbiai társadalom építésének, mert ez csak a marginalizálódását fokozná.
A VMSZ tagságának a pártvezetőket mielőbb meneszteni kell, ha a hatalomváltás után egyáltalán a politikai porodon kívánnak maradni, vagy eltűnnek a történelmi süllyesztőben!
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) mint egyedüli tevékeny ellenzéki pártnak kell(ene) felvállalni egy válságkezelési kiáltvány elkészítését, amennyiben van rá képessége.
Ebben a dokumentumban fel kellene térképezni a VMSZ téves nemzeti kisebbségi politikájának és a „pásztorvilág” másfél évtizedes építésének közösségre káros következményeit a társadalmi élet területein és meg kell(ene) fogalmazni a hatalomváltás utáni célokat, törekvéseket, valamint intézkedési javaslatokat. Menteni a menthetőt.
Ezeket a nyilvánosság elé kellene terjeszteni azzal a felkéréssel, hogy mondjanak véleményt és tegyenek javaslatokat azok a személyek és szervezetek, amelyek érdekeltek a magyar közösség integritásának helyreállításában és helyzetének rendezésében – egy új, jobb és igazságosabb társadalom építésében.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi vár Amerikára?
Az elnöki beavatáson feltűnően nagy számban jelent meg a milliárdos elit. Timothy Snyder azt is kimutatta, >
Végstádiumban a Vučić-Dačić-Pásztor-hatalom!
A Magyar Szó nem (vagy csak az online felületen) tájékoztat a tüntetésekről és azok társadalomváltoztatási és >
“Összeesküvés Amerika ellen”
Szerencsére, (akkor) Amerika nem vállalta az izolacionista politikát. Trump sok kijelentésében felismerhető a lindberghi szótár. Képes >
Bizalmi válságban
A külső ellenség felidézésével Vučić nyilván a tüntetések beszüntetését helyezi kilátásba, csak az a kérdés, hogy >
A globális dráma
"Tegyük Amerikát újra naggyá!", harsogja Trump és a demokratikus tömeg lelkesen üdvözli. Ugyanezt vallja Putyin és >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Az egyetemisták nagy erkölcsi győzelme
Engem különösen felháborított, hogy mindeközben vagy párszáz méterre levő Köztársaság téren Belgrád városa ünnepi újévvárást rendezett, >
Már nem az én városaim
De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >
„A rezsimnek vége van”!
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >
Az inga kileng a szélsőjobb fele
Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >
A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (3.)
A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >