2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Megmérettetés előtt

Taktikázások, kockázatok és bizonytalan közeljövő a vajdasági magyar politikumban

„Továbbra is nyílt, sőt, egyre jobban szétnyíló seb tátong a vajdasági magyar közélet kellős közepén.“ Vataščin Péter (Második Nyilvánosság):

Vessünk egy pillantást a Magyar Mozgalom profiljára, amely lassan, lépésről-lépésre épül. A helyi szervezetek megalakulása, a bemutatkozások, a Mocorgó családbarát rendezvény, a Jogbogozó, a vitaestek szervezése mind a következetesség és az aprómunka benyomását keltik. Érdekességszámba megy, hogy ennek ellenére az eddigi leglátványosabb akciójuk azonban a Pásztor István elleni fegyelmi indítvány beadása volt, amely vizuálisan különösen hatásosan festett, egyértelmű kezdeményezőkézséget mutatott a szabadkai Magyar Háznál január 25-én felvonuló tömeg. Maga a Pásztor-ellenes gesztus pedig a fanyar humortól sem volt mentes, különösen, hogy az érintett 50 ember (akiket néhány tucat társukkal együtt azóta de facto ki is zártak a pártból) ezt az akasztófa árnyékában tette meg. Mindezek megfelelően tematizálják a közbeszédet, szapora életjeleket küldenek arról, hogy a MM él és virul, készen áll a megmérettetésekre. Ugyanakkor ez még kevés. Nem csak azért (ami nyilván világos a szervezet számára is), mert számos más téren is új kommunikációt és tevékenységeket kell még felmutatni az említett eredmények mellett, hanem mert nem minden egyértelmű jelenleg.

Ezen a ponton mindenképpen fel kell vetni az MM identitásproblémáját, amely kétségtelenül fennáll a közvélemény szemében. „Pártszerű képződményről” beszélt a választási együttműködést beharangozó VMSZ-MEP-VMDP-s közös közlemény, amely jól mutatja, hogy a Mozgalom talán legnagyobb támadási felületét épp a hibrid mivolta eredményezi: sokan sem pártként, sem civil mozgalomként nem képesek beazonosítani őket. A közéleti sikerhez azonban kell egy pontos, gyorsan bemérhető és elfogadott identitás az esetleges gyanakvások elkerülése céljából. Az emlegetett aprómunkák ugyan hitet tesznek az alulról való építkezés és a közvetlenség civil credoja mellett, de számos hangsúlyosabb médiabeli megjelenésben ez máshogy fest. Korhecz Tamás, Maglai Jenő, Varga László vagy Joó-Horti Lívia igen sokat szerepelnek, és egyes választópolgárok nehezen szabadulhatnak meg attól az érzésüktől, hogy itt VMSZ 2.0-ról van szó. Ennek a többi között lehetnek kézenfekvő okai, főként ha például olyan eseményeket nézünk, amelyeknél ezek a személyek az illetékesek/érintettek, de emellett kitapintható a taktikázós jelleg is. Ha ezt a külső szemlélő gyanakvással vagy akár ellenségesen fogadja, akkor az összes többi, pártos vagy pártközeli múlttal nem rendelkező MM-tag inkább csak a díszlet benyomását fogja kelteni, és a Vajdasági Magyar Szövetség vádja, nevezetesen hogy itt a sértődött, lehetőségektől elesett pártbeli ellenzék aktivitásáról van szó, termékeny talajra lelhet. Úgy tűnik tehát, hogy a fő dilemma a következő: az említett konkrét személyek akkor erősíthetik meg pozícióikat, ha az MM elindul a pártosodás biztos útján, ellenkező esetben (vagy ehelyett!) olyan tagokat kellene előtérbe tolniuk, akik teljesen világossá teszik a szervezet innovatív jellegét, azt, hogy itt a politikait és a civilséget újfajta módon vegyítő szervezetről van szó (mint amilyen pl. a mostanra már lényegében világos szerepkörrel és autoritással rendelkező Szlovákiai Magyarok Kerekasztala), ahol Korhecz és a többi „veterán” politikus nem elsők az egyenlőek között.

Ha a Mozgalom inkább pártszerű vonásait és pártpolitikai viszonyrendszerbe ágyazódó helyzetét nézzük meg, akkor fontos kiemelni azt, ahogyan korábban a szinte kizárólag szakpolitikusi szótárat használó Korhecz vagy Varga elkezdtek sokkal közkeletűbb, elsősorban a VMSZ-szel szemben vádaskodó hangnemet használni. Nem kevésbé jelentős fejlemény az „Építkezünk” feliratot viselő plakátok felbukkanása Vajdaság-szerte két hete, amelyen február elejére aztán végül megjelent az építőkockákból összeálló Magyar Mozgalom név is. Habár Korhecz leszögezte, hogy a választásokon való indulásról a szervezet közgyűlése fog dönteni, a „suttogó” plakátok mintha épp egy kampánynak készítenék elő a terepet. Nem lehet elmenni amellett az információmorzsa mellett sem, amely szerint öt párt, köztük a demokraták és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga támogatná Korhecz Tamás indulását a szabadkai polgármesteri posztért, gyakorlatilag a VMSZ és a haladók ellen. Ezt a lehetőséget az MNT volt elnöke utóbb határozottan cáfolta, azonban világos, hogy az ilyen megnyilatkozások nem alaptalanok, ha mást nem, azt biztosan jelzik, hogy több párt számol a személyével és ezzel együtt az MM-mel is, mint lehetséges partnerrel. Végül részben számításnak tartható az a nagy felhördülés is a Mozgalom részéről, amely a kizárásokat kísérte. Nem tűnik alaptalannak azt feltételezni, hogy számukra a fegyelmi eljárás kétségtelen végeredménye sokkal látványosabbnak tűnt, Pásztorék önkényét mintegy bizonyítván több előnnyel kecsegtetett, mint az önkéntes kilépés. Ezt biztosan tudta az elnök és a pártvezetők is, viszont Pásztor István megtorlási vágytól sem mentes nyilatkozatainak tükrében egyszerűen elfogyott a türelmük, és ezzel együtt engedtek a „renegát” párttagok burkolt céljának. A felsorolt példák javarészt az MM taktikai lépéseire utalnak, kívülről azonban még mindig korai megmondani, hogy pontosan milyen szándékaik lehetnek ezzel. Várhatóan annál több részletet megtudunk majd, minél közelebb lesz a választások időpontja, ha végül pedig tényleg az indulás mellett döntenek, érdekes lesz látni, hogy az összefoglalt lépéseket hogyan fogják utólag magyarázni, ha fogják egyáltalán.

Természetesen van egy teljesen ésszerű magyarázata is az MM kiforratlanságának. 2015 nyara óta egyszerűen túl kevés idő telt el, a szervezet alapjainak kiépítése még most is zajlik, túl ingatag még minden, és ha sikerül is a megvalósítás úgy, ahogyan az az MM alapvető dokumentumaiban szerepel, ahhoz még időre van szükség. Az említett identitásprobléma is  korrigálható még, ha tényleg a leírt módon áll fenn. Valószínű, hogy az idei év végére egy sokkal megfoghatóbb MM-ről beszélhetünk majd (főleg ha tényleg indulnak a választásokon, és ki is harcolnak maguknak pozíciókat), amelynek köszönhetően jelentősen pontosabban lehet majd meghatározni a hiányosságait és erősségeit.

A másik oldalon a VMSZ az utóbbi hónapokban fokozatosan egyértelművé tette, hogy nem hátrál, és kész akár valódi pártszakadás árán is kenyértörésre vinni a belső feszültséget. Ennek a legvilágosabb tanúságtétele a tömeges kizárások. Az MM-et folyamatosan a magyar érdekképviselet szétverésével és bosszúvággyal/sértődöttséggel vádolják, akár még a szimpatizánsoknak alig tűnő emberekre is készek nyomást gyakorolni (mint ahogy ez megtörtént e sorok írójának teljesen MM-en kívüli barátjával). A hasonszőrű lépések csak erősödni fognak az áprilisi választási dömping időszakáig. Világos, hogy javarészt erőből, és a saját erejükben bízva próbálják meg megtartani a pártot. A nagy kérdés csak az lesz, hogy tagságban, hitelességben és erkölcsileg mennyi veszteséget szenvednek tavaszig, mert ennyi feszültség és nyílt konfliktus után ez nyilvánvaló következmény. Érdekes (bár most már súlytalan) kérdés utólag, hogy vajon Pásztor, vagy a párt olyan erős emberei, mint Nyilas Mihály vagy Újhelyi Lukács, megpróbálták-e, (és ha igen, meddig) komolyan pacifikálni a helyzetet, visszaédesgetni a lázadókat az emlegetett veszteség elkerülése végett?

A VMSZ pozíciói egyébként még mindig jók: a negyed évszázada építgetett pártszervezet, a belgrádi és budapesti támogatottság, az 50 milliárd forintos gazdaságfejlesztésre előlátott támogatás mind jó ütőkártyák, de ha mélyen belegondolunk, valami még mindig hiányzik, leginkább a megnyugtató mértékű autoritás és erkölcsi tőke, vagy legalábbis az a nyilvános kép, amely 2014 végéig kifelé nehezen kikezdhetőnek mutatta a pártot. Ha a veszteség egy kicsit is eléri a kritikus szintet, akkor az akár Pásztor István elnöki székébe is kerülhetne (emlékezhetünk: a Kasza-korszaknak is egy félresikerült választás vetett véget), bár nem feltétlenül rövidtávon, a politikai agónia igen hosszúra is elnyúlhat. A bizonytalanságot növelheti az Orbán-kormány által folyósított pénzek kezelése is, amely mennyei manna, de valóságos aknamező is a párt számára, hiszen a legkisebb hibák és visszaélések kivesézésére is sokan ugrásra készen állhatnak, itt érdemes lesz majd figyelni az oknyomozó újságírást. A harc egyre elkeseredettebb, és ezzel együtt egészen biztos, hogy a pártvezetés az előttünk álló feszült kampányidőszakban nem tudja kiszámolni minden lépésének következményét, magyarán szólva kockáztat, de a választások kontextusában lépéskényszerben van a Mozgalom is. A kampánytól függetlenül is pedig az az egyik legfőbb kérdés, hogy a VMSZ és az MM, illetve a mögöttük felsorakozó szervezetek mennyire tudják egymást hitelesen bírálni, és ha nem megfelelő hangnemet ütnek meg, az mennyire kelt majd visszatetszést a közvéleményben?

A párt részéről az elmúlt időszak legfurcsább lépése az volt, ahogyan az néhai elnökük és alapítójuk, Kasza József halálát kezelték felemás módon. Gyakorlatilag a VMSZ utolsóként, egynapos késéssel adott hírt (egy fekete keretes szövegben, majd két régi harcostárs, Kern Imre és Dudás Károly írásaiban) az egykori politikus eltávozásáról, mintha nem lettek volna biztosak abban, hogy mit is tegyenek. A szabadkai Városházán később szervezett emlékülésre senki sem ment el a pártvezetésből, csak később, a temetésen jelentek meg. Pásztor István pedig személyesen egy mondattal sem búcsúztatta el elődjét, és azt azért hozzá kell tenni, hogy sokkal kisebb horderejű ügyekben is adott már ki közleményeket korábban. A párt tulajdonképpen két lehetőség között ingadozott: sem a teljes ignorancia, sem a teljes tiszteletadás mellett nem kötelezték el magukat, hanem furcsa módon ingáztak a kettő között, amely legalábbis valamilyen mértékű zavarra utal körükben – már csak azért is, mert a teljeskörű és gyors kegyeletadásnak semmilyen hatása nem lett volna a legerősebb vajdasági magyar politikai formáció népszerűségére.

Kasza József emlékét azonban nem csak a VMSZ kezelte sajátosan. Egyes emlékezésekben, kommentárokban teljesen kívülállók, vagy akár MM-tagok is kizárólag csak magasztalták Szabadka egykori polgármesterét úgy, hogy egyáltalán nem nézték a kilencvenes években valóban megkerülhetetlen eredményeket felmutató politikus nyilvánvaló rossz lépéseit is. Ez nem csak a kegyeletadás „elhunytról jót vagy semmit” jellege miatt lehetett így, amely magától értetődő dolog, hanem azért is, mert így a VMSZ Pásztor-féle vezetését bírálhatták közvetett vagy akár közvetlen módon. Jegyezzük meg: ehhez a leírtak alapján számos támadási felületet tálcán kínált fel nekik a párt. Összességében tehát úgy áll a dolog, hogy egy fontos vajdasági magyar közéleti személyiség még holtában sem lehet a kívánatos mértékig „semleges”, különböző emberek és csoportok jó- vagy rosszszándékból, ill. öntudatlanul, de a legtöbbször különféle markáns értékítéletek szerint fogják felhasználni az emlékét még ekkor is. Az elmúlt hónapok eseményei közül ez az egyik legjobb példája annak, hogy továbbra is nyílt, sőt, egyre jobban szétnyíló seb tátong a vajdasági magyar közélet kellős közepén, amely egy ideig még biztosan nem fog behegedni.

 

2016. február 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Szijjártó és Várhelyi a haladók és a VMSZ szolgálatában

A külügyminiszter legújabb, felületesnek, de pökhendinek is nevezhető, tárgyismeretet nélkülöző nyilatkozata ismételten megmutatta, hogy a Fideszes >

Tovább

Posztfasizmus

Nem terrorizál, hanem csábít. Ritkán tilt, annál gyakrabban kisajátít. Nem elégszik meg a puszta pártpolitikával, hanem >

Tovább

A VMSZ FRIGYE A RADIKÁLISOKBÓL LETT HALADÓKKAL

A Pásztor Bálint VMSZ-elnök magánlapjának is mondható Magyar Szó ugyancsak a május 9-ei számának címoldalán kapott >

Tovább

A médiaszabadság Szerbiában 2002 óta a legalacsonyabb szintre esett

A Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásával vádolt személyek felmentése a jogi körülmények jelentős rosszabbodását jelenti. Ezt nem >

Tovább

Szerbiai választások: csodára várva

A lelkek kufárjai a bulvárosodó médiumok lettek. Növekszik a háborús veszély, tehát szükség lesz valamilyen megmentőre. >

Tovább

Pásztor után Juhász – eben guba, kutyán suba!

Zobenicát (természetesen) a SNS szavazógépezete ugyancsak szavazattöbbséggel megválasztotta az egyik alelnöknek. Nos, ez a Zobenica fogja >

Tovább

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább

Harcosok klubja

Sokan kérdezték korábban, miért fontos nekem e téma. Amikor kitört az ukrajnai háború két éve, ugyanannyian >

Tovább