Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Az új ember és a hatalom reneszánsza
Matei Visniec: III. Richárd betiltva, Újvidéki Színház
„A nyilvános főpróbát közönség nélkül kellett játszaniuk, mégis, kilencvenszázalékosan is remek(mű) volt a premier.“ Szerbhorváth György (Népszabadság):
El tudunk képzelni egy országot, ahol háromnapos gyászt rendelnek el, és emiatt előadások sem tarthatók? Még gyerekeknek sem, akik maguk is az árvíz áldozatai, és a színészek épp a felvidításukra vállalkoztak.
Igen, el lehet. Ez Szerbia.Újvidéken a franciául író román szerző darabját román rendező viszi színre a magyar társulattal. De aktualizálhat-e így a kritika? Persze.Mert a III. Richárd betiltva, avagy jelenetek Meyerhold életéből azt is kérdi: mi a színház célja? A valóságot ábrázolja, aktualizáljon, vagy csak szórakoztasson? Örök kérdések, tök unalmasak, mégis újra meg újra sorsokat alakítanak.
Matei Visniec központi témája – a Magyarországon és Újvidéken is már ismert – Anca Bradu értelmezésében az, a szovjethatalom miért tiltja be a III. Richárdot, akit a korszak emblematikus színházi alakja, Meyerhold nem gonosznak állít be. Ez az elvtársakat, de rendszerhívő anyját és apját is megdöbbenti. Jeleznénk, az újabb történeti kutatások szerint III. Richárd nem pont olyan volt, ahogyan a másik királyi házat támogató Shakespeare ábrázolta, azaz már eleve ő manipulált. Akár Sztálin, akinek szemtől szembe tetszik a darab, de Sztanyiszlavszkij pártfogoltját végül letartóztatják, kivégzik, mert angol kémként egy imperialista, burzsoá alak művét viszi színre, s egy király számára pozitív hős (e szerepben Magyar Attila brillírozik).
Antikommunista, diktatúraellenes darab lenne ez, és íme, aktuális. Mert a gondolkodásnak mindig akadnak ellenségei. Első körben a témák elcsépeltnek tűnnek: művész és hatalom viszonya, színház a színházban, mi a gonoszság. Olvastuk, láttuk ezerszer. Mindez megfejelve Meyerhold életével, a mozgás, a koreográfia, a díszlet, a jelmez, a zene is esztétikáját, színházfilozófiáját idézik fel (nem akárhogyan). És ott a történelmi kontextus, az ironikusan előadott német dalbetétek – a megértéshez többször meg kellene nézni; de ez egyben a mű erénye. Ám így is élmény. A Ionescu-utódnak mondott Visniec részben abszurd humorának hála a borzalmak ellenére több a feszültségoldó motívum, s a rossz alakok is picit szerethetők.
Anca Bradu több réteget épít egymásra, kapkodjuk a fejünket. A színészek kiválóan oldják meg a feladatukat, a két óra húsz perc alatt a főszereplő Balázs Áron emberfeletti munkát végez, darabbéli felesége, Tánya (Krizsán Szilvia) úgyszintén. Szilágyi Ágota formálja meg a valóságbéli feleség, Zinaida Reich alakját, akit 1939-ban halva találtak egy hotelszobában.
A feladat épp ez: új embernek kell születnie! Nem tudom, a rendező tudhatta-e, de e szombaton Szerbiában a III. Richárd betiltva... minden mondata, jelenete ütött. Az a legkevesebb, hogy a csatajelenetek, a vér, a gyilkolászás, a tömegsírok, a levágott fej,melynek szájába cigit és nyalókát dugnak, itt nem a középkort vagy a kommunizmust, hanem a közelmúltat idézi. De amikor az elvtársak azt mondják, a saját szabad országunkat építjük, mindent a haza érdekében teszünk, kétkedésnek most helye nincs, akkor a gátakon ugráló szerb kormányfőt látjuk magunk előtt, meg az államfőt, aki a kormányt dicséri, és a népet szidja. A hatalom mindenütt ugyanolyan. Meyerhold is megijed, a hallgatás ideológiája üli torát, ahol még a csendet is súgni kell. Még halottként is beszarok – mondja félelmében itt a színdarab színdarabjában királyt játszó III. Richárd.
Az aktuális olvasat más lesz Magyarországon. Hisz Meyerholdnak az Ellenséges Aktualizálások és a Külső Ideológiai Lerakódások Felfedezése Bizottságaival is meg kell küzdenie, ideológiailag gyomlálják a munkáját, kezd beleőrülni, ahogy „EZEK bemásznak a fejedbe”. „Te ellenzéki rohadék” – szidja újszülött fia, miközben a szatíra úgymond nincs betiltva, csak ugye nem a morbid szomorúságra van szükség. Shakespeare-től mást kell játszani, a szerelmes, szórakoztató darabokat. Ördögi kör, mert a baj forrása épp az, hogy Meyerhold III. Richárdja pozitív, vidám, szimpatikus. De hogy milyen legyen, azt az elvtársak döntik el. Röszkén innen és túl is. Az előadás talán lehetne feszesebb, még simogatható. De a nyilvános főpróbát közönség nélkül kellett játszaniuk, mégis, kilencvenszázalékosan is remek(mű) volt a premier.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >