2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Mit hozott Vajdaságnak a Nemzeti Együttműködés Rendszere?

A három legfőbb pozitívum és a három legfőbb negatívum

Mit hozott Vajdaságnak a Nemzeti Együttműködés Rendszere?

A NER olyan negatív következményekkel is járt Vajdaságban, ami korábban teljesen elképzelhetetlen lett volna a magyarság körében: ez pedig a fanatizálódás. A magyar kormány, illetve a kormánypárti média által terjesztett konteók ide is eljutottak, így nem meglepő, hogy ma már Vajdaságban is sokan vannak, akik hisznek a Soros-féle összeesküvésben, illetve abban, hogy a közel-keleti és afrikai migránsok azért kelnek útra, hogy elfoglalhassák a magyar munkahelyeket. Majláth Ronald (Autonómia):

Amikor tíz évvel ezelőtt, 2010. április 25-én a magyarországi országgyűlési választások második fordulójában a Fidesz megszerezte a kétharmados többséget, még kevesen sejtették, hogy ezzel nem csupán négy évnyi jobboldali kormányzás következik Magyarországon, hanem egy egészen új korszakba lépünk.

Az önmagát csak Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) nevező kormányzás nem csak egy új hatalomgyakorlási formát, hanem ideológiai váltást is hozott az első Orbán-kormányhoz képest, amit leginkább a „polgári” jelző „illiberálisra” cserélése jelképezett.

Ám ez idő alatt nem csak a kormányzás formája változott, hanem maga a magyar társadalom is, amely politikailag megosztottabb lett, mint valaha. Érdekes módon azonban ez a folyamat nem ment végbe Vajdaságban, ahol a választójoggal bíró magyarság körében a Fidesz népszerűsége – minden más szomszédos országgal összevetve – hatalmas, ahol semmiféle babér nem terem az ellenzéknek. Hogy lássuk ennek az okát, mindenekelőtt azt kell megvizsgálnunk, milyen pozitívumokat és negatívumokat hozott az elmúlt tíz évben a NER a vajdasági magyarságnak.

Aligha akad bárki is, aki megkérdőjelezné, hogy a legnagyobb pozitívum az itt élő magyarságnak az egyszerűsített honosítási eljárás megszavazása volt, ami nem csak a nemzeti identitást erősítette meg, hanem erkölcsi jóvátétel is volt a korábbi népszavazási kudarcért.

A magyarországi baloldal – amely 2004-ben politikai szűklátókörűsége miatt ellenezte a határon túli magyarok kettős állampolgárságát – ezzel valójában történelmi vereséget szenvedett Vajdaságban, amit valószínűleg már sosem fog kiheverni.

És bár a kettős állampolgárság megszerzése a magyarság elvándorlását is magával hozta, az is vitathatatlan, hogy rengeteg családnak éppen a külföldi munkavállalás lehetősége hozta el, hogy emberi módon éljen és iskoláztassa a gyerekeit.

A második pozitívum a vajdasági magyarság támogatásával áll kapcsolatban, ami természetesen nem csak anyagi segítségnyújtást jelent. Emlékezetes: 2011-ben a szerb parlament olyan kárpótlási törvényt fogadott el, amely kollektív bűnösként tekintett a magyarokra, ezzel gyakorlatilag kizárta a kárpótlásból a Vajdaságban 1944-45-ben élőket és azok leszármazottait. Hogy a jogszabályon végül változtattak, az elsősorban a magyar kormány erőteljes fellépésének volt köszönhető, így mostanra már többen is visszakaphatták egykor elvett vagyonukat.

Budapest támogatása természetesen anyagi támogatást is jelent a Magyar Nemzeti Tanácson, a Prosperitati Alapítványon és más intézményeken keresztül, ami jóval magasabb, mint amit a Gyurcsány-, illetve Bajnai-kormány adott összesen.

És végül nem feledkezhetünk meg a harmadik legfontosabb pozitívumról sem, ami óriási hatással van a vajdasági magyarságra: ez pedig a szerb-magyar viszonyok normalizálása. Ma már sokan megfeledkeznek azokról az időkről, amikor ez a viszony cseppet sem volt konfliktusmentes:

a „temerini fiúk” elleni példátlanul súlyos ítélet, illetve a magyarverések után ez már egy teljesen más korszak.

Márpedig Európának ezen a részén ez is nagy eredmény, aminek a jelentőségét egyáltalán nem szabad alábecsülni.

A NER azonban negatívumokat is hozott Vajdaságban, amelyeket óriási hiba lenne eltagadni. Ezek közül a legfontosabb mi más is lehetne, mint a politikai megosztottság. Míg a legjelentősebb vajdasági magyar pártok Magyar Koalíció néven közösen indultak a 2008-as parlamenti választáson, ma már egy ilyen összefogás teljesen lehetetlen lenne. Sőt, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége között gyakorlatilag nincs is párbeszéd, nem is beszélve a Magyar Mozgalomról, amelynek még párttá sem kellett alakulnia ahhoz, hogy ellenségként kezelje a másik oldal.

A magyarok politikai megosztottsága így természetszerűleg hozza el, hogy összefogás híján egyre több önkormányzatban szorulnak kisebbségbe a magyarság képviselői.

De a NER olyan negatív következményekkel is járt Vajdaságban, ami korábban teljesen elképzelhetetlen lett volna a magyarság körében: ez pedig a fanatizálódás.

A magyar kormány, illetve a kormánypárti média által terjesztett konteók ide is eljutottak, így nem meglepő, hogy ma már Vajdaságban is sokan vannak, akik hisznek a Soros-féle összeesküvésben, illetve abban, hogy a közel-keleti és afrikai migránsok azért kelnek útra, hogy elfoglalhassák a magyar munkahelyeket.

Ez a végtelenül együgyű politikai üzenet természetesen magával vonta azt is, hogy ezzel olyan embertömegek zúdultak be a politikai diskurzusba, amelyek korábban legfeljebb háttérzajnak használták a politikai híreket. Most viszont eljött az ő idejük: ahogy a közösségi oldalakon a kommentmezők az ő gyűlölködéseikkel vannak tele, úgy szorították ki az értelmiségieket a politika világából. A vérmes rajongóktól és a fanatikusoktól ma már a vajdasági magyarság közösségi platformjai is ugyanolyan szennyezettek, mint a magyarországiak, ami teljesen ellehetetleníti a közügyekről szóló társadalmi párbeszédet.

Végül, a harmadik leginkább negatív következmény a médiával kapcsolatos.

Ahogy Magyarországon, úgy a vajdasági magyar médiában is az a modell lett uralkodó, amely szerint a hatalmi pártot támogató sajtóorgánumoknak jut minden anyagi forrás, a független lapoknak viszont a piacról kell megélniük.

Túl azon, hogy ez a politikai manipuláció melegágya, ma már jóval kevesebb magyar sajtótermék jut el az emberekhez, mint korábban. Erősen kétséges, hogy mindez a vajdasági magyarság érdeke lenne.

Ha a NER három legfőbb pozitívumát és negatívumát összevetjük, akarva-akaratlanul is észrevehetjük, hogy míg az előbbiek között elsősorban olyanokat találunk, amelyek közvetlenül hatnak az emberek mindennapjaira, addig az utóbbiaknak csak közvetetten, áttételesen van hatásuk.

Sajnos ma még nagyon kevesen vannak azok, akik elfogultság nélkül, tárgyilagosan vizsgálják a magyarországi politika vajdasági hatásait, amire előbb vagy utóbb feltétlenül szükség lesz, ha az itt élő magyarság életképes közösségként kíván fennmaradni.

 

2020. április 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Bíztak Közép-Európában

Nagyon foglalkoztat, hogy miként vélekednének ma róla. Feltételezem, hogy ma is ragaszkodnának hozzá, hiszen itt előbb >

Tovább

Szijjártó és Várhelyi a haladók és a VMSZ szolgálatában

A külügyminiszter legújabb, felületesnek, de pökhendinek is nevezhető, tárgyismeretet nélkülöző nyilatkozata ismételten megmutatta, hogy a Fideszes >

Tovább

Posztfasizmus

Nem terrorizál, hanem csábít. Ritkán tilt, annál gyakrabban kisajátít. Nem elégszik meg a puszta pártpolitikával, hanem >

Tovább

A VMSZ FRIGYE A RADIKÁLISOKBÓL LETT HALADÓKKAL

A Pásztor Bálint VMSZ-elnök magánlapjának is mondható Magyar Szó ugyancsak a május 9-ei számának címoldalán kapott >

Tovább

A médiaszabadság Szerbiában 2002 óta a legalacsonyabb szintre esett

A Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásával vádolt személyek felmentése a jogi körülmények jelentős rosszabbodását jelenti. Ezt nem >

Tovább

Szerbiai választások: csodára várva

A lelkek kufárjai a bulvárosodó médiumok lettek. Növekszik a háborús veszély, tehát szükség lesz valamilyen megmentőre. >

Tovább

Pásztor után Juhász – eben guba, kutyán suba!

Zobenicát (természetesen) a SNS szavazógépezete ugyancsak szavazattöbbséggel megválasztotta az egyik alelnöknek. Nos, ez a Zobenica fogja >

Tovább

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább