2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Kézikönyv nőknek 1955-ből

1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >

Tovább

Boszorkányperek Németországban

A németországi boszorkányperek jogtörténeti jellemzői A rengeteg ártatlan emberi életet követelő boszorkányperek tipikusan az újkori Európa, méghozzá >

Tovább

Budapesti fotók a harmincas évekből

Frank Csontos gyűjtötte össze a megsárgult fényképeket. Érdemes összevetni, mi változott (vagy nem változott) az eltelt >

Tovább

Boszorkányper Magyarországon

A szegedi boszorkányper 1728/29 „De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat” [1] – olvassuk Kálmán >

Tovább

Az igazi Wass Albert

Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >

Tovább

Fejezetek a vajdasági zsidók történetéből (8.)

MINJÁN – (héber, a. m. szám) 13 éves­nél idősebb férfiakból álló tízfős csoport – ennyi jelenlevőre >

Tovább

Székely Éva esete a kétféle szemű nyilassal

Székely Éva, a legendás úszóbajnok 85 éves. Életrajza szerint: „Az apukám Erdélyből jött, az anyukám >

Tovább

Kormányrendelet

Dr. Szórád gyűjtéséből származik a kormányrendelet, amelyiknek szöveghű leiratát itt tesszük közzé. A dörgedelmes dokumentum több mint fél >

Tovább

Budapest, 1936

A svéd közszolgálati tévé archívumában egy több mint hetvenéves, a magyar székesfővárost bemutató turisztikai filmet őriznek. >

Tovább

A porcelán unikornis

A porcelán unikornis az amerikai Keegan Wilcox rendezésében nyerte el a legjobb rövidfilm díjat. >

Tovább

A magyarok hullottak, mint a legyek

Amint azt egy korábbi írásunkban már megígértük, az e-novine engedélyével teljes egészében közöljük Bojan Tončić >

Tovább

Így kezdődött...

Kicsit megsárgult már... de olvasható még mindig. Nemrég lett nagykorú, tavaly töltötte be a tizennyolcadikat. >

Tovább

Napi ajánló

Botrány a fehérvári Hóman-szobor körül

„A zsidótörvények előkészítésében is részt vett, illetve a szakmai kamarák „zsidótlanításán” is sokat fáradozott.” Szobota Zoltán (ATV):

Lázár János szerint annak ellenére, hogy a bíróság márciusban rehabilitálta Hóman Bálintot, a Horthy-korszak néhai kultuszminiszterének életében igenis vannak megmagyarázhatatlan momentumok. A miniszterelnökséget vezető miniszter ezt arra válaszolva mondta, hogy az atv.hu megkérdezte tőle a Kormányinfón: reagál-e a kormány a Zsidó Világkongresszusnak (WJC) a Székesfehérváron felállítani tervezett Hóman-szobor témájában született levelére. (…)

A Zsidó Világkongresszus előzőleg levélben kérte Székesfehérvár polgármesterét, hogy álljon el attól a tervétől, hogy szobrot állít Hóman Bálintnak. Ronald S. Lauder Orbán Viktor közbenjárását is kérte a projekt meghiúsításához.

„Hóman Bálint emblematikus figurája volt a magyar zsidók megalázásának és deportálásának. Ő egy antiszemita volt, aki nem érdemel tiszteletet”– érvel a szervezet elnöke, hozzátéve: Hóman nyíltan támogatta a náci Németországot és a nyilaskeresztes rezsimet.

Kerek évforduló

Székesfehérváron Hóman 130. születésnapjára (december 29.) tervezik felállítani Pető Hunor szobrászművész alkotását, amelyhez a kezdeményező, a néhai kultuszminiszter nevét viselő kulturális egyesület 15 millió forintot nyert el az Igazságügyi Minisztérium meghívásos pályázatán (a szobrot magát tehát az egyesület állítaná, a város a szobor alapját építi meg a Bartók Béla téren). A város közgyűlésének június 12-i ülésén heves vita bontakozott ki a kérdésben.

Cser-Palkovics András polgármester hozzászólásában elmondta, hogy

2010-11-ben is volt már Hóman Bálint szoborra vonatkozó civil kezdeményezés, akkor azonban még hatályban volt az a népbírósági ítélet, amely háborús bűntett miatt életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte az egykori kultuszminisztert.

Mivel azonban idén márciusban a Fővárosi Törvényszék elsőfokú, jogerős döntésében posztumusz felmentette Hómant, elhárult az akadály a szoborállítás útjából. A közgyűlés végül támogatta az előterjesztést.

A perújítás

1946-ban a Budapesti Népbíróság és a Népbíróságok Országos Tanácsa által meghozott ítéletekkel Hómant életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték. A perújítást a néhai kultuszminiszter oldalági rokona kezdeményezte.

A bíróság történész szakértő (Ujváry Gábor, a Veritas Történetkutató Intézet munkatársa) bevonásával állapította meg, hogy Hóman Bálint esetében nem állapítható meg, hogy a hadban állás megszavazásával szándékosan a háborúba belépést kívánta, vagy ezzel kapcsolatban közömbös maradt volna.

Mivel a terhére rótt háborús bűntett kizárólag szándékosan követhető el a Fővárosi Törvényszék az ellene emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette. (…)

Fényes történészi és szégyenletes politikusi pályafutás

Hóman Bálint 1885-ben született Budapesten. A két világháború közötti magyar történettudomány kiemelkedő alakja, egyetemi tanár, 1918-tól az akadémia levelező, 1929-től rendes tagja, 1933 és 1945 között igazgatója. Az 1920-as évek elején állt az Országos Széchényi Könyvtár, majd a Magyar Nemzeti Múzeum élén. Szekfű Gyulával együtt írott műve, az ötkötetes Magyar történet a hazai történettudomány kiemelkedő alkotása.

Politikusként Hóman nem csupán kormánytag, hanem Klebelsberg Kunót követve 1932 és 1942 között kisebb megszakítással vallás- és közoktatásügyi miniszter, de parlamenti képviselő is volt. Ezt a pozícióját a nyilas hatalomátvétel után is megtartotta.

Hóman a zsidótörvények előkészítésében és megszavazásában is részt vett, illetve a szakmai kamarák „zsidótlanításán” is sokat fáradozott.

A zsidóság asszimilációját nem tartotta lehetségesnek, mivel véleménye szerint „a kereszténység eszméivel szembehelyezkedő szellemiségük”. A szovjet hadsereg elől Németország felé menekült, és amerikai fogságba került.

Népbírósági perében Szekfű Gyula és az akkor még fiatal Kosáry Domokos történész álltak ki mellette. Hómant 1946-ban a népbíróság életfogytiglanra ítélte, mert álláspontja szerint háborús bűntettet követett el azzal, hogy 1941-ben kormánytagként megszavazta Magyarország Szovjetunió elleni hadba lépését. Büntetését a váci fegyházban töltötte, ahol 1951. június 2-án, igen leromlott fizikai állapotban halt meg.

2015. július 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A márciusi ifjak

Az etnikai és vallási különbségek szemükben semmit sem számítottak. Valamennyien polgárnak, éspedig egyszerre magyar és világpolgárnak >

Tovább

Találkozás Mengelével Auschwitzban – egy hiteles szemtanú

A The Times páratlan kortörténeti dokumentumnak minősíti azt a naplót, amelynek legfontosabb részét Auschwitzban, titokban írt >

Tovább

A második világháborút a zsidógyűlölet okozta

Yehuda Bauer, aki egyben a Yad Vashem tudományos tanácsadója, élesen bírálja, hogy Közép- és Kelet-Európában kiforgatják >

Tovább

Puskás fizette a szurkolókat

– Nem értelek, Öcsi- jegyezte meg Papp. Te azért panaszkodsz, hogy alig hallasz magyar szót Spanyolországban. >

Tovább

Ezen a napon

63 évvel ezelőtt, ezen a napon, így kezdődött az a történet, amelyet 60 évvel később "Valahogy >

Tovább

A nyilvánosságban megélt élet – Rajk László (1949-2019)

Amikor Rajk Lászlóval 2002-ben az utolsó interjút készítettem édesanyjáról, Rajk Júliáról szóló életrajzi kötetemhez, búcsúzásnál megígértem >

Tovább

Június 28. Versailles

Magyarországra nézve hátrányos (trianoni) békeszerződés előreprogramozott volt. De nemcsak erről hallgat a magyar történelemírás. Hiszen a >

Tovább

Az „anyások” közutálat tárgyai lettek

1938. november 11-én 11 órakor az egész országban megszólaltak a harangok, megállt a forgalom, két percre >

Tovább

„Ez nem az én forradalmam”? – Ady Endre és az őszirózsás forradalom

Alighogy Ady Endre 41 évesen elhunyt a városligeti Liget Szanatóriumban, megkezdődött – és majd az 1920-as >

Tovább

Az igazi Wass Albert

Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >

Tovább

A magyar lány, aki az albánok Sisije akart lenni

„Aztán találkoztam a királlyal, és mint a mesékben, meglátni és megszeretni valójában csak egy pillanat műve >

Tovább

Odbijen predlod ya rehabilitaciju Tibora Kiša: Nije nevina žrtva partizana

Vrbašanin Tibor Kiš, nekadašnji visoki činovnik šećerane u Vrbasu i "turanjski lovac", čiju je rehabilitaciju osporavala >

Tovább