2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Srđa Popović, a bajkeverő?

1999-ben azért jöttek ide otporosok hogy segítséget kapjanak a szerb rendszer ellen. 2017-ben pedig azért jön ide egy volt otporos, hogy civil aktivistáknak segítsen a magyar rendszerrel szemben. És közben ugyanaz a párt van kormányon Magyarországon.

 

„Soros támogatásával zajlik egy felkészülés a polgári engedetlenségre, ami könnyen erőszakos zavargásokba csaphat át, mint Szerbiában és Macedóniában. Azok a külföldiek, akik Magyarországra érkeznek előadásokat tartani polgári engedetlenségről, Szerbiában és Macedóniában utcai zavargásokba torkolló akciókban vettek részt.”

Ezt mondta Rogán Antal miniszter szerda este az ATV Egyenes beszéd című műsorában, ami az eddigi legkonkrétabb utalás volt arra, hogy mire gondol a Fidesz, amikor „külföldi erők által szervezett” utcai zavargásokra számítanak ősszel. Rogán azt is elmondta, olyan ember jön előadást tartani, aki könyvet is írt a polgári engedetlenségről. Bár nem mondta ki a nevét, ez alapján már erősen valószínűsíthetjük, kiről van szó. (Szerda este levélben kerestük a kormányzati tájékoztatási központot, hogy pontosan kire gondolt Rogán Antal, a cikk megjelenéséig nem kaptunk választ.)

Csütörtökön ugyanis a Közös Ország Mozgalom színpadán, az Agorán tart előadást Srđa Popović, az Otpor (Ellenállás) nevű egykori szerb ellenzéki szervezet tagja, aki Útmutató a forradalomhoz címmel könyvet is írt az erőszakmentes ellenállásról, és aki az utóbbi években rendszeresen tart képzéseket hasonló aktivistáknak a világ legkülönfélébb részein. A Közös Ország Mozgalom pedig a választási rendszer igazságosabbá tételével foglalkozik, és ők hirdették meg, hogy ha október 23-ig nem sikerül elfogadtatni egy új választási törvényt, akkor polgári engedetlenségbe kezdenek.

Ezekből az elemekből rakhatta össze a kormánykommunikáció, hogy utcai zavargások készülnek. Bár mind Popović könyvében, mind a Közös Ország Mozgalom nyilatkozataiban kifejezetten erőszakmenetes ellenállásról van szó (Popović a könyvben hosszan érvel amellett, miért nem jó az erőszak), mégsem ez a legnagyobb csavar a történetben.

Hanem az, hogy Milošević ellenzéke, és kifejezetten az Otpor is Magyarországon szervezte az ellenállást a 2000-es választás előtt, az első Fidesz-kormány idején, a magyar kormány segítségével.

Két évvel ezelőtt még a fideszes Németh Zsolt is meleg szavakkal emlékezett vissza arra az időre, amikor segítettek az Otpornak rendszert dönteni. 2015-ben az akkori Origo Magyarországon készítették elő Milošević bukását című cikkben emlékezett vissza erre az időszakra.

„Miloševićnek távoznia kell a hatalomból, enélkül nincs szerbiai demokrácia, és elképzelhetetlen a stabilitás Délkelet-Európában” - idézi a cikk Németh Zsolt akkori külügyi államtitkár (jelenleg pedig külügyi bizottsági tag) nyilatkozatát a kilencvenes évek végéről. Zoran Đinđić akkori ellenzéki vezető 1999-ben Orbán Viktorral is találkozott Budapesten.

„Ezzel a találkozóval vette kezdetét a szerbiai ellenzékkel folytatott együttműködés” – mondta az Origónak Németh Zsolt, Đinđič úgy utazhatott el Budapestről Romániába, hogy biztosították: a szerb ellenzék Magyarország segítségére is számíthat.

A cikk azt írja: „A budapesti kormány egyike lett azoknak, akik nem csak szóban kötelezték el magukat Milošević eltávolítása mellett. Ennek előkészületei pedig már javában formálódtak.”

Idézzük tovább Németh Zsoltot:

„Magyarország a szó legjobb értelmében hátországot biztosított a Milošević-ellenes erőknek. Teret és módot adott arra, hogy átgondolják munkájukat, és ténylegesen előkészítsék a demokratikus átmenetet. Kaput is nyitottunk: a nehéz időkben szerb értelmiségiek, vállalkozók, művészek százai költöztek átmenetileg Magyarországra, ahol biztonságot és reményt, biztatást kaptak” – mondta az Origónak erről az időszakról.

A cikk szerint ráadásul Budapest fontosságát az is növelte, hogy Amerika úgy döntött, hogy innen koordinálja a szerb ellenzék felkészítését. Amerika ugyanis aktívan támogatta a Milošević-rendszerrel szembeni ellenállást.

A magyar Külügyminisztérium indította el az úgynevezett Szegedi Folyamatot is, ami a szerb ellenzéki vezetésű városokkal való együttműködést jelentette (mivel 1996-ban több városban is győzött az ellenzék). „Így lehetett legitim módon, intézményesen segíteni a Milošević-ellenes erőket” - mondta erről Németh Zsolt, a magyar külügy pedig (a némettel együtt) azt gondolta, hogy ezeken a településeket kell erősíteni az ellenzéket.

„A Szegedi Folyamat keretében rendszeresen szerveztünk konferenciákat, képzéseket a szerb ellenzék számára” – emlékezett Németh Zsolt, de ezek nem csak egyszerű konferenciák voltak, a háttérben közben segítettek az ellenzéknek felkészülni a választásra.

És már meg is érkezünk a mostani történet szereplőjéhez, amihez szó szerint idézzük az Origo-cikk egy bekezdését:

„Ebben az időszakban megfordultak Magyarországon a szerb ellenzék emblematikus vezetői” – fogalmazott Németh Zsolt. Köztük voltak az Otpor tagjai is, „akiket itt készítettek fel a rezsim megdöntésére”.

Ennek az Otpornak a leghíresebb tagja Srđa Popović. Az Otpor képzéseinek nagy része Magyarországon zajlott, az itt tanultakat aztán Szerbiában hasznosították. (Például, hogy a szervezetben nem volt hierarchia, így nehezebb felszámolni.) Az Otpornak aztán kulcsszerepe lett Milošević 2000-es bukásában. Popović ebben az interjúban mesél arról, hogy Budapesten került a kezébe a számára azóta is meghatározó Gene Sharp-könyv az erőszakmentes ellenállás alapjairól. Popović később CANVAS (Centre for Applied Nonviolent Action and Strategies) néven alapított szervezetet, ami különféle ellenzéki csoportoknak tart képzéseket.

Rogán Antal erről nem beszélt, de ilyen színes és fordulatos a kelet-európai történelem. 1999-ben azért jöttek ide otporosok hogy segítséget kapjanak a szerb rendszer ellen. 2017-ben pedig azért jön ide egy volt otporos, hogy civil aktivistáknak segítsen a magyar rendszerrel szemben. És közben ugyanaz a párt van kormányon Magyarországon.

(444.hu)

 

2017. szeptember 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Bíztak Közép-Európában

Nagyon foglalkoztat, hogy miként vélekednének ma róla. Feltételezem, hogy ma is ragaszkodnának hozzá, hiszen itt előbb >

Tovább

Szijjártó és Várhelyi a haladók és a VMSZ szolgálatában

A külügyminiszter legújabb, felületesnek, de pökhendinek is nevezhető, tárgyismeretet nélkülöző nyilatkozata ismételten megmutatta, hogy a Fideszes >

Tovább

Posztfasizmus

Nem terrorizál, hanem csábít. Ritkán tilt, annál gyakrabban kisajátít. Nem elégszik meg a puszta pártpolitikával, hanem >

Tovább

A VMSZ FRIGYE A RADIKÁLISOKBÓL LETT HALADÓKKAL

A Pásztor Bálint VMSZ-elnök magánlapjának is mondható Magyar Szó ugyancsak a május 9-ei számának címoldalán kapott >

Tovább

A médiaszabadság Szerbiában 2002 óta a legalacsonyabb szintre esett

A Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásával vádolt személyek felmentése a jogi körülmények jelentős rosszabbodását jelenti. Ezt nem >

Tovább

Szerbiai választások: csodára várva

A lelkek kufárjai a bulvárosodó médiumok lettek. Növekszik a háborús veszély, tehát szükség lesz valamilyen megmentőre. >

Tovább

Pásztor után Juhász – eben guba, kutyán suba!

Zobenicát (természetesen) a SNS szavazógépezete ugyancsak szavazattöbbséggel megválasztotta az egyik alelnöknek. Nos, ez a Zobenica fogja >

Tovább

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább