Ma Bonifác, Gyöngyi névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Saját elvtársaik kezdik listázni a vajdasági politikusokat
„Más magyarázatot erre nem tud adni, mint azt, hogy Pásztor István elveszítette a fejét.” Majláth Ronald (MNO):
Egy fenékkel két széken nem lehet ülni – így indokolta kedden Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, hogy fegyelmi eljárást indítványozott pártjának valamennyi tagja ellen, aki az új politikai szervezet, a Magyar Mozgalom alapítói, illetve aktív tagjai. A mozgalom vezetői szerint Pásztor döntése súlyosbítja a megosztottságot a délvidéki magyar közösségen belül. Úgy tudják, a VMSZ már elkezdte listázni azokat, akik a „szakadárokhoz” húznak.
Néhány hónappal a szerbiai önkormányzati, illetve vajdasági tartományi választás előtt ismét kiéleződtek a politikai ellentétek a délvidéki magyarság körében. Mint ismert, a Magyar Mozgalom (MM) múlt év augusztus 20-án, Szent István napján alakult a Szabadka melletti Palicson, az alapítók fő célja az volt, hogy „megújítsák a vajdasági magyar közéletet, valamint felszámolják a félelmet, a megosztó árokásást, valamint a demokráciadeficitet”.
A mozgalom vezetőségének névsorából egyébként már az alapításakor kitűnt, hogy az ideiglenes ügyvivői testület 21 tagja közül 12 – vagyis a többség – valamilyen módon kötődik vagy kötődött a VMSZ-hez, illetve Korhecz Tamáshoz, akinek az irányítása alatt a Magyar Nemzeti Tanácsban tevékenykedtek.
Megromlik a kapcsolat
Ugyan azt már korábban is sejteni lehetett, hogy az új szervezetben azok tömörülnek, akik elégedetlenek a VMSZ munkájával és Pásztor István tevékenységével, augusztusban még nem durvult el a helyzet. Akkor még Varga László, a VMSZ valamikori alelnöke, majd eltávolítása után az MM egyik alapítója is reménykedve nézett a jövőbe.
A szerbiai parlamenti képviselő akkor úgy nyilatkozott a Népszabadságnak, hogy konkrét ügyekben el tudja képzelni az együttműködést a VMSZ elnökével még akkor is, ha nyilvánvalóan Pásztor személyes döntése volt az ő pártból való kizárása. Hozzátette, amennyiben az MM mögé sokan felsorakoznak, a releváns anyaországi intézményekkel is korrekt partnerkapcsolata lehet a szervezetnek.
Az együttműködés azonban elmaradt, s miután a VMSZ 16 tagú szabadkai képviselő-testületi frakcióján belül novemberben megalakult egy 9 tagú MM-platform, a pártvezetés lépett: a fegyelmi bizottság kizárta a pártból a szabadkai városi képviselő-testület 9 képviselőjét.
Elpattan a húr
A Vajdasági Magyar Szövetség mostani döntésének hátterében elsősorban az áll, hogy a múlt héten Korhecz Tamás bejelentette: a Magyar Mozgalom valószínűleg részt fog venni az elkövetkező szerbiai választásokon. Korhecz leszögezte, hogy a szervezet nem alakul párttá, ugyanakkor más pártokkal való együttműködésre nyitottak, és ez nem csak a magyar előjelűeket foglalja magába. (Szerbiában civil szervezetek nem indulhatnak a választásokon, ugyanakkor a pártoktól független polgárok közös listát indíthatnak. Az MM tagjai ilyen formában már részt vehetnének a megmérettetésen.)
Pásztor István kedden elmondta: a VMSZ érdekében fegyelmi eljárást indítványozott a párt elnökségénél azon párttagok ellen, akik az MM alapítói, illetve aktív tagjai, mert – mint fogalmazott – nem lehet egy fenékkel két széken ülni, különösen nem választások idején. Hozzátette: a fegyelmi eljárások során minden párttag nyilatkozhat arról, hogy a VMSZ tagja kíván-e maradni, illetve egyetért-e az MM tervezett lépésével, így egyes esetekben a fegyelmi eljárást meg tudják szüntetni majd a nyilatkozatok alapján. Ezek a feltételek Maglai Jenőre, Szabadka polgármesterére is vonatkoznak, aki ellen szintén eljárás indul.
A Magyar Nemzet korábbi megkeresésére Pásztor István jelezte: számára elfogadhatatlan, hogy egyes politikusok belülről bomlasztják a pártot, állítása szerint több mint száz óra tárgyalás alatt sem derült ki számára, hogy mit akarnak a tiltakozók.
Megosztja a magyarokat
A bejelentés után Korhecz Tamás, az MM alapító tagja azonnal reagált a VMSZ vezetésének lépésére. A Vajdasági RTV-nek elmondta: véleménye szerint Pásztor döntése meg fogja osztani a magyarságot.
„Sajnos a legújabb döntés számunkra nem meglepő, csak elszomorító, mert ismételten a közösségen belüli széthúzás a célja. Nehezíti a kommunikációt, és hasonló Pásztor István eddigi intézkedéseihez, mint a pártból való kizárás, a párbeszédtől való elzárkózás és az MM tagjaira gyakorolt nyomás” – fogalmazott Korhecz. Hozzátette: a VMSZ vezetője nem hivatkozhat a párt statútumára, és nem indokolhatja azzal a kizárásokat, hiszen abban nincs semmi, ami ezt a lépést megkövetelné.
Újra itt a kollektív bűnösség elve
A tömeges fegyelmi eljárások ügyében felkerestük a párt valamikori alelnökét, Varga Lászlót, aki jelenleg a Magyar Mozgalom ügyvivő testületének tagja. A politikus portálunknak elmondta: a VMSZ két évtizeden keresztül harcolt azért, hogy a szerbiai jogrendből kikerüljön a kollektív bűnösség elve, most azonban Pásztor István éppen ezt alkalmazza azokkal szemben, akik az MM tagjai. Ők semmi olyat nem követtek el, ami a VMSZ alapdokumentumaiba ütközne, hiszen a párt belső szabályzatai azt rendelik szankcionálni, ha valamelyik párttag elindul egy másik választási listán. A mostani esetben azonban erről szó sincs, hiszen attól, hogy valaki egy civil szervezet tagja, amelynek az egyik társelnöke bejelenti, hogy a szervezet fontolóra veszi a választásokon való indulást, még nem jelenti azt, hogy a civil szervezet minden tagja indul is jelöltként a választásokon – hangsúlyozta Varga.
A politikus kiemelte, hogy a VMSZ-iroda most azzal foglalkozik, hogy listákat állítson össze azokról a magyarokról, akik a párt szemében megbízhatatlanok. „Ilyen listák a második világháború idején és a kilencvenes években voltak, azzal a különbséggel, hogy azokat a listákat nem a VMSZ vezető politikusai készítették” – tette hozzá.
Mint fogalmazott, Pásztor lépése már csak azért is döbbenetes, mert a nemrégiben Csantavéren a Vajdasági Magyar Szövetség tagjainak részvételével alakult meg a Szerb Haladó Párt helyi szervezete. „Ez nem probléma a VMSZ elnökének, ezekkel az emberekkel szemben nem indítottak fegyelmi eljárást, miközben a szabályzat világosan kimondja, hogy a VMSZ tagjai nem lehetnek más párt tagjai” – emlékeztetett.
Érthetetlen a mostani lépés
Kérdésünkre, hogy miért éppen a szerbiai önkormányzati és vajdasági tartományi választás miatt indítanak tömegesen fegyelmiket a VMSZ-ben, a párt eltávolított egykori alelnöke elmondta: más magyarázatot erre nem tud adni, mint azt, hogy Pásztor István elveszítette a fejét, mert annak ellenére, hogy már több esetben is példát statuált, továbbra is forrong a délvidéki magyar közélet. Véleménye szerint a döntés már csak azért is érthetetlen, mert most olyan emberek ellen indítanak majd fegyelmiket, akiknek semmiféle bűnük nincs.
Varga hozzátette: amennyiben a fegyelmieljárás-sorozatot a pártban keresztülvinnék, azzal Pásztor István azt érné el, hogy ő lesz az a politikus, akinek uralkodása idején egy volt elnököt, illetve öt alelnököt is kizártak a pártból.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
BIZALOMVESZTETT, HITELTELEN MNT
A testület csak a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és a hivatalos nyelv- és íráshasználat területével >
Az összebékíthetetlen táborok
Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >