2025. január 6. hétfő
Ma Gáspár, Menyhért, Boldizsár névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Párhuzamos magyar valóság Vajdaságban

Interjú dr. Varga Lászlóval, a választásokon induló Magyar Mozgalom egyik alapítójával

„A nagymértékű választói felhatalmazás elhitette Pásztor Istvánnal és Lovas Ildikóval, hogy bármit megtehetnek.” Stephen Bozhen (Családi Kör):

Tavaly augusztus 20-án, a vajdasági magyar közélet forrongása és a VMSZ-szel szembeni proteszthangulat kiszélesedése közepette, a palicsi Vigadóban alakult meg a Magyar Mozgalom elnevezésű civilszervezet, amelynek már a létrejötte is heves reakciókat váltott ki a vajdasági magyar közéletben.

Azóta az MM nagyszámú társadalmi tevékenység mellett rendszeresen állást foglalt (egy-egy tagjuk révén) a magyarságot érintő aktuálpolitikai kérdésekben is. Ebből kifolyólag unalmas hétköznapokra igazán nem panaszkodhatott a mostanra ezres nagyságrendűre duzzadt tagság, hiszen a legutóbbi választásokon „magyar kisebbségi párt” kategóriában induló és elsöprő szavazattöbbséggel nyerő VMSZ-től csaknem hetente kaptak hideget-meleget (de főleg hideget). Persze őket sem kellett félteni, hiszen több ízben kimutatták a foguk fehérét.

A tagok egy részét a VMSZ-hez kötő „köldökzsinór” bácsfeketehegyi elvágása, azaz a pártból való kizárásuk után az MM a február 27-i, II. közgyűlésén (nem függetlenül a napokkal korábban nyilvánosságra került, és az MM 25%-os támogatottságát mérő/előrevetítő közvélemény-kutatás eredményeitől) két tartózkodás mellett egyhangúan az áprilisi választásokon való részvétel mellett döntött. Ezen a fordulaton szinte csak az lepődött meg, aki az utóbbi fél évet egy bekötött szájú krumplis zsákban töltötte. (...)

– Az elsősorban VMSZ-tagok által kezdeményezett Magyar Mozgalom megalakulása előtt a párt a tökéletes egység látszatát keltette. Mióta feszítették belső ellentétek, köthető-e konkrét eseményhez vagy eseménysorhoz a konfliktusok kezdete?

(...) Ha tágabb értelemben vizsgáljuk a kérdést, akkor viszont a 2014-es, VMSZ számára nagy sikert hozó választásokig kell visszapörgetnünk a történéseket, ugyanis a nagymértékű választói felhatalmazás elhitette Pásztor Istvánnal és Lovas Ildikóval, hogy bármit megtehetnek a politikai, társadalmi, tudományos, kulturális, illetve tájékoztatási szférában. Így lett erőszakkal kinevezve 2014 nyarán a szabadkai Népszínház Magyar Társulatának művészeti vezetője, amely pillanattól kezdve – igaz, akkor még alacsony hőfokon, de – elkezdett forrongani a közélet. (...)

– Gyakran utal arra a VMSZ, hogy részben a párt „bukott angyalai” alapították az MM-et, miután elveszítették a párt által elnyert pozícióikat.

– Ez a leggyakrabban ismételgetett vád az MM-mel szemben, és ez cáfolható a legkönnyebben az összes közül. A megfogalmazói nyilvánvalóan négy-öt emberre utalnak vele, de ha ezen személyek státusának változását időbelileg szemléljük, akkor megállapítható, hogy nem a leváltásuk után fordultak szembe a központi akarattal, hanem fordítva: azt követően váltották le őket, miután kifejezték elégedetlenségüket a destruktív folyamatokkal szemben. Ha Korhecz Tamás 2014 nyarán úgy döntött volna, hogy a párt elnökének felajánlását elfogadva a következő ciklusban is vállalja az MNT elnöki tisztét, akkor a mai nap is ő lenne az MNT elnöke. Azért határozott másképp, mert nem volt hajlandó egy olyan rendszerben vállalni a tanács vezetését, amelyben valójában Pásztor István és Lovas Ildikó irányít...

– Álljunk meg egy pillanatra! Azt akarja ezzel mondani, hogy Korhecz idejében is Pásztor és Lovas hozták meg az MNT döntéseit?

– Rengeteg arra irányuló próbálkozásuk volt, hogy ők, illetve elsősorban Lovas Ildikó irányítsa az MNT-t. Az összes, akkor még háttérben zajló konfliktus emiatt alakult ki. Korhecz nem akarta a következő négyéves ciklust is végighadakozni csak azért, hogy az MNT hozhassa meg a saját döntéseit, ne pedig Lovas. (...)

– A VMSZ által az elmúlt évek során megalkotott Gazdaság- és Területfejlesztési Stratégia, illetve annak Akcióterve nagyon pozitív fogadtatásra talált a magyar kormány részéről, amely – az akciótervet támogatandó – 50 milliárd forint (azaz kb. 160 millió euró) nagyságú pénzügyi keret elkülönítéséről rendelkezett. A teljes összeg 40%-a vissza nem térítendő támogatásként, 60%-a pedig alacsony kamatozású hitelek formájában válik elérhetővé a kettős állampolgársággal rendelkező vajdaságiak számára az elkövetkező 3 év során. Az első pályázati kört január utolsó óráiban írták ki, ez hamarosan le is zárul, májusban pedig láthatóvá válnak az eredmények is. A pályázatok objektív elbírálásával kapcsolatban máris komoly kételyek merültek fel, legfőképpen a pályáztatást lebonyolító Prosperitati Alapítvány vezetőségének összetétele miatt, mivel kétharmaduk VMSZ-es párttag. Önök egy vállalkozói fórumot és több tájékoztató előadást is szerveztek, amelyeken a pályázás mikéntjét magyarázták el az érdeklődőknek. Az MM hogyan vélekedik erről a példa nélküli támogatásról? Valóban segítheti az itthonmaradást és – Pásztor szavával élve – a „megkapaszkodást”?

– A vajdasági magyaroknak csaknem 25 éves igénye, hogy a mindenkori magyar kormányzat az identitásmegőrzés segítésén túl gazdasági téren is nyújtson valamiféle kézzelfogható támogatást. Voltak ugyan ilyen jellegű támogatási formák a 90-es és 2000-es években is, de ilyen volumenű szubvencióra nem volt példa az elmúlt évtizedekben. E tekintetben minden vajdasági magyar ember köszönettel tartozik a magyarországi adófizetőknek, és a jelenlegi magyar kormányzatnak is, amelyik úgy döntött, hogy ezt a pénzt eljuttatja Vajdaságba. Ez a szándék kétséget kizáróan nagyon nemes és előremutató.

Ugyanakkor az elmúlt néhány hét tapasztalatai alapján az látszik kibontakozni, hogy a gyakorlati lebonyolítás során a VMSZ visszaél azzal a jóakarattal, ami e program mögött meghúzódik, és lényegében pártpromóciós célzatú kampányt folytat erre alapozva. Tegyük most félre ennek a politikai vonzatát, szerintem az másodrangú kérdés. Én más szempontból tartom ezt a gyakorlatot különösen aggályosnak. Az első tájékoztató körút során – a nyilatkozatok alapján – legalább tízezer ember tájékozódott a támogatási lehetőségekről, ami óriási szám. Ez azt jelenti, hogy minimum tízezer, de lehet, hogy több tízezer vajdasági magyar család számít valamiféle csodára a program kapcsán. Ugyanakkor az előadások során nem esett szó arról a tényről, hogy a megszólított több tízezer embernek csak a töredéke fog valójában támogatáshoz jutni. Elég, ha csak a nyilvánosan elérhető számadatokat megnézzük. Könnyű kiszámolni, hogy az első támogatási körben nagyjából 400-500 győztes pályázó lesz, év végéig pedig az újabb pályázati körök lezárultával 2-3 ezer. Nyilvánvalóan a következő két évben is ugyanezek a nagyságrendek várhatóak. Figyelembe véve, hogy mennyi emberben ébredt olyan irányú remény, hogy megkapaszkodjon ezt a lehetőséget kihasználva, elég nagy biztossággal prognosztizálható, hogy egy óriási, tömeges csalódás lesz ennek a mechanizmusnak a végeredménye.

Abban a periódusban, amikor még a VMSZ tagjai voltak a később az MM alapítóivá váló emberek, elképzelhetetlen lett volna, hogy egy párhuzamos valóságot építsen a párt, ráadásul ilyen intenzitással, tehát hogy ennyire elrugaszkodjon egymástól a látszat és a realitás. Jelenleg több tízezer vajdasági magyar hiszi, hogy e támogatás által mérhetően jobbá fog válni az élete. Belegondolva, hogy hányan fognak ebből valójában részesedni, és ahhoz képest hányszor több ember fog csalódni, meggyőződésem, hogy akkora mértékű letargia fog eluralkodni a vajdasági magyarokon, ami újabb hatalmas kivándorlási hullámot fog generálni. Óriási felelőtlenségnek tartom a VMSZ részéről, hogy miközben nagyon is tisztában vannak mindazzal, amiről beszélek, a várható következményeket tudatosan felvállalva keltenek hiú ábrándokat tízezrek lelkében. Nyilvánvalóan mindez csak bőven a választások után fog mindenki számára világossá válni.

2016. március 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Remény és félelem

Ezekben a zűrzavaros napokban kéz a kézben jár a remény és a félelem. Az egyik nap >

Tovább

A 2024-es év magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (1.)

Ilyenkor, év elején szokásos számot vetni az elmúlt év eseményeivel, értékelni azokat és megfogalmazni az újévtől >

Tovább

Leleplezték az eltitkolt félelmet

Az értelmiségiek nem győzték hangoztatni, hogy őket nem érdekli a politika. Most pedig az egyetemisták kimondták >

Tovább

Mintha nem is ugyanabban az országban élnénk

Valamiképpen így volt ez 1968-ban is, az egyetemista tüntetések idején. Csakhogy akkor akadt egy Bosnyák István, >

Tovább

Hihetetlen, de élmény

Szirupos most a lelkem, kicsit meg van nyugodva; volt, ami volt és lesz, ami lesz. Jó >

Tovább

A nagyapák lázadó szelleme ébredezik a fiatal nemzedékben

Bárhogyan is végződjék komoly szellemi felfrissülés kezdetét jelzi. Természetesen a hatalom minden létező eszközt felhasznál ellenük, >

Tovább

Bekövetkezett egy nagy közérzeti fordulat

Kilenc évvel ezelőtt eléggé komor volt a kritikusan gondolkodó értelmiségiek hangulata. Most viszont sokkal bizakodóbbak voltak. >

Tovább

VITA NINCS, MINDEN VIRÁGZIK

A menesztésre érett, VMSZ-es MNT érdemi hozzászólás, vita nélkül működik. A testület egy pitiáner, VMSZ-es szavazógép, >

Tovább

A változás

Szélsebesen terjedt a hír és egymás után több belgrádi és vidéki kar csatlakozott a színművészekhez. Verik >

Tovább

SZEMBEN A MAGYAR KÖZÖSSÉG ÉRDEKEIVEL

Az adófizetők pénzéből eltartott Magyar Szó december 1-je és 25-e között 20 alkalommal jelent meg. Pásztor >

Tovább

Az egyetemistáknak ismét igaza van

Nem szabadulok a gondolattól, hogy napjaink egyetemistáinak sokkal nagyobb akadályokkal kell megküzdeniük, mint nekünk. 68-ban az >

Tovább

Sinkó dilemmái manapság is aktuálisak

A szélsőjobb erősödik, az európai politika egyre inkább jobboldali irányt vesz, ami nem jelentene veszélyt, ha >

Tovább