Ma Diána, József névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Zlatan talpai
Egy migráns Svédországban
A nappali szoba falának legszembeötlőbb részén egy kép lóg, amelyen két nagy és piszkos talp látható. „Ezek a talpak fizették mindezt ki.” – büszkélkedik a házigazda.
Bijeljina, Észak-Kelet Bosznia Szerbiával határos része 1992. március 31.
A többségében bosnyákok által lakott város szerb nemzetiségű lakosait értesítették, hogy a biztonságuk miatt hagyják el a települést. Több bosnyák üzlet kirakatát betörték, a boltokba ismeretlen fegyveresek belőttek. Másnap a városban megjelentek Željko Ražnjatović Arkan „Tigrisei” (valójában bűnözőkből és focidrukkerekből álló martalócok, élükön a többszörös gyilkos Arkannal). Átvették a hatalmat, elsőként – természetesen - a helyi bank páncélszekrényei felett, majd vaktában lelőttek több tucat járókelőt, többségük bosnyák volt, de szerbek is akadtak köztük. Mindezt kérkedve tették, kamerák előtt, hogy az egész világ meggyőződhessen a szerb hősiességről.
A megörökítők egyike volt Ron Haviv amerikai fotóriporter is, aki Arkan különleges engedélyével dolgozhatott. A világot bejárta az a képe, amelyen három, állig felfegyverzett szerb gyilkos közül az egyik szórakozásból a földön fekvő és halott idősebb bosnyák nő fejébe rúg. A háború után a rugdosó hős szakmát váltott, és ismert DJ lett Belgrádban. Szívesen hívták bulikba, rendezvényekre, a kezével és főleg a lábával ügyesen bánt a kütyükkel. Nemrég bukott le, nem háborús bűnök miatt, hanem kábítószer csempészetért. Ron Havivra pedig Arkan vérdíjat írt ki. A bijeljinai vérengzés volt a bevezető a három éves boszniai háborúba.
Majd 2000 kilométerre Északra, Európa békésebb felén, Malmö Rosengard nevű, bevándoroltak lakta negyedében egy panelház negyedik emeletén egy Sefik Ibrahimović nevű emigráns, aki az épület portása és gondnoka is volt, egyre nagyobb elkeseredéssel nézte a svéd televízióban a bijeljinai történteket. Ekkor kezdett el még komolyabban alkoholizálni is. Sefik ugyanis Bijeljinából emigrált Malmöbe még 1977-ben egy jobb élet reményében és egy rossz házasság után, amelyből egy fia származott.
Itt aztán hamarosan megismerkedett második feleségével a horvát/dalmát származású Jurkával, aki takarításból élt. Két gyermekük is született: egy fiú Zlatan (1981) és húga Sanela. A már akkor az alkoholizmusra hajló Sefik és a ridegen kemény Jurka (nyújtófával is verte gyermekeit, Zlatan visszaemlékezései szerint) házassága egy-két év múlva tönkrement (Zlatan ezekre az évekre nem emlékszik). Sefik újra nősült, immár harmadszor, és még két lánya született.
Zlatan és Sanela kéthetenként látogathatták apjukat, ezekre a találkozókra a fiú szívesen emlékszik.
Végül öt gyerek élt egy fedél alatt, nyomorban. 2012-ben megjelent könyvében (Én Zlatan Ibrahimović) leírta, hogy többször volt éhes, mint jóllakott. Azóta nála, már a saját családjában az egyik aranyszabály, hogy a hűtőnek mindig tele kell lennie. És amikor a két fia Vincent és Max perlekednek az anyjukkal, Helenával, Zlatan csak arra tud gondolni, hogy „nem is tudjátok milyen jó sorotok van”.
11 éves volt (és már régen focizott, nemcsak a grundon, hanem egy helyi csapatban is), amikor apját szinte csak a tévékészülék előtt látta (előtte a sörösüveg) és üveges tekintettel bámulta a hazájából érkező szörnyű híreket.
„A háború különös dolog volt. Semmit sem értettem belőle. Azt sem, hogy egyszer anyám és nővérem feketébe öltöztek. Utóbb kiderült, mert a nagymamám életét veszítette egy bombatámadásban Horvátországban. Mindenki szomorú volt rajtam kívül, engem nem érdekelt, hogy valaki szerb-e, bosnyák-e vagy bármi más.”
A második generációs „jugoszláv” emigránsnak már nem számítottak a gyökerei, neki fontosabb célja volt: focizni és mindenkinél jobban. A szomszéd gyerekekkel azt játszotta, hogy 10 koronát ad annak, aki elveszi tőle a lasztit. Ez nemcsak szórakozás volt, hanem ezzel is a labdakezelését csiszolta.
„Amikor nem a haverokkal játszottam, órákon át foci videojátékokkal foglalkoztam. Nagyon hasznos volt, mert észrevettem a hibákat, és ezeket a reális életben korrigáltam.”
A falára kitette Ronaldo képét, akit hősként tisztelt, mint olyan focistát, akinek sikerült változtatnia a dolgokon. Folyamatosan próbálta lekoppintani a mozdulatait.
A grundon már nem volt vetélytársa és elkezdett csapatban edzeni. A tréningekre nem ritkán „kölcsön vett” biciklivel járt, de hát ez annak idején Rosengardban egyáltalán nem volt kirívó eset. 13 évesen kezdett komolyabban focizni: kezdetben a malmöi BK Flaggban, majd az FBK Balkanban, aztán a Malmö FF-ben játszott.
A Balkanban – ahol több jugoszláviai gyökerekkel rendelkező srác is játszott - bosnyák edzője volt. Zlatan visszaemlékezései szerint a svéd szülők az kiabálták: „Nagyszerű fiúk, csak előre!”, a jugoszlávok pedig: „B…m az anyádat, kurva kölyök!”. Otthon éreztem magam – teszi hozzá Zlatan.
Malmöből már menő profiként távozott az Ajaxba 80 millió koronáért (kb. 8 millió euró). Itt már játszott és gólokat lőtt a Bajnokok Ligájában is. És innen nem volt megállás: Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG és a jelen pillanatban Manchester United. Ismét együtt kedvenc edzőjével, José Mourinhóval, akiről könyvében is nagy tisztelettel mesél. „Azonnal megéreztem, hogy különleges, úgy nézett ki, mint egy filmcsillag, szemtelen volt. Tudta, hogy mennyit ér és néha goromba volt a vetélytársaival. Azonnal a szívembe zártam. Soha nem kiabált, de az emberek hallgattak rá. Valami azonban zavart, ez pedig az arca volt. Akármit csináltam, ugyanolyan maradt: rezzenéstelen.”
Viharosabb volt a viszonya Pep Guardiolával, a másik nagy edzőmágussal, akihez egyszer az öltözőben még hozzá is vágta sporttáskáját. Utóbb ebből klubcsere lett.
Sokan nincsenek kibékülve Zlatan pökhendi, sokszor kötekedő, durva viccektől sem visszariadó viselkedésével a pályán és azon kívül is. Ilyenkor a mostoha körülmények között saját magát felnevelt, utcai harcokban edződött srác mutatkozik meg.
A rendezetlen családi állapotok következménye lehet az is, hogy másfél évtizede szinte harmonikus kapcsolatban él Helena Seder, nála több mint egy évtizeddel idősebb üzletasszonnyal, akivel két fiuk van. Hogy házasság nem köttetett, az nem Zlatan bűne, hanem Helenáé, mert az asszony szabadságának megnyirbálásaként élné meg a feleség státuszt. Mindenestre Helena mindenhova elkíséri férjét, és most Párizs után, hajlandó volt Manchesterbe költözni. Nem úgy, mint egy másik MU játékos (David De Gea) felesége, a popénekesnő Edurne Garcia, aki szerint Manchester úgy néz ki, mint egy hűtő hátsó része.
Zlatan egy másik gyerekkori álmát is megvalósította, Helenával megvették azt a malmöi házat, amelyről mindig is álmodozott, annak ellenére, hogy a tulajdonosa el sem akarta adni. De az ajánlatnak nem tudott ellenállni. Úgy hírlik, a berendezést Zlatan az asszonyra bízta, csak egy részlethez ragaszkodott: a nappali szoba falának legszembeötlőbb részén egy kép lóg, amelyen két nagy és piszkos talp látható. „Ezek a talpak fizették mindezt ki.” – büszkélkedik a házigazda.
A többszörösen hátrányos helyzetű rosengardi srác feljutott a csúcsra és jelenleg a legismertebb svéd brandek közé tartozik (IKEA és a többiek). A Zlatan név már vagy másfél évtizede le van védve. A Svédországba repülővel érkező utast Zlatan plakátjai és parfüm kollekciója várja. Bjorn Börg után ő minden idők legsikeresebb svéd sportolója. Tízszer volt svéd aranylabdás, hatszor a világon az első.
A nyomtatott változat a 168 Órában jelent meg.
Következő cikk: Kilencven éves a mozi, ahol egyszer Tolnay Klári is volt pénztáros
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
OKTATÁSI ÜRÖMÖK
A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >
Magyar mozgalom – A vég kezdete
Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >
Egyre lejjebb a lejtőn
A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >