2025. április 5. szombat
Ma Vince, Irén, Teodóra névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Hol tart a VMSZ?

„Pásztornak, a VMSZ-nek általában és a cégeknek bizonyosan komoly érdeke fűződik ezekhez a budapesti pénzekhez.” Vataščin Péter/Második Nyilvánosság (Családi Kör):

(…) Legelőször is eldőlt, hogy a (nevezzük így) Pásztor-korszak egyértelműen folytatódni fog. Ezt ugyan az erő és az egység jegyében próbálta felmutatni a VMSZ, de azért akadt néhány homályos folt is. Az április 25-i magyarcsernyei tisztújítón a puszta híradások szerint nem történt semmi rendkívüli, még Józsa László is, akit néhányan úton-útfélen a belső ellenzék vezérének neveznek, az ellentétek elcsitulásáról beszélt. Azonban nem szabad megkerülni a Pásztorra leadott igen és nem szavazatok arányának kérdését. Amint azt Pressburger Csaba blogbejegyzésében felvetette, gyakorlatilag egyetlenegy hírforrás sem mondta ki minden kétséget kizáróan, hogy voltak-e nem szavazatok, és ha igen, mennyi (kivétel talán a Magyar Távirati Iroda híre, de ott sem egyértelmű, hogy a többi médiuménál biztosabb információforrásból származik-e az adat) – ami lehet egyszerű kommunikációs hiba is a párt részéről, de könnyen lehet szándékos malőr is. Ugyanígy a transzparencia hiányának tartható, hogy az új elnökség összetétele még négy nappal a létrejötte után sem nyilvános, csupán a három alelnök személye ismeretes. Ezeket a kétségeket mihamarabb el kell oszlatnia a pártnak. Ettől függetlenül a valódi húsbavágó probléma viszont az, hogy hogyan fogja a VMSZ lecsillapítani a gazdasági és térségfejlesztési program körül kialakult botrányt. Ráadásul a 11,3 milliárd forintnyi kedvezményes hitelre vonatkozó, előzetesen létrehozott, 38 céget tartalmazó listáról a Második Nyilvánosság facebookos aktivistacsoport két vállalat esetében kiderítette, hogy 91, illetve hozzávetőlegesen 50 százalékuk ciprusi tulajdonban van. Pásztornak, a VMSZ-nek általában és a cégeknek (amelyek között az elnök szerint állítólag a párttal szembehelyezkedők is vannak) bizonyosan komoly érdeke fűződik ezekhez a budapesti pénzekhez, és ha nem tudják „visszapréselni a szellemet a palackba”, az komoly hitelvesztéshez is vezethet.

Pásztor István emellett a tisztújító előtt, majd pedig különösen utána többször is erőt demonstrált, személyesen igyekezett védeni a saját és pártja renoméját az erős vezető képét keltve. Ahogyan azt a Pannon RTV április 27-i Szubjektív című műsorában elmondta, Lovas Ildikó lemondása az MNT-beli tisztségeiről gyakorlatilag az ő döntése volt (amellyel egyben világos bizonyítékot adott az MNT és a VMSZ összefonódását kritizálók kezébe). Pásztor fogalomhasználata minden esetben változatlan, gyakran használ bizalomkeltő szóképeket (pl. a „kapaszkodó”, a „nyitott párt”) és kollektivizáló megállapításokat (rendre a vajdasági magyarokra, mint teljes egészre hivatkozik), az ellenfeleit pedig szinte sosem nevezi meg konkrétan (a párton belüliek esetében ezt naivitás lenne elvárni, az azon kívül állók esetében viszont már kommunikációs hibáról van szó), ami egészében véve egyre nehezebben vezethet a vezetői képének stabilizálódásához. A VMSZ-t és az MNT-t egyként érintő válságra sokkal jobb hatással lehetne egy újfajta retorika, azonban kérdés, hogy erre Pásztor és a hátterét képező párttársai képesek-e, illetve akarják-e?

Az MNT esetében sokkal nyilvánvalóbb problémákról beszélhetünk. Az április 20-i ülés néhol egészen nehezen értelmezhető fordulatokat vett, a Magyar Összefogás részéről szinte nem is cáfolták érdemben az ellenzék (VMDK és Magyar Liga) vádjait, kérdéseikre pedig nem feleltek. Lovas Ildikó mellett állítólag Siflis Zoltán és Joó-Horti Lívia is lemondtak tanácsbeli tagságukról, ami önmagában is instabilitást jelent, nagy kérdés, hogy lesz-e még, aki feláll a székéből. Ha igen, azzal egyre nehezebb feladat megoldására kényszerítheti az MNT-t. A VMSZ-es tanács- és bizottságtagok látszólag összezárnak, Hajnal Jenő elnök pedig a lemondott Lovas Ildikó „emberének” számít, azonban ez javarészt passzív erő, ami kevés a valódi válságkezeléshez.

A régi-új helyzetben azonban van néhány eléggé újszerűnek tűnő vonás is. Egyrészt Lovas Ildikó nemcsak az MNT-ből, de talán a VMSZ vezetéséből is kiszorulni látszik (bár nem mindegyik pártszerv állt még fel, május közepére már többet fogunk tudni). A párton belül és azon kívül is többen az ő személyét látták a feszültségek már-már egyedüli forrásának. A valódi háttérbe vonulásával nem csak önmagát kímélheti meg a támadásoktól, de Pásztor István befolyását is erősítheti ezzel – ez a kérdés azonban még korántsem dőlt el. Lemondása kapcsán jól hallhatóan felerősödtek a belső ellenzék hangjai, hogy aztán gyorsan el is halkuljanak – ez azonban elég volt a kívülállóknak ahhoz, hogy megmutatkozzon: repedések vannak a párton belül. Fontos kérdőjel az elhalkulás miértje: taktikai jellegű-e ez a lépés, esetleg kompromisszum jött-e létre köztük és Pásztor, illetve az ő hatalmi holdudvara között?

Egyértelmű újításnak tűnik a párt három új alelnöke, akik mindhárman köztársasági parlamenti képviselők is. Varga Lászlóról sokan úgy tartják, hogy „nem az elnök embere”, talán róla is beszélt Pásztor, amikor arra utalt, hogy az alelnökök között nem mindenki ért vele egyet, és ezt fontosnak tartja. Varga szakpolitikusi értékéhez és jogi szakértelméhez kétség sem fér, azonban hogy milyen alelnöki szerepet tölthet majd be, szintén az idő mutatja meg. A másik két alelnök, Fremond Árpád és Kovács Elvira esetében ugyanez a tényező lesz a döntő. (…)

 

2015. május 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A REZSIM (KI)SZOLGÁLÓI

Miért hallgatnak erről (is) a magyar szerkesztőségek tagja? Milyen újságírók azok, akik még a saját jogaikért >

Tovább

„Mert gyilkosok közt cinkos, aki néma"

Úgy igaz, a legkényelmesebb elfordítani a fejünket és csodálatos történeteket írni. Beszélni valami másról, szépen, okosan, >

Tovább

SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!

Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >

Tovább

A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata

Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >

Tovább

Pásztor Bálint valljon színt!

A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >

Tovább

A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA

Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >

Tovább

Viszlát Ottó! Találkozunk!

1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >

Tovább

Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája

Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni.  Erre felálltam és >

Tovább

Nyilas Mihály bálozik

Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >

Tovább

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább