Ma Tamás, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Hasznos-e a bojkottálás?
A hatalmat – törvényes módon – csak a választásokon lehet megszerezni!
Legyünk tisztában: A választásokat mindenképpen megtartják, az ellenzék részvételével, vagy az nélkül. A VMSZ és a szatellit pártjai pedig – a magyarok részéről – törvényesíteni fogják a jelenlegi fekete-vörös hatalmat. Ennek további négy évre való meghosszabbítása viszont a magyar közösség helyzetének rosszabbodását, politikai súlyának további csökkenését hozza. Kérdés, hogy a VMDP vezetői tisztában vannak-e ezzel? Bozóki Antal:
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének Tanácsa, 2019. szeptember 16-án, Óbecsén megtartott ülésén „egyhangúlag a jövő évben esedékes választások bojkottja mellett döntött”.
Döntését azzal indokolta, hogy „Szerbiában nincsenek meg a legalapvetőbb politikai feltételek sem a szabad és demokratikus választások megtartásához”.
Közleményében a testület kifejti, hogy – a Szövetség Szerbiáért elnevezésű ellenzéki tömörülés tagjaként – azokkal „a szerbiai politikai erőkkel szeretne együttműködni, amelyek a jogállamiság helyreállítását tartják a legfontosabb feladatnak térségünkben”.
A VMDK vezetése felvetette azt is, hogy – a magyar közösségen belüli „párbeszéd újjászületése” esetére – kész „egyenrangú partnerként tárgyalni minden olyan politikai és civil szerveződéssel, amely a kisebbségi érdekvédelem és érdekérvényesítés terén őszinte szándékkal és nyílt sisakkal óhajt politizálni”.
Azt azonban már nem részletezte, hogy ezek az esetleges „tárgyalások” a választásokon való közös részvételről vagy valami másról szólnának-e? De azt sem, hogy a bojkottal helyreáll-e a jogállamiság?
A VMDK-nak a választásokkal kapcsolatos álláspontja megegyezik a Demokrata Párt (Demokratska Stranka), a Szociáldemokrata Párt (Socijaldemokratska Partija) és az Együtt Szerbiáért (Zajedno za Srbiju) elnevezésű szervezet egyesülésével létrejött Egyesült Demokrata Párt (Ujedinjena Demokratska Stranka) főbizottsága szeptember 14-ei döntésével, miszerint bojkottálja a soron következő parlamenti választásokat, mert mint fogalmaztak „a rezsim még arra sem kész, hogy a tisztességes és szabad választások alapvető feltételeit biztosítsa”.
Csonka Áron a VMDK elnöke, a Családi Kör szeptember 12-ei számában megjelent nyilatkozatában még azt mondta, hogy a VMDK tagja ugyan a Szövetség Szerbiáért (Savez za Srbiju – B. A.) ellenzéki tömörülésnek, de önálló szervezetként a párt fog dönteni arról, hogy részt vesz-e a választásokon, vagy bojkottálja azokat. – Döntésünk kialakításánál mérlegelni fogjuk a délvidéki magyarság jelenlegi helyzetét, valamint azt is, milyen társadalmi értékeket akarunk a Vajdaságban, illetve Szerbiában” – nyilatkozta Csonka a hetilapnak.
A VMDK Tanácsának döntése most egyértelmesítette: a párt nem vesz részt a jövő tavaszra esedékes választásokon. Egyedül döntött ugyan, de a szerb ellenzéki pártok álláspontjával összhangban. A közleményből ugyanis az már nem tűnik ki, hogy a döntés meghozatalakor mérlegelték-e „a délvidéki magyarság jelenlegi helyzetét”, valamint azt is, hogy „milyen társadalmi értékeket akarnak a Vajdaságban, illetve Szerbiában”?
A VMDK közleménye emlékeztet arra is, hogy „a politikai szervezetek közül elsőként állapította meg, még 2018. október 10-én, a Magyar Nemzeti Tanácsi (MNT) választások alkalmával, hogy Szerbiában nincsenek meg a legalapvetőbb politikai feltételek sem a szabad és demokratikus választások megtartásához”.
A nemzeti tanácsi választásokat a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/ВМС) Magyar Összefogás nevű listája és a Magyar Mozgalom (MM – Zsoldos Ferenc lista) részvételével tartották meg.
Balla Lajos az MNT választási elemzése szerint, a 2018. évi választásokon „47 316 választópolgár (23,65%) vett részt. Az Összefogás listára 39.166 szavazatot adtak le (19,58%)”, ami 30 képviselői helyet jelentett, az MM öt mandátumával szemben. Az MM a választásokon való részvételével valójában törvényesítette a Hajnal Jenő vezette vémeszes listáját.
A tavalyi választásokon „a délvidéki/vajdasági magyar nemzeti közösség (kisebbség) több mint 80%-a elutasította a VMSZ politikáját, nem támogatta azoknak a demokratikusnak tűnő intézményeknek a működését/működtetését, amelyekre rátelepedett, azaz, amelyeket kisajátított.” Ennek ellenére, Hajnal Jenő, az MNT elnöke most a teljes/az egész nemzeti közösség képviseletében tetszeleg. Ehhez is a bojkott járult hozzá!
A bojkott „eredménye” lett az is, hogy a VMDK elvesztette még azt a két mandátumát is, amit az előző (2014. évi) MNT választásokon szerzett, ezzel együtt pedig annak a lehetőségét, hogy álláspontjait hangoztassa a testület ülésein és azokon kívül is!
Július 7-én helyi közösségi tanácsválasztásokat tartottak Szabadkán. A választások kiírását követően az ellenzéki Demokrata Párt (Demokratska Stranka), a Mozgalom a Polgári Szabadkáért, a Magyar Mozgalom (MM) és a Dveri is a választások bojkottjára szólította fel a polgárokat.
A választásokon a Szerb Haladó Párt (CHC/SZHP) és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) közös listával indult, amely a 37 helyi közösségben megszerezhető 501 mandátumból 442 szerzett meg (88 százalék). A Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége (DSHV) 37 mandátumot szerzett (7%), a Szerbiai Szocialista Párt (CПC) 9 mandátumot (2%), míg a Szerbia Ereje Mozgalom Bogoljub Karić (Снага Србије – БК) hármat (0,6,%).
A szabadkai választásokkal kapcsolatban is felmerült a kérdés: Helyes volt-e az ellenzéki szervezetek döntése a választások bojkottálásáról? Lehet ugyan úgy értékelni, hogy a bojkott sikeres volt (amit a mindössze 16,5 százalékos részvételi arány is igazol), de mi változott ezzel Szabadkán? Semmi. A SZHP és VMSZ továbbra is uralja (kettő kivételével) a helyi közösségeket!
A Mozgalom a Polgári Szabadkáért, a Magyar Mozgalom vezetői ebből az esetből semmilyen következtetést nem vontak le és a téves politikai döntésnek (rájuk nézve) semmilyen következménye nem lett.
Az eddig választási bojkottok nem hozták meg a várt eredményt, vagyis a hatalomváltást, de még csak a választási folyamat demokratizálását sem.
Az ellenzéki politikusoknak még mindig nem ismerték fel, hogy a hatalmat – törvényes módon – csak a választásokon lehet megszerezni. Vannak olyan vélemények is, hogy a bojkott egyenesen a jelenlegi hatalom malmára hajtja a vizet. Mások szerint az ellenzéki erők nem képesek a megmérettetésére, illetve menekülnek/félnek attól.
Másrészt, a választások bojkottja az ellenzéki, vagy annak látszó magyar szervezetek részéről szembe megy a magyar közösségnek a hatalomban való hatékony részvétele gyakorlásának jogával. A megoldás, tehát, a választásokon való erőteljes részvételi kampányban, a választópolgárok mozgósításában lenne. Erre viszont az említett a szervezetek – a jelekből ítélve –, sajnos, nem képesek.
E sorok írása közben érkezett a hír, hogy David McAllister, az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke megerősítette, kész vállalni a közvetítő szerepét választási feltételekről szóló párbeszédben. Az erről szóló tárgyalások kezdetét október 9-10-ére már be is jelentették. Ebből az következik, hogy a VMDK Tanácsa elsiette a választások bojkottálásának bejelentését!
A politizálás lényege nem a választások bojkottjában, hanem azok megnyerésében van! Aki viszont nem képes a megmérettetésre, az ne politizáljon!
Legyünk tisztában: A választásokat mindenképpen megtartják, az ellenzék részvételével, vagy az nélkül. A VMSZ és a szatellit pártjai pedig – a magyarok részéről – törvényesíteni fogják a jelenlegi fekete-vörös hatalmat. Ennek további négy évre való meghosszabbítása viszont a magyar közösség helyzetének rosszabbodását, politikai súlyának további csökkenését hozza. Kérdés, hogy a VMDP vezetői tisztában vannak-e ezzel?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?
A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >
A küszöb előtt várakoznak
Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >
A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >
A nemzeti identitásról…
Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >
EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!
Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >
Az Akadémia győzött!
Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >
A kormányhű celebek országa
A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >
„Mikor korlátozható a szabadság?”
A VMTT közösségi oldalán az utolsó bejegyzés négy évvel ezelőtti, a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken >
„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?
A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >
Erkölcs(telenség)
Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >
Erkölcs(telenség)
A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >