2025. május 12. hétfő
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

A nemzeti semmi

„A széttartó folyamatok széttartóak maradnak. Mindenkihez nem lehet beszélni, nem is kell.” Parászka Boróka (Erdélyi Riport):

(…) Az elmúlt hetekben két olyan esemény is volt, ami rávilágított: menthetetlenül széttartanak a magyar közösségek, és dacára a kettős állampolgársághoz fűzött reményeknek (függetlenül attól, hogy ezt az intézményt jónak, fontosnak vagy éppen károsnak gondoljuk) ma már nehéz minden magyar kultúrához kötődő embert egy nagy nemzetközösségben tudni.

(Tudom, a „nemzetközösség” fogalom nehezen értelmezhető, más történeti kontextusa van. Azért használom most, hogy szemléltessem a dilemmát: a nemzeti kultúrán való osztozás, az abban való részvétel feltétlenül közösségiséget, felelősséget, szolidaritást jelent-e?)

Az egyik ilyen ügy a vasárnapi boltbezárásról szóló népszavazás-vita volt. Amely látszólag azt feszegette: mibe „szólhatnak bele” és mibe nem azok, akik nem Magyarország határain belül, a népszavazás által érintett jogszabályok érvényességének területén élnek. Valójában arra a kérdésre világított rá: közjogi eszközökkel kijelölhetőek-e a nemzetközösség határai, vagy ezek jogilag nem definiálható, nem fenntartható kontűrök?

A másik ügy a kézdivásárhelyi terror-gyanú. Ami látszólag arról szólt: érvényesülnek-e a romániai magyar szabadságjogok, felhasználja-e a román nacionalista politika a magyarok elleni izgatást mozgósító eszközként. Valójában arról szól, hogy a magyarországi politikai eszközök, programok (ideértve a szélsőjobbtól a balig – ha van ilyen – mindent) az ország határain kívül működésképtelenné válnak. A leggyakrabban saját céljaikkal ellentétesen – a magyar nemzetközösségre károsan – működnek. Nagyon sarkítva fogalmazva, sokszoros idézőjelet használva: a bármely oldali magyar politika Magyarország határain kívül „magyarellenes”. Képtelen a magyar nemzetközösség érdekeit a legszélesebb értelemben megfogalmazni, és hatékonyan képviselni.

A rendszerváltás azzal a vitával köszöntött be, hogy hány millió magyar miniszterelnöke a magyar miniszterelnök, kikért és hogyan viselhet felelősséget a magyar kormány. Innen jutottunk el a magyar állampolgárság kiterjesztéséig, a magyar politikai pártok Magyarország határain kívüli szerepvállalásáig, jelenlétéig. A magyarországi politikai válságok túlcsaptak az ország határain, a magyar közösségek ezek mentén szegmentálódnak. Ami nem csak azt jelenti, hogy kialakultak Romániában, Szlovákiában, Szerbiában a magyarországinak megfelelő pártpreferenciák, és ma egy erdélyi magyarról is természetes módon nyilvántartják, hogy „fideszes” vagy „gyurcsányista” (hogy a leggyakoribb jelzős szerkezeteket használjam). Azt is jelenti, hogy mindaz, ami magyarországi politikai képletekben nem értelmezhető, az nem válik a magyar nemzetközösség ügyévé, problémájává, témájává. Arról nem folyik „magyar-magyar” vita, arra nem irányul „magyar” figyelem.

Ebben az időszakban mindent az határozott meg, hogyan működik a magyar állam, hogyan működnek a magyar kormányok. Mit tesz vagy nem tesz az „anyaország”? Ez egy egyoldali figyelem, a magyar nemzetközösség függősége. Mi van akkor, ha az „anyaország” válságba jut? Ha már képtelen felelősséget vállalni a magyar nemzetközösségért? Képtelen anyagi, intézményes támogatást nyújtani? Belső konfliktusai Magyarország határain kívül is veszélyessé válnak? A magyarországi társadalom válsága mélyül?

Erre a helyzetre soha senki sem készült fel. A fordított irányú nemzeti szolidaritásnak nincsenek fogalmai, nincsenek erről elképzelések, és természetesen senki sem gondolkodott el azon, milyen intézmények, nemzetközi struktúrák révén lehet segítséget, támogatást nyújtani abban az esetben, ha egy ilyen krízis valóban kialakul.

Tudom, hogy borzasztóan hangzik, és maradjon mindez soha meg nem valósuló rémes hipotézisként, de gondoljuk végig, mi történne akkor, ha Magyarországot súlyos természeti katasztrófa sújtaná? Mit tudna tenni például ebben a helyzetben a milliós erdélyi magyar közösség? Vagy mi történik akkor, ha tovább folytatódik az elvándorlás. Ha a nemzetállami kereteket szétfeszíti a magyar diaszpóra, és a magyar nemzetközösség nagyobb hányada él Magyarország határain kívül, mint azon belül? Akkor mi köti majd össze, ha összeköti a Londontól Brassóig élők közösségét, ha közösség lesznek még? Vagy mi történik, ha a határokon túlcsorduló politikai konfliktusok mélyülnek Magyarországon, és – soha soha ne legyen ilyen – atrocitásokig, a jogállamiság kereteit feszegető szembenállásig súlyosbodik a helyzet? Mi történik akkor, ha a gazdasági válság sokkal jobban megviseli, kiszolgáltatottabbá teszi a Magyarországon élőket, mint a magyar nemzetközösség határokon kívül élő tagjait?

Sorolhatnám a negatív forgatókönyveket, és bizonyára sokan vannak olyanok, akik nem osztoznak a pesszimizmusomban. Akik úgy gondolják, hogy Magyarország jól, vagy jobban teljesít, és nincs ok aggodalomra. Számukra is érvényes kérdés marad azonban: mi köti össze azokat a magyarokat, akik Magyarországtól távol, annak „teljesítményétől”, gazdaságától, politikai környezetétől függetlenül élnek – magyarként? Nem először szembesülünk ezzel a dilemmával: a monarchia utolsó évtizedének kivándorlói már adtak erre néhány választ. És egyik sem a magyar nemzetközösség újraértelmezését, erősödését igazolta.

Persze lehet, hogy a magyar „nemzetközösség” – így, az általam vázolt formában – nem is létezik. A széttartó folyamatok széttartóak maradnak. Mindenkihez nem lehet beszélni, nem is kell. Az „anyaország” szemléletet nem lehet megfordítani. És hogy szemünk előtt ott a nemzeti semmi, amelyet valahogy fel kell fogni, és fel kell dolgozni.

 

 

2015. december 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

BIZALOMVESZTETT, HITELTELEN MNT

A testület csak a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és a hivatalos nyelv- és íráshasználat területével >

Tovább

Az összebékíthetetlen táborok

Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >

Tovább

A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója

A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >

Tovább

„Ezek nácik”

A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >

Tovább

A VALÓSÁG VISSZAVÁG

Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >

Tovább

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább

Édentől balra

Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >

Tovább

A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI

Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >

Tovább

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább