Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Megmondalak apukámnak!
„A gyerekek, akiket a párt annyira szeret értelemtől megfosztott birkanyájnak tekinteni, már felnőttek. És nem félnek.” V. Meszes Ildikó ((Magločistač):
Mindannyian emlékezhetünk gyerekkorunkból olyan eset(ek)re, amikor a gyengébb, megalázott, legyőzött gyerek utolsó aduként azzal vág vissza, hogy megmondalak apukámnak, aki majd jön és jól megver téged.
Valami ilyesmi tapasztalható most a vajdasági magyar politikai színtéren. A Vajdasági Magyar Szövetség, amely – elnöke szerint – az itteni megfogyatkozott, bár meg nem tört magyarság totális, abszolút támogatottságát élvezi, olyannyira, hogy csak a VMSZ és senki más, ezt a dacos hisztit vágta be. Pásztor István és maroknyira fogyatkozott, ámde legalább annyira lelkes elit alakulata, kissé skizofrén módon egyrészt folyton arról beszél, hogy ez a balliberális (helyenként viszont szélsőjobb), idegen elemek által finanszírozott Magyar Mozgalom csak pár száz hangoskodóból áll, akik listát se tudnak állítani a választásokon és a VMSZ-nek a nyomába se érnek. Másrészt meg a pártelnök folyton valamelyik „apukájához” rohangál. Merthogy neki van kettő is. Az egyensúlypolitika jegyében, az egyik Belgrádban, a másik Budapesten. Az elnök úr így hát felváltva hisztizik, hol az egyiknek, hol a másiknak, hogy ez a rossz Magyar Mozgalom már megint bántotta. Pedig… A még fellelhető nyilatkozatok szerint a pártelnök volt az, aki először megüzente a mozgalom vezetőinek, hogy „nem lehet egy fenékkel két lovon ülni”, utóbb meg már egyenesen lenemzetárulózta egykori párttársait. Aztán, amikor az MM már több mint 15 ezer aláírást összegyűjtött, akkor éppen a VMSZ igyekezett bírósági úton ellehetetleníteni, hogy a MM indulhasson a választásokon. A megmérettetésen. Ami nem is igazán érthető, hiszen ha a VMSZ-t támogatja a vajdasági magyarság túlnyomó többsége, az MM pedig néhány palicsi ficsúr teniszpartner hobbiszervezete, akkor miért ne derülhetne ez ki a választásokon?
A VMSZ-t nem védte meg a belgrádi apuka: a bírósági döntés nyomán a Magyar Mozgalom ismét versenybe szállhat. A formáció azt is bejelentette, hogy minden szinten át fogja adni a jelöltlistáit. Ekkor ismét eluralkodott a pánik (vagy a hamariság) a Pannon-tenger eme haladó széllel dagasztott vitorlájú zászlóshajóján és jött a Kurir-hadművelet: a „megbízható, de névtelenségükhöz ragaszkodó hírforrások” bevetése.
Ahogyan az a Pannon RTV hírében elhangzott: „Nem hivatalos információk szerint a civil szervezetként bejegyzett Magyar Mozgalom más szerbiai pártok támogatásával gyűjti a köztársasági jelöltlista állításához szükséges aláírásokat. Állítólag a Bojan Pajtić vezette Demokrata Párt több városban is segíti az MM aláírásgyűjtését, annak érdekében, hogy a civil szervezet a VMDK-val közösen átadhassa a köztársasági jelöltlistáját.” Mindehhez picit fura állagú tejszínhabként a tortán hozzácsapódott a mindig jól értesült Pál Károly, aki többek között azt jelentette ki: „Ahogy az aláírásgyűjtésből láthatjuk, követhetjük, amit ők megvalósítottak az elmúlt időszakban, nagyon nehezen lehet elképzelni azt, hogy vajdasági magyar emberek ennyi, több ezer aláírással támogatnák a Magyar Mozgalom indulását, több mint tízezerrel a köztársasági listán. Ehhez más pártok segítségére van szükség. Egyértelmű az, hogy ezt a Demokrata Párt támogatásával teszik meg, és más pártok támogatásával is.”
A nyereménykérdés a következő: Mitől egyértelmű? Mivel bizonyítják? Vajon attól egyértelmű, hogy ezt egy VMSZ-es politikus, Pál Károly kijelenti? Ha már a bíróságon az VMSZ-prominensek szava nem jelentett bizonyítékot az MM listájának elkaszálásához, akkor majd a nép gondolkodás nélkül beveszi? Persze, a VMSZ elit alakulatának egyik pittbulja ezt részletezi is: Fremond Árpád saját Facebook-oldalán robbantott, mondván, a mozgalom Trsteniken gyűjt aláírásokat. Bárhol is legyen az, teszi hozzá a vajdasági magyar ember.
Közben a VMSZ elnöke újabb gyöngyszemmel rukkolt elő, ugyanis a VajdaságMa hírportálnak adott interjújában arról beszél, hogy „Nem az a kérdés, hogy mekkora kár keletkezik ezáltal, ez inkább elvi kérdés. Vannak dolgok, amiket nem lehet csinálni, függetlenül attól, hogy mekkora árat kell ezért fizetni. Most azt látjuk, hogy összecsúsznak a szélsőjobbal, és egy olyan alternatívát próbálnak adni, amely a szélsőségek tekintetében mindig távol állt a vajdasági magyar emberektől. Racionálisnak kell lenni, időket túl kell élni, egy közösségnek egy négyéves választási ciklust túl kell élni, és ebben a tekintetben mindenféle személyes indíttatású kalandorság borzalmasan nagy veszély. Most hogyha ez egy-két önkormányzati helybe kerül, hát legyen: ezt el kell takarítani.” Kihallani a mondatokból a fenyegetést, amely burkoltnak igazán nem nevezhető. Hogy ez mennyire tiszta és nemes hozzáállás, amilyennek a VMSZ a kampányát láttatni szeretné? Nekem nem tűnik annak.
Mindenesetre, úgy néz ki, mégsem olyan erős az a VMSZ-es elit alakulat, amilyennek mutatja magát. A párt ugyanis a kampány lefolytatásához már a másik apukától kért segítséget. Meglehetősen szembeötlő, hogy nem a VMSZ emberei járják a településeket, hanem a Fidesz arcai jönnek helyettük kampányolni. Szili Katalin, Bayer Zsolt, Németh Zsolt látogatták eddig végig a vajdasági magyar településeket, ahol a VMSZ által közzétett fotók tanúsága alapján találkoztak a VMSZ helyi aktivistáival, embereivel. A magyar választók tömegei valahol máshol voltak. Nyilván akadt jobb dolguk is. A találkozókon pedig egyértelműen elhangzott, hogy a Fidesz kit támogat és hogy ezért kire is kellene a vajdasági magyaroknak szavazniuk. Ahogyan Németh Zsolt megfogalmazta: „Amennyiben a vajdasági magyarság szempontjából eredményesek lesznek ezek a választások, akkor mód lesz arra, hogy folytatódjon az a politika, amit a VMSZ az elmúlt esztendőkben elindított, különös tekintettel arra a jelentős és egyedülálló gazdaságfejlesztési támogatásra, amit a magyar kormány nyújt a vajdaságiaknak.”
Jogosan merül fel a kérdés: vajon az önbizalomtól szétrobbanó VMSZ rendelte meg az anyaországi kampánycsapatot, vagy pedig Budapesten látták úgy, hogy itt komoly bajok vannak a partnerrel, ezért gyámság alá kell őt helyezni? Mindenesetre a pesti vendégek vizitsorozatának megkoronázásaként maga Orbán Viktor miniszterelnök látogat el hozzánk április 13-án. A program részletei még nem ismeretek, de azért nagyjából lehet tudni, mi lesz a látogatás célja: a vajdasági magyarság körében közkedvelt politikus saját tekintélyét is latba vetve felvilágosítja a népet, hogy kire is kell szavazni.
A szerbiai többpártiság elmúlt 25 éve egy dolgot már bizonyított: a vajdasági magyar ember nem szereti, ha fentről megmondják neki, hogy mit gondoljon. Ezért is voltak a magyar önkormányzatok, élükön Szabadkával, a kilencvenes években ellenzékiek. A szocialistákkal és a radikálisokkal és politikájukkal szemben ellenzékiek.
A vajdasági magyar ember pontosan látja és tudja, kik képviselik az érdekeit és kik teszik ezt csupán a szavak szintjén, önnön egzisztenciájuk biztosítása érdekében. A vajdasági magyar szavazónak megvan a magához való esze és átlát a szitán. Kikéri magának, hogy zsarolják. Akár azzal, hogy neki milyen rossz lesz, ha egyesek elveszítik parlamenti képviselői pozíciójukat, akár azzal, hogy ha „nem jól” szavaz, akkor milliárdoktól esik el. Forintban. Valaki.
A vajdasági magyar embernek megvan a saját véleménye és nem kér az utasításokból. Akkor sem, ha azok Belgrádból érkeznek, de akkor sem, ha Budapestről. A VMSZ meg hiába panaszkodik az apukáinak: a gyerekek, akiket a párt annyira szeret értelemtől megfosztott birkanyájnak tekinteni, már felnőttek. És nem félnek.
Következő cikk: Már 1000 milliárd forintot keresnek összesen a külföldön munkát vállaló magyarok
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?
A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >
A küszöb előtt várakoznak
Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >
A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >
A nemzeti identitásról…
Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >
EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!
Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >
Az Akadémia győzött!
Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >
A kormányhű celebek országa
A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >
„Mikor korlátozható a szabadság?”
A VMTT közösségi oldalán az utolsó bejegyzés négy évvel ezelőtti, a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken >
„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?
A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >
Erkölcs(telenség)
Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >
Erkölcs(telenség)
A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >