Ma Cecília, Filemon névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Bojkott helyett összefogást!
Van értelme részt venni a választásokon!
A sikertelen bojkott csak a pártok, illetve a pártok vezetősége többségének a tehetetlenségét/tehetségtelenségét igazolná, és kárt okozna a közösségnek! A választásokon bojkott helyett az ellenzék egységes fellépését, az összefogását kell hirdetni! Bozóki Antal:
A magyarországi október 13-ai önkormányzati választásokon „vidéken a kormánypártok, Budapesten az ellenzék szerzett több polgármesteri posztot”.
Budapesten a főpolgármester-választást Karácsony Gergely, az ellenzék közös jelöltje nyerte; a fővárosi kerületek többségében ellenzéki, a megyei jogú városok többségében viszont kormánypárti jelöltek győztek, és mind a 19 megyei közgyűlésben a Fidesz-KDNP került többségbe. Ez azt jelenti, hogy – az ellenzéki erők összefogásának eredményeként – Magyarországon változni látszanak a politikai erőviszonyok.
Szerbiában tavaszra esedékes a háromszintű választás: a helyi önkormányzati, tartományi és a szerb parlamenti képviselők választása.
Az ellenzéki pártok többsége a választások bojkottálását szorgalmazza.
Vesna Pesić szociológus szerint „az ellenzék egyetlen lehetősége a választás bojkottálása, a jelenlegi feltételek ugyanis nem garantálják a tisztességes választást”, és hogy „ezeknek a feltételeknek az elfogadása a status quo és Aleksandar Vučić hatalmának a megtartása lenne”.
Az N1 televíziónak nyilatkozva a szociológus az úgy fogalmazott, hogy „a jelenlegi feltételek között az ellenzéknek esélye nincs a Vučič kormány leváltására”.
– Az autokratikus társadalomban, mint amilyen a mienk, ahol az országban a teljes hatalom és erő egy személy valamint az állami-politikai vezetők egy szűk csoportjának a kezében van, nem reális elvárás, hogy a választási funkciók zavartalanul megvalósuljanak, sem az hogy a végtelenül rossz választási feltételek javuljanak. De ez nem jelenti azt, hogy az ellenzék számára a bojkott az egyedüli kiút, habár bizonyos esetekben lehet jelentősége. Ebben az esetben, ellenkezőleg, a rossz állapot az országban és a társadalomban, kihívásnak kell lenni a választási folyamatban való részvételre. Ezért mindennél fontosabb, hogy a Szövetség Szerbiáért (Savez za Srbiju – SZS), mint a legnagyobb ellenzéki tömb Szerbiában, idejében visszavonja a bojkottról szóló döntését, hogy, már amennyire lehetséges, megteremtődjenek a választási feltételek és lehetőségek egy erős ellenzék választására és jelenlétére Szerbia képviselőházának jövendő összetételében. Tehát, nem választási bojkott – semmiképpen, mert a választási folyamatból való önkizárás többszörösen káros, nem csak a jelenlegi hatalomnak, hanem első sorban a politikai ellenzéknek – olvasható Miodrag R. Đorđević egyetemi tanár, a Danas c. belgrádi napilapban megjelent szerzői írásában.
Vesna Pesićnek egyébként felrótták, hogy a 2012. évi választásokon az ún. fehér (valójában érvénytelen) szavazólapok mozgalmának „egyik legkiemelkedőbb szorgalmazója volt”, hogy „az elnökválasztások második körében Tomislav Nikolić megválasztását támogatta”, és hogy ezzel „elősegítette annak a koalíciónak a győzelmét, amelyik most hatalmon van”.
Pesić véleményét nem támogatják a Szabad Magyar Szónak a bojkottal kapcsolatos körkérdésének résztvevői sem. A húsz szavazó közül a nyolc, vagyis a 40% véleménye szerint a bojkott nem az egyedüli lehetősége az ellenzéknek, „mert akkor semmi se változik”.
Azt, hogy a választások bojkottálása nem hozott semmi változást, alátámasztják a szabadkai (július 4-ei) és az óbecsei, (október 20-ai) helyi közösségi választások is.
Lehet ugyan úgy értékelni, hogy Szabadkán a bojkott sikeres volt (amit a 16,5 százalékos részvételi arány is igazol), de mi változott ezzel Szabadkán? Semmi. A Szerb Haladó Párt (CHC/SZHP) és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) továbbra is uralja a helyi közösségeket – Kisbosznia és Verušić kivételével, ahol Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége (DSHV) nyert. A Demokrata Párt (DS), a Mozgalom a Polgári Szabadkáért [Pokret za građansku Suboticu], a Magyar Mozgalom (MM) és a Dveri [Oltárajtó] is a választások bojkottjára szólította fel a polgárokat.
Óbecsén csak a SZHP és VMSZ vett rész a helyi közösségi választásokon. A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösség (VMDK), amelyiknek a székhelye egyébként Óbecse, a választásokon nem állított listát, de még csak azt sem lehetett hallani, hogy részt vett volna a választási kampányban. Kérdésemre, hogy ez miért történt, azt a tömör válasz kaptam, hogy „bojkott”. (A VMDK tagja a Szövetség Szerbiért ellenzéki tömörülésnek, amelyik a választási bojkott szorgalmazója).
Nos, ez a bojkott Óbecsén meg is bosszulta magát: „A vártnál jóval többen mentek el szavazni”, a VMDK pedig teljesen kimarad a helyi közösségekből! Most négy évig SZHP-s és VMSZ-es tanácsnokok irányítják a helyi közösségeket! (A véemeszesek „a községben jelen lévő magyarság arányához képest tragikusan szerepeltek, 50 helyett nagyjából 20 százalékot megszerezve.”)
A magyarországi választások eredménye – habár ott sem változtak a választási feltételek –, de a szabadkai és az óbecsei tapasztalat is azt igazolja, hogy az ellenzék összefogása, egységes fellépése esetén lehetséges a hatalommal szemben választási sikert elérni. Ezzel párhuzamosan, természetesen, küzdeni kell a tisztességes választási feltételek biztosításáért is. Egyébként – az Európai Parlament szervezésében – folyamatban is vannak a tárgyalások szerbiai hatalom és az ellenzék között a választási feltételekről.
Ha a párbeszéd nem vezetne eredményre, még akkor is van értelme részt venni a választásokon! Minden más, ideértve a bojkottot is, csak a jelenlegi fekete-vörös hatalom meghosszabbítását jelenti!
A választások bojkottálásának csak akkor van/lenne értelme, ha abban kivétel nélkül minden ellenzéki párt részes/részt vesz és a választópolgárok is a tömeges távolmaradásukkal támogatják.
Erre viszont esély se nincsen, mivel a hatalmi párt mindig talál (vagy, ha kell, létrehoz) valamilyen pártot, amelyik – bizonyos jutalom ellenében – hajlandó részt venni a választáson, biztosítva ezzel a demokratikusság látszatát és a hatalom legitimitását.
A sikertelen bojkott csak a pártok, illetve a pártok vezetősége többségének a tehetetlenségét/tehetségtelenségét igazolná, és kárt okozna a közösségnek!
A választásokon bojkott helyett az ellenzék egységes fellépését, az összefogását kell hirdetni!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >